ATD-X: Japonská konkurence stíhaček F-22 a T-50
- 2. 1. 2016
- 41 komentářů
- Jan Grohmann
Japonsko pokračuje ve vývoji technologického demonstrátoru stíhacího letadla Mitsubishi ATD-X Shinshin (Advanced Technology Demonstrator – X). Prémiový let se očekává v prvním čtvrtletí roku 2016. Japonsko se stane čtvrtou zemí provádějící letecké testy stealth letadel.
První krok k vlastnímu stíhacímu letadlu
ATD-X je technologický demonstrátor, nikoliv prototyp. Japonci plánují pomoci leteckých testů ATD-X získat potřebné zkušenosti a znalosti, které jim umožní vyvinout v budoucnu vlastní stíhací letoun nové generace. Je ale otázkou, zda Japonsko se do vývoje pustí a zda je demonstrátor ATD-X skutečným předobrazem japonské stíhačky nové generace (nebo se zvolí zcela jiná koncepce).
Letoun ATD-X slouží především k ověření letových výkonů a schopností. Demonstrátor je mnohem menší než ostatní letadla 5. generace - měří na délku 14,2 m. V ATD-X není například žádný prostor ani vybavení pro zbraňové systémy.
Klíčové je především testování schopností 3D vektorování tahu motoru pomocí trojice lopatkových klapek umístěných kolem výtokové trysky. Jde o podobnou technologii jakou testoval na začátku 90. let americký technologický demonstrátor Rockwell-MBB X-31.
Podnětem k vývoji vlastního letounu je především odstranění nebo zmírnění závislosti (ekonomické, technické, politické) na zahraničích dodávkách zbraní. Navíc na trhu neexistuje pro Japonsko dostupný letoun, který by rozhodným způsobem překonával nastupující čínská a ruská stíhací stealth letadla.
Dodávka ruských stealth stíhaček T-50 nepřipadá z politických důvodů v úvahu a Američané stíhačky F-22A Raptor v minulosti Japonsku odmítli prodat. Ze stejných důvodů (vývoz citlivých technologií) odmítli Američané prodat F-22 Austrálii.
Ochotu Američanů prodat F-22A Raptor nezlepšil rozhodně skandál s únikem tajných dat o americkém námořním protivzdušném systému AEGIS v Japonsku. V roce 2006 se ukázalo, že japonský důstojník nelegálně zkopíroval data o systému AEGIS a poskytl je studentům a instruktorům na japonské námořní akademii.
Na fotce jsou zřetelné klapky pro vektorování tahu motoru. / Hunini; CC BY-SA 3.0
ATD-X: Eso v zahraniční politice
“Bezpečnostní prostředí v okolí Japonska se stává čím dál více složitější a Japonsko potřebuje udržet své letecké schopnosti na úrovni ostatních leteckých sil v regionu,” říká Rukmani Gupta, vojenský analytik IHS Janes se sídlem v indickém Novém Dillí. “Jestliže testování ATD-X proběhne úspěšně, je velmi pravděpodobné, že Japonsko bude pokračovat ve výrobě stíhačky nové generace.”
Japonsko již v roce 2011 oznámilo zájem nakoupit 42 letounu F-35A Lightning II. F-35A je však primárně určen k útokům na pozemní a hladinové cíle, k elektronickému boji a jako předsunutý letecký senzor. F-35A není určen k vybojování vzdušné nadvlády, jako americký F-22A Raptor, ruský T-50 nebo čínské J-20 a J-31.
Japonsko již v roce 2006 (po neúspěšné snaze získat F-22A) začalo pracovat na vlastním stíhacím letadle, resp. na letuschopném technologickém demonstrátoru. V roce 2014 demonstrátor ATD-X provedl roll-out z hangáru.
Původní plány počítaly s prvním letem v roce 2014, ale “standardní” potíže s vývojem odložily první start až na první čtvrtletí roku 2016. Vývoj technologického demonstrátoru má být plně ukončen v roce 2018. S výrobou vlastního japonského stíhacího letadla se pak výhledově počítá v roce 2027.
Vývoj vlastního letadla lze podle některých analytiků považovat také za politický krok Japonska k nátlaku na Spojené státy. Pro Spojené státy je samozřejmě nežádoucí získat v ATD-X konkurenční produkt. Japonsko tak výměnou za pozastavení vývoje vlastního stíhacího letadla může požadovat lepší podmínky v licenční výrobě F-35 (přenos know-how), případně dokonce znovu se pokusit získat exportní verzi F-22A Raptor.
“Tyto experimentální stíhačky jsou cvičení v tom, co je možné,” myslí si Lance Gatling, vedoucí konzultační společnosti Nexial Research. “V mezinárodních vztazích to je eso v rukávu. Mohou říct:”Provedli jsme seriozní práci a můžeme vybudovat vlastní stíhací letoun, pokud nám neposkytnete lepší smlouvu nebo nepřesunete část výroby do Japonska.”
Vývojem ATD-X se Japonsko možná snaží získat lepší podmínky v programu F-35. Již v roce 2014 japonský ministr obrany Itsunori Onodera při návštěvě Spojených států uvedl, že v případě poklesu ceny F-35 Japonsko nakoupí další stroje. / Public Domain
Nadějné technologie
Letecké testy v první fází budou probíhat v rámci firmy Mitsubishi. Následně testování ATD-X převezme japonská armáda. Celkový vývoj a výroba jednoho technologického demonstrátoru přijde na 324 milionů dolarů.
Zatím není jasné, jaké parametry japonský letoun dostane do vínku. Úkolem nástupce ATD-X je postavit se ruským, čínským a teoreticky i jihokorejským stíhacím letadlům.
Žádoucí jsou vysoké schopnosti stealth (zbraně uvnitř trupu), výkonný radar, zabudování infračerveného senzoru, pokročilé systémy elektronického a kybernetického boje a vytvoření nejlepšího možného situační povědomí pro pilota (např. pomocí inteligentní fúze dar, tzv. “data fusion”).
Nadějný je japonský vývoj technologie “chytré kůže” letounu. V podstatě jde o senzorové pole umístěné do pláště letadla, které může fungovat jako celokruhový letecký radar.
Mluvit o tom, zda nástupce ATD-X se stane letounem 5. generace nebo 6. generace je hraní se slovy. Cílem Japonska je získat letoun schopný konkurovat nejmodernějším čínským, ruským i jihokorejským stíhacím letadlům. Pikantní je, že o svůj stealth letoun usiluje i Jižní Korea.
Ke konečnému rozhodnutí o vývoji vlastního stíhacího letadla má v Japonsku dojít v roce 2019.
Komentář Armádních novin
Vývoj ATD-X je podle názoru autora především politickým nátlakem na Spojené státy. Pokud Japonsko ustoupí od vývoje, může požadovat větší podíl na vývoji F-35. Na druhou stranu, Spojené státy si nemohou být jisté, zda know-how o výrobě F-35 Japonsko “nezneužije” v budoucnu k vývoji vlastního stíhacího letadla.
Zdroj: Bloomberg Bussines
Související články
Čína dál vyhrocuje vztahy s Japonskem a demonstruje vojenskou sílu
Vztahy mezi Čínou a Japonskem jsou kvůli sporu o ostrůvky Senosku (v Číně nazývané Tiao-jü) nadále ...
- 25.09.2012
- 4 komentářů
- Ctirad Sviták
Roll-out budoucí japonské stíhačky Mitsubishi F-3
Japonský Technický institut pro výzkum a vývoj TRDI (Technical Research and Development Institute) ...
- 20.07.2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Japonská tichá revoluce bezpečnostní politiky
Rostoucí mocenské a vojenské ambice Ćíny narušují staré pořádky v oblasti východní a jihovýchodní ...
- 14.11.2014
- 25 komentářů
- Jan Grohmann
V-22 Osprey pro Japonsko
Země vycházejícího slunce se stane prvním zahraničním uživatelem konvertoplánů V-22 Osprey. ...
- 16.07.2015
- 17 komentářů
- Jan Grohmann
Add komentář AN: v tom případě to popírá v úvodu článku uvedené "Navíc na trhu neexistuje pro Japonsko dostupný letoun, který by rozhodným způsobem překonával nastupující ...Zobrazit celý příspěvek
Add komentář AN: v tom případě to popírá v úvodu článku uvedené
"Navíc na trhu neexistuje pro Japonsko dostupný letoun, který by rozhodným způsobem překonával nastupující čínská a ruská stíhací stealth letadla" aj.
jedině snad, že by se uvolnil Raptor a to zatím moc nevypadá, takže....Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...