Cena stíhaček F-35 Lightning II padá dolů
- 4. 11. 2016
- 56 komentářů
- Jan Grohmann
Pentagon objednal u firmy Lockheed Martin devátou výrobní šarži (LRIP 9) 57 stíhaček F-35 Lightning II. Cena kontraktu je 6,1 miliardy dolarů - jednotková cena za F-35 je tedy o 3,7 % menší, než v případě osmé výrobní šarže (LRIP 8).
Výroba stíhaček F-35 prozatím běží v rámci tzv. nízkosériové počáteční výroby LRIP (Low Rate Initial Production). Jde o fázi, kdy výrobce stále ladí a vyvíjí technologií výroby s cílem dosáhnout plné rychlosti výroby FRP (Full Rate Production).
Dosud bylo v rámci LRIP 1 až LRIP 8 vyrobeno 209 stíhaček F-35 Lightning II. Celkově se v rámci LRIP plánuje vyrobit přes 450 stíhaček. Sériová výroba se rozběhne v roce 2019, kdy se očekává výroba 107 stíhaček F-35 (všech tří verzí) ročně.
Diskuze o ceně LRIP 9 se vedly 14 měsíců. Původně chtěl Pentagon pro sebe a zahraniční partnery v rámci společné objednávky LRIP 9 a LRIP 10 nakoupit 150 stíhaček F-35 za 14 miliard dolarů. Objednávka se ale nakonec rozdělila s tím, že v rámci LRIP 10 se nakoupí 96 stíhaček F-35 - o ceně LRIP 10 se povedou jednání.
V rámci LRIP 9 získá 42 stíhaček s klasickým startem/přistáním F-35A americké letectvo, Japonsko, Izrael a Norsko, 13 stíhaček s krátkým startem/kolmým přistáním F-35B dostane americká námořní pěchota a 2 námořní stroje F-35C americké námořnictvo. Dodávka letadel LRIP 9 začne v prvním čtvrtletí příštího roku.
V ceně kontraktu však nejsou zahrnuty motory - objednávka motorů probíhá nezávisle na objednávce letadel. Naposledy se Pentagon s firmou Pratt & Whitney dohodl v dubnu na nákupu 66 motorů F135 a náhradních dílů za 1,6 miliard dolarů.
Podle Pentagonu jednotková cena letadla F-35 (bez motoru) šarže LRIP 9 průměrně poklesla o 3,7 % oproti LRIP 8 a o 56 % oproti první šarži LRIP 1 (2007). Průměrná cena F-35 je nyní 107 milionů dolarů - bez pohonné jednotky.
Při rozběhnutí sériové výroby se počítá s jednotkovou cenou F-35A (bez motoru) - tedy nejlevnější verze - 80 až 85 milionů dolarů.
Dodejme, že 14 měsíců dlouhé vyjednávání ukončil jednostranně Pentagon, k nelibosti firmy Lockheed Martin. Pentagon využil zákonu o hospodárnosti (Economy Act of 1932), který mimo jiné umožňuje federální vládě nakupovat zboží mimo stávající smlouvy, pokud to je “v nejlepším zájmu” Spojených států.
Pentagon k tomuto kroku přistoupil poté, kdy se s firmou Lockheed Martin nedokázal dohodnout na ceně zakázky LRIP 9. Jde o největší kontrakt, kdy Washington využil tohoto práva.
“Konečná podoba kontraktu LRIP 9, která byla dnes představena, nebyla vzájemně dohodnutá. Šlo o jednostrannou akci, která nás zavazuje fungovat za standardních termínů a podmínek, které byly dříve dohodnuty,” uvedl Mike Rein, tiskový mluvčí Lockheed Martin.
“Jsme zklamání z rozhodnutí vlády provést jednostrannou akci o dodávce letadel F-35 v rámci LRIP 9. Minulých 18 měsíců Lockheed Martin jednal v dobré víře, v souladu s naším požadavkem dosáhnout spravedlivé a rozumné dohody, v tomto klíčovém programu. I nadále budeme pokračovat v programu F-35 a budeme hodnotit naše možnosti a cesty, jak postupovat kupředu,” dodal Rein.
Dlužno dodat, že jednotková cena stíhačky padá dolů, ale roste cena za vývoj a testování. Pentagon na dokončení vývojové a testovací fáze (do roku 2018) žádá od americké vlády dalších 500 milionů dolarů (12 miliard korun). Částku chce ministerstvo obrany vyčlenit z rozpočtu pro rok 2018.
Pentagon dosud za vývoj a testovaní F-35 hodlal vydat 55,1 miliard dolarů. Na dalších 319 miliard dolarů přijde výroba 3100 stíhaček F-35 do roku 2035.
Zdroj: Defense News
Související články
Dokonalá zbraň? 31 pilotů hodnotilo stíhačku F-35A
Do dnešních dnů stíhačku F-35A Lightning II pilotovalo 174 pilotů amerického letectva (U.S. Air ...
- 07.08.2016
- 52 komentářů
- Jan Grohmann
Pentagon začíná pracovat na nástupci stíhačky F-35
V roce 2017 americké letectvo oficiálně spustí vývoj nástupce stíhačky F-35 Lightning II. Nový stroj ...
- 29.08.2016
- 38 komentářů
- Jan Grohmann
NÁZOR: Nejvyšší čas začít šetřit na stíhačky F-35 Lightning II
V první polovině 21. století jedninou dostupnou západní stíhačkou bude americký F-35 Lightning II. ...
- 07.09.2016
- 179 komentářů
- Redakce AN
NÁZOR: Proč F-35 není pro Českou republiku nejlepší volbou
Má Česká republika uvažovat o stíhačkách F-35 Lightning II? Opravdu se vyplatí kupovat velmi drahé a ...
- 12.09.2016
- 142 komentářů
- Milan Vašíček
Stejně je to zvláštní. Napřed se do vývoje něčeho nacpou neuvěřitelné peníze. Pak se zjistí, že ten vývoj v přepočtu na kus stál strašně moc, takže letadla jsou drahá a proto ...Zobrazit celý příspěvek
Stejně je to zvláštní. Napřed se do vývoje něčeho nacpou neuvěřitelné peníze.
Pak se zjistí, že ten vývoj v přepočtu na kus stál strašně moc, takže letadla jsou drahá a proto se zmenší objednávka. Tady jsou teď amíci s F-35.
Obvykle se pak se zjistí, že vývoj v přepočtu na kus vyjde ještě dráž, tak se objednávka zase zmenší. Tomu se teď snad Americká vláda vyhla tou jednostranou akcí.
V Anglii mají ještě jeden extra stupeň - zruší celý program a koupí něco z USA za ještě víc peněz.
Mě by připadalo logičtější být opatrný při zadání vývoje a velkorysý při objednávkách letadla jehož vývoj stál tolik peněz.Skrýt celý příspěvekna zaciatku diskusie, tu ludia plakali, ake je nedemokraticke, ze US army prikaze vyrobcovi na zaklade zmluvy podpisanej pred 10-15 rokmi vdaka zakonu z 1932 dodrziavat zavezok ze ...Zobrazit celý příspěvek
na zaciatku diskusie, tu ludia plakali, ake je nedemokraticke, ze US army prikaze vyrobcovi na zaklade zmluvy podpisanej pred 10-15 rokmi vdaka zakonu z 1932 dodrziavat zavezok ze v tejto vyrobnej sarze /teda tej ktora pride v prvo stvrtroku roku 2017 usporu 3,7% oproti predchadzajucej sarze - teda celkovej uspore 56% oproti prvotnej vyrobe sarze c.1..
ze to je nedemokraticke :D, :D, :D..
takze podla Vas vatsina - danovy poplatnik USA ktorych je cca 300 milionov /lebo aj za dieta platia jeho rodicia dane - lebo oni prenesene minaju za neho/ a oproti tomu stoja zaujmi niekolko 100-tisic ludi, ktory su akcionarmy LM A PW a spol..
takze je nedemokraticke aby stat vyzadoval dodrziavanie riadne podpisanej zmluvy, kde vyrobca nielen meska s vyrobou, ale najnovsie dostane dalsiu 500 mil dotaciu=zadarmo peniaze, na dalsi vyvoj.. pricom peniaze na celkovy vyvoj uz davno prekrocil??
no mne to demokraticke pride - dokonca by som prijal novy zakon 2016, ktory pozmeni zakon 1932 v tom, ze potom musi aj vyrobca automaticky poskytnut vatsiu zlavu.. naprikrad vyvoj stal o 20% viac tak zlava musi byt podla zmluvy vatsia o 20% --:> 3,7%*1,2=4,44%.. a hotovo.. a este prekratit indexom 4 roky neskor.. 4,44%*1,04=4,62%.. A hned by ste videli ako by sa uzatvarali lepsie tie zmluvy.. ale aj to postupne pride :D..Skrýt celý příspěvekObávám se, že financování projektů v americké armádě probíhá úplně stejně jako u nás, akorát ve větším měřítku - lobista přesvědčí politiky o nutnosti revolučního stroje a když se ...Zobrazit celý příspěvek
Obávám se, že financování projektů v americké armádě probíhá úplně stejně jako u nás, akorát ve větším měřítku - lobista přesvědčí politiky o nutnosti revolučního stroje a když se projekt rozjede, tak ať to je sebevětší kravina, lobuje, že je neefetivní projekt zrušit. Ideální příklad je F-35 :)
Rád bych věděl jestli by byla špatná cesta pokračovat ve vývoji F16 (Viper) a pro námořnictvo Super Horneta. Stejně to budou letadla na technologické špičce (stelth prvky, radary, zbraňové systémy...).
K tomu je otázka jak dlouho budou USA schopné financovat tak náročné projekty (viz např. údržba a modernizane jaderného arsenálu).Skrýt celý příspěvekTreba to brať tak ,že je ešte stále vo vývoji a ide o prevratné technológie. Rata sa s tým že ma nahradiť viac druhov strojov. Ide o najväčší projekt za posledných pár rokov. A ma ...Zobrazit celý příspěvek
Treba to brať tak ,že je ešte stále vo vývoji a ide o prevratné technológie. Rata sa s tým že ma nahradiť viac druhov strojov. Ide o najväčší projekt za posledných pár rokov. A ma byť v nasadení dosť dlhú dobu.Skrýt celý příspěvek
Civil: Dobrej pokus, ale co ti vlastně ta částka (1,5 bilionu v jakém roce?) řekne? Absolutně nic.... Chybí porovnaní s tím kolik by stála alternativa nebo provoz stávající ...Zobrazit celý příspěvek
Civil: Dobrej pokus, ale co ti vlastně ta částka (1,5 bilionu v jakém roce?) řekne? Absolutně nic....
Chybí porovnaní s tím kolik by stála alternativa nebo provoz stávající flotily, odhadl je až trojnásobek toho co JSF....
Cost is a big contentious point for the F-35 but is often misrepresented with inflationary figures in $Then Year out to 2065, if we account for inflation the JSF program will cost a total $917 Billion in $2012 dollars, this is for development, procurement and sustainment out to 2065 of 2,443 aircraft. Development and Procurement is $59 and $257 Billion respectively, another 3.9 Billion for Construction and Operations & Sustainment is $597 Billion $2012. These estimates include Cost Growth Above Inflation over the 55 years as well as a mid-life upgrade and subsystems(ECM, EOTS etc) that legacy aircraft don’t include, there are also many factors in CAPE/GAO reports that is questionable such as depot level maintenance and removal rates, the latest SAR also doesn’t include newer data such as the Cost War Room that is set to save $41 Billion. JPO maintains an O&S cost of 535 billion.Skrýt celý příspěvekPro srovnání vývojových nákladů F-35 s evropskými programy bojových letounů. Je to bez záruky, ale asi na tom něco bude: Francouzský Rafale – v roce 2000 byly vývojové náklady ...Zobrazit celý příspěvek
Pro srovnání vývojových nákladů F-35 s evropskými programy bojových letounů. Je to bez záruky, ale asi na tom něco bude:
Francouzský Rafale – v roce 2000 byly vývojové náklady 60 miliard FRF (v tehdejším kurzu 12 miliard USD), tedy o 30% vyšší než se plánovalo. Přepočítáno na rok 2016 by to bylo 16 miliard USD. Tato suma asi nezahrnuje nenovější vlnu modernizací (AESA radar, nové systémy REB, výkonnější motory,..)
https://www.flightglobal.com/n...
Evropský Eurofighter – v roce 2011 britský nejvyšší kontrolní úřad NAO UK publikoval zprávu, že vývojové náklady jsou dvounásobné oproti plánu z roku 1987 a dosáhly 6,7 miliardy GBP. To bylo v roce 2011 10,7 miliardy USD. Po úpravě o inflaci by to v roce 2016 bylo 11,3 miliardy USD. Protože Velká Británie hradí třetinu nákladů, tak celkové náklady na vývoj Eurofighteru budou někde okolo 34 miliard USD. Opět tato suma asi nezahrnuje nenovější vlnu modernizací (AESA radar, ...).
https://www.nao.org.uk/wp-cont...
Velká Británie v roce 1996 plánovala za 13,5 miliardy GBP (21,6 miliard USD v roce 2011) pořídit 232 Eurofihgterů. Nárůst výrobní ceny, ale umožnil za tuto částku pořídit jen 160 kusů. Průměrná cena jednoho britského Eurofighteru tak vychází na 135 mil USD (přibližně v cenách roku 2011).
Poznámka všechno je přibližné, protože dochází k zprůměrování dat za všechny objednané letouny (z různých výrobních bloků a různých roků výroby), z nichž mnohé ještě nebyly ani vyrobeny.Skrýt celý příspěvekShania, Olda: predbezne se pocita necelych 400 miliard $ na nakup vsech letadel pro USA vcetne R&D. To je i v clanku. Chybi tam jenom jeden drobny detail: celkem ma provoz a ...Zobrazit celý příspěvek
Shania, Olda: predbezne se pocita necelych 400 miliard $ na nakup vsech letadel pro USA vcetne R&D. To je i v clanku.
Chybi tam jenom jeden drobny detail: celkem ma provoz a udrzba za celou dobu zivotnosti spolknout nejakeho 1,5 bilionu $.Skrýt celý příspěvekOlda: myslím, že doteď JSF nestál ani těch 100 miliard usd. Máš to i tu v článku úplně na konci. R&D 55 miliard (myslím, že to bude spíš 59 miliard v 2012 usd, to bude dočerpáno ...Zobrazit celý příspěvek
Olda: myslím, že doteď JSF nestál ani těch 100 miliard usd. Máš to i tu v článku úplně na konci. R&D 55 miliard (myslím, že to bude spíš 59 miliard v 2012 usd, to bude dočerpáno za 2-3 roky). A pak výroba bude stát 300 miliard a u toho jsou teprve na začátku s 200+ vyrobenými stroji.
Tak a teď kontext k cenám, tady je výborný článek.
http://elementsofpower.blogspo...
Pár čísel z něj.
F-16A v 1976-77 stála 6,091,000 usd, po přepočtení na dnešní ekonomiku je to hodnota 58,2 milionu (v 2015).
Dál uvadí že by F-16V dnes stála 70-80 milionu usd.
R&D do 1986 stálo 13,8 miliard (7 miliard pro F-16A), to je 54 miliard.
Takže R&D JSF je 2x tolik než R&D 1976 F-16... A cíl JSF bylo vyvinout tři letadla za cenu 1,5-2. A to je F-16 levnější než A/V-8 a Hornet.
Takže jak vidíš, i když se cena JSF zdá velká a je vyšší než původní optimistické požadavky v porovnání s tím kolik stáli letadla dřív, a hlavně jak obrovskou flotilu US měli, kolik různých typů a programů měli, není JSF žádný extrem. Teď to vypadá draze, ale taky bude 20 let postupně nahrazovat nejpočetnější typy USAF, USN a USMC. Je to sakra hodně strojů.
Jestli něco, tak nakonec i ušetří díky optimalizacím, menšímu počtu typů, menšího počtu strojů atd...
Jedna z věcí co JSF nepřímo prodražuje je zpoždění 5 let a s tím spojené extra náklady na udržení starších strojů ve službě.
Sokrates: ok , pokud jde o Indii, myslel jsme to obecně.
MainMan: protože VTOL je možný jen s omezeným nákladem a palivem, takže se to operačně nepoužívá. Proto STOVL.Skrýt celý příspěvekOrofin: Dovolím si nesouhlasit :) Uvádí se, že program Joint Strike Fighter spolknul od roku 1996 už 400 mld. dolarů. Jestli jsem se správně díval, tak první cesta na měsíc vyšla ...Zobrazit celý příspěvek
Orofin: Dovolím si nesouhlasit :) Uvádí se, že program Joint Strike Fighter spolknul od roku 1996 už 400 mld. dolarů. Jestli jsem se správně díval, tak první cesta na měsíc vyšla na 21 mld. tehdejších dolarů (cca 200 mld. dnešních) a přínos pro vojenství byl nesrovnatelně jinde.
Neříkám, že F-22 i F-35 nejsou super stroje (momentálně bez konkurence), ale za ty peníze mohli letět na Mars :)Skrýt celý příspěvekMěl bych takový offtopic dotaz. Můžete mi trochu udělat pořádek v těch zkratkách? Proč se F-35B označuje STOVL, když může vertikálně i vzlétnout? (jako opravdu vertikálně z místa, ...Zobrazit celý příspěvek
Měl bych takový offtopic dotaz. Můžete mi trochu udělat pořádek v těch zkratkách? Proč se F-35B označuje STOVL, když může vertikálně i vzlétnout? (jako opravdu vertikálně z místa, ne takový ten "vertical" take off co umí i dopravní letadla). Proč se neoznačuje spíš VTOL jako Osprey?Skrýt celý příspěvek
Aktuální čísla z prezidentského návrhu rozpočtu Pentagonu pro fiskální rok (FY) 2017 zpracovaného v únoru 2016 (FY 2016). Rozpočet uvádí čísla s pětiletým výhledem do FY 2021 plus ...Zobrazit celý příspěvek
Aktuální čísla z prezidentského návrhu rozpočtu Pentagonu pro fiskální rok (FY) 2017 zpracovaného v únoru 2016 (FY 2016). Rozpočet uvádí čísla s pětiletým výhledem do FY 2021 plus letošní a loňský rok.
Jsou to nákupní ceny tzv. Weapon System Cost (= Flyaway Cost + Support Cost), za které to kupuje Pentagon. Hodnota dolaru platí pro příslušný fiskální rok rozpočtu.
F-35A USAF:
Do FY 2014 objednáno 103 kusů
FY 2015 - 28 kusů po 141,6 mil USD (z toho Flyaway unit cost 129,1 mil USD)
FY 2016 - 47 kusů po 120,8 mil USD (z toho Flyaway unit cost 109,9 mil USD)
FY 2017 – 43 kusů po 113,1 mil USD (z toho Flyaway unit cost 98,99 mil USD)
……
FY 2021 – 60 kusů po 103,77 mil USD (z toho Flyaway unit cost 94,5 mil USD)
Na nákup modifikací Block 2B OT Upgrade, Block 3F LRIP 2-5 Upgrade, Block 3F LRIP 6-8 Upgrade, Correction of Deficiencies) již vyrobených F-35A je schválen rozpočet 175 mil USD.
F-35B USMC:
Do FY 2014 objednáno 21 kusů
FY 2015 - 6 kusů po 214,6 mil USD
FY 2016 - 15 kusů po 152,7 mil USD
FY 2017 - 16 kusů po 140,1 mil USD
….
FY 2021 - 21 kusů po 136,5 mil USD
F-35C US NAVY:
Do FY 2014 objednáno 55 kusů
FY 2015 - 4 kusy po 231,9 mil USD
FY 2016 - 6 kusy po 177,1 mil USD
FY 2017 - 4 kusy po 234,8 mil USD
…..
FY 2021 - 24 kusy po 123,9 mil USD
Pro srovnání u US NAVY
F/A-18E/F (multi-year procurement):
Do FY 2014 objednáno 563 kusů
FY 2015 – 0 kusů
FY 2016 – 5 kusů po 70,0 mil USD
FY 2017 – 2 kusy po 92,5 mil USD
FY 2018 – 14 kusů po 93,5 mil USD (konec objednávek pro US NAVY)
EA-18G:
Do FY 2014 objednáno 135 kusů
FY 2015 – 15 kusů po 100,2 mil USD
FY 2016 – 10 kusů po 85,8 mil USD (konec objednávek pro US NAVY)
Poznámka: pro porovnání s cenovými stropy nebo sliby stanovenými v dřívějších letech je nutno ještě propočítávat hodnotu dolaru dle inflace. Například 100 USD (FY 2016) = 93 USD (FY 2010) = 81 USD (FY 2005) = 71 USD (FY 2000).Skrýt celý příspěvekShania: úvaha o tom, ktoré z týchto dvoch lietadiel by bolo pre Indiu lepšie, je len hypotetická, keďže F-35 by v súčasnosti nekúpili. Na tento stroj by si museli počkať 10 rokov a ...Zobrazit celý příspěvek
Shania: úvaha o tom, ktoré z týchto dvoch lietadiel by bolo pre Indiu lepšie, je len hypotetická, keďže F-35 by v súčasnosti nekúpili. Na tento stroj by si museli počkať 10 rokov a oni potrebujú riešiť svoje potreby teraz. Ich hlavný rival (Čína) bude mať čoskoro 24 kusov Su-35 a teda patrične navrch pred ich Su-30.
Ak by však aj mohli kúpiť F-35 okamžite, tak by za relatívne vysokú cenu získali nevyzretú stíhačku bez patričnej výzbroje. Čo sa o Rafale nedá v žiadnom prípade povedať - je to zabehnutá platforma, ktorá má za sebou množstvo ostrých nasadení a disponuje celou škálou potrebnej výzbroje. Zatiaľ čo pri F-35 neprejde mesiac, aby si nepočul o nejakom novom probléme, ktorý sa práve objavil a kvôli ktorému museli byť tieto stroje zas uzemnené. Odhliadnuc od toho, že túto "jaternicu" alias "jelito" považujem za najškaredšie stíhacie lietadlo súčasnosti, som presvedčený, že má obrovský potenciál a bude výbornou voľbou pre množstvo štátov. Jej najlepšie časy sú ale ešte ďaleko pred ňou a nič na tom nezmení ani formálne dosiahnutie IOC pre USMC a USAF. Možno sa mýlim a pri budúcoročnom nasadení v Japonsku budem prekvapený. :-) Skôr si však myslím, že keď sa veci uponáhľajú môže to dopadnúť ako s F-16. Zavedená v 1978, veľké ohlasy, parádne letové výkony, radosť z predaja zahraničným zákazníkom. A keď prišla vojna v Perzskom zálive, tak piloti omylom odpaľovali rakety kvôli zlej ergonómii.Skrýt celý příspěvekOlda: Ale F-35 nemá brutální náklady na vývoj. Zvlášť s přihlédnutím k tomu, jakou funkci bude plnit a jak dlouho má sloužit. Jasně když se koukneš na celkovou cenu, produkce, ...Zobrazit celý příspěvek
Olda: Ale F-35 nemá brutální náklady na vývoj. Zvlášť s přihlédnutím k tomu, jakou funkci bude plnit a jak dlouho má sloužit. Jasně když se koukneš na celkovou cenu, produkce, údržba na následující desítky let tak ti vyjde obrovská částka, ale 55 miliard dolarů mi za výzkum a vývoj nepřijde přehnaný, samozřejmě poznatky se dají použít i jinde.Skrýt celý příspěvek
off topic: po krásném snění nad pěkným letadlem něco smutného z našeho ministerstva obrany a reality ...Zobrazit celý příspěvek
off topic: po krásném snění nad pěkným letadlem něco smutného z našeho ministerstva obrany a reality AČR
https://www.novinky.cz/domaci/... Skrýt celý příspěveklq323: nejlepší určitě ano, ale neřekl, že za tak brutální náklady na vývoj se vyplatí. Až bych řekl, že vývoj F22 a F35 vejde do historie jako symbol plýtvání.
lq323: nejlepší určitě ano, ale neřekl, že za tak brutální náklady na vývoj se vyplatí. Až bych řekl, že vývoj F22 a F35 vejde do historie jako symbol plýtvání.
Proč se vůbec řeší cena stroje a motoru zvlášť? Vždyť kupovat to bez něj nemá smysl, já bych chtěl taky auto komplet a do něj extra kupovat motor.
Proč se vůbec řeší cena stroje a motoru zvlášť? Vždyť kupovat to bez něj nemá smysl, já bych chtěl taky auto komplet a do něj extra kupovat motor.
Hlavně pozor, průměrná cena F-35 vzniklá vydělením 6,1mililiady usd 57 není reprezentativní cena F-35A, ta by měla být 110 mil usd s motorem pro LRIP 9. B a C průměrnou cenu ...Zobrazit celý příspěvek
Hlavně pozor, průměrná cena F-35 vzniklá vydělením 6,1mililiady usd 57 není reprezentativní cena F-35A, ta by měla být 110 mil usd s motorem pro LRIP 9. B a C průměrnou cenu zvyšují.
The unit cost of the F-35A is $109.88 million (recurring cost) in FY 2016. The airframe costs $64.47 million, the F135-PW-100engine costs $13.06 million, the avionics cost $16.74 million, whileother costs make up the remaining $15.61 million.
http://www.bga-aeroweb.com/NQT...
http://www.bga-aeroweb.com/Def...
A už v LRIP 7 měla být cena bez motoru, takže zlepšení by mělo být 6-8%, to už se blíží 90mil bez motoru. jak píší zde
http://nationalinterest.org/bl...
F-35A: $98 million
F-35B: $104 million
F-35C: $116 million
A cena okolo 80mil usd za A má být s motorem
An F-35A purchased in 2018 and delivered in 2020 will be $85 million, which is the equivalent of $75 million in today’s dollars (2013)
Poměr stojů v LRIP 9 je 42 A, 13 B a 2 C - 74%, 23% a 4%
Pokles ceny v 3-4% za LRIP se očekávalo, komu to přijde málo, tak je to 58% rozdil mezi lrip 1 a lrip 9.
Rozhodující bude, jaké procento bude mezi LRIP 9 a 10, 11 a pak FRP1, bude tu velký nárůst (Rozdíl mezi LRIP 7,8,9 byl v jednotkách kusů) v počtech vyrobených strojů z 57 na skoro 100 (lrip 10).
Jediná špatná zpráva na této novince je, že se LM a JPO nedokázali dohodnout a nevyšla snaha propojit LRIP 9 a 10, čím by došlo k dalšímu snížení nákladů. Uvidíme, co z toho nakonec vyleze a v čem byl problém. Nejde totiž jen o LM, ale milion subkontraktů ve spoustě zemí.
sanityangel1: tady máš např. kolik stály modifikace F-35A
http://www.bga-aeroweb.com/Def...
čím blíž k Blok 3F, tím bude potřeba míň modifikací. Alternativa je ale co? Napr. vyrobit 300 F-16A, pak řešit jejich problémy v operačním provozu a vylepšit zavést v podobě F-16C a zpětně modifikovat nebo vyřadit staré kusy. A pak dělat nové a nové bloky. Takže vlastně ušetříš co?
Výhoda u F-35 je že se tímto způsobem podařilo objevit spousty chyb, flotila bude mít stejné schopnosti. Není na tom nic dokonalého a má to i spoustu nevýhod, ale asi je to lepší než alternativy.
Civil:
“Most of this needed funding will come from other F-35 JPO funding sources to minimize the impact on the US services and [Department of Defense] overall budget requirements,” he said. “No additional funding will be required from the international partners.”
The program office outlined the new funding requirement during a recent Defense Acquisition Board meeting, Bloomberg News first reported this week.
Half of the $530 million sum will help cover unforeseen issues such as the 2014 engine fire and this year’s delay in testing 3F software, both of which added to schedule risk and cost, DellaVedova said. About $165 million will pay for new requirements that cropped up over the past few years, and $100 million will cover funding that was removed from the F-35 System Development and Demonstration (SDD) program budget line two years ago.
Mimo to, R/D část JSF je 1,7 miliardy usd v plusu oproti odhadům z roku 2012.
https://i.imgur.com/LnPpMoa.pn...
Takže kde je vlastně problém? Mimo to, že McCain je před volbami zděšen a plácá něco o miliarně dolarů navíc....
Olda: těžko říct, je hodně částí co vyrábí víc subkontraktorů, ale určitě jsou i unikátní, kdy by jejich odpadnutí mohl být problém, minimálně ve zdržení.
Sokrates: FMS zákazníci budou mít jiné ceny, budou mít balíček jako třeba u Rafale. Myslím že to bude reprezentativní sledovat za kolik je bude mít Izrael.
Nějak nechápu, jak může být lepší koupit Rafale za 100mil (když nepočítáš ty jejich custom modifikace), kde se cena těžko sníží, proti nakoupení pár kusů F-35A za 106mil a zbytek várky mít za ceny okolo 90-80mil? Pokud tedy nemůžeš počkat pár let a začít nakupovat ve FRP.
Mimo to Block 3F je softwarový upgrade, a už za dva roky je dostanou všechny stroje a za dalších pár let začnou dostávat soft z bloku 4... Kde je tedy problém? Podívej se s jakými schopnostmi začínali jiné stroje.Skrýt celý příspěvekJe dohledatelné jestli dokáží USA produkovat F-35 s případným omezeným dovozem součástek? Našel jsem na netu, že se skládá z 300 000 kusu součástek a ty se vyrábí v USA, VB a ...Zobrazit celý příspěvek
Je dohledatelné jestli dokáží USA produkovat F-35 s případným omezeným dovozem součástek?
Našel jsem na netu, že se skládá z 300 000 kusu součástek a ty se vyrábí v USA, VB a Japonsku a to mi příjde dost rozstrkané :)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...