US Army touží po ráži 7,62 mm a vyhlíží pušky NGSW

Voják s karabinou M4A1; větší foto / U.S. Army 

Americká armáda (US Army) trvá na zavedení nové pušky v NATO ráži 7,62×51 mm, která částečně nahradí karabiny M4. Zároveň ale výzkumná centra armády pracují v rámci programu NGSW (Next Generation Squad Weapon) na zcela nové karabině a lehkému kulometu.

Americká armáda se mnoho let snaží najít náhradu za karabiny M4 (programy XM8, OICW, atd.). Avšak všechny projekty zatím skončily neúspěchem, protože za vynaložené peníze nové zbraně nenabízely výrazné zvýšení přesnosti, palebné síly a letality oproti zavedeným karabinám M4.

Armáda nyní v rámci programu ICSR (Interim Combat Service Rifle) a SDMR (Squad-Designated Marksman Rifle) hledá nové pušky pro náboj 7,62×51 mm. V případě ICSR jde o klasickou útočnou pušku částečně nahrazující karabiny M4. SDMR je zbraň pro přesnou střelbu určená pro ostrostřelce.

Cílem obou programů je zajistit americké pěchotě palebnou převahu nad protivníky s puškami AK-47 v ráži 7,62×39 mm. Sovětská ráže má nejen větší dostřel, ale také větší letalitu oproti menší a lehčí NATO munici 5,56×45 mm.

Zbraně ICSR a SMDR jsou určené pro klasické devítičlenné pěchotní družstvo americké armády. V současné době se družstvo skládá ze dvou palebných týmů po čtyřech lidech a velitele družstva. Výzbroj je složená standardně ze zbraní M4 a v každém palebném týmu je voják s lehkým kulometem M249.

Podle nedávných zpráv americká armáda údajně o pušky v ráži 7,62 mm nemá zájem. To se ale nezakládá na pravdě. “Tyto zprávy nejsou založeny na aktuálních informacích,” odkazuje se na tiskové oddělení armády magazín Tactical-Life.

"Náčelník štábu americké armády Mark A. Milley chtěl provizorní bojovou pušku (ICSR - pozn. red.), nebo jen chtěl splnit požadavek, aby každé družstvo mělo pušku pro přesnou střelbu (SMDR - pozn. red.),” říká brigádní generál Brian Cummings z výzkumného centra americké armády PEO Soldier. “Takže máme dva programy, které chtějí dostat ráži 7,62 mm do družstva.”

Podle Cumminga existují dvě cesty – buď pěchotní družstvo dostane jednu SMDR nebo několik nových zbraní ICSR, avšak obojí v ráži 7,62×51 mm.

V případě SMDR je již rozhodnuto - půjde o automatickou pušku M110A1 CSASS (Compact Semi-Automatic Sniper System), kterou v současné době využívají někteří odstřelovači americké armády. V případě programu ICSR půjde zřejmě o otevřené výběrové řízení.

Programy SMDR a ICSR jsou však pouze dočasné řešení. Od roku 2022 armáda plánuje zavádět novou kategorii ručních palných zbraní NGSW, které ve dvou verzích nahradí karabiny M4 a lehké kulomety M249. O program NGSW má zájem i námořní pěchota a britská armáda.


Složení pěchotního družstva americké armády. / US Army

V případě náhrady kulometu M249 nejde o žádnou revoluci. Vždyť americká námořní pěchota nedávno vyměnila M249 za mnohem lehčí a kompaktnější M27 IAR vycházející z německé HK416. Námořní pěchota dostane 6500 pušek M27, i když si ponechá také zhruba 10 000 lehkých kulometů M249, aby je bylo možné použít podle uvážení velitelů.

Zásadní je, že zbraně NGSW budou využívat jinou munici než současné karabiny M4 a kulomety M249.

Nový typ munice se musí vypořádat především s novou generací neprůstřelných vest. Klíčem nové zbraně je tedy letalita na maximální vzdálenost. Pomocí výkonnější munice a lepší optiky se u nové zbraně počítá s vedením efektivní palby až na vzdálenost 600 m, dvakrát více, než nyní.


Šípková střela testovaná v 50. a 60. letech minulého století. / Public Domain

Podle plukovníka Travise Thompsona, ředitele Soldier Requirements Division, jedné z divizí velitelství pro výcvik a tvorbu doktrín (TRADOC), je důležité si uvědomit:
+ Na ráží nezáleží tak hodně, jak si myslíte
+ Záleží na velikosti přenesení energie do cíle
+ Záleží na pokročilé technologii munice
+ Záleží na systému řízení palby

Výzkumníci americké armády se dívají na nejrůznější ráže, materiály, nábojnice i hnací náplně. Jednou ze zvažovaných možností je zavést do výzbroje šípkové střelivo (darts / fléchette), které je v podstatě zmenšenou verzí šípkové střely podkaliberní tankové munice (APFSDS). Se šípkovým střelivem se experimentovalo již v 50. a 60. letech minulého století.


FSW-1

Výhodou šipkových střelných zbraní (needlegun, flechette gun, fletcher) jsou teoreticky kompaktní rozměry, nízký zpětný ráz, vysoká kadence (až několik tisíc ran za minutu) a vysoká úsťová rychlost šipkové střely. Díky nízkému zpětnému rázu lze při (opět teoreticky) velmi vysoké kadenci udržet velkou přesnost střelby.

Nevýhodu šipkové střely je ale malý ranivý kanál v měkké tkáni (nízká ranivost). Uvažuje se tak o různých způsobech deformace nebo zalomení/vyosení střely v měkké tkáni.

Klíčovou technologií budoucí zbraně NGSW jsou digitální systémy řízení palby. Počítá se zavedením balistických počítačů a s bezdrátovým propojením digitální optiky zbraně s přilbovým displejem. Voják díky pokročilé optice a balistickému počítači bude moci vést přesně mířenou střelbu doslova a do písmene “od boku”.

Něco podobného již předvádí systém FWS-1 (Family of Weapon Sight-Individual) od BAE Systems. FWS-1 přenáší obraz z puškového termovizního zaměřovače přímo do brýlí pro noční vidění.

Zdroj: Tactical-Life

Nahlásit chybu v článku


Související články

CZ BREN 2: Nová útočná puška z České republiky

Ministerstvo obrany na svých stránkách poprvé veřejnosti představilo novou útočnou pušku CZ BREN 2 ...

Granátomet XM25 konečně na konci vývoje?

Granátomet XM25 je již řadu let ve vývoji. Vojáci otestovali granátomet v Afghánistánu, avšak ne ...

ICSR: Americká armáda přechází k ráži 7,62×51 mm

Podle amerických médií americká armáda (US Army) v rámci programu ICSR (Interim Combat Service ...

Dron TIKAD: Revoluce ve vojenských záležitostech

Americká firma Duke Robotics uveřejnila dvě videa ukazující testování taktického dronu TIKAD ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • G19x9x19
    11:21 12.10.2017

    "Sovětská ráže má nejen větší dostřel, ale také větší letalitu oproti menší a lehčí NATO munici 5,56×45 mm." Větší letalitu, to jako vážně ? V kterém vesmíru ? Ani upravená ...Zobrazit celý příspěvek

    "Sovětská ráže má nejen větší dostřel, ale také větší letalitu oproti menší a lehčí NATO munici 5,56×45 mm." Větší letalitu, to jako vážně ? V kterém vesmíru ? Ani upravená Jugoslávská M67 není ani zdaleka tak ničivá jako 5.56. (viz např. https://www.tacomaworld.com/ga... Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
    10:39 12.10.2017

    Oprava: Ne minulý týden, ale minulý měsíc (září 2017).

    Oprava: Ne minulý týden, ale minulý měsíc (září 2017).

  • Arccos
    10:38 12.10.2017

    Toto je trochu zmatečné. - Program ICSR byl minulý týden zrušen. - Puška M110A1 CSASS se sice jmenuje podobně jako sniperská M110, ale jde o úplně jinou zbraň, adaptovanou H&K ...Zobrazit celý příspěvek

    Toto je trochu zmatečné.
    - Program ICSR byl minulý týden zrušen.
    - Puška M110A1 CSASS se sice jmenuje podobně jako sniperská M110, ale jde o úplně jinou zbraň, adaptovanou H&K G28. A osud tohoto programu je momentálně podobně nejistý.Skrýt celý příspěvek

  • Argonaut.CZ
    10:36 12.10.2017

    Asi vcelku pochopitelný krok. Dříve jsme v nějakém článku diskutovali ráže jako např. Grendel. Mě osobně by zajímalo, zda by se dal modernizovat náboj 7,62x39, tj. vz.43. S ...Zobrazit celý příspěvek

    Asi vcelku pochopitelný krok. Dříve jsme v nějakém článku diskutovali ráže jako např. Grendel. Mě osobně by zajímalo, zda by se dal modernizovat náboj 7,62x39, tj. vz.43.
    S ohledem na množství vyrobených zbraní by to byl zajímavý počin.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2