Český nosič panelů RAPTOR 2.0 – Evoluce v praxi
- 6. 2. 2017
- 23 komentářů
- Komerční sdělení
V případě tohoto článku nemáme na mysli evoluci pravěkého ještěra, ale vývoj nosiče panelů RAPTOR, jehož první provedení dodala Česká zbrojovka a.s. v roce 2014 do Prostějova 601. skupině speciálních sil. Od té doby se vývoj pohnul o nutný kus dopředu a dnešní RAPTOR 2.0 svého o dva roky staršího předchůdce přesahuje v řadě oblastí.
RAPTOR vyrostl
RAPTOR 2.0 se z nosiče panelů stal univerzálním a modulárním systémem osobní ochrany, který lze přizpůsobit dle typu jednotky, funkce v týmu nebo konkrétní operace nebo mise.
Nejlehčí variantou vesty RAPTOR 2.0 se v případě potřeby stává lehký nosič panelů s prodyšnými bočními částmi. Nosič umožňuje nést jak měkkou balistiku, tak i balistické panely zároveň. V nejlehčím provedení jsou boky zcela bez balistické ochrany, ale umožňují připevnění pouzder. Jelikož jsou boky vytvořeny z popruhů, zajišťují optimální ventilaci v místě boků. U prvního provedení RAPTORU byly boky tvořeny celoplošným plastovým materiálem, který byl neprodyšný.
Druhá varianta umožňuje přidání měkké balistiky na boky. Žebrování lehkých boků je možno osadit díky suchému zipu samostatnými ochrannými díly z měkké balistiky. Tím uživatel jednoduše docílí balistické ochrany celého trupu. Žebrování zároveň stále umožňuje osazení bočních pouzder na výstroj.
Pokud uživatel potřebuje ještě více zvětšit plochu ochrany, pak zvolí poslední nejtěžší variantu. Jednoduchou úpravou se z nosiče panelů může stát neprůstřelná vesta s ochranou krku, klínu, ramen a boků, včetně bočních balistických panelů. Boky nejvyšší varianty jsou tvořeny tkaninou, která je osazena popruhy vazby a obsahuje boční kapsy. Do těchto kapes je možno uložit výstroj anebo vložit boční tvrdé pláty.
Právě vložení plátů do boků spolu s kombinací měkkých balistických vložek v celých bocích zvětšilo základní plochu ochrany proti původnímu provedení Raptoru. Velmi praktickou drobností je i osazení bočních kapes pruženkou, která umožňuje snadné přichycení nouzových světel (lightsticků).
Je jen na uživateli jakou verzi si zvolí. Boky jsou v zadní části vybaveny pružným spojem, takže umožňují vysoce komfortní používání, ale současně sedí pevně na těle.
Přední strana nosiče panelů RAPTOR 2.0; větší foto / 4M SYSTEMS s.r.o.
Prvky obvyklé pro neprůstřelné vesty
RAPTOR 2.0 je podobně jako neprůstřelné vesty vybaven systémem rychlého odhozu, který funguje i s nasazenými doplňky. Uživatel si může zvolit, zda uvolňovač připevní na pravou nebo levou stranu. Důležité je, že odhoz funguje i s nasazenými chrániči rukou, které v případě odhoz nezůstanou spojeny s částí vesty.
RAPTOR 2.0 je možno doplnit předním límcem, zadním límcem s odklopnou částí, která umožňuje zaklonění hlavy. Dále je možno jej doplnit o chrániče paží. Ty jsou osazeny suchými zipy pro umístění označení a také je na nich našita vazba pro připevnění drobných součástek výstroje, které jsou tak vždy dostupné a po ruce.
RAPTOR 2.0 je na rozdíl od původní první verze osazen chráničem klína, který má unikátní konstrukci. V porovnání s chráničem klína běžné vesty je větší, ale skládá se ze třech dílů. Důvodem pro jeho větší plochu je to, že nosič panelů je kratší než běžná vesta a chránič klína tak začíná mnohem výše. Chránič je dvoudílný a umožňuje snadné sklopení a zajištění částí ve sklopené poloze. Toto konstrukční řešení zjednodušuje uživatelům, kteří využívají pro svou činnost techniku a prostý chránič klína by jim bránil v nastupování nebo vystupování. Navíc existuje také zadní chránič, který prodlužuje krytou plochu zad.
Přední chlopeň vesty je plně odnímatelná a uživatel si tak nepotřebuje pracně odepínat a připínat nová pouzdra. Plně postačí mít v zásobě několik nakonfigurovaných panelů, které si bude uživatel snadno a rychle zaměňovat dle situace.
Vrchní část předního dílu vesty je zároveň opatřena praktickou kapsou na suchý zip, do které si uživatel může snadno umístit doklady, popřípadě jakékoli drobnosti.
Foto: Zadní strana nosiče panelů RAPTOR 2.0; větší foto / 4M SYSTEMS s.r.o.
Modulární taktický opasek
Obrovskou variabilitu poskytují nejen boky a doplňkové díly, ale také opasek. Ten se skládá ze čtyř částí a uživatel si může jednotlivé části nakombinovat podle své potřeby. Základem je bezpečnostní opasek. Ten je osazen originální přezkou Cobra a má popruhové oko pro připevnění karabiny. Tento opasek je možno provléci taktickým opaskem, který je polstrovaný a z vnější strany je opatřen segmenty s vazbou.
Na taktický opasek je možno připevnit různá pouzdra pomocí popruhové vazby. Použití segmentů umožňuje i připevnění pouzder s průvleky na běžný opasek. V místě, kde uživatel potřebuje takové pouzdro připevnit, jen vytáhne bezpečnostní opasek nad segment s vazbou a u dalšího segmentu jej zase zasune do taktického opasku. K taktickému opasku je možno připevnit také nosné řemení a používat jej jako základní nosič pro bojovou výstroj.
Ochranu proti střelám a střepinám poskytuje samostatný díl s měkkou balistickou vložkou. Ten se připevní k taktickému opasku pomocí suchých zipů. Suché zipy mají ještě další funkci. Najdeme je totiž i na kalhotovém opasku. Pomocí mezikusů se totiž spojíme kalhotový opasek s nosným opaskem a ten se pak mnohem lépe drží na svém místě. Po nosném řemení se sáhne až při významně zatíženém opasku.
Žebrování boků je možno osadit chrannými díly z měkké balistiky; větší foto / 4M SYSTEMS s.r.o.
Modulární koncept CZ 4M
Celková koncepce totální variability RAPTORU 2.0 je plně v souladu s moderními trendy, kdy si vojáci nebo policisté sestavují výstroj od extrémně lehké až po komplexní podle druhu plněného úkolu. Konstrukce v maximální možné míře odpovídá ergonomii lidského těla a na správných místech díly pruží nebo se odklápí, aby se minimalizovala možnost, že uživatel nebude schopen vykonat nějaký důležitý pohyb.
Zatímco na původním Raptoru spolupracovala Česká Zbrojovka a.s. s firmou Fenix Protector s.r.o., vývoj nové generace RAPTOR 2.0 zajišťuje pro Českou Zbrojovku a.s. společnost 4M SYSTEMS s.r.o. Vzhledem k tomu, že se jedná o soukromý projekt České Zbrojovky a.s., bylo možno konstrukci podřídit maximálně modernímu pojetí a také použít nejmodernější dostupné materiály. Větší zákazníci si tak mohou zvolit i materiály s omezenou hořlavostí nebo materiály vysoce odolné proti otěru. Obdobně je možno volit i z různých balistických materiálů, kdy výkon nemusí být podřízen nejnižší možné ceně, jak je běžné u veřejných zakázek.
RAPTOR 2.0 bude vidět v ČR na vojenské výstavě IDET 2017 v Brně, kde bude mimo jiné představen kompletní program taktické výstroje České zbrojovky a.s., který bude celosvětově nabízen pod označením CZ 4M. V představování těch nejzajímavějších produktů CZ 4M budeme nadále pokračovat.
Více informací najdete na internetových stránkách České Zbrojovky a.s.
Fotogalerie
Související články
Modernizace PVO Armády ČR: V roce 2018 se vybere vítěz
Redakce Armádních novin se zúčastnila briefingu na Ministerstvu obrany (MO) o modernizaci pozemní ...
- 16.11.2016
- 17 komentářů
- Jan Grohmann
CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?
Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...
- 08.12.2016
- 51 komentářů
- Jan Grohmann
10 největších inovací americké armády za rok 2016
Americká armáda tradičně vydala každoroční zprávu o nejlepších modernizačních projektech v minulém ...
- 04.01.2017
- 21 komentářů
- Jan Grohmann
Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech
Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil (601. skss) jsou její příslušníci. Avšak podmínkou ...
- 24.01.2017
- 14 komentářů
- 601. skss
To je mi podivná evoluce. Raptor I si vybrala 601 od Fenix Protector, stejná firma nabízí Slovákům skutečného pokračovatele. Tady se za pokračovatele označuje produkt 4M. Ta česká ...Zobrazit celý příspěvek
To je mi podivná evoluce. Raptor I si vybrala 601 od Fenix Protector, stejná firma nabízí Slovákům skutečného pokračovatele. Tady se za pokračovatele označuje produkt 4M. Ta česká zbrojovka už musí být fakt nešťastná.
Nebyla by, jen tak pro zajímavost, dostupná cena kompletu včetně tvrdé a měkké balistiky?Skrýt celý příspěvekJak je to s nákupem pro AČR? Co jsem někde naposled zachytil tak je nějaký zádrhel mezi AČR a zbrojovkou a mají se snad kupovat nějaký USA věci ?
Jak je to s nákupem pro AČR? Co jsem někde naposled zachytil tak je nějaký zádrhel mezi AČR a zbrojovkou a mají se snad kupovat nějaký USA věci ?
Načítám diskuzi...