Český nosič panelů RAPTOR 2.0 – Evoluce v praxi

Nosič panel RAPTOR 2.0 s příslušenstvím; větší foto4M SYSTEMS s.r.o.

V případě tohoto článku nemáme na mysli evoluci pravěkého ještěra, ale vývoj nosiče panelů RAPTOR, jehož první provedení dodala Česká zbrojovka a.s. v roce 2014 do Prostějova 601. skupině speciálních sil. Od té doby se vývoj pohnul o nutný kus dopředu a dnešní RAPTOR 2.0 svého o dva roky staršího předchůdce přesahuje v řadě oblastí.

RAPTOR vyrostl

RAPTOR 2.0 se z nosiče panelů stal univerzálním a modulárním systémem osobní ochrany, který lze přizpůsobit dle typu jednotky, funkce v týmu nebo konkrétní operace nebo mise.



Nejlehčí variantou vesty RAPTOR 2.0 se v případě potřeby stává lehký nosič panelů s prodyšnými bočními částmi. Nosič umožňuje nést jak měkkou balistiku, tak i balistické panely zároveň. V nejlehčím provedení jsou boky zcela bez balistické ochrany, ale umožňují připevnění pouzder. Jelikož jsou boky vytvořeny z popruhů, zajišťují optimální ventilaci v místě boků. U prvního provedení RAPTORU byly boky tvořeny celoplošným plastovým materiálem, který byl neprodyšný.

Druhá varianta umožňuje přidání měkké balistiky na boky. Žebrování lehkých boků je možno osadit díky suchému zipu samostatnými ochrannými díly z měkké balistiky. Tím uživatel jednoduše docílí balistické ochrany celého trupu. Žebrování zároveň stále umožňuje osazení bočních pouzder na výstroj.

Pokud uživatel potřebuje ještě více zvětšit plochu ochrany, pak zvolí poslední nejtěžší variantu. Jednoduchou úpravou se z nosiče panelů může stát neprůstřelná vesta s ochranou krku, klínu, ramen a boků, včetně bočních balistických panelů. Boky nejvyšší varianty jsou tvořeny tkaninou, která je osazena popruhy vazby a obsahuje boční kapsy. Do těchto kapes je možno uložit výstroj anebo vložit boční tvrdé pláty.

Právě vložení plátů do boků spolu s kombinací měkkých balistických vložek v celých bocích zvětšilo základní plochu ochrany proti původnímu provedení Raptoru. Velmi praktickou drobností je i osazení bočních kapes pruženkou, která umožňuje snadné přichycení nouzových světel (lightsticků).

Je jen na uživateli jakou verzi si zvolí. Boky jsou v zadní části vybaveny pružným spojem, takže umožňují vysoce komfortní používání, ale současně sedí pevně na těle.

RAPTOR 2.0 Přední strana nosiče panelů RAPTOR 2.0; větší foto / 4M SYSTEMS s.r.o.

Prvky obvyklé pro neprůstřelné vesty

RAPTOR 2.0 je podobně jako neprůstřelné vesty vybaven systémem rychlého odhozu, který funguje i s nasazenými doplňky. Uživatel si může zvolit, zda uvolňovač připevní na pravou nebo levou stranu. Důležité je, že odhoz funguje i s nasazenými chrániči rukou, které v případě odhoz nezůstanou spojeny s částí vesty.

RAPTOR 2.0 je možno doplnit předním límcem, zadním límcem s odklopnou částí, která umožňuje zaklonění hlavy. Dále je možno jej doplnit o chrániče paží. Ty jsou osazeny suchými zipy pro umístění označení a také je na nich našita vazba pro připevnění drobných součástek výstroje, které jsou tak vždy dostupné a po ruce.

RAPTOR 2.0 je na rozdíl od původní první verze osazen chráničem klína, který má unikátní konstrukci. V porovnání s chráničem klína běžné vesty je větší, ale skládá se ze třech dílů. Důvodem pro jeho větší plochu je to, že nosič panelů je kratší než běžná vesta a chránič klína tak začíná mnohem výše. Chránič je dvoudílný a umožňuje snadné sklopení a zajištění částí ve sklopené poloze. Toto konstrukční řešení zjednodušuje uživatelům, kteří využívají pro svou činnost techniku a prostý chránič klína by jim bránil v nastupování nebo vystupování. Navíc existuje také zadní chránič, který prodlužuje krytou plochu zad.

Přední chlopeň vesty je plně odnímatelná a uživatel si tak nepotřebuje pracně odepínat a připínat nová pouzdra. Plně postačí mít v zásobě několik nakonfigurovaných panelů, které si bude uživatel snadno a rychle zaměňovat dle situace.

Vrchní část předního dílu vesty je zároveň opatřena praktickou kapsou na suchý zip, do které si uživatel může snadno umístit doklady, popřípadě jakékoli drobnosti.

RAPTOR 2.0

Foto: Zadní strana nosiče panelů RAPTOR 2.0; větší foto / 4M SYSTEMS s.r.o. 

Modulární taktický opasek

Obrovskou variabilitu poskytují nejen boky a doplňkové díly, ale také opasek. Ten se skládá ze čtyř částí a uživatel si může jednotlivé části nakombinovat podle své potřeby. Základem je bezpečnostní opasek. Ten je osazen originální přezkou Cobra a má popruhové oko pro připevnění karabiny. Tento opasek je možno provléci taktickým opaskem, který je polstrovaný a z vnější strany je opatřen segmenty s vazbou.

Na taktický opasek je možno připevnit různá pouzdra pomocí popruhové vazby. Použití segmentů umožňuje i připevnění pouzder s průvleky na běžný opasek. V místě, kde uživatel potřebuje takové pouzdro připevnit, jen vytáhne bezpečnostní opasek nad segment s vazbou a u dalšího segmentu jej zase zasune do taktického opasku. K taktickému opasku je možno připevnit také nosné řemení a používat jej jako základní nosič pro bojovou výstroj.

Ochranu proti střelám a střepinám poskytuje samostatný díl s měkkou balistickou vložkou. Ten se připevní k taktickému opasku pomocí suchých zipů. Suché zipy mají ještě další funkci. Najdeme je totiž i na kalhotovém opasku. Pomocí mezikusů se totiž spojíme kalhotový opasek s nosným opaskem a ten se pak mnohem lépe drží na svém místě. Po nosném řemení se sáhne až při významně zatíženém opasku.

RAPTOR 2.0

Žebrování boků je možno osadit chrannými díly z měkké balistiky; větší foto / 4M SYSTEMS s.r.o.

Modulární koncept CZ 4M

Celková koncepce totální variability RAPTORU 2.0 je plně v souladu s moderními trendy, kdy si vojáci nebo policisté sestavují výstroj od extrémně lehké až po komplexní podle druhu plněného úkolu. Konstrukce v maximální možné míře odpovídá ergonomii lidského těla a na správných místech díly pruží nebo se odklápí, aby se minimalizovala možnost, že uživatel nebude schopen vykonat nějaký důležitý pohyb.

Zatímco na původním Raptoru spolupracovala Česká Zbrojovka a.s. s firmou Fenix Protector s.r.o., vývoj nové generace RAPTOR 2.0 zajišťuje pro Českou Zbrojovku a.s. společnost 4M SYSTEMS s.r.o. Vzhledem k tomu, že se jedná o soukromý projekt České Zbrojovky a.s., bylo možno konstrukci podřídit maximálně modernímu pojetí a také použít nejmodernější dostupné materiály. Větší zákazníci si tak mohou zvolit i materiály s omezenou hořlavostí nebo materiály vysoce odolné proti otěru. Obdobně je možno volit i z různých balistických materiálů, kdy výkon nemusí být podřízen nejnižší možné ceně, jak je běžné u veřejných zakázek.

RAPTOR 2.0 bude vidět v ČR na vojenské výstavě IDET 2017 v Brně, kde bude mimo jiné představen kompletní program taktické výstroje České zbrojovky a.s., který bude celosvětově nabízen pod označením CZ 4M. V představování těch nejzajímavějších produktů CZ 4M budeme nadále pokračovat.

Více informací najdete na internetových stránkách České Zbrojovky a.s.

Fotogalerie

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizace PVO Armády ČR: V roce 2018 se vybere vítěz

Redakce Armádních novin se zúčastnila briefingu na Ministerstvu obrany (MO) o modernizaci pozemní ...

CZ 807 BREN: Stovky tisíc českých útočných pušek pro Pákistán?

Česká útočná puška CZ 807 BREN je jedním z hlavních kandidátů na kompletní přezbrojení pákistánské ...

10 největších inovací americké armády za rok 2016

Americká armáda tradičně vydala každoroční zprávu o nejlepších modernizačních projektech v minulém ...

Elitní 601. skupina speciálních sil: Vše je o lidech

Největší hodnotou 601. skupiny speciálních sil (601. skss) jsou její příslušníci. Avšak podmínkou ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jan Zizka
    09:34 05.06.2017

    To Skyhunter: požádejte svého bratra, který na rozdíl od vás bude jako příslušník PČR příčetný, aby vás odvezl na nejbližší psychiatrickou kliniku. S chorobnou lhavostí tam nic ...Zobrazit celý příspěvek

    To Skyhunter:

    požádejte svého bratra, který na rozdíl od vás bude jako příslušník PČR příčetný, aby vás odvezl na nejbližší psychiatrickou kliniku. S chorobnou lhavostí tam nic nezmohou, ale vaši frustraci by mohli při vhodné medikaci zmírnit. Přeji brzké uzdravení :-) JZSkrýt celý příspěvek

  • Skyhunter
    17:17 08.04.2017

    4M je výrobce, který výrobcem není. Je to skupina zoufalců, která se za peníze CZUB snaží rychle na požadavky reagovat, protože za to jsou placeni od chlebodárce. Kde mají ...Zobrazit celý příspěvek

    4M je výrobce, který výrobcem není. Je to skupina zoufalců, která se za peníze CZUB snaží rychle na požadavky reagovat, protože za to jsou placeni od chlebodárce.
    Kde mají provozovny ve kterých produkují, kolik mají zaměstnaných vývojářů, kteří problematice rozumí ?
    Tento nosič je hybridem kopií jiných nosičů, testovat ho kolega a všechno je špatně, písemně už na tom pracuje, takže jedna věc je PR článek na tomto plátku a druhá věc je opravdu vymyslet a dodat dobrý produkt. Tato sračka to jistě nebude. Snahy této firmy jsou neustále se cpát někam kam prostě nepatří a patřit ani nemůže. Braách dělá u PČR a tam způsobovala 4M jen chaos, protože se neustále odvolávala a dělala všechno proto, aby když se má něco dodat, aby to bylo od nich a ne od nikoho jiného. Takže policisté byli vlastně rukojmím jejich špinavé politiky, kterou stále Žižkovci provádějí, všude kam se naserou.
    Uvádějí nesmyslně v omyl masu zákazníků, že jsou výrobce dokonce i přileb, možná špatná formulace že? Přilby nakupují od Britské firmy United Shield a ceny mají více než přehnané. Viděl jsem jejich VOC který rozesílala Žižková firmám a opravdu mne to pobavilo. . .
    MICH MID rail a NVG VOC CZ 5.340,-Kč a doporučená prodejní 9.370,-Kč takže si můžete udělat vlastní obrázek jak je tato firma seriózní, když nás okrádá....
    S měkkou balistickou vložkou je to podobné a to by se dalo pokračovat, ale hlavně že se profilují tak jak se profilů, je to hnus velebnosti ale naštěstí na to kluci už přicházejí, jenže aby to bylo čupr, tak by na to musel chtít přijít někdo na Gen štábu ale tam se od CZUB asi dost sype jinak to už není možný...Skrýt celý příspěvek

  • Serža
    15:42 13.02.2017

    skoro bych v takovém článku očekával nějaký přehled hmotnostních variant (holá vesta/vesta+pláty/vesta+pláty+límec, ruce a další doplňky)

    skoro bych v takovém článku očekával nějaký přehled hmotnostních variant (holá vesta/vesta+pláty/vesta+pláty+límec, ruce a další doplňky)

  • mart
    16:48 10.02.2017

    Rase: Pokud se nepletu, tak těch 500ks se nakonec nekoupilo. Alespoň jsem si nevšiml, že by teď v misích naši vojáci něco podobného měli nebo se chystali mít. Ano, dle ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase: Pokud se nepletu, tak těch 500ks se nakonec nekoupilo. Alespoň jsem si nevšiml, že by teď v misích naši vojáci něco podobného měli nebo se chystali mít.

    Ano, dle všeobecně známých informací vyhrála novou zakázku na vesty firma Argun. A když si vezmete, že toteď asi nikdo neví co to je, vestu čekají vševojskové zkoušky a první dodání má být letos v listopadu, tak jsem na to opravdu hodně zvědavý...

    Co se týká nového maskovacího vzoru. Když to tak vezmete kolem a kolem, je teď ideální čas na jeho zavedení. Proč? Nemáme vesty, nemáme batohy, současný střih uniforem je zastaralý. Tzn, že se všechno bude nakupovat nově. A asi by bylo opravdu krajně neekonomické to dělat ještě ve starém vzor. Pokud by se již vše dodávalo v novém maskovacím vzoru, ušetřila by se jistě nemalá částka.

    A je teď opravdu vcelku jedno, jaký vzor to bude. Důležité je, aby byl univerzální. Myslím, že je pro nás naprosto zbytečné mít vyvzorované několik typů. To je nesmyslné a prakticky nepoužitelné.Skrýt celý příspěvek

  • Josef
    13:22 08.02.2017

    Pokud vím, tak problémy v oblasti kontroly kvality výroby se týkaly právě současného maskovacího vzoru, protože je jediný, na který AČR vlastní práva. Dle jednotlivých výrobců je ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud vím, tak problémy v oblasti kontroly kvality výroby se týkaly právě současného maskovacího vzoru, protože je jediný, na který AČR vlastní práva. Dle jednotlivých výrobců je údajně nejlepší materiál k výrobě vesty cordura, avšak na ni nelze provést potisk maskovacím vzorem tak, aby odpovídal českému obrannému standardu (ČOS). Proto byly zjištěny velmi jemné odchylky v jednotlivých barevných odstínech. Pokud ve specifikaci vesty požadujete maskovací vzor 95, musí se zohlednit výše zmiňovaný ČOS. Pokud byste chtěli např. multicam, můžete ve specifikaci zohlednit STANAG (číslo si teď nevzpomenu), který je podstatně benevolentnější.

    Druhá věc je, proč se nepořídí slušné vesty a neobnovuje se jen balistika? Ta samotná v průměrné kvalitě stojí cca 40 000,- na vestu (měkká + tvrdá), takže proklamované ceny jsou u nabídek pro AČR u stávajících firem celkem k zamyšlení.

    Nový maskovací vzor byl opravdu předmětem několika diskusí. Dle mého skromného názoru je ale termín zavedení 2020 minimálně diskutabilní.

    Celou záležitost (ale i veškeré nákupy AČR) by řešila změna zákona o veřejných zakázkách. Toto téma ale nikdo oficiálně neotevřel. Takže je jedno, zda jste z 601 či tankového praporu, trpí všichni stejně.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    12:47 08.02.2017

    juhelak, prý to dojelo na spory ohledně kontrol kvality/výroby. Každopádně zavedení vzoru v roce 2020 znamená, že tou dobou se začnou zadávat zakázky v něm (nebo také až pár let ...Zobrazit celý příspěvek

    juhelak, prý to dojelo na spory ohledně kontrol kvality/výroby. Každopádně zavedení vzoru v roce 2020 znamená, že tou dobou se začnou zadávat zakázky v něm (nebo také až pár let poté...). Životnost balistické vesty je cca 5 let při používání, 10 při skladování, takže než se na ten vzor skutečně přejde, budou vesty buď na vyhození, nebo (ty ze skladů) mohou sloužit u AZ, kterým bude přechod trvat pravděpodobně ještě déle.

    Hlavní je, aby armáda vlastnila práva k tomu vzoru! Jinak se zase mohou opakovat šílenosti s nákupy, jako doposavad...Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    11:08 08.02.2017

    v tom případě je zvlastni to popotahování česke zbrojovky ohledne jejich vest..myslim ze to dojelo na to ze ten maskovaci vzor nebyl presne podle zadání..jestli měli terminy dodání ...Zobrazit celý příspěvek

    v tom případě je zvlastni to popotahování česke zbrojovky ohledne jejich vest..myslim ze to dojelo na to ze ten maskovaci vzor nebyl presne podle zadání..jestli měli terminy dodání nekdy 2018-2019..pokud by se 2020 preslo na nove maskovani..tak by se i ty vesty museli předělávat..
    Z toho mi vycházi ze nynejsi zakázky na vesty atd by už to měli pomalu začít zohledňovat a novej vzor by mel byt jasny uz tak 2 roky před jeho zavedením.. ideální by bylo aby se spojila nejaká společnost co vyrábí tyhle vzory s civilni spolecnosti která ma zase zkušenost s novými funkčními materiály a modernim strihem...prikladem muze byt třeba spolupráce s Alpine pro atd..z toho by mohla nakonec vzniknout moderni uniforma..nejen vzorem ale i funkcnosti a prakticností..Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    10:43 08.02.2017

    Maximus a psovod: Díky za potvrzení. Technicky vzato, bych se ani nedivil, pokud by onen nový maskovací vzor pro AČR "Český multicam" měl barvy jako u novějšího vz.95, jen v jiném ...Zobrazit celý příspěvek

    Maximus a psovod:
    Díky za potvrzení. Technicky vzato, bych se ani nedivil, pokud by onen nový maskovací vzor pro AČR "Český multicam" měl barvy jako u novějšího vz.95, jen v jiném poměru (víc světlých) a aplikovanou na schéma multicamu. Tedy takový MultiCam Tropic v barvách ČOS 108017. Celé jsem to shrnul tady:

    http://palba.cz/viewtopic.php?... Skrýt celý příspěvek

  • Maximus
    08:40 08.02.2017

    O tom, ze má přijít do roku 2020 nové prevzorovani se zmínil oficiálně už i brigádní generál Trakal, který je ředitelem Agentury logistiky ACR a podle mých interních informaci je ...Zobrazit celý příspěvek

    O tom, ze má přijít do roku 2020 nové prevzorovani se zmínil oficiálně už i brigádní generál Trakal, který je ředitelem Agentury logistiky ACR a podle mých interních informaci je to variace na Multicam s upraveným barevným schématem pro podmínky v ČR.Skrýt celý příspěvek

  • GAVL
    08:15 08.02.2017

    No nevím to polský Multicam WZ.SG14. Rozhodně nestojím o to mít v boji problém rozeznat Němčoura od našince pokud bych byl někdy mobilizován. Dle mého mínění není důvod měnit ...Zobrazit celý příspěvek

    No nevím to polský Multicam WZ.SG14.
    Rozhodně nestojím o to mít v boji problém rozeznat Němčoura od našince pokud bych byl někdy mobilizován.

    Dle mého mínění není důvod měnit maskovací vzor. Stačí se podívat v čem běhají Izraelci a taky jim to stačí.Skrýt celý příspěvek

  • psovod
    17:55 07.02.2017

    nový vzor maskáčů avizuje sama ačr,má to být rok 2020,snad nikdo nevěří,že to bude něco společného s kýmkoliv-ani varšavská smlouva neměla jednotné oblečení a tam vše určovali ...Zobrazit celý příspěvek

    nový vzor maskáčů avizuje sama ačr,má to být rok 2020,snad nikdo nevěří,že to bude něco společného s kýmkoliv-ani varšavská smlouva neměla jednotné oblečení a tam vše určovali rusáci,dodnes se čr nedohodla s nikým na ničem,každý jede na svém písečku,co vyleze jako novinka pro ačr-kdo ví,podívejte se,jaký pokrok udělala ačr na vzoru 95,dodnes za ty roky dokázala armáda akorát našít kapsu se sucháčem na rukávy a hned se to jmenuje modernizované,ale k vestě-to co se tady představuje,je určitě lepší,než cokoliv nabízí oficielně na svých stránkách firma argun,která bude dodávat vesty do ačr-tedy možná,když se to zase nezruší jako téměř všechny nákupy podobného charakteruSkrýt celý příspěvek

  • Rase
    15:14 07.02.2017

    Pokud by se země V4 domluvily na něčem společně (a podvolíme se polské dominanci...), tak nevypadá blbě polský Multicam WZ.SG14, který nosí "Nadwiślański" oddíl pohraniční stráže. ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud by se země V4 domluvily na něčem společně (a podvolíme se polské dominanci...), tak nevypadá blbě polský Multicam WZ.SG14, který nosí "Nadwiślański" oddíl pohraniční stráže. Zvolené barvy dost připomínají Flectarn. myslím, že by to nebylo nic proti ničemu, když i SloCam je dost podobný.

    http://www.palba.cz/album/disp... Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    14:59 07.02.2017

    Rase, díky. Něco jako CECU by nebylo špatné. Kdyby se do toho zapojili Poláci, tak ještě lepší, protože pak by to už byl skutečně velký a zajímavý trh. Jinak bych klidně aplikoval ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase, díky. Něco jako CECU by nebylo špatné. Kdyby se do toho zapojili Poláci, tak ještě lepší, protože pak by to už byl skutečně velký a zajímavý trh. Jinak bych klidně aplikoval již existující a rozšířený vzor – jednak to bude levnější, jednak by se snížila pravděpodobnost opakovaní trapasů, jaké jsme zažili se vz. 95...Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    14:38 07.02.2017

    taky to mám z druhé ruky, uvidíme, jestli z toho něco bude. Jsem zvědavý, zda se budeme snažit přijít s něčím sami (nejspíš), nebo se pokusíme o něco jednotného se slováky, ...Zobrazit celý příspěvek

    taky to mám z druhé ruky, uvidíme, jestli z toho něco bude.
    Jsem zvědavý, zda se budeme snažit přijít s něčím sami (nejspíš), nebo se pokusíme o něco jednotného se slováky, maďary a třeba rakušáky - slovinci nový maskáč mají a Poláci chtějí něco vlastního. Přeci jen si můžeme vzít inspiraci z nového projektu Nordic Combat Uniform (NCU), díky nemuž mají armády Norska, Dánska, Švédska a Finska získat v roce 2020 jednotnou uniformu.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    14:19 07.02.2017

    Rase, s tím maskovacím vzorem, to jsou nějaké interní informace, nebo někde něco prosakuje polooficiálně? juhelak, mně se také víc líbí a-tacs. Nicméně multicam a jemu podobné ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase, s tím maskovacím vzorem, to jsou nějaké interní informace, nebo někde něco prosakuje polooficiálně?

    juhelak, mně se také víc líbí a-tacs. Nicméně multicam a jemu podobné vzory se stávají pomalu neoficiálním standardem NATO, takže tak. Nějakého velkého zastarávání bych se nebál. Pokud to bude na úrovni dnešního multicamu, je to zcela dostačující. Izraelci si vystačí s olivovou zelenou ;-)Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    13:10 07.02.2017

    Rase: díky..ty mas koukam přehled o všem :) Mě se osobně nejvíc libi maskování typu A tacs fg, které mám i doma..ale to asi asi standartně moc nepoužíva. No budu se těšit s čím ...Zobrazit celý příspěvek

    Rase: díky..ty mas koukam přehled o všem :) Mě se osobně nejvíc libi maskování typu A tacs fg, které mám i doma..ale to asi asi standartně moc nepoužíva. No budu se těšit s čím příjdou..ty maskovaci vzory se pořád vyvíjí, tak jestli ten multicam nebude 2020 už prekonany. Pokud to tak bude tak snad bude i verze pro boj ve mestech..myslím že to je dost aktuální vzor a sám se divím že třeba Syrská armada nebo i rusští vojáci mají jen klasické nebo poustní, které jsou ve měste dost viditelné..hlavne u SSA sem pořád nepochopil proc mají oficiální maskovaci vzor tak do zelena při pohledu na krajinu v Sýrii..Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    12:00 07.02.2017

    juhelak: Pro rok 2020 se údajně připravuje kompletní přechod na nový maskovací vzor "český multicam", tak se asi bude jednat o další supeň v projektu "český voják budoucnosti", ...Zobrazit celý příspěvek

    juhelak:
    Pro rok 2020 se údajně připravuje kompletní přechod na nový maskovací vzor "český multicam", tak se asi bude jednat o další supeň v projektu "český voják budoucnosti", ale jestli je to pravda, to netuším. Pod tím novým vzorem se může skrývat v podstatě cokoliv, od něčeho ve stylu slovinského multicamu, upravený multicam tropic nebo třeba i Pencott Greenzone Camo (který mají u rakouské jednotky Eko Cobra). Rakouské speciální jednotky jsou celkově zajimavě oblečené, viz třeba Mehrfarbentarnmuster (takový digitální multicam) a klasický multicam:

    http://www.palba.cz/album/disp... Skrýt celý příspěvek

  • Rase
    11:50 07.02.2017

    Těch amerických nosičů plátů Magnum TAC-1 bylo přes NATO jen 500 ks, dalších 1000 se nakupuje dodatečně, už pro tuzemské jednotky. Dalším tendrem byly neprůstřelné vesty (5500 ...Zobrazit celý příspěvek

    Těch amerických nosičů plátů Magnum TAC-1 bylo přes NATO jen 500 ks, dalších 1000 se nakupuje dodatečně, už pro tuzemské jednotky.
    Dalším tendrem byly neprůstřelné vesty (5500 ks) pro vojáky, ty dodá do roku 2020 královéhradecká firma ARGUN. Tendru se zúčastnilo šest firem a vítěz původního zrušeného tendru (CZUB) se umístil až na třetím místě. Celková cena zakázky je 210 milionů euro. Tedy cca 38 200,- za kus. Společnost Argun by měla vesty dodat ve čtyřech etapách. Prvních 1300 kusů má přijít k jednotkám do 30.listopadu 2017. Bohužel není znám typ, ale patrně se bude jednat o něco ve stylu komerečně dostupné LV-26 nebo LV-47/A, kterou nakupovala nedávno policie (ty jsou ale o dost levnější a méně vybavené). Více v odkazu:

    http://palba.cz/viewtopic.php?... Skrýt celý příspěvek

  • juhelak
    11:43 07.02.2017

    Jsem zvědavej na ten Idet 2017. Pokud by tohle byla součást nejakeho celého kompletu pro vojáka AČR budoucnosti, tak proc ne. Vůbec nevím jestli nejaký takovy projekt u nas je. Uz ...Zobrazit celý příspěvek

    Jsem zvědavej na ten Idet 2017. Pokud by tohle byla součást nejakeho celého kompletu pro vojáka AČR budoucnosti, tak proc ne. Vůbec nevím jestli nejaký takovy projekt u nas je.
    Uz by mohli taky prijít s nejakým vzorem 2017, nestíhají utrácet peníze..mohli něco investovat jako formu pobídek firmam na vývoj nejakych vyrobku ci odevů na míru..Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    10:25 07.02.2017

    GAVL, americké vesty se nakupují v malém množství a v urychleném režimu (tuším přes agenturu NATO), aby vůbec bylo co nosit v misích :-/ A mám dojem, že nové vesty dodá nějaká ...Zobrazit celý příspěvek

    GAVL, americké vesty se nakupují v malém množství a v urychleném režimu (tuším přes agenturu NATO), aby vůbec bylo co nosit v misích :-/ A mám dojem, že nové vesty dodá nějaká česká firma, ale někdo jiný než CZ. Nebyl o tom i článek na AN?

    Jinak CZ se nějak nepohodla s MO ohledně průběžných kontrol kvality či výrobního procesu. Díky tomu se zastavila výroba a MO po nějaké době vypovědělo smlouvu v podstatě pro neplnění dodávek. Kdo za to "mohl", neumím absolutně posoudit. Jen mě překvapilo, že se MO vzepřelo CZ, to si před pár lety ještě neumím ani představit (vizte CZ 805 BREN).Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2