České a slovenské firmy si rozdělily práci na projektu ReUNION
- 4. 5. 2014
- 3 komentářů
- Tisková zpráva
Projektový tým tří českých (ELDIS, RETIA, TATRA) a dvou slovenských (EVPÚ, VOP Slovakia) firem pokračuje v realizaci projektu společného vývoje a výroby 3D radaru protivzdušné obrany pro Českou a Slovenskou republiku nazvaného ReUNION.
+ Česko-Slovenský projektový tým posiluje garance na dodání 3D radaru pro ozbrojené síly v ČR a SR
+ Projektový integrátor RETIA a.s. nabízí Ministerstvu obrany ČR záruku 100 mil. Kč na dodávku včas a dle požadavků.
V návaznosti na podpis memoranda o spolupráci 13. března t.r. byly vydefinovány úkoly jednotlivých podniků při vývoji a výrobě tohoto high-tech produktu. Projektový integrátor RETIA, a.s. navíc potvrdila garanci 100 mil. Kč, která propadne Ministerstvu obrany ČR, pokud by radar nebyl Armádě ČR dodán včas a s požadovanými parametry. Obdobná garance je možná i na Slovensku.
„Tímto krokem, který nikdy v historii žádný český ani zahraniční dodavatel Ministerstvu obrany ČR nenabídl, chceme jasně utnout spekulace, že český a slovenský průmysl nemá schopnosti 3D radar dodat, zatímco skvělí zahraniční dodavatelé ho mají připravený na dvoře k expedici,“ uvádí generální ředitel RETIA, a.s. Petr Novák.
Ministerstvo obrany ČR v druhé polovině roku 2013 vážně uvažovalo, že zakázku na 3D radary zadá bez soutěže polskému dodavateli Bumar, přestože jeho radar neodpovídal zveřejněným požadavkům Armády ČR. V současné době MO ČR hovoří o tom, že na dodání radarů vypíše soutěž dle zákona o veřejných zakázkách.
„Je s podivem, že Ministerstvo obrany uvažovalo o přímém zadání zahraničnímu dodavateli, zatímco skupině domácích českých a slovenských firem tuto výhodu dát nechce,“ uvádí Petr Novák a uzavírá: „V souvislosti se soutěží považujeme za nezbytné upozornit, že na špičkovou vojenskou technologii se běžná šablona veřejné soutěže těžko uplatňuje. Přináší zadavateli vzhledem k současné nepříliš šťastné právní úpravě riziko, že tento strategický materiál nedokáže pořídit včas nebo dokonce vůbec. Dalším problémem je, že aktuální pravidla pro soutěž prakticky nezohledňují následné ekonomické, technologické a exportní výhody pro ČR, ani vznik a udržení pracovních míst v případě výroby takového sofistikovaného produktu v ČR.“
Projektový tým se soustředí nejen na přípravu projektu ReUNION, ale i na komunikaci se státní správou a představiteli ozbrojených sil v obou zemích. Přináší argumenty o schopnosti českého a slovenského průmyslu radar dodat a přesvědčuje, že strategické zakázky pro domácí průmysl tak, jak je realizují například právě Poláci, je legitimní a v Evropské unii obvyklá cesta, která znamená největší návratnost pro domácí ekonomiku i státní rozpočet.
K rozdělení úkolů mezi české a slovenské firmy podrobně:
Mezinárodní projektový tým společně zajišťuje:
+ systémový návrh řešení – adaptace existujících řešení pro přesné naplnění specifických požadavků zadání pro AČR a OSSR
+ systémové funkce a parametry – naplnění všech požadavků TTP zadavatele
Úkoly českých firem zahrnují výrobu následujících komponent:
+ anténa primárního radaru
+ anténa sekundárního radaru (IFF)
+ DTR moduly
+ monitorovací přijímač
+ bloky generátorů radarové hlavy
+ signálové zpracování radarových signálů
+ dotazovač IFF
+ přijímač ADS-B
+ datové připojení do systémů velení a řízení
+ programové vybavení
+ vozidlo TATRA 8×8 řady T 815
+ nakladač Multilift s rámem
Úkoly slovenských firem zahrnují výrobu následujících komponent:
+ elektrocentrála
+ UPS (Uninterruptible Power Supply (Source) – „nepřerušitelný zdroj energie“)
+ řízení technologií, rozvaděče
+ datové a napájecí rozvody
+ konstrukce a výroba kontejnerové nástavby
+ konstrukce a výroba ramene radaru
+ hydraulický systém
+ klimatizace
+ filtroventilace
Redakčně upraveno
Související články
Radar ReVISOR u 25.protiletadlového raketového pluku
Pluk protiletadlové obrany ve Strakonicích převzal do svého užívání radar ReVISOR pro protivzdušnou ...
- 25.04.2014
- 3 komentářů
- Redakce AN
Cvičení ve vojenském újezdu HRADIŠTĚ
Příslušníci 42. mechanizovaného praporu „Svatováclavského“ (42.mpr) se účastnili ve dnech ...
- 27.04.2014
- 0 komentářů
- prap. Jan Murduňka
Čeští vojáci získali jedinečnou techniku pro elektronický boj
Po čase jsme znovu zavítali k 53. pluku průzkumu a elektronického boje (53. pPzEB) v Opavě. Vojáci ...
- 29.04.2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Činnost v palebném postavení i přesuny konvojů cvičili strakoničtí vojáci na Boleticích
Příslušníci 2. baterie 252. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic absolvovali tento týden ...
- 02.05.2014
- 9 komentářů
- kapitánka Jana Samcová, 25. plrb
k Mattea: Ten závazek v podstatě nic neznamená. Kdyby došlo k problémům, tuzemský zbrojní průmysl, tak jako v minulosti již několikrát, prostě politikům pohrozí ekonomickými ...Zobrazit celý příspěvek
k Mattea:
Ten závazek v podstatě nic neznamená. Kdyby došlo k problémům, tuzemský zbrojní průmysl, tak jako v minulosti již několikrát, prostě politikům pohrozí ekonomickými problémy a následným propouštěním, a hned se nějaké "schůdné řešení" najde.
Tak např. CZUB dodala policii v letech 2001-2004 prokazatelně 30 000 vadných pistolí CZ mod. 75 D Compact (kontrakt na 46 000), tato podala na MV návrh na žalobu za dodávku vadného zboží v ceně přes 300 mil. Kč. A jak myslíte, že to dopadlo. Žalobu nikdo nikdy nepodal, protože to by musel schválit ministr, tedy politická figura.
Když se po "slavném" výběru nabídky CZUB v "tendru" (2009/2010) na výběr dodavatele útočných pušek pro MO ČR ukázalo, že CZ 805 vykazuje fatální vady a v zadání stanovený termín dodávek byl v nedohlednu, místo aby MO ČR nabídku odmítlo, či alespoň uplatnilo odpovídající smluvní pokuty v řádu mnoha milionů Kč za značné prodlení dodávek, byl podepsán dodatek (a ne jeden) s tím, že si prý vlastně armáda dodatečně vyžádala nějaké úpravy, tedy z prodlení oficiálně není zaviněno CZUB a vše je vlastně OK.
Plně souhlasím s pohledem liberal shark.Skrýt celý příspěvekTa agresivní kampaň ve mně vyvolává stále větší podezření, že se opět může jednat o nějaký propadák typu T-72M4CZ nebo L-159A. Neustále se se zdůrazňují daně a domácí průmysl a o ...Zobrazit celý příspěvek
Ta agresivní kampaň ve mně vyvolává stále větší podezření, že se opět může jednat o nějaký propadák typu T-72M4CZ nebo L-159A. Neustále se se zdůrazňují daně a domácí průmysl a o zákazníkovi, tj. AČR, se nemluví skoro vůbec.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...