Americká armáda posílá tanky do Polska

Nakládka tanků Abrams na železniční vagóny v Německu. / US Army

V těchto dnech do Polska přijíždí první američtí vojáci s těžkou obrněnou technikou. Američtí vojáci v rámci posilování americké přítomnosti v Evropě budou rozmístění na dvou základnách v západním Polsku, ale i v Pobaltí, Rumunsku a Bulharsku. Američané tak reagují na bezpečnostní obavy východních zemí NATO po ruské anexi Krymu v roce 2014.

Americká armáda v Polsku rozmístí jednotky 3. bojové obrněné brigády ze 4. pěší divize a 10. bojové letecké brigády z 10. horské divize.

Nejedná se však o vytvoření stálých amerických základen v Polsku, ale o devítiměsíční rotační rozmístění vojáků a techniky na polských vojenských základnách v regionu Drawsko Pomorskie a Zagani. Zatím není jasné, jak dlouho budou americké jednotky v Polsku a dalších zemích východní Evropy rotovat.

Do Polska a dalších východních zemí Aliance se přesune 3500 amerických vojáků a 1300 kusů vojenské techniky, včetně 250 těžkých obrněných vozidel - jde mimo jiné o 87 tanků M1A2 Abrams, 18 samohybných houfnic M109A6 Paladin a 144 bojových vozidel pěchoty M2/M3 Bradley. Mimo to dorazí do Polska 907 kolových vozidel, včetně 419 vozidel Humvee. Vybavení nutné pro provoz brigády bude do Polska převezeno v 650 lodních kontejnerech.

Veškeré vybavení je transportováno ze Spojených států do německého přístavu Bremerhaven, odtud pak po železnici a silnici putuje do Polska a dále. První technika dorazila do Německa 6. ledna a první kusy techniky do Polska 9. ledna.

V samotném Polsku na základnách Zagan, Svietoszovie, Skvierzynie a Boleslavcu najdeme velení americké 3. obrněné brigády, dělostřelecký prapor, průzkumný prapor a skupiny inženýrské a logistické podpory.

Přesun vojáků je skvělým způsobem, jak procvičit schopnost přesouvat velké množství vojenské techniky skrz Evropu.

 V Polsku se tak usadí samohybné houfnice Paladin a průzkumná bojová vozidla M3 Bradley.

Ostatní tři bojové prapory brigády se přesunou v rámci alianční operace Atlantic Resolve do Pobaltí, Rumunska, Bulharska a Německa. 1. prapor 68. obrněného pluku se přesune do Pobaltí a zůstane tam až do rozmístění bojových praporů NATO. Později se 1. prapor bude zúčastňovat cvičení po celé Evropě.

Další 1. prapor 8. pěšího pluku se přesune do Bulharska a Rumunska a poslední americký 1. prapor 66. obrněného pluku zůstane v německém Grafenwöhru, kde se bude účastnit cvičení a dalších aktivit za účelem “udržení a budováni bojeschopnosti.”

V únoru 2017 se do Evropy přesune dalších 1800 vojáku 10. bojové letecké brigády. V současné době 10. brigáda sídlí na základně Fort Drum v státě New York. Hlavní bojovou sílu brigády bude tvořit 24 bitevních vrtulníků Apache.

Pro Polsko i země Pobaltí je klíčové, jakým způsobem dokáží logisticky zvládnout přijetí a podporu velkého množství vojáků Aliance.

Pro aeromobilní operace 10. brigáda má vyčleněno 10 těžkých dopravních vrtulníků Chinook a 50 středních dopravních vrtulníků Black Hawk. Brigáda bude podpořena také bojovým praporem se 400 vojáky - ti mohou tvořit také bojové jednotky pro rychlé aeromobilní operace. V současné době je bojový prapor umístěn na základně Fort Bliss v Texasu.

Velení 10. brigády zůstane v německém městě Illesheim v Bavorsku. Bojové části brigády s vrtulníky se přesunou na základny v Rumunsku, Polsku a Lotyšsku.

Posilování přítomnosti americké armády ve východní části NATO ale nekončí. V dubnu dorazí do Polska 800 amerických vojáků z 2. jízdního pluku s 67 bojovými vozidly Stryker. V současné době 2. jízdní pluk sídlí v německém Vilsecku.

Přítomnost amerických vojáků ve východní části Aliance je součástí širšího posilování východního křídla. Od příštího roku mají v Estonsku, Lotyšsku a Litvě rotačně operovat zmíněné tři bojové prapory NATO.

Své vojáky přislíbilo vyslat řada zemí - Německo počítá s vysláním 650 vojáků i tanků Leopard 2, Velká Británie s vysláním 800 vojáků, tanků Challenger 2 a BVP Warrior. Celkově východní křídlo Aliance posílí 4000 až 5000 vojáků, především v Pobaltí.

Mimo to Spojené státy v Belgii, Nizozemsku a Německu začnou budovat (resp. obnovovat) předsunuté sklady APS (Army Prepositioned Stock). V těch bude pro případ zhoršení bezpečnostní situace v Evropě připravena technika (bojová i podpůrná), pohonné hmoty, střelivo, vybavení a zbraně. Jeden sklad by měl poskytnout základní vybavení pro prapor nebo brigádu.

V případě zhoršení situace Spojené státy do Evropy vyšlou pouze vojáky - potřebné vybavení již bude v APS skladech.

Zdroj: Defence24

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tanky jsou na bojišti 21. století zbytečné

Poctivá polemika může být velice přínosným mentálním cvičením. Vybíráme pro čtenáře z 51 tezí ...

Systém řízení palby T-14 Armata pro tanky T-72 a T-90

Ruské ministerstvo obrany plánuje část svých tanků T-72 a T-90 vybavit pokročilými prostředky řízení ...

Role taktických jaderných zbraní v rámci NATO

Taktické jaderné zbraně existují především pro použití bitevního rázu, tedy pouze jako další zbrojní ...

Německé tanky Leopard 2A4 v Sýrii

Turecká armáda v prosinci poprvé nasadila do bojů v Sýrii tanky německé výroby Leopard 2A4. Za ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • stirling
    17:33 11.01.2017

    Jirosi: díky napsal jsi to úplně přesně a dokazuje to i vzteklá reakce fandů kremlu, že nejsi dobrý češtin...:D

    Jirosi: díky napsal jsi to úplně přesně a dokazuje to i vzteklá reakce fandů kremlu, že nejsi dobrý češtin...:D

  • PavolR
    17:22 11.01.2017

    danny: Nie že tak. To je nezmysel. Ako príklad, že pletiete dokopy dve rozdielne veci, by som mohol dať Anexiu Bosny a Hercegoviny Rakúsko-Uhorskom, kedy R-U s tureckým súhlasom ...Zobrazit celý příspěvek

    danny:
    Nie že tak. To je nezmysel. Ako príklad, že pletiete dokopy dve rozdielne veci, by som mohol dať Anexiu Bosny a Hercegoviny Rakúsko-Uhorskom, kedy R-U s tureckým súhlasom Bosnu po tri desaťročia spravovala a v roku 1908 ju po mladotureckom prevrate anektovala. Anektovala!!!
    Anexia Bosny sa nakoniec po istom povyku urovnala vyplatením odškodného, čím to bolo fakticky zo strany Turecka uznané.

    V prípade Krymu Urajina nie je nútená k uznaniu anexie, keďže má za chrbtom medzinárodné spoločenstvo, ktoré svorne tvrdí, že Krym je súčasťou Ukrajiny. Takže Ukrajina stačí ak počká, kým sa Rusko nedostane do úzkych a keď na Krym neprídu dôchodky a výplaty pre vojakov a štátnych zamestnancov, to už bude iné... ;)

    Toto samozrejme platí za súčasného stavu. Keby sa Trumpovi podarilo zmeniť postoj USA smerom uznaniu anexie, mohlo by to navodiť novú situáciu.
    Tak či onak by ale Ukrajina mala plné právo na adekvátnu kompenzáciu, hoci pre mňa osobne by principiálne bolo najlepším riešením, keby Krym nepatril ani Rusku, keď už nebude patriť Ukrajine - len aby každý videl, že takto sa k územiu dostať nemožno.
    Sevastopoľ je iná vec, ten nech si Rusi, za kompenzáciu kľudne nechajú (hovorím ja, ale kto vie, čo na to Ukrajinci :) ).Skrýt celý příspěvek

  • Robaizz
    17:16 11.01.2017

    Jirosi: Nebylo by od věci doučit Češtinu základní školy, tedy shodu podmětu s přísudkem, vyjmenované slova, pravidla intepunkce apod. Komentovat Vaše nesmyslné přirovnání k ...Zobrazit celý příspěvek

    Jirosi:

    Nebylo by od věci doučit Češtinu základní školy, tedy shodu podmětu s přísudkem, vyjmenované slova, pravidla intepunkce apod.

    Komentovat Vaše nesmyslné přirovnání k více než 70 let staré události za naprosto jiných podmínek a geopolitické situace postrádá smysl. Ale je to úsměvné.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    16:01 11.01.2017

    Tak opět pro ty co už zapoměly. Dne 15. března 1939 zbytek naší republiky obsadily německá vojska. Ano v podstatě bez odporu a našlo se spousty lidí výtajících okupanty. Vojenské ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak opět pro ty co už zapoměly. Dne 15. března 1939 zbytek naší republiky obsadily německá vojska. Ano v podstatě bez odporu a našlo se spousty lidí výtajících okupanty. Vojenské posadky se nechávali obsadit bez odporu a předávaly svoje zbraně okupantům. Jaká zvláštní podobnost že ?
    A připadá někomu že by to byla dobrovolné připojení k Německu z naší strany ? Necítíme to ještě dnes jako křivdu ?Skrýt celý příspěvek

  • cirdo
    15:12 11.01.2017

    Jasny signal ze to USArmy mysli vazne v Europe, by bolo keby konecne zmenili tu kamuflaz. Ked vidim tu piekovu farbu na vojenskej technike, tak to vyzera ze je v Europe len na ...Zobrazit celý příspěvek

    Jasny signal ze to USArmy mysli vazne v Europe, by bolo keby konecne zmenili tu kamuflaz. Ked vidim tu piekovu farbu na vojenskej technike, tak to vyzera ze je v Europe len na oddychu pred odchodom do Iraku/Afganistanu/Syrie.

    Inac paci sa mi oznacenie nemeckej vojenskej policie "feldjäger".Skrýt celý příspěvek

  • stronger.p
    14:57 11.01.2017

    ad sliby politiků (Janukovič přislibil, že přistoupí do NATO a nedodržel slib), vzpomeňme, ať nechodíme moc daleko, na předvolební sliby našich politiků, kolik zrady na svých ...Zobrazit celý příspěvek

    ad sliby politiků (Janukovič přislibil, že přistoupí do NATO a nedodržel slib), vzpomeňme, ať nechodíme moc daleko, na předvolební sliby našich politiků, kolik zrady na svých voličích dokážou napáchat.Skrýt celý příspěvek

  • stronger.p
    14:47 11.01.2017

    Z mého pohledu je jedině dobře, že žádné krveprolití obyčejných lidí se na Krymu nekonalo a komu ta zem patří je těm dotčeným lidem u pr***e, jsou naživu a nelétají jim na města ...Zobrazit celý příspěvek

    Z mého pohledu je jedině dobře, že žádné krveprolití obyčejných lidí se na Krymu nekonalo a komu ta zem patří je těm dotčeným lidem u pr***e, jsou naživu a nelétají jim na města Grady.
    Také si myslím (a souhlasím v tom s logikem), že RF by měla Krym od Ukrajiny koupit, ale to se s politiky Jaceňuk nebo Porošenko asi dojednat nedá, možná až za delší dobu k nějaké finanční náhradě dojde anebo taky ne.
    Pokud 99% ukrajinské armády dislokované na Krymu zradí a složí přísahu RF, tak je to pro mě signál, že Ukrajině ta zem snad ani nepatřil\a.Skrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    14:43 11.01.2017

    Taky k tématu - Česká televize uvádí ruskou okupaci Norska podle Jo Nesbøa (http://1url.cz/EtGpB),... sledujete? Je to každou sobotu a vždy po dvou dílech. Zatím byly první dva. Budou ...Zobrazit celý příspěvek

    Taky k tématu - Česká televize uvádí ruskou okupaci Norska podle Jo Nesbøa (http://1url.cz/EtGpB),... sledujete? Je to každou sobotu a vždy po dvou dílech. Zatím byly první dva. Budou tam i aligátoři K-52 ...

    Dohnat můžete zde:

    1. díl "Duben": http://1url.cz/LtGpp...
    2. díl "Květen": http://1url.cz/7tGpG... Skrýt celý příspěvek

  • danny
    14:43 11.01.2017

    Jen drobná technická, označovat připojení Krymu k RF za anexi, tedy násilné a jednostranné připojení části území státu, který byl vojensky poražen, je nepřesné. Mezi Ukrajinou a RF ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen drobná technická, označovat připojení Krymu k RF za anexi, tedy násilné a jednostranné připojení části území státu, který byl vojensky poražen, je nepřesné. Mezi Ukrajinou a RF nedošlo k vyhlášení války, dokonce ani k vyhlášení válečného stavu. V době obsazení neměla Ukrajina k dispozici dokonce ani příslušný orgán, který by takový akt mohl vykonat.

    Z pohledu mezinárodního práva hraje Rusko na nabytí Krymu vydržením – tedy výkonem moci nad částí území cizího státu dlouhodobě a s úmyslem zde vystupovat jako suverén. Tento způsob nabytí je někdy je někdy definován jako nabytí originární.

    Jinak plně podepisuji komentář pana Grohmanna. I v obyčejném občanskoprávním sporu platí, že v komplikovanějších případech vítězí strana, která má lepšího právníka. Když se přesuneme do oblasti firemního práva a sporu subjektů se zahraniční účastí, tak to platí několikanásobně. A v případě mezinárodního práva je měrnou jednotkou letadlová loď.Skrýt celý příspěvek

  • Robaizz
    12:20 11.01.2017

    logik: Zase a znovu po milion páté.... Legitimita referenda na Krymu... :D Není to tak, že by ukr. Ústava tehdy autonomní republiky Krym zakazovala vypsání referenda. ...Zobrazit celý příspěvek

    logik: Zase a znovu po milion páté....

    Legitimita referenda na Krymu... :D

    Není to tak, že by ukr. Ústava tehdy autonomní republiky Krym zakazovala vypsání referenda.
    Krymský parlament mohl vypsat referendum (a v minulosti tak již učinil), které ale následně musela centrální vláda v Kyjevě odsouhlasit, nebo zakázat.
    Působnost vojáků RF na Krymu byla legitimní. Vojáci RF se mohli pohybovat po celém poloostrově, pokud o svých pohybech informovali dotčené krymské orgány. Zajištění bezpečnosti budovy parlamentu atp. bylo na základě odhlasování v parlamentu a bylo to tedy na žádost Krymu samotného. Samotné hlasování v referendu bylo pod bezpečnostním dozorem vojáků RF, ale k urnám lidé chodili sami, dobrovolně a dokonce jim ani nikdo nekontroloval, jak hlasují.

    Naproti tomu hlasování o odvolání prezidenta (protiústavní - nebylo dosaženo požadovaného množství hlasů) a rozpuštění vlády bylo pod dohledem ozbrojenců pravého sektoru, poslancům z řad Strany regionů (a komunistům) bylo vyhrožováno násilím, likvidací, některým nebylo vůbec umožněno hlasovat a za jiné hlasovali "kamarádi".

    Již si přesně nepamatuji na přesný časový sled událostí, ale ve výsledku referendum neměl kdo legitimně zakázat.

    Je s podivem, že (primárně západní) svět nemá problém uznat za legitimní ozbrojený převrat a protiústavní sesazení řádně zvoleného prezidenta a vlády, ale nerespektuje demokratické referendum (které dost možná zabránilo ozbrojenému konfliktu obdobnému tomu na východní UA).

    Prostě tradiční evropské hodnoty, kdy jsou si všichni rovni, ale někteří jsou si rovnější...Skrýt celý příspěvek

  • ruleta
    11:01 11.01.2017

    Paradoxne cim vice vojaku NATO pujde na vychodni hranice, tim rychleji dojde k deeskalaci - jestli soucasny stav nazveme eskalovanym. Jestli Rusko ma nejake zajmy destabilizovat, ...Zobrazit celý příspěvek

    Paradoxne cim vice vojaku NATO pujde na vychodni hranice, tim rychleji dojde k deeskalaci - jestli soucasny stav nazveme eskalovanym. Jestli Rusko ma nejake zajmy destabilizovat, zabrat uzemi jako pobalstske staty, Polsko...pak jedina vec, ktera je k tomu pobidne je rezignace na obranu. V soucasne chvili je stale jakes takes okno na to, aby se klicovi spojenci mohli rozmyslet jestli par km2 stoji na svetovou valku a mohou cuknout. V pripade, ze by hypoteticky padlo tisice zapadnich vojaku - cesta zpet neni a to vladcove v Rusku vi. A proto bych oprasil zname "vyrobit dalsi tank pro mir" a dodal bych - poslat ho na vychod. :DSkrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    10:27 11.01.2017

    Líbí se mi ten nový alianční přístup. Žádné povídání a spekulace, prostě naloží tanky na železnici a tradá do Polska. Následně o tom můžeme s Ruskem mluvit. Ale ne o tom, zda tam ...Zobrazit celý příspěvek

    Líbí se mi ten nový alianční přístup. Žádné povídání a spekulace, prostě naloží tanky na železnici a tradá do Polska. Následně o tom můžeme s Ruskem mluvit. Ale ne o tom, zda tam ty tanky smíme mít, ale již v situaci, kdy tam ty tanky jsou. Spojenecké alianční tanky na území aliančního státu se souhlasem vlády toho státu - to je naprosto v pořádku. Vypadá to, že se obrací pořadí, nejprve skutek a následně případná debata. Nic neskrývat a klidně jednat - ve vlastním zájmu. Rusko vše ospravedlňuje ochranou svých zájmů. Umístí Iskandery u Kaliningradu, jaderné nosiče na Krym s poukazem, že si na svém území mohou dělat co chtějí. Proč by tedy ostatní měli na své národní zájmy rezignovat? I oni si v duchu ruského příkladu mohou na svých územích dělat, co uznají za vhodné. Kdyby bylo NATO ruské uskupení, tanky by vezli v noci pod plachtami a ještě rok bychom viděli Vitalije Čurkina v OSN s vážnou tváří tvrdit, že žádné tanky v Polsku rozhodně nejsou. Vzít ruské provokace jako fakt (výroky Rogozina, Peskova a dalších) a sami neprovokovat, nevyhrožovat, neurážet, neponižovat, nevysmívat se – a plánovaně, systematicky a v klidu navážet tanky, budovat sklady, rotovat letky, pořádat společná cvičení. Za své a na svém. I ten radar u nás by měl být přehodnocen a dnes už skutečně jako součást obrany proti Rusku, které přisunuje nosiče jaderných střel k hranicím států NATO a namlouvá si Bělorusko, aby mohlo mít základnu na jeho území. Naneštěstí pro ně v Minsku sedí Putin s knírem, kterej už je alergickej na novou terminologii, kterou zavádí Moskva. Viděli jste video jak se Lukašenko rozčílil na ruské novináře, když mu podsouvali že Bělorusové se berou "za ruský mír a hlásí se k Rusku"? Tady je: https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • logik
    10:19 11.01.2017

    grohman: Musíte rozlišovat dvě věci: právo a vymahatelnost práva. Právo na sebeurčení existuje a je to právo. To, že často není vymahatelné je věc druhá, která je sice podstatná, ...Zobrazit celý příspěvek

    grohman: Musíte rozlišovat dvě věci: právo a vymahatelnost práva. Právo na sebeurčení existuje a je to právo. To, že často není vymahatelné je věc druhá, která je sice podstatná, ale nejde ji se samotnou existencí práva směšovat. Pokud totiž rezignujeme na samotné právo a zůstaneme jen u toho, na co kdo má sílu, tak v podstatě nemáme co zazlívat např. Hitlerovi. Byl silnější.... Teda měli bychom mu co zazlívat - že neměl té síly dost. To by byla v případě rezignace na právo pro nevymahatelnost jediná Hitlerova chyba.

    Samozřejmě, že v podstatě každá země na právo v nějaké míře kašle. Jde ale právě o tu míru. V 19. století, když se dvě země hádali, tak byla ihned válka. Dneska si vyhostěj diplomaty a tlačej na sebe třeba také nelegálními prostředky, ale slabšími - tedy respektují právo druhého více než dříve. A pro normální lidi je svět o to lepší. Asi nemáme šanci žít ve světě, kde je právo repektováno 100%. Má ale smysl tlačit alespoň na země, které právo respektují méně, než je standard civilizovaných zemí.

    semtam: právo na sebeurčení existuje, ale jinak, než si ho představuješ. Je to právo na národní stát. Tedy národ, který nemá stát, ho má právo založit. Tedy např. u Kosovských Albánců je to na pomezí - dají se považovat jak za národ, tak i za "albánskou menšinu" (ale vzlhedem k tomu, že o bývalé německé menšině v bývalých českých zemích nikdo nepochybuje, že jde o národ - Rakousko je už dávno uznáváno jako národní stát :-)...). U Donbaských či Krymanů nebo i Ossetie jde ale jasně o snahu přičlenění k Rusku a tedy nikoli o vytvoření národního státu a tedy toto právo aplikovatelné není.

    Referendum na Krymu pak bylo legální pouze v Ruských snech, a to z X důvodů, např.
    1) Krym jako takový dle Ukrajinské ústavy o této otázce nemá právo rozhodovat (stejně jako o tom např. neměli právo rozhodovat sudetští němci)
    2) O vypsání referenda rozhodoval cizí armádou obsazený parlament
    3) Rozhodovalo se v již obsazené zemi
    4) Během referenda byla zakázána "nepohodlná" média a potlačena politická soutěž
    atd...
    Označováním takového referenda za legální jen ukazuje, že vám demokracie příliš netyká....

    Co se týče gruzínského konfliktu a článku v blistech: V článku, který jsem linkoval já jsou OZDROJOVANÁ fakta, která, vyvrací některá tvrzení v blistech - ta ovšem ozdrojovaná nejsou. Přesto označuješ zdroj ozdrojovaný desítkami pramenů jako "selektivní" a radši věříš článku, v kterém je uvedeno zdrojů pět. To, že jeden z těch pěti zdrojů je wikipedie myslím o kvalitě článku vypovídá dostatečně.
    Předvedl jsi klasický přístup "věřím tomu, co se mi líbí", místo toho, co bys porovnal věrohodnost a kvalitu.Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    09:58 11.01.2017

    Podle mě tohle opravdu nemá cenu. Lidé co pořád věří v tu pohádku o utlačování ruska a rusko se vždy pouze brání atd. jsou hlavně fandové ruska (či naopak nesnáší usa - někdy je ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle mě tohle opravdu nemá cenu. Lidé co pořád věří v tu pohádku o utlačování ruska a rusko se vždy pouze brání atd. jsou hlavně fandové ruska (či naopak nesnáší usa - někdy je nenávist větším motorem), jejich "fandovství" to promítne jako černý (usa) a bílý (rusko).
    Fandovství vypadá sice divně, ale vzpomeňte si na nějaký sportovní přenos váš oblíbený klub vyhraje díky vymyšlené penaltě a hodně fanoušků si to sice přizná, ale zároveň hned hledají odůvodnění, že to nebylo neférové (začnou vytahovat jiné i nepodstatné situace z toho zápasu, kde jim bylo naopak ublíženo či dokonce jiné zápasy rivalů kde se stalo něco podobného) takže končí s dobrým pocitem, že vše je ok.
    I u nás jsou prostě lidé, kteří byli rádi za to, že nás v 68 přišli osvobodit chlapci z SSSR a vojska VS od fašistů a nedostali jsme se do rukou toho prohnilého západu, takže proč by měli najednou vidět svět jinak když rusko zasahuje do chodu jiného suverénního státu protože revoluce...:(Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    09:57 11.01.2017

    Citově zabarvené diskuze o "právu na sebeurčení" jsou opravdu úsměvné. Realita je přitom prostá - právo "na sebeurčení" má ten, kdo má větší armádu nebo silnějšího spojence.

    Citově zabarvené diskuze o "právu na sebeurčení" jsou opravdu úsměvné. Realita je přitom prostá - právo "na sebeurčení" má ten, kdo má větší armádu nebo silnějšího spojence.

  • Klimesov
    08:05 11.01.2017

    Semtam: No nárok na sebeurčení. To je sice zajímavé slovní spojení, ale upřímně Rusové svou zemi nemají nebo co, že chtějí a touží po sebeurčení? Já myslím že mají, nikomu z nich ...Zobrazit celý příspěvek

    Semtam:
    No nárok na sebeurčení. To je sice zajímavé slovní spojení, ale upřímně Rusové svou zemi nemají nebo co, že chtějí a touží po sebeurčení?
    Já myslím že mají, nikomu z nich nebylo bráněno aby se spakovali o odjeli do Ruska.
    Proč třeba tohle sebeurčení nesmí mít Krymští Tataři, nebo jiní původní obyvatelé Krymu.
    Ono možná v tom je celý problém v tom vztahu, proč Ukrajinci na majdanu mají nárok na sebeurčení a Rusové na Krymu ne. Ukrajinci to sebeurčení prováděli ve vlastní zemi, Rusové ne, a prosím nekomentujte to nějakou historií nebo historickým určením.
    On totiž třeba takový Kaliningrad taky není z historického hlediska Ruský, popřípadě SSSR, ale spíše Německu. Mohlo by tedy v dnešní době Německo poslat do tohoto území své vojska, pod záštitou historie připojit zpět své území?Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
    06:01 11.01.2017

    Celá Ukrajina je v podstatě příjemcem Ruské statní televize. Značná část umí rusky ale kancelář jedné západní neziskovky dokáže změnit chod státu kde značná část obyvatel je ...Zobrazit celý příspěvek

    Celá Ukrajina je v podstatě příjemcem Ruské statní televize. Značná část umí rusky ale kancelář jedné západní neziskovky dokáže změnit chod státu kde značná část obyvatel je masírovaná do rána do večera Ruskou propagandou.Skrýt celý příspěvek

  • Rošťák
    05:58 11.01.2017

    to že je americký kontingent mohutnější, než naše obě brigády je smutné a ač marně doufám že naši politici otevřou oči ..... Dříve mohl člověk nadávat na osekanej rozpočet na ...Zobrazit celý příspěvek

    to že je americký kontingent mohutnější, než naše obě brigády je smutné a ač marně doufám že naši politici otevřou oči ..... Dříve mohl člověk nadávat na osekanej rozpočet na armádu, ale jak má člověk nadávat na to, že nedokážou finance proinvestovat ? :) To už jsem poměrně dalekoSkrýt celý příspěvek

  • Rošťák
    05:48 11.01.2017

    Jen pár postřehů .... 1) Jediný stát který něco od 90 let anektoval je Rusko a tomu že to bylo na základě demokratického referenda nevěřím, stejně jako referendum na zakarpadské ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen pár postřehů ....
    1) Jediný stát který něco od 90 let anektoval je Rusko a tomu že to bylo na základě demokratického referenda nevěřím, stejně jako referendum na zakarpadské ukrajině v roce 1945
    2) To že malé zemičky v Pobaltí mají strach je jasné asi vše, i u nich žije početná ruská menšina a nechtějí zažít to , co je na východě ukrajiny.
    3) To že chtějí nejenom ústní ujištění od zbytku aliance je pochopitelné.
    4) Včera například do Litvy odjela i jedna naše motorizovaná rota ze 74.lmpr
    5) Finové už delší dobu koketují s myšlenkou o vstup do NATO (resp. je to podstatné téma u nich)
    6) Náš národ furt brečí, vzteká se, jak ho všichni odkoply v 38, jaká to byla hrozná zrada a nyní bychom měli bejt stejní?Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    01:59 11.01.2017

    logik Myslím, že tento zdroj je daleko důvěryhodnější. Jedná se o ATM http://blisty.cz/art/42462.htm... Jak můžete vidět váš zdroj je velmi selektivní. Tudíž raději se opřu ...Zobrazit celý příspěvek

    logik

    Myslím, že tento zdroj je daleko důvěryhodnější. Jedná se o ATM

    http://blisty.cz/art/42462.htm...

    Jak můžete vidět váš zdroj je velmi selektivní. Tudíž raději se opřu o uznávané periodikum než lidovou tvorbu. A jako agresora EU označila Gruzii. Dokonce i USA velvyslanec v Rusku označil ruskou reakci jako přiměřenou.

    Krádež Krymu :D

    Nelegální státní převrat na území je v poho. Ale legální referendum o vystoupení z soustátí je nelegální. Mezi Majdanem a Krymem je rozdíl v tom, že majdan byl násilný silně nacionalistický puč a Krym jim naštěstí utekl, protože by ho čekalo krveprolití jako Donbas.

    Nevím, proč mají větší právo na sebeurčení lidé na Majdanu než na Krymu...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 9