Američané uvolňují prodej bojových bezpilotních letadel
- 18. 2. 2015
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
Americké ministerstvo obrany zjednodušilo podmínky pro prodej bojových bezpilotních letadel spojeneckým zemím, především členským státům NATO. Krok zapadá do nového širšího bezpečnostního úsilí administrativy prezidenta Obamy. Cílem je především posílit bezpečnostní schopnosti spojeneckých zemí.
Přesný prodejní klíč a mechanismy posuzování „vhodnosti" daného státu jsou tajné. Jak ale uvedlo americké ministerstvo obrany, cílem uvolnění podmínek prodeje (nejen bezpilotních letadel) je posílit technickou vybavenost a vycvičenost spojenců a navýšit tak stabilizační, humanitární a protiteroristické kapacity daných zemí.
Ministerstvo obrany uvádí jako příklad bojové bezpilotní letouny, o které projevila zájem řada zemí. Například špičkový bojový bezpilotní letoun General Atomics MQ-9 Reaper najdeme kromě letectva Spojených států pouze ve Velké Británií, Francii a Itálii. Tedy u amerických nejbližších spojenců.
Avšak pouze „reapery" Velké Británie mohou nést zbraně. Ostatní státy získaly softwarově okleštěnou verzi, určenou pouze pro průzkum.
Zemí, která se amerických bojových dronů nedočkala, je například významný americký spojenec Polsko. Američané nabídli Polsku původní drony MQ-1 Predator, ale už nikoliv nejmodernější MQ-9 Reaper. Náš severní soused plánoval (případně plánuje) nahradit své bitevní stroje Su-22 právě bezpilotními letouny.
Spojené státy však i nadále budou klást při prodeji nebo pronájmu přísné podmínky.
MQ-9 Reaper
V tiskovém prohlášení ministerstva obrany Spojených států se dočteme, že prodej je možný pouze, pokud prodej letounů zvýší „operační schopnosti a kapacity důvěryhodných zemí a posílí interoperabilitu Spojených států s těmito národy pro koaliční operace, zajistí odpovědné použití těchto systémů a nově nabité schopnosti sníží tlak na ozbrojené struktury Spojených států."
Prodej bude také podmíněn „sledováním" uživatele, aby se zajistilo, že „lidská práva, regionální bezpečnostní vyváženost a další normy" zůstanou zachovány.
Uvolnění prodeje je v každém případě dobrou zprávou pro americký vojenský průmysl.
„Přiměřená účast amerického průmyslu na rozvíjejícím se trhu s bezpilotními vzdušnými systémy přispěje ke zdraví průmyslové základny USA a tím i národní bezpečnosti USA, která zahrnuje i ekonomickou bezpečnost," stojí v tiskovém prohlášení ministerstva obrany.
Dle nové dohody se plánuje například prodej čtyř bezpilotních letadel MQ-9 Reaper do Nizozemska za 340 milionů dolarů. Dohoda však neobsahuje dodávky zbraní pro nizozemské letouny.
V současnosti již existuje pátá výrobní šarže MQ-9 označovaná jako MQ-9 Reaper Block 5. Poslední verze má větší nosnost, posílený zdroj elektrické energie, vylepšenou komunikaci nebo pokročilou schopnost automatického přistání.
Standardní výzbroj se skládá ze 4 střel AGM-114 Hellfire a dvou pum GBU-12 Paveway II nebo dvou GBU-38 JDAM.
Zdroj: DefenseNews
Související články
Izraelské drony Hermes 900 pro švýcarské letectvo
Švýcarské ministerstvo obrany pro své letectvo nakoupí izraelská bezpilotní letadla Hermes 900 MALE ...
- 08.06.2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Ares: Bezpilotní bůh války
Českou republiku opět postihly obří záplavy. Lidé v nejhůře postižených místech čekají na záchranu. ...
- 01.08.2014
- 11 komentářů
- Jan Grohmann
TANAN 300: Bezpilotní vrtulník pro bojové lodě
Evropská společnost Airbus Defense & Space a francouzský zbrojní koncern DCNS podepsali dohodu o ...
- 07.11.2014
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Bezpilotní MQ-8C Fire Scout pro U.S. Navy
Northrop Grumman dodal první průzkumný a bojový bezpilotní vrtulník MQ-8C Fire Scout americkému ...
- 08.12.2014
- 3 komentářů
- Jan Grohmann
Pro Thanos. Jedná se vždy o více než letadla. V tomto případě je zahrunto do ceny i výstavba řídicího centra. Pak počítejte pozemní zabezpečení, náhradní díly, servis, školení, ...Zobrazit celý příspěvek
Pro Thanos. Jedná se vždy o více než letadla. V tomto případě je zahrunto do ceny i výstavba řídicího centra. Pak počítejte pozemní zabezpečení, náhradní díly, servis, školení, výcvik...Skrýt celý příspěvek
Není jednotková cena 85 milionů dolarů za kus pro Nizozemí a bez zbraní trochu hodně? Je to včetně technického a výcvikového zázemí? Děkuji.
Není jednotková cena 85 milionů dolarů za kus pro Nizozemí a bez zbraní trochu hodně? Je to včetně technického a výcvikového zázemí? Děkuji.
To cejkis: Ani Gripeny nemají schopnost útočit na pozemní cíle. Jak už se několikrát řešilo, tak v nové smlouvě to je, ale je otázkou, kdy se s modernizacemi ...Zobrazit celý příspěvek
To cejkis: Ani Gripeny nemají schopnost útočit na pozemní cíle. Jak už se několikrát řešilo, tak v nové smlouvě to je, ale je otázkou, kdy se s modernizacemi začne...
Neschopnost útoků na zem se začala trochu veřejně řešit během operace nad Libyí, když padaly otázky na možnou spoluúčast ČR. K odpovědi se nikdo moc neměl, nakonec ale MO řeklo, že naše Gripeny neumějí útoky na zem a toho času jsme ještě neovládali ani tankování za letu.Skrýt celý příspěvekMimochodem, ožrala z Hradu často volá po použití dronů v boji proti ISIL. Někdo by mu již mohl vyvětlit, že žádné bojové drony nevlastníme a během jeho prezidentování ani nikdy ...Zobrazit celý příspěvek
Mimochodem, ožrala z Hradu často volá po použití dronů v boji proti ISIL. Někdo by mu již mohl vyvětlit, že žádné bojové drony nevlastníme a během jeho prezidentování ani nikdy vlastnit nebudeme....
Važte slova, jak nazývate prezidenta České republiky. Děkuji. AdminSkrýt celý příspěvekDatové přenosy budou vždy realizovány přes americkou infrastrukturu tj. operace bez souhlasu US jsou vyloučeny. Jediný důvod proč bránit prodeji je obava nad krádeží sw, který ...Zobrazit celý příspěvek
Datové přenosy budou vždy realizovány přes americkou infrastrukturu tj. operace bez souhlasu US jsou vyloučeny.
Jediný důvod proč bránit prodeji je obava nad krádeží sw, který komunikuje přes jedinečnou datovou síť.
Schopnost uchránit data se naší země opravdu netýká. Zemanova prezidenstká kancelář by rovnou sw poslala do Moskvy.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...