Cena stíhaček F-35 Lightning II padá dolů

F-35A Lightning II / Lockheed Martin 

Pentagon objednal u firmy Lockheed Martin devátou výrobní šarži (LRIP 9) 57 stíhaček F-35 Lightning II. Cena kontraktu je 6,1 miliardy dolarů - jednotková cena za F-35 je tedy o 3,7 % menší, než v případě osmé výrobní šarže (LRIP 8).

Výroba stíhaček F-35 prozatím běží v rámci tzv. nízkosériové počáteční výroby LRIP (Low Rate Initial Production). Jde o fázi, kdy výrobce stále ladí a vyvíjí technologií výroby s cílem dosáhnout plné rychlosti výroby FRP (Full Rate Production).

Dosud bylo v rámci LRIP 1 až LRIP 8 vyrobeno 209 stíhaček F-35 Lightning II. Celkově se v rámci LRIP plánuje vyrobit přes 450 stíhaček. Sériová výroba se rozběhne v roce 2019, kdy se očekává výroba 107 stíhaček F-35 (všech tří verzí) ročně.

Diskuze o ceně LRIP 9 se vedly 14 měsíců. Původně chtěl Pentagon pro sebe a zahraniční partnery v rámci společné objednávky LRIP 9 a LRIP 10 nakoupit 150 stíhaček F-35 za 14 miliard dolarů. Objednávka se ale nakonec rozdělila s tím, že v rámci LRIP 10 se nakoupí 96 stíhaček F-35 - o ceně LRIP 10 se povedou jednání.

V rámci LRIP 9 získá 42 stíhaček s klasickým startem/přistáním F-35A americké letectvo, Japonsko, Izrael a Norsko, 13 stíhaček s krátkým startem/kolmým přistáním F-35B dostane americká námořní pěchota a 2 námořní stroje F-35C americké námořnictvo. Dodávka letadel LRIP 9 začne v prvním čtvrtletí příštího roku.

V ceně kontraktu však nejsou zahrnuty motory - objednávka motorů probíhá nezávisle na objednávce letadel. Naposledy se Pentagon s firmou Pratt & Whitney dohodl v dubnu na nákupu 66 motorů F135 a náhradních dílů za 1,6 miliard dolarů.

Podle Pentagonu jednotková cena letadla F-35 (bez motoru) šarže LRIP 9 průměrně poklesla o 3,7 % oproti LRIP 8 a o 56 % oproti první šarži LRIP 1 (2007). Průměrná cena F-35 je nyní 107 milionů dolarů - bez pohonné jednotky.

Při rozběhnutí sériové výroby se počítá s jednotkovou cenou F-35A (bez motoru) - tedy nejlevnější verze - 80 až 85 milionů dolarů.

Dodejme, že 14 měsíců dlouhé vyjednávání ukončil jednostranně Pentagon, k nelibosti firmy Lockheed Martin. Pentagon využil zákonu o hospodárnosti (Economy Act of 1932), který mimo jiné umožňuje federální vládě nakupovat zboží mimo stávající smlouvy, pokud to je “v nejlepším zájmu” Spojených států.

Pentagon k tomuto kroku přistoupil poté, kdy se s firmou Lockheed Martin nedokázal dohodnout na ceně zakázky LRIP 9. Jde o největší kontrakt, kdy Washington využil tohoto práva.

“Konečná podoba kontraktu LRIP 9, která byla dnes představena, nebyla vzájemně dohodnutá. Šlo o jednostrannou akci, která nás zavazuje fungovat za standardních termínů a podmínek, které byly dříve dohodnuty,” uvedl Mike Rein, tiskový mluvčí Lockheed Martin.

“Jsme zklamání z rozhodnutí vlády provést jednostrannou akci o dodávce letadel F-35 v rámci LRIP 9. Minulých 18 měsíců Lockheed Martin jednal v dobré víře, v souladu s naším požadavkem dosáhnout spravedlivé a rozumné dohody, v tomto klíčovém programu. I nadále budeme pokračovat v programu F-35 a budeme hodnotit naše možnosti a cesty, jak postupovat kupředu,” dodal Rein.

Dlužno dodat, že jednotková cena stíhačky padá dolů, ale roste cena za vývoj a testování. Pentagon na dokončení vývojové a testovací fáze (do roku 2018) žádá od americké vlády dalších 500 milionů dolarů (12 miliard korun). Částku chce ministerstvo obrany vyčlenit z rozpočtu pro rok 2018.

Pentagon dosud za vývoj a testovaní F-35 hodlal vydat 55,1 miliard dolarů. Na dalších 319 miliard dolarů přijde výroba 3100 stíhaček F-35 do roku 2035.

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Dokonalá zbraň? 31 pilotů hodnotilo stíhačku F-35A

Do dnešních dnů stíhačku F-35A Lightning II pilotovalo 174 pilotů amerického letectva (U.S. Air ...

Pentagon začíná pracovat na nástupci stíhačky F-35

V roce 2017 americké letectvo oficiálně spustí vývoj nástupce stíhačky F-35 Lightning II. Nový stroj ...

NÁZOR: Nejvyšší čas začít šetřit na stíhačky F-35 Lightning II

V první polovině 21. století jedninou dostupnou západní stíhačkou bude americký F-35 Lightning II. ...

NÁZOR: Proč F-35 není pro Českou republiku nejlepší volbou

Má Česká republika uvažovat o stíhačkách F-35 Lightning II? Opravdu se vyplatí kupovat velmi drahé a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Starlight
    01:25 14.11.2016

    C) Výzbroj Software Block 2B a 3i F-35B USMC a F-35A USAF dosáhly IOC s „prozatímním“ softwarem verze Block2B (F-35B), respektive Block 3i (F-35A). Tento software má ...Zobrazit celý příspěvek

    C) Výzbroj

    Software Block 2B a 3i
    F-35B USMC a F-35A USAF dosáhly IOC s „prozatímním“ softwarem verze Block2B (F-35B), respektive Block 3i (F-35A). Tento software má deklarovanou schopnost použití dvojice přesných pum GBU-31 JDAM (2000 lb, kombinované inerciální/satelitní navádění, F-35A/C), GBU-32 JDAM (1000 lb, F-35B/C, USAF je výzbroji nemá) nebo dvojice GBU-12 Paveway II (500 lb, poloaktivní laserové navádění), spolu s dvojicí PLŘS typu AIM-120C-5/C-7 AMRAAM. Vše z interní pumovnice.

    Ve srovnání se zavedenými stíhacími a bitevními letouny USA je to relativně málo. Ve srovnání s potenciálními protivníky to ale není špatné. Kdo i z těch technicky vyspělých protivníků má dnes v operační službě něco podobného? Respektive v jakých počtech? Mám na mysli stíhací letoun s dlouhým doletem (a používaným doplňováním paliva za letu ve dne i v noci) schopný útočit na vzdušné a pozemní cíle za každého počasí (radar typu AESA, elektrooptický zaměřovací systém, přesný systém radiotechnického průzkumu ESM, taktický datalink) s pomocí řízených pum s INS/GPS naváděním a protiletadlových řízených střel středního dosahu s aktivní radiolokační hlavicí.

    Toto všechno bylo dosaženo zhruba 15 let po tom, co byl Lockheed Martin a jeho F-35 vybrán pro program JSF. Pro srovnání s našimi luhy a háji. Naše letectvo v roce 2018, tedy 18 let poté, co začalo taktické letectvo přezbrojovat ze sovětské na západní techniku, dostane první operační pumy (řada Paveway II s poloaktivním laserovým naváděním, nelze je použít za velmi špatné dohlednosti - oblačnosti, mlhy, prachu a kouři) a k nim pouhé čtyři elektrooptické střelecké/zaměřovací kontejnery.

    Software Block 3F
    Jenže v roce 2018 už bude F-35 zase o kus dál a měl by dosáhnout plné bojové připravenosti (FOC). Součástí FOC bude i další verze software Block3F, který kromě řady zlepšení ve zpracování a fúzi dat ze senzorů přinese i možnost používat šestici vnějšních podkřídlových závěsníků a nové zbraně.

    Přibude schopnost nosit pár PLŘS AIM-9X na vnějších závěsnících. Dále až dva páry pum GBU-12 na vnějších závěsnících (s dvojicí v pumovnici to bude celkem až 6 pum GBU-12), až 8 přesných klouzavých pum GBU-39 SDB I (250 lb, kombinované inerciální/satelitní navádění, do pumovnice místo dvojice těžkých GBU-31, pouze F-35A). US NAVY/USMC tyto pumy nemá ve výzbroji a počkají si na pokročilejší SDB II. F-35C US NAVY ale bude moci v pumovnici nosit 2 klouzavé průbojné pumy AGM-154 JSOW C-1 (1100 lb, kombinované inerciální/satelitní/ infračervené/datalinkové navádění).

    Dále přibude možnost podvěsit další pár AIM-120C v pumovnici (celkem až 4 AIM-120C) a bude zprovozněn palubní kanón GAU-22/A ráže 25 mm (F-35A - interní instalace, 182 nábojů, F-35B/C podtrupový stealth kontejner, 220 nábojů).

    Britské F-35B pak dostanou domácí protiletadlové střely AIM-132 ASRAM a pumy Pawaway IV (500 lb, kombinované inerciální/satelitní navádění/infračervené/polaktivní laserové navádění).

    Letouny F-35A tak v praxi budou moci být ve stealth konfiguraci vyzbrojeny dvojící střel AIM-120C AMRAAM a 8 klouzavými pumami GBU-39 SDB I. S nimi lze útočit jen na statické cíle o známé poloze. Při odhozu za vysoké rychlosti ve výšce 30000 stop (cca 9000 m) dokloužou na cíle vzdálené 80 km a více. Při bojových operací, kde není nutný maximální stealth lze k této konfiguraci pod křídla navěsit až čtveřici pum GBU-12 a dvojici PLŘS typu AIM-9X. Celkem tedy 12 naváděných pum a 4 PLŘS. To už je vynikající palební síla.

    Námořní F-35C zase dokážou ve stealth konfiguraci nosit dvojici AIM-120C a dvojici AGM-154 JSOW C-1. Tato stealth klouzová puma se používá na útoky z odstupu na silně chráněné cíle nebo přímo na ničení integrovaných systémů protivzdušné obrany, jako jsou například ruské systémy řady S-300/400. Jak moc je na asi radarech zachytitelná kombinace stealth letounu, který desítky kilometrů daleko odhodí stealth pumu?

    Při odhozu z velké výšky (30000 stop) za velké rychlosti také doklouzat na 80 a více kilometrů. Nemusí letět přímo, protože do počítače lze naprogramovat až 8 otočných bodů a volit tak třeba směr přiblížení k cíly z nečekané strany. Stejně tak lez volit úhel dopadu. Puma má vysokou přesnost (CEP jednotky metrů) díky závěrečnému navádění pomocí infračerveného čidla. Při správném naprogramování před letem dokáže řídící počítač střely rozlišit například u systému S-300 „běžné“ odpalovací vozidlo od klíčových radarových nebo velitelských vozidel. Vyřazení radarů nebo velitelského stanoviště dokáže pak vyřadit celou baterii bez nutnosti jejího kompletního a zdlouhavého ničení.
    Kdyby cíl během letu změnil polohu, je možné nové souřadnice cíle předat do střely pomocí datalinku. A protože je to puma námořnictva, lze ji právě díky datalinku navádět i na pohyblivá plavidla.

    Software Block 4
    Další verze software Block4A a Block 4B jsou pak plánovány na roky 2021 respektive 2023.

    Integrovány by měly být například klouzavé pumy GBU-53 II (200 lb, kombinované inerciální/satelitní navádění/infračervené/polaktivní laserové/aktivní radarové/datalinkové navádění pro útoky na pohyblivé cíle), střely s plochou dráhou letu AGM-158B JASSM-ER (2200 lb, kombinované inerciální/satelitní navádění/infračervené/datalinkové navádění, dosah více než 900 km), nebo jaderné pumy B61-12 (700 lb, kombinované inerciální/satelitní navádění). V této podobě bude F-35 patřit k nejlépe vyzbrojeným letounům v historii.Skrýt celý příspěvek

  • Starlight
    01:25 14.11.2016

    B) Dosažení počáteční bojové připravenosti (IOC) podle ozbrojených složek USMC USMC jako první dosáhla počáteční bojové připravenosti (Initial Operational Capability - IOC) v ...Zobrazit celý příspěvek

    B) Dosažení počáteční bojové připravenosti (IOC) podle ozbrojených složek

    USMC
    USMC jako první dosáhla počáteční bojové připravenosti (Initial Operational Capability - IOC) v červenci 2015. Mariňácká letka VMFA-121 na základně Yuma v Arizoně, která měla stavu 10 letounů F-35B se software Block 2B, byla od tohoto okamžiku připravena k bojovému nasazení (jako záloha) z pozemních základen i palub výsadkových lodí kdekoliv ve světě.

    Budování schopností pokračuje po postupných krocích. První operační nasazení VMFA-121 posílené na 16 letounů začne v lednu 2017, kdy se letka přesune do Japonska na leteckou základnu námořní pěchoty Iwakuni poblíž Hirošimy. V únoru 2018 se pak letka nalodí na svoji první operační plavbu na palubě vrtulníkové výsadkové lodě USS Wasp (LHD-1).

    Současně je už přezbrojována druhá operační letka s typem F-35B VMFA-211, kterou v roce 2018 čeká operační plavba na palubě USS America (LHA-6) první z nové generace vrtulníkových výsadkových lodí. Plné bojové připravenosti (Full Operational Capability - FOC) bude dosaženo až po zavedení software Block 3F v roce 2018.

    USAF
    USAF dosáhlo počáteční bojové připravenosti (IOC) v srpnu 2016. 34. stíhací letka (z 388. stíhacího křídla) na základně Hill v Utahu, která měla ve stavu 15 letounů F-35A se software Block 3i, byla od tohoto okamžiku připravena k bojovému nasazení (jako záloha) z pozemních základen kdekoliv ve světě.

    USAF pracuje na dosažení plné operační schopnosti (FOC) typu F-35A v roce 2018. 34. stíhací letka bude doplněna na plné stavy 24 letounů. Součástí FOC bude i další verze software Block 3F. Do roku 2019 by mělo být přezbrojené celé 388. stíhací křídlo se třemi letkami, celkem zhruba 75 letounů F-35. Připravuje se také první zámořské operační nasazení – podle vojensko-politické situace se hovoří o Evropě (Pobaltí), Blízkém východu, nebo Dálném východu (Japonsko nebo Jižní Korea).

    US NAVY
    Podle stávajících plánů má první letka VFA-101 s deseti letouny F-35C dosáhnout statusu „Combat ready“ na úrovní počáteční bojové připravenosti (IOC) pro operace z letadlových lodí někdy mezi srpnem 2018 až únorem 2019.Skrýt celý příspěvek

  • Starlight
    01:24 14.11.2016

    V předchozí diskuzi palo satko zmínil článek v ATM 10/2016. Rozhodně to není tak dramatické, jak napsal. Zmíněný článek má název „Vývoj F-35C spěje k závěru“. Autorem je Tomáš ...Zobrazit celý příspěvek

    V předchozí diskuzi palo satko zmínil článek v ATM 10/2016. Rozhodně to není tak dramatické, jak napsal. Zmíněný článek má název „Vývoj F-35C spěje k závěru“. Autorem je Tomáš Soušek a pouze v závěru čtyřstránkového díla napsal, že někteří představitelé US NAVY navrhují fázi s F-35C přeskočit. Současně píše, že se uvidí podle toho, až jak se letoun F-35C osvědčí v námořní praxi po dosažení počáteční bojové připravenosti (Initial Operational Capability - IOC) v roce 2018.

    A) Počty a akviziční priority jednotlivých ozbrojených složek

    Zde je ale potřeba vyzdvihnout základní rozdíly v plánech USAF, USMC a US NAVY ohledně důležitosti letounů F-35 Lightening II pro jejich budoucí letecké operace. US NAVY bude nejen poslední uživatel (z hlediska data dosažení IOC), ale také nejmenší uživatel ze všech amerických ozbrojených složek.

    USAF
    Prim v počtech hraje USAF. Plán (a tak je to ve schvalovaných rozpočtech Pentagonu) je pořídit 1763 sériových letounů F-35A. Dosud (do FY 2016 včetně) bylo objednáno 178 letounů F-35A.

    F-35A budou nahrazovat jak stíhací F-16C/D Fighting Falcon a bitevní A-10C Thunderbolt II, tak nepřímo i některé F-15C/D Eagle a dokonce i F-15E Strike Eagle. Nepřímo proto, že nemusí dojít k jejich fyzickému nahrazení (například starší letouny F-15 budou předány jiným útvarům), ale některé základny přezbrojí. Podle současných plánů se to týká i 48. stíhacího křídla na základně RAF Lakenheath ve Velké Británii. To dnes disponuje dvěma letkami F-15C a jednou letkou F-15E. Ty nahradí dvě letky F-35A, každá s 24 letouny.

    USMC
    Druhou složkou, co se týče plánovaných počtů, bude USMC. V plánu je pořídit celkem 420 letounů F-35, z toho 353 ve verzi F-35B pro operace z vrtulníkových výsadkových lodí typu LHD/LHA a 67 ve verzi F-35C pro pět letek, které budou operovat společně s US NAVY z palub velkých letadlových lodí typu CVN.

    Zatím je ale mírný rozpor v číslech o pořízení 353 letounů F-35B. V rozpočtech Pentagonu je totiž léta uváděno pouze 311 letounů F-35B. Tedy chybí 42 letounů, které ale naopak přebývají v rozpočtu u verze F-35C. Více v kapitole o F-35C. Dosud (do FY 2016 včetně) bylo objednáno 42 letounů F-35B.

    USMC potřebuje co nejrychleji nahradit letouny AV-8B Harrier II, F/A-18A/C/D Hornet, ale i EA-6B Prowler, které technicky a morálně stárnou a blíží se konci své životnosti. USMC se na rozdíl od US NAVY rozhodla neobjednávat letouny F/A-18E/F a EA-18G a místo toho si počkat na novou generaci stealth letounů.

    Bohužel čekání se protáhlo vlivem zpožděním programu F-35. Proto USMC nejen spěchá, ale ve skutečnosti potřebuje více letounů F-35 než US NAVY. Úkoly radioelektronického boje (REB) a potlačovaní protivzdušné obrany (SAED) ve prospěch USMC, USAF a US ARMY, které plnily mariňácké EA-6B operující z pozemních základen ale asi převezmou letouny EA-18G námořnictva, které budou operovat také z pozemních základen.

    US NAVY
    US NAVY je dnes nejvíce v klidu. V předchozích desetiletích masivně investovalo do programu Super Hornet. Celkem bylo/bude pořízeno 744 letounů řady Super Hornet. Z toho 584 letounů F/A-18E/F Superhornet (poslední budou objednány v FY 2018) a 160 letounů EA-18G Growler (poslední byly objednány v FY 2016). US NAVY podobně jako USMC potřebuje nahradit starší generaci stíhacích letounů F/A-18A/C Hornet, takže se bez nějakých nových letounů stejně neobejde.

    Podle stávajících veřejných plánů letouny F/A-18E/F a EA-18G doplní 260 letounů F-35C, které budou na palubách letadlových lodí skutečně tvořit menšinu. Měly by být primárně používány pro nejnáročnější mise v prostředí s moderní integrovanou protivzdušnou obranou. Například s cílem prorazit koridor pro průlet Super Hornetů, nebo nenápadně (bez zachycení radary) provádět údery v hloubi území cizích států.

    Zajímavostí je, že v rozpočtech Pentagonu je už mnoho let uvedeno celkem 369 letounů F-35C (US NAVY + USMC). Protože US NAVY a USMC chtějí dohromady jen 327 letounů verze F-35C, tak je v této části rozpočtu z nějakého důvodu „schováno“ financování právě pro 42 letounů F-35B, které chce USMC a které nejsou v rozpočtu u verze F-35B. Dosud (do FY 2016 včetně) bylo objednáno 65 letounů F-35C včetně těch pro USMC.Skrýt celý příspěvek

  • rasto
    00:00 13.11.2016

    "jj284b, palo satko: F-35 i s externí výzbrojí bude víc stealth než ostatní stroje s porovnatelným nákladem. Má nižší RCS, lepší REB, a navíc mají místo v pumovnici pro dvě další ...Zobrazit celý příspěvek

    "jj284b, palo satko: F-35 i s externí výzbrojí bude víc stealth než ostatní stroje s porovnatelným nákladem. Má nižší RCS, lepší REB, a navíc mají místo v pumovnici pro dvě další bomby a rakety a neponesou přídavné nádrže.

    Rozdíl mezi F-35 a ostatními stroji je ten, že muže být v čisté stealth konfiguraci, kde unese dvě 2000lb bomby a dvě rakety 500+ nm. Což je schopnost, co stroje čtvrté generace prostě nemají....

    A tam kde stealth není absolutní priorita pak unese k už tak těžkému internímu nákladu další munici pod křídly. "


    F-35 je super, ale nie až tak super super ako mal byť. V čase keď sa plánoval tak nič nebolo o Ruských, Čínskych, Švédskych , Francúzskych atď ....lietadlách.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    21:10 09.11.2016

    Koncepce zbraňového systému je optimální, pokud se nedostane do válečných podmínek, kde se může ukázat její nedostatečná bojová efektivita. Chybou je připravovat zbrojní projekty ...Zobrazit celý příspěvek

    Koncepce zbraňového systému je optimální, pokud se nedostane do válečných podmínek, kde se může ukázat její nedostatečná bojová efektivita. Chybou je připravovat zbrojní projekty připravené na reálné bojové podmínky....

    Ntvl, to musí být matroš! Já vcelku i chápu doktora Chocholouška, že už ani on není ochoten naslouchat :-DSkrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    19:34 09.11.2016

    pjek: Zbraně se primárně pořizují pro boj ! Pokud ten boj nevyhrajete mohou být vaše vedlejší náklady několikanásobně vyšší než je cena za vývoj a pořízení dostatečných zbraní na ...Zobrazit celý příspěvek

    pjek: Zbraně se primárně pořizují pro boj ! Pokud ten boj nevyhrajete mohou být vaše vedlejší náklady několikanásobně vyšší než je cena za vývoj a pořízení dostatečných zbraní na obranu.Skrýt celý příspěvek

  • logik
    14:51 09.11.2016

    pjek: s odpuštěním, meleš blbiny. - Provozní náklady F35 budou nižší než letadel 4. generace díky ALIS a tomu, že komponenty F35 byly navrženy pro snadnou logistiku (tj. snadno ...Zobrazit celý příspěvek

    pjek: s odpuštěním, meleš blbiny.

    - Provozní náklady F35 budou nižší než letadel 4. generace díky ALIS a tomu, že komponenty F35 byly navrženy pro snadnou logistiku (tj. snadno vyměnitelné i v "polních podmínkách") a mají zpravidla větší interval mezi servisy oproti starším letadlům (to se týká např. motoru).

    - ano, i VLO letadlo jde detekovat. Ale znamená to nutnost přezbrojení protivníka na ty jiné detekční mechanismy - a někdy to přezbrojení ani možné není: např. do stíhačky se Ti dostatečně přesný a výkonný L-band radar prostě nevejde.

    - ano, pokud bude potřeba zachovat maximální stealth, poletí F35 bez podvěšené výzbroje. I tak bude mít dolet větší, než např. dnešní superhornet s dvěmi podvěšenými nádržemi - a bude schopné doručit do cíle munici a ještě vést 2-AA rakety pro vlastní obranu.
    Anebo poletí jedna jako mula s podvěsy a před ní bude jiná F35 bez podvěsu "čistit" cestu. Možností nasazení je X.Skrýt celý příspěvek

  • pjek
    14:23 09.11.2016

    Pochopitelně že každá dotace by se měla vrátit v nižší celkové, nikoli pouze pořizovací ceně. V Kocourkově a přilehlých zaoceánských končinách to ale vidí dost jinak... Co říkáte ...Zobrazit celý příspěvek

    Pochopitelně že každá dotace by se měla vrátit v nižší celkové, nikoli pouze pořizovací ceně. V Kocourkově a přilehlých zaoceánských končinách to ale vidí dost jinak... Co říkáte na ekonomickareforma.cz?Skrýt celý příspěvek

  • pjek
    14:19 09.11.2016

    ->logik: Fotka nerozhoduje, reálný podvěs ano. Nebo že by F-35 v plné polní létal bez podvěsu???

    ->logik: Fotka nerozhoduje, reálný podvěs ano. Nebo že by F-35 v plné polní létal bez podvěsu???

  • pjek
    14:15 09.11.2016

    Ohledně spoléhaní se na stealth technologii F-35 pouze připomenu, že co nevidí jedna detekční technologie, to vidí či bude vidět jiná. REB? Ten nejlepší je nejlepší jen do ...Zobrazit celý příspěvek

    Ohledně spoléhaní se na stealth technologii F-35 pouze připomenu, že co nevidí jedna detekční technologie, to vidí či bude vidět jiná. REB? Ten nejlepší je nejlepší jen do okamžiku, kdy jej vyřadí ten lepší. Co vím o REM v F-35, tak není důvod k jásotu...Skrýt celý příspěvek

  • pjek
    14:12 09.11.2016

    Cena by musela spadnou na desetinu, aby se celý projekt Lightningů dal produkčně a odbytově ufinancovat. Ctěné obecenstvo by si mělo představit, jak nákladný je provoz a údržba ...Zobrazit celý příspěvek

    Cena by musela spadnou na desetinu, aby se celý projekt Lightningů dal produkčně a odbytově ufinancovat. Ctěné obecenstvo by si mělo představit, jak nákladný je provoz a údržba Lightningů, jak drahé jsou výměny a opravy jednotlivých dílů a uzlů. Vždy jsem říkal, že pro obranné účely je koncepce Gripenů jako celkově nenákladných víceúčelových letounů optimální, nejde-li o válečné podmínky, kde nemusí stačit z hlediska bojové efektivity. Na celé zbrojní produkci SSA je vidět, že jde o čistě útočné systémy projektově připravené na reálné bojové podmínky. To celou produkci v mírových a uměle konfliktních podmínkách pouze těžce prodražuje a vede to k destabilizaci ekonomiky. Jako ekonomický expert to říkám všude, kde jsou ochotni naslouchat, protože jinak si každá obdobně plánující a produkující země jako SSA zadělá na neřešitelný průšvih.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    16:03 07.11.2016

    ...ještě k těm cenám... ono je to všechno relativní, co je moc a co jemálo... někdy ty snahy nevařit drahou polívku se vším všudy vyústí v sekyrkovou polívku jen ze sekyrky, která ...Zobrazit celý příspěvek

    ...ještě k těm cenám... ono je to všechno relativní, co je moc a co jemálo... někdy ty snahy nevařit drahou polívku se vším všudy vyústí v sekyrkovou polívku jen ze sekyrky, která je nakonec ještě dražší.

    Kolik je dnes 1,5 mld USD ze čtyricátých let minulého století? Protože tolik stál vývoj "jen" zaměřovače Norden do létajících pevností... půlku toho, co stál projekt Manhatten..
    Na jedné straně zbraň která změnila svět, na druhé straně za půlku peněz "pouze" zaměřovač...Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    11:17 07.11.2016

    jj284b, palo satko: F-35 i s externí výzbrojí bude víc stealth než ostatní stroje s porovnatelným nákladem. Má nižší RCS, lepší REB, a navíc mají místo v pumovnici pro dvě další ...Zobrazit celý příspěvek

    jj284b, palo satko: F-35 i s externí výzbrojí bude víc stealth než ostatní stroje s porovnatelným nákladem. Má nižší RCS, lepší REB, a navíc mají místo v pumovnici pro dvě další bomby a rakety a neponesou přídavné nádrže.

    Rozdíl mezi F-35 a ostatními stroji je ten, že muže být v čisté stealth konfiguraci, kde unese dvě 2000lb bomby a dvě rakety 500+ nm. Což je schopnost, co stroje čtvrté generace prostě nemají....

    A tam kde stealth není absolutní priorita pak unese k už tak těžkému internímu nákladu další munici pod křídly.
    ¨Skrýt celý příspěvek

  • jj284b
    08:51 07.11.2016

    palo satko: obvesat F-35 vyzbrojou ide, ak bude potreba, no rovnako bude mozne lietat v stealth profile.. lietadlovka bude niest tych F-35 par desiatok.. takze zopar lietadiel moze ...Zobrazit celý příspěvek

    palo satko: obvesat F-35 vyzbrojou ide, ak bude potreba, no rovnako bude mozne lietat v stealth profile.. lietadlovka bude niest tych F-35 par desiatok.. takze zopar lietadiel moze robit nosica zbrani bez stealth, kym dalsie mozu robit interdiction-strike, ci air superiority... F-35 zvlada tie roly bez problemov, no to neznamena ze stroj ktory ide do air superiority musi robit aj interdiction.. v tom je prave sila viacucelovosti... F-35 dorovna vsetko co zvladne F/A-18E/F a navyse pridava stealth ak treba... pri koncovej cene podobnej ci nizsej ako stofi F/A-18E/F.. ( ked vezmeme do uvahy kolko F-35 ma byt)Skrýt celý příspěvek

  • stronger.p
    18:10 06.11.2016

    CF105 snad údajně bylo zastaveno a dokumentace zničena z obavy, aby se sověti přes špionáž nedostali k datům a technologii...

    CF105 snad údajně bylo zastaveno a dokumentace zničena z obavy, aby se sověti přes špionáž nedostali k datům a technologii...

  • JirkaM
    17:02 06.11.2016

    Civil: Avro Canada CF-105 Arrow je perfektní příklad :-)

    KOLT: no jo vlastně, trochu jsem se ztratil v těch číslech.

    Civil: Avro Canada CF-105 Arrow je perfektní příklad :-)

    KOLT: no jo vlastně, trochu jsem se ztratil v těch číslech.

  • KOLT
    16:50 06.11.2016

    JirkaM: To právě není (alespoň zatím) vůbec případ F-35. Byl to případ B-2 a F-22, kterých bylo objednáno málo (krom prodraženého vývoje se na tom podepsala změna bezpečnostní ...Zobrazit celý příspěvek

    JirkaM: To právě není (alespoň zatím) vůbec případ F-35. Byl to případ B-2 a F-22, kterých bylo objednáno málo (krom prodraženého vývoje se na tom podepsala změna bezpečnostní situace a jeden trouba v Oválné pracovně), takže jednotková cena včetně vývoje byla strašlivá. U F-35 zatím nic takového nenastalo, jednotková cena padá, vývoj běží v mantinelech smlouvy z roku 2012... sluníčko svítí ;-) A i když je tma jak v ranci, fouká jak při tajfunu, leje jak z konve a blesky třískají jak z kulometu, F-35 vesele létá dál navzdory pověstem o její schopnosti létat jen za hezkého počasí :-)Skrýt celý příspěvek

  • Civil
    16:38 06.11.2016

    JirkaM: to neni jenom v Anglii. Znas Avro Canada CF-105 Arrow?

    JirkaM: to neni jenom v Anglii. Znas Avro Canada CF-105 Arrow?

  • logik
    16:31 06.11.2016

    Olda: provoz Superhorneta a F16 by ve výsledku na provozních nákladech stál víc. Přitom vývoj těchto strojů tak, aby měli stejné schopnosti jako bude mít F35 (tedy REB, sdílení ...Zobrazit celý příspěvek

    Olda: provoz Superhorneta a F16 by ve výsledku na provozních nákladech stál víc. Přitom vývoj těchto strojů tak, aby měli stejné schopnosti jako bude mít F35 (tedy REB, sdílení informací, situation awareness, atd...) by nestál méně. Spíše více, protože by se to muselo vyvinout pro dva různé stroje.

    Ovšem oba stroje mají podvěšenou výzbroj, takže sice mohou mít prvky stealth a konformní nádrže, ale RCS bude furt jinde, než F35. Dolet F16 je poloviční oproti F35, superhornet má 2/3. Atd....
    Ušetřili by se jedině peníze za vývoj draku F35, ale to je v podstatě pakatel.

    Šance jak ušetřit byla, a to hned dvě:
    1) provozovat současná letadla s mírnými úpravamí. Schopnosti letectva by ale byly o dost níže než s F35. Jak co se týče schopnosti proniknout PVO, tak co se týče vzdálenosti, na kterou by bylo možno zasáhnout, atd....
    2) Zvládnout lépe řízení projektu, který se opravdu na počátku dost utrhl ze řetězu a do rozumných mezí ho vrátili až časem. Bylo by ovšem iluzorní si myslet, že projekt upgrade F16 či podobný by se neprodražil úplně stejně....

    Palo Satko: Jasně, na titulce v časopisu byla fotka, takže F35 je k ničemu. Ach jo.Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    16:08 06.11.2016

    V oktobrovom ATM je članok o namornej verzii F-35. Na titulnom obrazku je ovešana ako vienočny stromček, takže zbohom neviditelnost a aby nebolo zlemu koniec po všetkych testoch ...Zobrazit celý příspěvek

    V oktobrovom ATM je članok o namornej verzii F-35. Na titulnom obrazku je ovešana ako vienočny stromček, takže zbohom neviditelnost a aby nebolo zlemu koniec po všetkych testoch admirali rozmyšlaju, že F-35 vlastne nepotrebuju. Vylepšene F-18 su perfekt a že si počkaju na niečo "potom".Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 3