US Army touží po ráži 7,62 mm a vyhlíží pušky NGSW

Voják s karabinou M4A1; větší foto / U.S. Army 

Americká armáda (US Army) trvá na zavedení nové pušky v NATO ráži 7,62×51 mm, která částečně nahradí karabiny M4. Zároveň ale výzkumná centra armády pracují v rámci programu NGSW (Next Generation Squad Weapon) na zcela nové karabině a lehkému kulometu.

Americká armáda se mnoho let snaží najít náhradu za karabiny M4 (programy XM8, OICW, atd.). Avšak všechny projekty zatím skončily neúspěchem, protože za vynaložené peníze nové zbraně nenabízely výrazné zvýšení přesnosti, palebné síly a letality oproti zavedeným karabinám M4.

Armáda nyní v rámci programu ICSR (Interim Combat Service Rifle) a SDMR (Squad-Designated Marksman Rifle) hledá nové pušky pro náboj 7,62×51 mm. V případě ICSR jde o klasickou útočnou pušku částečně nahrazující karabiny M4. SDMR je zbraň pro přesnou střelbu určená pro ostrostřelce.

Cílem obou programů je zajistit americké pěchotě palebnou převahu nad protivníky s puškami AK-47 v ráži 7,62×39 mm. Sovětská ráže má nejen větší dostřel, ale také větší letalitu oproti menší a lehčí NATO munici 5,56×45 mm.

Zbraně ICSR a SMDR jsou určené pro klasické devítičlenné pěchotní družstvo americké armády. V současné době se družstvo skládá ze dvou palebných týmů po čtyřech lidech a velitele družstva. Výzbroj je složená standardně ze zbraní M4 a v každém palebném týmu je voják s lehkým kulometem M249.

Podle nedávných zpráv americká armáda údajně o pušky v ráži 7,62 mm nemá zájem. To se ale nezakládá na pravdě. “Tyto zprávy nejsou založeny na aktuálních informacích,” odkazuje se na tiskové oddělení armády magazín Tactical-Life.

"Náčelník štábu americké armády Mark A. Milley chtěl provizorní bojovou pušku (ICSR - pozn. red.), nebo jen chtěl splnit požadavek, aby každé družstvo mělo pušku pro přesnou střelbu (SMDR - pozn. red.),” říká brigádní generál Brian Cummings z výzkumného centra americké armády PEO Soldier. “Takže máme dva programy, které chtějí dostat ráži 7,62 mm do družstva.”

Podle Cumminga existují dvě cesty – buď pěchotní družstvo dostane jednu SMDR nebo několik nových zbraní ICSR, avšak obojí v ráži 7,62×51 mm.

V případě SMDR je již rozhodnuto - půjde o automatickou pušku M110A1 CSASS (Compact Semi-Automatic Sniper System), kterou v současné době využívají někteří odstřelovači americké armády. V případě programu ICSR půjde zřejmě o otevřené výběrové řízení.

Programy SMDR a ICSR jsou však pouze dočasné řešení. Od roku 2022 armáda plánuje zavádět novou kategorii ručních palných zbraní NGSW, které ve dvou verzích nahradí karabiny M4 a lehké kulomety M249. O program NGSW má zájem i námořní pěchota a britská armáda.


Složení pěchotního družstva americké armády. / US Army

V případě náhrady kulometu M249 nejde o žádnou revoluci. Vždyť americká námořní pěchota nedávno vyměnila M249 za mnohem lehčí a kompaktnější M27 IAR vycházející z německé HK416. Námořní pěchota dostane 6500 pušek M27, i když si ponechá také zhruba 10 000 lehkých kulometů M249, aby je bylo možné použít podle uvážení velitelů.

Zásadní je, že zbraně NGSW budou využívat jinou munici než současné karabiny M4 a kulomety M249.

Nový typ munice se musí vypořádat především s novou generací neprůstřelných vest. Klíčem nové zbraně je tedy letalita na maximální vzdálenost. Pomocí výkonnější munice a lepší optiky se u nové zbraně počítá s vedením efektivní palby až na vzdálenost 600 m, dvakrát více, než nyní.


Šípková střela testovaná v 50. a 60. letech minulého století. / Public Domain

Podle plukovníka Travise Thompsona, ředitele Soldier Requirements Division, jedné z divizí velitelství pro výcvik a tvorbu doktrín (TRADOC), je důležité si uvědomit:
+ Na ráží nezáleží tak hodně, jak si myslíte
+ Záleží na velikosti přenesení energie do cíle
+ Záleží na pokročilé technologii munice
+ Záleží na systému řízení palby

Výzkumníci americké armády se dívají na nejrůznější ráže, materiály, nábojnice i hnací náplně. Jednou ze zvažovaných možností je zavést do výzbroje šípkové střelivo (darts / fléchette), které je v podstatě zmenšenou verzí šípkové střely podkaliberní tankové munice (APFSDS). Se šípkovým střelivem se experimentovalo již v 50. a 60. letech minulého století.


FSW-1

Výhodou šipkových střelných zbraní (needlegun, flechette gun, fletcher) jsou teoreticky kompaktní rozměry, nízký zpětný ráz, vysoká kadence (až několik tisíc ran za minutu) a vysoká úsťová rychlost šipkové střely. Díky nízkému zpětnému rázu lze při (opět teoreticky) velmi vysoké kadenci udržet velkou přesnost střelby.

Nevýhodu šipkové střely je ale malý ranivý kanál v měkké tkáni (nízká ranivost). Uvažuje se tak o různých způsobech deformace nebo zalomení/vyosení střely v měkké tkáni.

Klíčovou technologií budoucí zbraně NGSW jsou digitální systémy řízení palby. Počítá se zavedením balistických počítačů a s bezdrátovým propojením digitální optiky zbraně s přilbovým displejem. Voják díky pokročilé optice a balistickému počítači bude moci vést přesně mířenou střelbu doslova a do písmene “od boku”.

Něco podobného již předvádí systém FWS-1 (Family of Weapon Sight-Individual) od BAE Systems. FWS-1 přenáší obraz z puškového termovizního zaměřovače přímo do brýlí pro noční vidění.

Zdroj: Tactical-Life

Nahlásit chybu v článku


Související články

CZ BREN 2: Nová útočná puška z České republiky

Ministerstvo obrany na svých stránkách poprvé veřejnosti představilo novou útočnou pušku CZ BREN 2 ...

Granátomet XM25 konečně na konci vývoje?

Granátomet XM25 je již řadu let ve vývoji. Vojáci otestovali granátomet v Afghánistánu, avšak ne ...

ICSR: Americká armáda přechází k ráži 7,62×51 mm

Podle amerických médií americká armáda (US Army) v rámci programu ICSR (Interim Combat Service ...

Dron TIKAD: Revoluce ve vojenských záležitostech

Americká firma Duke Robotics uveřejnila dvě videa ukazující testování taktického dronu TIKAD ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • BobbyRay
    09:36 29.11.2017

    Jak si stoji munice 6.5/6.8 mm? Jeste pred par lety z toho delali nastupce 5.56, ktery by se kalachovi alespon vyrovnal, ale asi to nebude az takova zachrana... Mate nekdo nejaky ...Zobrazit celý příspěvek

    Jak si stoji munice 6.5/6.8 mm? Jeste pred par lety z toho delali nastupce 5.56, ktery by se kalachovi alespon vyrovnal, ale asi to nebude az takova zachrana... Mate nekdo nejaky zdroj, ktery by srovnaval 5.56, 6.x a 7.62? Nebo by na to tema mohl byt samostatny clanek...Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
    12:52 24.10.2017

    Nešlo, váha by takúto hračku diskvalifikovala a streľba z toho (výkonný kompenzátor spaliny prakticky nasmeruje na strelca) by bola hodne nepríjemná.

    Nešlo, váha by takúto hračku diskvalifikovala a streľba z toho (výkonný kompenzátor spaliny prakticky nasmeruje na strelca) by bola hodne nepríjemná.

  • Ultramarinus
    12:21 24.10.2017

    Mimochodem, osobně by mě zajímalo, zda by šlo s využitím výrazně výkonného kompenzátoru zpětného rázu a omezovačem kadence, vyrobit použitelnou útočnou pušku na 12,5 mm kulometnou ...Zobrazit celý příspěvek

    Mimochodem, osobně by mě zajímalo, zda by šlo s využitím výrazně výkonného kompenzátoru zpětného rázu a omezovačem kadence, vyrobit použitelnou útočnou pušku na 12,5 mm kulometnou munici (případně její upravenou verzi s menší prachovou náložkou). Palebná síla takové hračky by skoro vynahrazovala tu tíhu v munici, kterou by střelci najednou museli táhnout.Skrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    12:13 24.10.2017

    Bullpup má v těsnějších prostorech nad běžnou konstrukcí útočné pušky výhodu v kompaktnosti i při palbě z ramene (trochu jako samopal, jen výkonnější než samopal kvůli munici). Můj ...Zobrazit celý příspěvek

    Bullpup má v těsnějších prostorech nad běžnou konstrukcí útočné pušky výhodu v kompaktnosti i při palbě z ramene (trochu jako samopal, jen výkonnější než samopal kvůli munici). Můj osobní názor na bullpup je také spíše nedobrý. V uzavřených prostorech je lepší použít samopal, nebo PDW (MP7 třeba). V otevřených prostorách je klasická útočná puška ergonomičtější (obzvláště při nabíjení) a nevýhody velikosti při transportu (výsadek) jde výrazně ovlivnit použitím odklápěcí "zlamovací" pažby. Flešetkové munici osobně docela fandím (v extrému by to mohlo přinést některé z výhod brokovnice).Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    21:15 14.10.2017

    Starý pán Kalašnikov vždy tvrdil, že přechod na 5,45x39 v reakci na západní změnu ráže, bylo spíš politické a hlavně zcela chybné rozhodnutí...dokonce to v žertu vyčetl Stonerovi ...Zobrazit celý příspěvek

    Starý pán Kalašnikov vždy tvrdil, že přechod na 5,45x39 v reakci na západní změnu ráže, bylo spíš politické a hlavně zcela chybné rozhodnutí...dokonce to v žertu vyčetl Stonerovi při osobním setkání, s tím, že mu ho jeho malá ráže pošramotila další vývoj, protože musel taky. Myslím si to rovněž a americké zadání docela chápu.Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    10:06 14.10.2017

    Charlie, taková mýdlová opera: US in searching the right caliber :-)

    Charlie, taková mýdlová opera: US in searching the right caliber :-)

  • Alstratt
    15:21 13.10.2017

    Tak tady jde o to ze chteji neco v 7.62x51 a to prave MDR splnuje. Neni bullpup jako bullpup, MDR je vazne uz o dost dal ma to dobrou spoust a celkove vse. Spousty nevyhod co se ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak tady jde o to ze chteji neco v 7.62x51 a to prave MDR splnuje. Neni bullpup jako bullpup, MDR je vazne uz o dost dal ma to dobrou spoust a celkove vse. Spousty nevyhod co se nekde tvrdilo o bullpup uz u novych neplati tak uplne. Jelikoz nevi co by, tak MDR jim brzy nabidne i premenu na 5.56 takze si s tim mohou potom saskovat jak chteji a maji moznost u MDR dalsich nekolik vyhod (moznost pro levaky a pravaky atd). Dobre vyvazena, kratsi, jednoducha (zadne hromady nesmyslnych dilu), vaha mohla byt este nizsi ale nesnizily ji z duvodu vetsi odolnosti a spolehlivosti, dobre se drzi, na bullpup dobra spoust, nekdo rekne ze k tomu maji jen na 20 naboju zasobniky pro 7.62 jenze uz vysly pro to pokud vim nove zasobniky na 25, atd.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    13:11 13.10.2017

    fenri: u tavora možná bude problém v tomhle: "Drobným nedostatkem je, že nevyužívaný otvor nemá krytku, která by bránila úniku spalin ke tváři ...Zobrazit celý příspěvek

    fenri: u tavora možná bude problém v tomhle: "Drobným nedostatkem je, že nevyužívaný otvor nemá krytku, která by bránila úniku spalin ke tváři střelce."

    http://www.militarybox.cz/news...

    Smrdí to prostě hrozně, zejména Barnauly, ty páchnou po chcankách, ale ani SBčka na tom nejsou o moc líp.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:54 13.10.2017

    Já střílel jen z AUGu a nijak mi nesmrděl. Jen ta spoušť je u něj tragická...

    Já střílel jen z AUGu a nijak mi nesmrděl. Jen ta spoušť je u něj tragická...

  • Charlie
    08:45 13.10.2017

    Je sranda, že amíci vnitili všem příliš výkonnou 7,62x51, pak od ní utekli k 5,56, aby si jí zničili přechodem na příliš krátký hlavně (a i když se obecně ví, že už 14,5 palce ...Zobrazit celý příspěvek

    Je sranda, že amíci vnitili všem příliš výkonnou 7,62x51, pak od ní utekli k 5,56, aby si jí zničili přechodem na příliš krátký hlavně (a i když se obecně ví, že už 14,5 palce dlouhá hlaveň je málo, naše armáda zavádí desítky... wtf?!?) a teď se zase vracej k 7,62x51... LOL

    Bullpup: není to dobrá koncepce, pokud z toho chcete střílet bez plynový masky, ty kvéry smrděj přímo do xichtu. Měl sem možnost zkoušet tavora a po dvaceti ranách mě štípaly oči a musel sem to ho nechat.Skrýt celý příspěvek

  • kubo4747
    02:30 13.10.2017

    Napríklad aj Izraelský Tavor je Bullup, síce netuším prečo sa rozhodli práve pre Bullup, keď ho väčšina nahrádza ako tu už spomínali, tiež ale ako spomínal Kusa, v US Army ...Zobrazit celý příspěvek

    Napríklad aj Izraelský Tavor je Bullup, síce netuším prečo sa rozhodli práve pre Bullup, keď ho väčšina nahrádza ako tu už spomínali, tiež ale ako spomínal Kusa, v US Army nepravdepodobné.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    00:23 13.10.2017

    Navzdory všem jasným mínusům si myslím, že koncepce a la AUG není špatná. Vlastně vidím mínus jen ve střelbě ze slabé strany. AUG je celkem obratný a k tomu má poctivých 20". ...Zobrazit celý příspěvek

    Navzdory všem jasným mínusům si myslím, že koncepce a la AUG není špatná. Vlastně vidím mínus jen ve střelbě ze slabé strany. AUG je celkem obratný a k tomu má poctivých 20". Voila, rázem je .223 docela hnusná a zlá potvora nemusíme se bavit o změně ráže...Skrýt celý příspěvek

  • Kusa
    19:04 12.10.2017

    Nedovedu si představit systém bullpup v Americké armádě. Angláni jí dokázaly zavést a budou přecházet na klasiku. Francouzi to samý a Rakušani nejspíš taky. Myslím že budoucnost je ...Zobrazit celý příspěvek

    Nedovedu si představit systém bullpup v Americké armádě. Angláni jí dokázaly zavést a budou přecházet na klasiku. Francouzi to samý a Rakušani nejspíš taky. Myslím že budoucnost je v teleskopické popřípadě beznábojnicové zbrani s klasickým uspořádáním. Tady jde o to jak hendikep ráže 5,56 x krátká hlaveň vyřešit do té doby.Skrýt celý příspěvek

  • Alstratt
    16:05 12.10.2017

    Napadlo me co chvilku pockat, nakoupit par pusek od Desert Tech - MDR a otestovat je poradne v boji? Zatim podle vseho jsou skvely. Desert Tech by na MDR brzy mel delat i hlavne na ...Zobrazit celý příspěvek

    Napadlo me co chvilku pockat, nakoupit par pusek od Desert Tech - MDR a otestovat je poradne v boji? Zatim podle vseho jsou skvely. Desert Tech by na MDR brzy mel delat i hlavne na 5.56. U MDR je moznost menit hlaven tak i vlozku pro jine zasobniky to by mohl byt dobry krok vpred a budou mit 7.62x51 + 5.56 v jednom. Pokud si dobre pamatuji Nicholas (sef Desert Tech) rekl ze by se rad uzastnil s MDR jako novou zbrani pro americke ozbrojene slozky.Skrýt celý příspěvek

  • Ultramarinus
    15:29 12.10.2017

    Flešetky nejsou zakázány. Dum dum je něco trochu jiného. https://en.wikipedia.org/wiki/... Dnes jsou dokonce používány, ruská "podvodní útočná puška" v podstatě střílí ...Zobrazit celý příspěvek

    Flešetky nejsou zakázány. Dum dum je něco trochu jiného.

    https://en.wikipedia.org/wiki/...

    Dnes jsou dokonce používány, ruská "podvodní útočná puška" v podstatě střílí šipky (přesahující nábojnici), nikoliv kulky.Skrýt celý příspěvek

  • alea206
    13:10 12.10.2017

    Vite nekdo ja presne je to s tema lamajicima se sipkama. Ja mam za to ze jsou stejne jako DumDum mezinarodne zakazany, protoze ten ranivej ucinek je az moc velkej

    Vite nekdo ja presne je to s tema lamajicima se sipkama. Ja mam za to ze jsou stejne jako DumDum mezinarodne zakazany, protoze ten ranivej ucinek je az moc velkej

  • Jan Grohmann
    12:17 12.10.2017

    Arccos, ne nezrušili - https://www.army.mil/article/1...
    Jak se píše v článku, šlo o falešné zprávy.

    Arccos, ne nezrušili - https://www.army.mil/article/1...
    Jak se píše v článku, šlo o falešné zprávy.

  • fenri
    12:07 12.10.2017

    G19 a Eiffelos - zjevně mysleli účinný dostřel. 5.56 má sice podstatně lepší balistické vlastnosti, ale (hlavně z kratší hlavně) ztrácí tu energii rychle. Potom je dost ...Zobrazit celý příspěvek

    G19 a Eiffelos - zjevně mysleli účinný dostřel. 5.56 má sice podstatně lepší balistické vlastnosti, ale (hlavně z kratší hlavně) ztrácí tu energii rychle. Potom je dost ovlivnitelná vnějším prostředím a terminální balistika při menších rychlostech také není hitparáda. 7.62 to dožene vahou, ale 5.56 když přijde o rychlost tak jí nic nezbyde.
    On by stačil návrat k 18-20" hlavním a 5.56 by rázem byla docela zlá.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    12:04 12.10.2017

    Myslím, že se plete více pojmů: -zraňující účinek (jednoznačně větší u 5.56, zvláště z dlouhé hlavně) -stop efekt (větší u 7.62x39) -penetrace překážky, udržení směru a letalita ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že se plete více pojmů:
    -zraňující účinek (jednoznačně větší u 5.56, zvláště z dlouhé hlavně)
    -stop efekt (větší u 7.62x39)
    -penetrace překážky, udržení směru a letalita za ní (lepší 7.62)
    -penetrace balistiky a devastace tkání hned za ní (nejednoznačné, některé 5.56 si vedou výborně)

    To celé stále komplikováno nešťastným přechodem na krátké hlavně u 5.56.

    Argonaut - problém 7.62x39 je nevalný balistický koeficient střely. Chtělo by to přepracovat na delší zadek a boat tail. Pak je otázka, je-li rezerva objemu v nábojnici pro prachovou náplň a trochu zaexperimentovat s tlaky a rychlostí hoření. Nicméně řekl bych, že de facto produktem ladění této ráže se stal Grendel. Ale je pravda, že to už je radikální přestavba...Skrýt celý příspěvek

  • Eiffelos
    11:27 12.10.2017

    Nevím jak jste to mysleli v článků , ale obecně vzato maximální dostřel má 5,56 větší než 7,62 , tuším ze 3,2 km : 2,9 km....

    Nevím jak jste to mysleli v článků , ale obecně vzato maximální dostřel má 5,56 větší než 7,62 , tuším ze 3,2 km : 2,9 km....

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2