ATD-X: Japonská konkurence stíhaček F-22 a T-50
- 2. 1. 2016
- 41 komentářů
- Jan Grohmann
Japonsko pokračuje ve vývoji technologického demonstrátoru stíhacího letadla Mitsubishi ATD-X Shinshin (Advanced Technology Demonstrator – X). Prémiový let se očekává v prvním čtvrtletí roku 2016. Japonsko se stane čtvrtou zemí provádějící letecké testy stealth letadel.
První krok k vlastnímu stíhacímu letadlu
ATD-X je technologický demonstrátor, nikoliv prototyp. Japonci plánují pomoci leteckých testů ATD-X získat potřebné zkušenosti a znalosti, které jim umožní vyvinout v budoucnu vlastní stíhací letoun nové generace. Je ale otázkou, zda Japonsko se do vývoje pustí a zda je demonstrátor ATD-X skutečným předobrazem japonské stíhačky nové generace (nebo se zvolí zcela jiná koncepce).
Letoun ATD-X slouží především k ověření letových výkonů a schopností. Demonstrátor je mnohem menší než ostatní letadla 5. generace - měří na délku 14,2 m. V ATD-X není například žádný prostor ani vybavení pro zbraňové systémy.
Klíčové je především testování schopností 3D vektorování tahu motoru pomocí trojice lopatkových klapek umístěných kolem výtokové trysky. Jde o podobnou technologii jakou testoval na začátku 90. let americký technologický demonstrátor Rockwell-MBB X-31.
Podnětem k vývoji vlastního letounu je především odstranění nebo zmírnění závislosti (ekonomické, technické, politické) na zahraničích dodávkách zbraní. Navíc na trhu neexistuje pro Japonsko dostupný letoun, který by rozhodným způsobem překonával nastupující čínská a ruská stíhací stealth letadla.
Dodávka ruských stealth stíhaček T-50 nepřipadá z politických důvodů v úvahu a Američané stíhačky F-22A Raptor v minulosti Japonsku odmítli prodat. Ze stejných důvodů (vývoz citlivých technologií) odmítli Američané prodat F-22 Austrálii.
Ochotu Američanů prodat F-22A Raptor nezlepšil rozhodně skandál s únikem tajných dat o americkém námořním protivzdušném systému AEGIS v Japonsku. V roce 2006 se ukázalo, že japonský důstojník nelegálně zkopíroval data o systému AEGIS a poskytl je studentům a instruktorům na japonské námořní akademii.
Na fotce jsou zřetelné klapky pro vektorování tahu motoru. / Hunini; CC BY-SA 3.0
ATD-X: Eso v zahraniční politice
“Bezpečnostní prostředí v okolí Japonska se stává čím dál více složitější a Japonsko potřebuje udržet své letecké schopnosti na úrovni ostatních leteckých sil v regionu,” říká Rukmani Gupta, vojenský analytik IHS Janes se sídlem v indickém Novém Dillí. “Jestliže testování ATD-X proběhne úspěšně, je velmi pravděpodobné, že Japonsko bude pokračovat ve výrobě stíhačky nové generace.”
Japonsko již v roce 2011 oznámilo zájem nakoupit 42 letounu F-35A Lightning II. F-35A je však primárně určen k útokům na pozemní a hladinové cíle, k elektronickému boji a jako předsunutý letecký senzor. F-35A není určen k vybojování vzdušné nadvlády, jako americký F-22A Raptor, ruský T-50 nebo čínské J-20 a J-31.
Japonsko již v roce 2006 (po neúspěšné snaze získat F-22A) začalo pracovat na vlastním stíhacím letadle, resp. na letuschopném technologickém demonstrátoru. V roce 2014 demonstrátor ATD-X provedl roll-out z hangáru.
Původní plány počítaly s prvním letem v roce 2014, ale “standardní” potíže s vývojem odložily první start až na první čtvrtletí roku 2016. Vývoj technologického demonstrátoru má být plně ukončen v roce 2018. S výrobou vlastního japonského stíhacího letadla se pak výhledově počítá v roce 2027.
Vývoj vlastního letadla lze podle některých analytiků považovat také za politický krok Japonska k nátlaku na Spojené státy. Pro Spojené státy je samozřejmě nežádoucí získat v ATD-X konkurenční produkt. Japonsko tak výměnou za pozastavení vývoje vlastního stíhacího letadla může požadovat lepší podmínky v licenční výrobě F-35 (přenos know-how), případně dokonce znovu se pokusit získat exportní verzi F-22A Raptor.
“Tyto experimentální stíhačky jsou cvičení v tom, co je možné,” myslí si Lance Gatling, vedoucí konzultační společnosti Nexial Research. “V mezinárodních vztazích to je eso v rukávu. Mohou říct:”Provedli jsme seriozní práci a můžeme vybudovat vlastní stíhací letoun, pokud nám neposkytnete lepší smlouvu nebo nepřesunete část výroby do Japonska.”
Vývojem ATD-X se Japonsko možná snaží získat lepší podmínky v programu F-35. Již v roce 2014 japonský ministr obrany Itsunori Onodera při návštěvě Spojených států uvedl, že v případě poklesu ceny F-35 Japonsko nakoupí další stroje. / Public Domain
Nadějné technologie
Letecké testy v první fází budou probíhat v rámci firmy Mitsubishi. Následně testování ATD-X převezme japonská armáda. Celkový vývoj a výroba jednoho technologického demonstrátoru přijde na 324 milionů dolarů.
Zatím není jasné, jaké parametry japonský letoun dostane do vínku. Úkolem nástupce ATD-X je postavit se ruským, čínským a teoreticky i jihokorejským stíhacím letadlům.
Žádoucí jsou vysoké schopnosti stealth (zbraně uvnitř trupu), výkonný radar, zabudování infračerveného senzoru, pokročilé systémy elektronického a kybernetického boje a vytvoření nejlepšího možného situační povědomí pro pilota (např. pomocí inteligentní fúze dar, tzv. “data fusion”).
Nadějný je japonský vývoj technologie “chytré kůže” letounu. V podstatě jde o senzorové pole umístěné do pláště letadla, které může fungovat jako celokruhový letecký radar.
Mluvit o tom, zda nástupce ATD-X se stane letounem 5. generace nebo 6. generace je hraní se slovy. Cílem Japonska je získat letoun schopný konkurovat nejmodernějším čínským, ruským i jihokorejským stíhacím letadlům. Pikantní je, že o svůj stealth letoun usiluje i Jižní Korea.
Ke konečnému rozhodnutí o vývoji vlastního stíhacího letadla má v Japonsku dojít v roce 2019.
Komentář Armádních novin
Vývoj ATD-X je podle názoru autora především politickým nátlakem na Spojené státy. Pokud Japonsko ustoupí od vývoje, může požadovat větší podíl na vývoji F-35. Na druhou stranu, Spojené státy si nemohou být jisté, zda know-how o výrobě F-35 Japonsko “nezneužije” v budoucnu k vývoji vlastního stíhacího letadla.
Zdroj: Bloomberg Bussines
Související články
Čína dál vyhrocuje vztahy s Japonskem a demonstruje vojenskou sílu
Vztahy mezi Čínou a Japonskem jsou kvůli sporu o ostrůvky Senosku (v Číně nazývané Tiao-jü) nadále ...
- 25.09.2012
- 4 komentářů
- Ctirad Sviták
Roll-out budoucí japonské stíhačky Mitsubishi F-3
Japonský Technický institut pro výzkum a vývoj TRDI (Technical Research and Development Institute) ...
- 20.07.2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Japonská tichá revoluce bezpečnostní politiky
Rostoucí mocenské a vojenské ambice Ćíny narušují staré pořádky v oblasti východní a jihovýchodní ...
- 14.11.2014
- 25 komentářů
- Jan Grohmann
V-22 Osprey pro Japonsko
Země vycházejícího slunce se stane prvním zahraničním uživatelem konvertoplánů V-22 Osprey. ...
- 16.07.2015
- 17 komentářů
- Jan Grohmann
Sorge-227 - nejsem SHANIA, ale máte pravdu - ano je tam chyba, samozřejmě že konkurovat nemůže, máte dobrý postřeh! Navíc od té doby, co zapnuli během letu plasma stealth, T-50 ...Zobrazit celý příspěvek
Sorge-227 - nejsem SHANIA, ale máte pravdu - ano je tam chyba, samozřejmě že konkurovat nemůže, máte dobrý postřeh! Navíc od té doby, co zapnuli během letu plasma stealth, T-50 nikdo neviděl.Skrýt celý příspěvek
V nadpisu je chyba. Ako môže konkurovať moderným lietadlam ruský stroj T 50. Šak rusové sú neschopý národ. Nič nedokázali. Môžemi niekto odpovedať? Napríklad Shania
V nadpisu je chyba. Ako môže konkurovať moderným lietadlam ruský stroj T 50. Šak rusové sú neschopý národ. Nič nedokázali. Môžemi niekto odpovedať? Napríklad Shania
Skelet: no to dává rozhodně větší smysl. V každém případě jedou jak na drátcích. O tomto prototypu se začalo mluvit od 2008, 2016 to mají naučit létat, 2019 se rozhodnout jestli ...Zobrazit celý příspěvek
Skelet: no to dává rozhodně větší smysl.
V každém případě jedou jak na drátcích. O tomto prototypu se začalo mluvit od 2008, 2016 to mají naučit létat, 2019 se rozhodnout jestli jo a nebo ne, a 2028 už to má být v sériové výrobě jak F-3. Tak uvidíme co z toho nakonec bude.Skrýt celý příspěvekSkelet: no právě že i pro ty velkovýrobce je problém vyvinout zcela nový motor. Druhá věc je pak postavit letadlo podle nějakého stávajícího typu. Jinak zdá se, že Japonci v ...Zobrazit celý příspěvek
Skelet: no právě že i pro ty velkovýrobce je problém vyvinout zcela nový motor. Druhá věc je pak postavit letadlo podle nějakého stávajícího typu.
Jinak zdá se, že Japonci v tomto případě chtějí:
1) nahradit tím především F-2, což samo o sobě leccos vysvětluje
2) všechny komponenty mít pod palcem, tj. přímo pro toto éro jsou vyvíjeny i nové japonské motory IHI XF5-1 o výkonu 49kN/5,000 kg každý.Skrýt celý příspěvekMirage: transportní letouny C-1 a C-2 rozhodně nejsou klony C-130. F-2 se od F-16 liší i konstrukcí, je to vskutku nový letoun, který má aerodynamický koncept odvozený od ...Zobrazit celý příspěvek
Mirage: transportní letouny C-1 a C-2 rozhodně nejsou klony C-130.
F-2 se od F-16 liší i konstrukcí, je to vskutku nový letoun, který má aerodynamický koncept odvozený od F-16.
Pavka: motor je a není problém. Na světě je dost motorářských firem, které si budou chtít ohřát polívčičku - SNECMA, General Electric, respektive nástupce Eurojetu. Především evropské firmy se budou snažit, jelikož Airbus bude hledat podobné motory.Skrýt celý příspěvekJá vám nevím jestli si to moc nemalujete, podle mne již toto éro nevniklo přes noc a udělat z toho větší stroj znamená téměř všechno znovu, jediné co mohou použít jsou zbraně a ...Zobrazit celý příspěvek
Já vám nevím jestli si to moc nemalujete, podle mne již toto éro nevniklo přes noc a udělat z toho větší stroj znamená téměř všechno znovu, jediné co mohou použít jsou zbraně a senzory, ale to je tak vše.
Já tady vidím hlavní problém v tom, co letectví trápí odjakživa = pořádné motory. V článku se píše o testování 3D vektorování tahu, ale už se nepíše jestli ty motory jsou také japonské? Pokud ano, tak to spíše potvrzuje domněnku že tohle je opravdu již koncepce výsledného stroje. Bez výkonnějších motorů nejsou schopni udělat vetší éro. Podívejte se na T-50, i Rusku které má přeci jen větší zkušenosti v poslední době s výrobou leteckých motorů ten vývoj nových motorů chvilku trvá. Ve světě je zcela běžné, že vývoj motoru trvá mnohem déle než vývoj samotného draku. Ostatně motor pro F-35 taky ještě má nějaké drobné mouchy.
Já tento koncept vidím v duchu politiky Japonska, tedy čisté obrany vlastního území. Tudíž pokud s tím nemají v plánu zase obsadit půlku Pacifiku, tak jim to práci odvede dobře. Ale pro jiné krajiny pak takovýto stroj asi bude z taktického hlediska nepoužitelný.Skrýt celý příspěvekJaponsko si zjevne uvedomuje svoji nestastnou situaci. Celit Cine je s ohledem na velikost a kapacity obou zemi nemozne. Odolavat tlakum se jim dari jen se Spojenymi staty za zady. ...Zobrazit celý příspěvek
Japonsko si zjevne uvedomuje svoji nestastnou situaci. Celit Cine je s ohledem na velikost a kapacity obou zemi nemozne. Odolavat tlakum se jim dari jen se Spojenymi staty za zady. A ani USA pro ne rozhodne nejsou prirozenym spojencem, je to snatek z rozumu, navic vynuceny porazkou ve valce. Jinak receno - Japonci jsou sami. Americane tam mají zakladny a nemaji problem garantovat Japonsku bezpecnost a dodat jim sva letadla, ale pochybuji ze jsou ochotni neco Japonce ucit. V budoucnosti se totiz Japonsko muze ukazat jako znovuvzkriseny americky nepritel. Mentalita, tradice apod jsou v primem protikladu k tem americkym a Japonci jsou navic extremni nacionaliste a bohuzel i rasiste. Zeme okupovane Japonci za valky zazily peklo, jejich obyvatele nebyli Japonci povazovani ani za lidi. Nezbyva jim, nez usilovat o vlastni vyvoj, pokud chteji naplnit sve ambice. Technologicke moznosti maji temer nekonecne, ale prakticke zkusenosti se zcela japonskym vyvojem ustrnuly. Vsechna mozna omezeni a povalecne restrikce drzely japonsky vojensky prumysl pri zemi. Posledni dobou se ale Japonsko tvari, ze je s tim konec a uz nadale nebude omezeni respektovat, prave s ohledem na vliv Ciny. Nimochodem, prave letos Mitsubishi predstavilo prvni civilni letadlo po 50 letech, je jim Mitsubishi Regional Jet http://www.flythemrj.com/... Japonsky letecky prumysl samozrejme existuje a funguje, ale stoji predevsim na siroke kooperaci s Evropou a USA. Kawasaki Heavy Industries. Ltd. napr dodava dily pro letadla Boeing 787, 777, pro motory Rolls-Royce Trent 7000, pro motory pro ruzne typy Airbusu, pro vrtulniky CH-47 Chinook, spolupracuji take s kanadskym Embraerem a dalsimi. Kawasaki vyrabi i vlastni letouny, napr. hlidkovy letoun P-1, ktery je komplet japonskym strojem (vyvoj, vyroba, motory) a take transportni letouny (to jsou klony americkych Herculesu). Nelze zapomenout ani na Mitsubishi F-2, ktery si mnozi pletou s F-16 (i kdyz F-16 slouzila jako zaklad pro vyvyoj, nejedna se o licnecni vyrobu, ale o jiny letoun, jez se lisi velikosti i tvarem i kdyz je podobnost s F-16 zrejma). Japonci se take podileli na vyvoji vrtulniku BK117 (dnes Airbus) a take si "naporouceli" specificke upravy pro vrtulnik MCH-101 jez pro ne dela AgustaWestland. Vyrabi i sve vojenske vrtulniky OH-1, zde spolupracovali vechny tri japonske vyznamne letecke frmy tj. Fuji, Kawasaki a Mitsubishi. Ale ze by treba Australie nebo Jizni Korea spolupracovaly s Japonci na vyvoji a podporovaly japonsky vojensky prumysl silne pochybuji. Ukazuje se mimochodem, jak Raptor neuveritelne predbehl dobu. Jedna se uz de facto o stary letoun a pritom ostatni lidri vojenskeho letectvi i po temer 20 letech stale hledaji recept na ukuchteni konkurenta. Jeste me napada, jak maji americane vubec osetrena technologicka tajemstvi v pripade F-35, kdyz ji chteji tak masove exportovat? Pokud je cele kouzlo F-35 v elektronice a softwaru, tak si to predstavit dokazu, ale hmatatelne technologie prece ochranit nelze - proste jim to rozeberou a podivaji se.Skrýt celý příspěvek
No, vypada to, ze neochota americanu poskytnou nekomu jinemu F22 povede k tomu, ze se spoji vice statu k vyvoji stihacky 5. generace k vybojovani vzdusne nadvlady. V clanku se pise ...Zobrazit celý příspěvek
No, vypada to, ze neochota americanu poskytnou nekomu jinemu F22 povede k tomu, ze se spoji vice statu k vyvoji stihacky 5. generace k vybojovani vzdusne nadvlady. V clanku se pise o Japonsku, Jizni Koree, Australii, myslim, ze by se pridal i Izrael, mozna Nemecko, VB a Francie, coz uz je pomerne silna ekonomicko-prumyslova sila na to, aby vzniklo neco zajimaveho. Uvidime jak se to vyvrbi, kazdopadne nejaka forma spoluprace bude asi nutna, financni naklady na vyvoj stihacky 5. generace asi nikdo sam neutahne.Skrýt celý příspěvek
Pavka: Tak tohle je technologický demonstrátor že ano, Pravděpodobně si na tom budou chtít vyzkoušet svoje možnosti, technologie atd. a skutečný stíhač 5 nebo 6 generace bude ...Zobrazit celý příspěvek
Pavka: Tak tohle je technologický demonstrátor že ano, Pravděpodobně si na tom budou chtít vyzkoušet svoje možnosti, technologie atd.
a skutečný stíhač 5 nebo 6 generace bude větší.
Mimochodem.
čína na konci minulého roku pravděpodobně začala předsériovou produkci(-nebo jak by bylo v češtině přeloženo low rate initial production) stíhače pro vybudování vzdušné nadvlády J-20. Protože s tímhle tepem se může stát že ho klidně začnou do toho roku 2018 zavádět jak mají v plánu.(byť třeba v omezeném množství)
Zajímalo by mě jestli to uspíší snahu korejců a japonců ve vlastním vývoji?Skrýt celý příspěvekVývoj zvládnou, postavili si vlastní letoun Mitsubishi F2 (úprava F 16). Je to země, která je technologicky pořád na výši a má cca 127 mil. obyvatel, stačí jen chtít. Když tu může ...Zobrazit celý příspěvek
Vývoj zvládnou, postavili si vlastní letoun Mitsubishi F2 (úprava F 16). Je to země, která je technologicky pořád na výši a má cca 127 mil. obyvatel, stačí jen chtít. Když tu může čarovat Švédsko s necelými 10 miliony, tak Japonsko s tím nebude mít takový problém. Navíc dají práci vlastním lidem a rozdíly mezi F 35 nebo F 22 budou ve výsledku jen minimální.Skrýt celý příspěvek
Pavka: jak píšou v tom článku - to nemá být bojový letoun, jen chtějí do světa říct, že jsou schopní do pár let udělat větší a vyzbrojenou verzi, což sice celý svět ví, ale tenhle ...Zobrazit celý příspěvek
Pavka: jak píšou v tom článku - to nemá být bojový letoun, jen chtějí do světa říct, že jsou schopní do pár let udělat větší a vyzbrojenou verzi, což sice celý svět ví, ale tenhle demonstrátor dává Japoncům do ruky i nějaké skutečné kartySkrýt celý příspěvek
No tak s tímhle prototypem toho nátlaku asi moc neudělají, protože jako plnohodnotná konkurence stávající 5.generace ADF se mi celý koncept v této podobě zdá jako nepoužitelný. (je ...Zobrazit celý příspěvek
No tak s tímhle prototypem toho nátlaku asi moc neudělají, protože jako plnohodnotná konkurence stávající 5.generace ADF se mi celý koncept v této podobě zdá jako nepoužitelný. (je to moc malé = málo interního paliva, málo interních zbraní/senzorů).
Takže to asi bude extrémně manévrovatelné a výkoné po těch pár minut než tomu dojde palivo, jenže to je dobré leda tak na ochranu ostrovů, ale nepoužitelné na jakékoliv strategické útočné akce, nebo jen doprovod F-35.Skrýt celý příspěvekJe to věc politiky, ale Japoncům by mohl pomoct Northrop, Lockheed, Boeing, General Dynamics, s některými technologiemi. Zkušeností mají dost a záleží jen na vládě co pustí. Taky ...Zobrazit celý příspěvek
Je to věc politiky, ale Japoncům by mohl pomoct Northrop, Lockheed, Boeing, General Dynamics, s některými technologiemi. Zkušeností mají dost a záleží jen na vládě co pustí. Taky je ve hře SAAB a Airbus. Turkům takhle pomáhá SAAB a některé technologie dodá BAE, Korejcům zase Lockheed (dřív se mluvilo i o Airbusu). Technologií je na trhu asi dost, ale Japonci patrně chtějí jít vlastní cestouSkrýt celý příspěvek
S postupně slábnoucími spojenými státy a sílící ČLR, bude muset Japonsko rovněž měnit svou politiku. Vlastní vývoj u mnoha zbraní mají, jen je zatím neuvěřitelně prodražuje ...Zobrazit celý příspěvek
S postupně slábnoucími spojenými státy a sílící ČLR, bude muset Japonsko rovněž měnit svou politiku. Vlastní vývoj u mnoha zbraní mají, jen je zatím neuvěřitelně prodražuje nemožnost exportu...tohoto omezení kdy se císařství stále trestá za 70 let starou druhou světovou válku se budou muset zbavit, pak se možná vyplatí vývoj stealth i jinak než jako nátlak na USA ohledně F-35Skrýt celý příspěvek
aby Japonsko vůbec mohlo koupit F22, tak by se musela nejdřív znovu rozjet výrobní linka, která by měla být již demontována, ostatně poslední F22 byl vyroben v roce 2011. Takže F22 ...Zobrazit celý příspěvek
aby Japonsko vůbec mohlo koupit F22, tak by se musela nejdřív znovu rozjet výrobní linka, která by měla být již demontována, ostatně poslední F22 byl vyroben v roce 2011. Takže F22 už reálně Japonsko dostat nemůže a USA mu ani nemůžou prodat nějaké používané, protože jich nemají sami dostSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...