70 let po konci Hirošimy: Potřebujeme stále jaderné zbraně?
- 6. 8. 2015
- 43 komentářů
- Jan Grohmann
Svět si připomíná 70. let od svržení první jaderné bomby na japonské město Hirošima. Při explozi a v následujících týdnech a měsících zemřelo více než 100 000 lidí. Potřebuje lidstvo stále nukleární zbraně schopné ničit celé civilizace?
O roli jaderných zbraní v současném světě se zamysleli američtí autoři Blake McMahon a Adam Lowther v článku The Lessons of Hiroshima: We Still Need Nuclear Weapons. McMahon je profesorem ve Výzkumném institutu amerického letectva (Air Force Research Institute) a Lowther ředitelem nové Školy pro pokročilá studia jaderného odstrašení amerického letectva (School for Advanced Nuclear Deterrence Studies).
6. srpna 1945 svrhl bombardér B-29 Superfortress z 393. Bombardovací námořní flotily na japonské město Hirošima jadernou bombu přezdívanou Little Boy. Bomba explodovala ve výšce 580 metrů nad městem se sílou 15 kT. Okamžitě zemřelo 70 000 lidí, tj. 30 % populace Hirošimy. Vlivem nemoci z ozáření se odhaduje, že v následujících měsících zemřelo celkově 140 000 lidí.
Není pochyb, že lidstvo musí udělat vše proto, aby jaderné zbraně nebyly nikdy znovu použity. Nemluvě o tom, že moderní jaderné zbraně jsou přibližně 30x silnější než Little Boy. Je však strašlivý účinek důvodem k tomu, aby jaderné zbraně byly zničeny? Nebo naopak důvodem, aby byly zachovány ve výzbroji?
Odpůrci jaderných zbraní argumentují na první pohled logicky – pokud budou zničeny jaderné zbraně, nemůže je nikdo použít.
Pokud se však jedna strana rozhodne svévolně zničit jaderné zbraně, zbavuje se schopnosti odpovědět na jaderný útok druhé strany. Příkladem je studená válka. Podle Blake McMahona a Adama Lowthera měly obě velmoci – Sovětský svaz a Spojené státy – více než dostatek důvodů k ozbrojenému střetu.
Ať už to byla Korejská válka, Kubánská krize, válka ve Vietnamu nebo obsazení Československa sovětskými vojsky, vždy se obě strany chovaly zdrženlivě. Jednoduše riziko zničující jaderné války bylo příliš veliké, než aby obě supervelmoci nechaly situaci nekontrolovatelně vyhrotit.
Ani konec studené války nepřinesl konec jaderných zbraní. V současné době řada států svou relativní nízkou (konvenční) vojenskou a politickou sílu nahrazuje jadernými zbraněmi. Konvenční válka se přitom může velmi rychle zvrhnout v jadernou, pokud jeden z protivníků může jaderné zbraně beztrestně použít – viz. Hirošima a Nagasaki.
I hypotetický svět bez jaderných zbraní se nedá označit jako klidné místo. Bez rizika strašlivé odplaty nebo vzájemného zaručeného zničení MAD (Mutually Assured Destruction) se mohou protivníci uchýlit beztrestně k velkým konvenčním válkám, takovým, jaké lidstvo zažilo v první polovině 20. století.
Podle Blake McMahona a Adama Lowthera jsou jaderné zbraně strašlivou zbraní, ale proto si je musí lidstvo udržet. Díky jaderným zbraním je svět bezpečnější místo.
Zdroj: Breaking Defense
Související články
Jaderné zbraně a Krym
Podle některých zpráv z médií Rusko během minulého roku rozmístilo na Krymu jaderné zbraně. Jak to ...
- 29.01.2015
- 135 komentářů
- Ivo Horváth
Americké taktické jaderné zbraně v Evropě
V západní Evropě a Turecku jsou od poloviny minulého století rozmístěné taktické jaderné bomby. Od ...
- 09.03.2015
- 24 komentářů
- Jan Grohmann
Plán „B“ pro íránský jaderný program
Spojené státy s Íránem vedou vyjednávání o „demilitarizováni“ íránského jaderného programu. ...
- 02.07.2015
- 43 komentářů
- Jan Grohmann
Spojené státy vyvíjejí nástupce jaderné střely Minuteman III
Životnost současných amerických mezikontinentálních balistických střel ICBM (InterContinental ...
- 14.07.2015
- 37 komentářů
- Jan Grohmann
Snížování počtu jaderných zbraní? Co to je za blbost? Dnes máme dobu, kdy se dozvídáme největší tajemství, nevyjímaje i to že v následujících 100 letech je pravděpodobný kontakt s ...Zobrazit celý příspěvek
Snížování počtu jaderných zbraní? Co to je za blbost? Dnes máme dobu, kdy se dozvídáme největší tajemství, nevyjímaje i to že v následujících 100 letech je pravděpodobný kontakt s někým z mimozemské civlizace a když na to dojde a oni budou "ti špatní", tak se budeme bránít čím? Možná do té doby vyvineme lepší zbraně, ale jako jedna z našich nejúčínějších zbraní musí zůstat jaderné pumy neustále v pohotovostiSkrýt celý příspěvek
Je to přesně tak. Během studené války a ještě stále i nyní funguje "rovnováha hrůzy", která nikomu příčetnému nedovolí jaderné zbraně použít. Se snižováním počtu jaderných zbraní ...Zobrazit celý příspěvek
Je to přesně tak. Během studené války a ještě stále i nyní funguje "rovnováha hrůzy", která nikomu příčetnému nedovolí jaderné zbraně použít.
Se snižováním počtu jaderných zbraní nemám problém a vítám jej, ale asi existuje nějaká hranice, za kterou by se nemělo jít. Jak MÁLO jaderných hlavic je potřeba, aby se vyplatilo je použít? Tisíc, sto? Opravdu, raději budu žít v té rovnováze hrůzy.Skrýt celý příspěvekPoslední věta vystihuje vše, souhlasím s tím. Radši žít v riziku totálního zničení než v permanentní válce zasahující každou generaci.
Poslední věta vystihuje vše, souhlasím s tím. Radši žít v riziku totálního zničení než v permanentní válce zasahující každou generaci.
Načítám diskuzi...