Čínský dopravní letoun Y-20 – klon C-17A Globemaster III?

Čínský vojenský dopravní letoun Y-20
Foto: Jedna z možných podob Y-20 / 56.com

Na internetu se přesně na Štědrý den objevily první nekvalitní fotky nového čínského dopravního letounu Y-20. Fotky byly pořízeny na letišti čínské letecké firmy Xian Aircraft Corporation. Hned po zobrazení prvních fotek se objevily podezřívavé hlasy, že se nový letoun až příliš podobá americkému dopravnímu letounu C-17A Globemaster III.

Už předchozí počítačové i reálné modely dopravního letounu Y-20 ukazovaly nápadnou podobnost s americkým letounem. To, že se nemusí jednat o podobnost čistě náhodnou, dokazuje i tři roky starý špiónský skandál ve firmě Boeing, jakožto výrobce stroje C-17A Globemaster II.

V roce 2009 byl zatčen a v roce 2010 odsouzen dlouholetý zaměstnanec Boeingu čínského původu Dongfan Chung (73). Americký soud odsoudil muže na 15 let za průmyslovou špionáž pro Čínu. Dongfan Chung měl Číně předávat informace nejen o letounech C-17, ale také například o amerických raketoplánech Space Shuttle nebo o raketách Delta IV.



Oficiální čínské vyjádření k samotnému letounu je zatím strohé: „ Pro potřeby národního ekonomického a sociálního rozvoje, pro potřebnou modernizaci armády, pomoc při přírodních a humanitárních katastrofách a kvůli ostatním naléhávám potřebám, naše země vyvinula velký transportní letoun.

Video: Počítačové modely čínského Y-20. Bohužel nedokážeme říct, co je založeno na reálném základě a co je jen umělcovou fantazií / Youtube

Připomeňme, že Y-20 má u čínského letectva postupně nahradit 34 ruských strojů Il-76 MD "Candid". Podle čínských zdrojů se má Y-20 se svou maximální vzletovou hmotností 181 tun zařadit někde mezi evropský Airbus A400M (141 t) a zmiňovaný C-17A Globemaster II (265 t). Y-20 má údajně být schopen přepravit až 65 tun nákladu oproti 37 tunám u A400M a 77,5 tun u C-17A Globemaster III.

Na konstrukcí stroje se podílí čínské letecké společnosti Xian (XAC) a Shenyang (SAC), údajně za pomocí ukrajinských odborníků z firmy Antonov. O pohon se má starat čtveřice ruských proudových motorů D-30KP-2, později snad i vyvíjené čínské motory WS-18.

Podle vojenských analytiků, citovaných například serverem Want China Times, se však čínského dopravního stroje nedočkáme dříve než za 5 let. Z toho důvodu také Ruská federace nabízí Číně k prodeji své dopravní letouny Il-476 pro vyplnění mezery do příchodu nového čínského vojenského dopravního letounu na trh.

Detailní záběry letounu Y-20...

Čínský vojenský dopravní letoun Y-20

Zdroj: Defense Tech, Flight Global, Want China Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

Představujeme čínské stíhací letouny: Chengdu J-10

Chengdu J-10 je jednomotorový stíhací letoun určený k ničení vzdušných i pozemních cílů. V čínském ...

Představujeme čínské stíhací letouny: Xian JH-7

Xian JH-7 byl vyvinut pro potřeby čínského letectva a námořnictva jako útočný bombardér. Je schopen ...

Čína ukázala další stealth stíhač 5. generace

Zhruba v polovině září se na internetu objevily fotografie dalšího čínského stíhacího letounu 5. ...

Číňané chtějí ruské víceúčelové stíhačky Su-35

Minulý týden se na internetu objevily zprávy o údajné dohodě o prodeji ruských víceúčelových ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • liberal shark
    12:31 04.01.2013

    V rámci asijské mentality je kopírování cizích vzorů výrazem uznání a obdivu :-).

    V rámci asijské mentality je kopírování cizích vzorů výrazem uznání a obdivu :-).

  • archy
    12:02 31.12.2012

    Ruska ppr ukrajinska skola + klasika nevyvratitelne konstrukce tohoto typu ...stejne vse vychazi z kondora a gigantu takze falza je kazdy letoun Ps. zprava z telefonu omlouvam se ...Zobrazit celý příspěvek

    Ruska ppr ukrajinska skola + klasika nevyvratitelne konstrukce tohoto typu ...stejne vse vychazi z kondora a gigantu takze falza je kazdy letoun
    Ps. zprava z telefonu omlouvam se za diakritikuSkrýt celý příspěvek

  • Michal Polák
    11:04 31.12.2012

    Mimochodem by měl pomáhat Antonov

    http://www.google.cz/search?q=...

    Mimochodem by měl pomáhat Antonov

    http://www.google.cz/search?q=...

  • Michal Polák
    11:02 31.12.2012

    Okopírovaný Iljušin 76, dokonce by měl používat i stejné pohonné jednotky. Jenom je trochu nafouknutý aby připomínal ...Zobrazit celý příspěvek

    Okopírovaný Iljušin 76, dokonce by měl používat i stejné pohonné jednotky. Jenom je trochu nafouknutý aby připomínal Globemastera.

    http://www.google.cz/search?q=... Skrýt celý příspěvek

  • Coffin Corner
    10:22 31.12.2012

    Mě to spíše připomíná mišmaš mezi japonským C-2, C-17 a Il-76.

    Mě to spíše připomíná mišmaš mezi japonským C-2, C-17 a Il-76.

Načítám diskuzi...