Granátomet XM25 konečně na konci vývoje?

Foto: Nejnovější provedení granátometu XM25. / Orbital ATK
Nejnovější provedení granátometu XM25. / Orbital ATK

Granátomet XM25 je již řadu let ve vývoji. Vojáci otestovali granátomet v Afghánistánu, avšak ne zcela s přesvědčivými výsledky. Tvůrce granátometu XM25, firma Orbital ATK, přesto očekává brzké dokončení vývoje a zavedení granátometu do výzbroje Ozbrojených sil Spojených států.

XM25 CDTE (Counter Defilade Target Engagement) je na první pohled téměř dokonalou ruční zbraní pěchoty. Granátomet dokáže na 500 m ničit, pomocí ve vzduchu přesně načasovaných explozí granátů, cíle ukryté za překážkami - v bunkrech, zákopech, v oknech domů nebo například ukryté za zdí či hromadnou sutin.

Voják pouze pomocí kombinovaného denního a termovizního zaměřovače najde cíl a pomocí laserového dálkoměru změří vzdálenost. Poté ovládačem na zbrani přidá nebo ubere vzdálenost, ve které exploduje granát. Všechny údaje se do granátů předávají automaticky při průchodu hlavní.

Zaměřovací systém rovněž určí, jak vysoko má voják mířit nad cíl, aby se vyrovnalo působení gravitace na granát. Podle ATK Orbital XM25 dokáže ničit bodové cíle (např. v oknech domů) na vzdálenost 500 m, plošné pak na 600 m.

Vše má své "ale". Zbraň se musí vyrovnávat s několika neduhy. Prvním je velká hmotnost zbraně - 6,35 kg v nenabitém stavu a téměř 7,5 kg s plným zásobníkem. To je 2,5x, resp. 3x více než hmotnost standardní karabiny americké armády M4.

Další proměnou je velká hmotnost granátu ráže 25 mm. Hmotnost náboje (podle druhu) je 250 g, což odpovídá 20 nábojům ráže 5,56×45 NATO (M885) nebo 10 nábojům 7,62×51 NATO (M80). Vyčleněný voják tak dokáže přenášet pouze granátomet XM25, nikoliv už další zbraň.

XM25 v propagačním videu ATK Orbital

Během nasazení v Afghánistánu (od roku 2010) údajně některé speciální jednotky odmítaly vzít si XM25 sebou do akce. Podle jejich tvrzení nemohla těžší XM25 vyvážit palebnou sílu M4 s velkým počtem nábojů.

Orbital ATK přesto pokračuje s americkou armádou ve vývojových prací. Podle tiskových materiálů zatím nedošlo ke snížení hmotnosti granátometu. Ostatní hlavní parametry také zůstávají - granátomet měří na délku 770 mm a zásobník pojme 5 granátů ráže 25×40 mm.

Na začátku příštího roku americká armáda provede závěrečné vojskové zkoušky. Pokud půjde vše podle plánu, první jednotky získají XM25, resp. již sériové M25 (X - se označují prototypy zbraní), na začátku roku 2017. Připomeňme, že vývoj zbraně probíhal v různých formách a pod různými projekty prakticky od přelomu tisíciletí.

Na zbraní přitom pracuje řada firem. ATK Orbital zastřešuje celý projekt a má na starost také vývoj příslušné munice. V současné době je k dispozici tříštivo-trhavá ve vzduchu explodující, tréninková (tedy velmi levná), průbojná (až 50 mm pancíře), omračující, omračující ve vzduchu explodující a munice určená k vyrážení dveří.

Výrobu samotné zbraně řeší německá firma Heckler & Koch, zaměřovací systém pak firma Brashear.

Kromě XM25 americká armáda podporuje také vývoj chytré 40mm munice SAGM (Small Arms Grenade Munition) pro puškové granátomety (M203/M320) nebo pro bubnové granátomety.

Cíl XM25 a SAGM je podobný - ničit ukrytou živou sílu. Koncepce SAGM a XM25 je však odlišná. "SAGM je doplňkem, nesoutěžíme proti XM25. XM25 provádí přímou střelbu, SAGM nepřímou," říká Steven Gilbert vedoucí programu SAGM z vývojového centra americké armády US Army RDECOM (Research, Development and Engineering Command).

"Tajemný" je způsob cílení granátů SAGM. Prozatím si musíme vystačit s prohlášením, že senzory v granátu jsou údajně "schopny při letu na cíl poznat zeď nebo překážku" a poté explodovat ve vzduchu. 

Granát SAGM se nijak neprogramuje ani není nutná žádná speciální elektronika či optika na zbrani. Veškerá elektronika, senzory a navádění je umístěno do 40mm granátu. Voják se nemusí obtěžovat s komplikovaným zaměřováním a nastavováním. Nenese rovněž další těžkou optiku nebo elektroniku.

Zdroj: Orbital ATK

Nahlásit chybu v článku


Související články

Robotická strážní věž pro ochranu základny

Americká armáda (U.S. Army) na cvičení ‪‎Network Integration Evaluation‬ 16.1 (NIE 16.1) představila ...

Zvykněte si. Laserové zbraně jsou realita

Lockheed Martin během několika týdnů spustí sériovou výrobu nových optických modulů pro laserové ...

Cerberus: Digitální oči a uši pro bojové psy

Americká společnost Visual Engineering představila taktickou výstroj Cerberus pro bojové psy. ...

Miniaturní raketa Pike pro puškové granátomety

Americká firma Raytheon pokračuje ve vývoji miniaturní střely Pike ráže 40 mm. Raketu lze odpalovat ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...