Americké námořnictvo se připravuje na operace v Arktidě
- 25. 11. 2013
- 4 komentářů
- Jan Grohmann
US Navy se rozhodlo akcelerovat výzkum a vývoj nových technologií pro operace v Arktidě. Taní ledu na severní „čapce“ Země postupuje rychleji než se předpokládalo. Ustupující ledový příkrov odkrývá nejen strategické námořní cesty ale především obrovské zásoby nerostných surovin.
O Arktidu „bojují“ především Norsko, Dánsko, Kanada, USA a Rusko. Právě Rusové jsou v poslední době nejvíce slyšet a veřejně nárokují své zájmy v Arktidě. Výjimkou nejsou podvodní expedice na severní pól nebo nejrůznější vojenská cvičení.
Nyní se na přítomnost v Arktidě zaměřuje také nejmocnější námořnictvo světa – US Navy. Původně se americké námořnictvo řídlo pomalejší „cestovní mapou“ rozvoje arktických schopností. Avšak rychlejší tání ledovců a ruská aktivita donutila Američany šlápnout na plyn.
„ Arktické výzvy chápeme již nějakou dobu. Arktida se otevírá trochu rychleji, než jsme si mysleli. Místo roku 2030 se díváme se spíše za rok 2020, kdy se v Arktidě objeví obrovské volné plochy,„ řekl kontradmirál Jonathan White v rozhovoru pro Military.com. „Začali jsme pracovat na plánu, který nám řekne, jaký druh schopností musíme získat v následujících letech, abychom mohli v Arktidě pracovat s větší samozřejmostí.“
Foto: Tání ledu na Arktidě do roku 2007. / NASA
Některé technologie White zmínil přímo. Půjde například o speciální nátěry na nadstavbách lodí zabraňující tvorbě námrazy. Požadují se také výkonné topení všech součástí a systémů bojových lodí. Stejně tak americké námořnictvo pracuje na posílení trupu lodí, pro lepší boj s ledovou krustou nebo ledovými krami.
Důležité je také otázka budování potřebné infrastruktury. „Mohou tam operovat letadla během dne? Odkud získají palivo? Chceme začít dělat inteligentní rozhodnutí, abychom získali schopnosti v Arktidě do deseti let,“ říká White.
US Navy počítá v Arktidě s nasazením obojživelných lodí (Třída America) a torpédoborců, pravděpodobně třídy Zumwalt nebo starších Arleigh Burke. Cílem amerického námořnictva je vybavit právě tyto lodě technologiemi pro operace v arktickém prostředí.
Podle amerického ministra obrany Chucka Heagla se může Arktida stát v následujících desetiletích jedním z nejdůležitějších regionu pro americkou bezpečnost. Kromě strategických dopravních tras Arktida nabízí vody bohaté na ryby, potenciálně velké zásoby ropy a plynu, nerostných surovin, včetně vzácných kovů.
Zdroj: DoD BUZZ
Související články
Ohio Replacement Submarine: Americká jaderná triáda posiluje
Americké námořnictvo začíná pracovat na nástupci strategických jaderných ponorek třídy Ohio. V rámci ...
- 25.10.2013
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské vojenské cvičení v Arktidě
Rusko se pouští do dalšího kola boje o nerostné bohatství Arktidy. V současné době ruské výsadkové ...
- 29.10.2013
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
ROZHOVOR: Generálmajor Blaško o armádě
Diskuze o roli a smyslu armády je jednou z věcí, které se na stránkách Armádních novin pravidelně ...
- 05.11.2013
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
Americká letadlová loď USS Gerald R. Ford
Před třemi dny byla slavnostně spuštěná na vodu nejnovější a nejmodernější americká letadlová loď ...
- 11.11.2013
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
Kto chce naštvať Trumpa, nech rozbije prasiatko a kúpi Grónsko skôr, než on! ;-p https://svet.sme.sk/c/22191091...
Kto chce naštvať Trumpa, nech rozbije prasiatko a kúpi Grónsko skôr, než on! ;-p https://svet.sme.sk/c/22191091...
Mnělo by námořnictvo NATO zájem o univerzální záchranný systém,který lze naistalovat na křižníky a jiné válečné lodě?.Tento systém chání námořníky při zásahu a potápění se lodě ...Zobrazit celý příspěvek
Mnělo by námořnictvo NATO zájem o univerzální záchranný systém,který lze
naistalovat na křižníky a jiné válečné lodě?.Tento systém chání námořníky při
zásahu a potápění se lodě i v extrémních podmínkách,požáry,chladné vody atd.Skrýt celý příspěvekDovolil bych si nekolik drobnych, lec v tomto pripade zasadnich pripominek: Mnozstvi ledu v Arktide od roku 2007 opet roste, napriklad za minuly rok dokonce o 29%! (porovnani ...Zobrazit celý příspěvek
Dovolil bych si nekolik drobnych, lec v tomto pripade zasadnich pripominek: Mnozstvi ledu v Arktide od roku 2007 opet roste, napriklad za minuly rok dokonce o 29%! (porovnani srpen 2012 vs. srpen 2013), stejne tak napriklad drive "smetelne ohrozeni ledni medvedi", kteri v sedesatych letech byli na poctu cca 5.000 kusu, nyni v poctu cca 25.000 kusu ohrozuji mesta v severni Kanade, nebot nynejsi "revir" je pro ne uz tesny (podobne jako u divocaku v Cechach), takze ony "vymluvy" na nejake to fiktivni globalni oteplovani jsou jen zasterka. Pravda je takova, ze pod Arktidou jsou v relativne pristupnych oblastech obrovske zasoby cennych surovin, ktere dosud nebyly "vykolikovany". V podstate je to posledni misto na Zemi kde tomu tak je. A je tim padem samozrejme, ze prilehle staty se snazi z toho vytriskat maximum.
P.S. Tady je pekny clanek to tom ledu: http://www.dailymail.co.uk/new... Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...