Napětí roste: Saudská Arábie nepomůže Libanonu

Výcvik libanonské armády; ilustrační foto / Lebanese Armed Forces 

Saudská Arábie (SA) oznámila zastavení projektu na podporu libanonské armády a libanonských bezpečnostních složek v celkové výši tří miliard amerických dolarů. Změna postoje SA je nečekanou ránou jak pro Bejrút, tak pro francouzské zbrojařské společnosti, které měly dodávky výzbroje zajišťovat.

Saudská Arábie couvá

Podle původního plánu měl Libanon získat z Francie zbraně a vojenské vybavení v celkové hodnotě tří miliard amerických dolarů. Dodávka zahrnovala mimo jiné samohybné houfnice CAESAR ráže 155 mm, 200 obrněných vozidel Sherpa Light a VAB Mk3, vrtulníky Airbus H215M Cougar a hlídkové čluny FS 56 Combattante III. 



V rámci plánovaného kontraktu měly francouzské společnosti zajišťovat sedmiletý trénink pro libanonskou armádu a poskytovat deset let servisní služby pro dodanou techniku.

Během měsíce se však situace změnila a grant byl zrušen. Nicméně část techniky z celého kontraktu už byla do Libanonu dodána v březnu loňského roku. Jednalo se o munici, náhradní díly, bezpilotní stroje a protitankové střely MILAN.

Zrušení vojenské pomoci Bejrútu se z největší pravděpodobností příliš nedotkne dalšího jednomiliardového grantu v rámci něhož byly pořízeny mimo jiné letouny Super Tucano. Většina objednané techniky financované z tohoto kontraktu byla již podle všech informací proplacena a v případné odstoupení od smlouvy hrozí SA nemalé penále.

Zcela odlišná situace je však v případě třímiliardové pomoci. Naprostá většina financí dosud utracena nebyla, neboť hlavní část grantu směřovala na nákup hlídkových člunů, helikoptér a radarů.

Situaci libanonské armády krach dodávek výrazněji neohrozí. Avšak slibované posílení vojenských kapacit Libanonu se odsouvá na neurčito, nebo se do hry musí zapojit další strana.

Francouzské zbrojovky zkrátka nepřijdou

Zrušení kontraktu se zprvu jevilo jako velmi nepříjemná zpráva pro francouzské zbrojní podniky, které si od něj slibovaly dlouhodobé zisky plynoucí jak ze samotného prodeje techniky, tak z plánované údržby a výcviku libanonského personálu.

Pro francouzské zbrojní společnosti byly dodávky do Libanonu také vítanou možností jak posílit své postavení na trzích Blízkého východu.

Jakmile SA oznámila zrušení vojenské pomoci, začala Paříž situaci urychleně řešit. Podle informací panarabského deníku al-Hajat do Rajádu vyslala Jérôma Bonnafonda, ředitele odboru Severní Afriky a Blízkého východu z ministerstva zahraničí, jehož doprovázel jeden z náměstků francouzského ministra obrany Jean-Yves Le Driana.

Situace byla nakonec vyřešena pro Francii velmi příznivě. Francouzské zbrojařské společnosti o zakázky nepřijdou, jen místo Libanonu zamíří do Saudské Arábie. Zda SA nakoupí tutéž techniku jako byla určená pro Libanon, nebo dojde v změnám, dosud není jasné.

Libanon leží na strategické poloze u Sýrie. / Google Maps

Saudská Arábie nevěří Libanonu...

Saudové oficiálně důvod ke zrušení vojenské pomoci neuvedli. Každopádně existují minimálně dva důvody, proč k němu došlo. Prvním je nespokojenost SA s politickým vývojem v Libanonu. SA je dlouhodobě znepokojená slabostí bejrútské vlády a její neschopností odzbrojit Íránem podporované hnutí Hizballáh.

Zapojení jednotek Hizballáhu do syrské války na straně prezidenta Bašára Asada je v SA vnímáno jako hrozba, neboť Hizballáh tvoří hlavního spojence damašského režimu v boji proti sunnitským povstalcům, kteří jsou z velké části podporováni právě SA a dalšími zeměmi Perského zálivu.

Zrušení vojenské pomoci je mnohými analytiky vykládáno jako projev ztráty důvěry SA k libanonské vládě, které není schopná plně ovládat libanonské území a je de facto nucena ustupovat Hizballáhu.

... a padají ceny ropy

Druhým důvodem vedoucím ke zrušení vojenské pomoci jsou finance. SA vede nákladnou válku v Jemenu, která se pomalu stává „saudským Vietnamem, či Afghánistánem".

Nízké ceny ropy nedokáží kompenzovat ztráty saudské armády v Jemenu a proto SA raději investuje do posílení své vlastní armády. Investice do libanonské bezpečnosti se v současné době může Saudům jevit jako podřadný problém.

Nakonec posílení libanonských bezpečnostních složek jen těžko povede k posílení Bejrútu na úkor Hizballáhu. Ten naopak svým působením v Sýrii sílí, jeho vojáci se stávají zkušenějšími a pokud se pro něj situace bude vyvíjet nadále pozitivně, je jisté, že Hizballáh vyjde ze syrského konfliktu silnější než dříve.

Rijád si tento jev dobře uvědomuje a je možné, že Libanon už „odepsal" a nehodlá investovat v zemi, která se pravděpodobně v budoucnu postaví na stranu Íránu. Zrušení vojenské pomoci tak může sloužit jako varování pro dosavadní saudské spojence, kteří uvažují o zlepšování vztahů s Teheránem, nebo se snaží více se odpoutat od vlivu SA.

Zrušení zbrojních grantů je tak jen další ukázkou napjatých vztahů mezi blízkovýchodními zeměmi, do nichž se stále ostřeji promítá sílící saudsko-íránské soupeření.

Zdroj: DefenseNews

Nahlásit chybu v článku


Související články

Libanon posiluje armádu

Saudská Arábie a USA se rozhodli navýšit svou finanční a materiální pomoc Libanonským ozbrojeným ...

Krize nebo posun? Saudové plánují vyslat vojáky do Sýrie

Minulý týden Saudská Arábie oznámila odohodlání vyslat své pozemní jednotky do Sýrie do boje s ...

Francouzská vozidla pro Libanon za peníze Saudské Arábie

Libanonská armáda získá 200 francouzských obrněných vozidel a transportérů. Jejich nákup bude ...

Saudská Arábie: Protiletecké střely pro povstalce v Sýrii

Saudský ministr zahraničí Adel al-Jubeir v rozhovoru pro německý deník Spiegel naznačil ochotu ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • peter123x
    00:59 09.03.2016

    Neviem co riesite. Rusi tiez predali nejake zbrane Saudskej Arabii, hoci nie tolko ako zapad. Ked ide o kontrakty a peniaze moralka ide bokom, tak to chodi. Pre zapad maju obchody ...Zobrazit celý příspěvek

    Neviem co riesite. Rusi tiez predali nejake zbrane Saudskej Arabii, hoci nie tolko ako zapad. Ked ide o kontrakty a peniaze moralka ide bokom, tak to chodi. Pre zapad maju obchody zo SA navyse aj ine vyhody. To co Saudskej Arabii zaplati na rope, mu saudi vratia cez nakup ich zbrani. Hotovy ringispir.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    19:43 08.03.2016

    RiMr71 - ale no tak, co je odporného na tom, když chalífa francouzské socialistické arabské republiky předá metál kolegovy z arabského džihádistického království?

    RiMr71 - ale no tak, co je odporného na tom, když chalífa francouzské socialistické arabské republiky předá metál kolegovy z arabského džihádistického království?

  • RiMr71
    19:15 08.03.2016

    ...francouzský pragmatismus je sice velmi účelný, leč skutečně odporný..

    ...francouzský pragmatismus je sice velmi účelný, leč skutečně odporný..

  • crusader
    17:50 08.03.2016

    palo satko Ne, to se pleteš, princ přece Čestnou legii dostal za "úsilí v boji proti terorismu a extremismu", asi právě za boj proti "teroristům" v Jemenu (nebo že by za ...Zobrazit celý příspěvek

    palo satko
    Ne, to se pleteš, princ přece Čestnou legii dostal za "úsilí v boji proti terorismu a extremismu", asi právě za boj proti "teroristům" v Jemenu (nebo že by za posilování wahhábismu ve Francii?)
    To o těch zbraních bude nějaká prokremelská propaganda :-)

    No je vidět, že i země, která má ropu za hubičku, nebude schopná udržet nízkou cenu donekonečna (a navíc ani finanční rezervy nejsou nevyčerpatelné).Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    11:06 08.03.2016

    tak preto Hollande zavesil princovi čestnu legiu? Biznis "kvete" a svet si odplul. Kurna to mame ale spojencov. :) ...Zobrazit celý příspěvek

    tak preto Hollande zavesil princovi čestnu legiu? Biznis "kvete" a svet si odplul. Kurna to mame ale spojencov. :)
    http://www.theguardian.com/wor... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...