70 let po konci Hirošimy: Potřebujeme stále jaderné zbraně?
- 6. 8. 2015
- 43 komentářů
- Jan Grohmann
Svět si připomíná 70. let od svržení první jaderné bomby na japonské město Hirošima. Při explozi a v následujících týdnech a měsících zemřelo více než 100 000 lidí. Potřebuje lidstvo stále nukleární zbraně schopné ničit celé civilizace?
O roli jaderných zbraní v současném světě se zamysleli američtí autoři Blake McMahon a Adam Lowther v článku The Lessons of Hiroshima: We Still Need Nuclear Weapons. McMahon je profesorem ve Výzkumném institutu amerického letectva (Air Force Research Institute) a Lowther ředitelem nové Školy pro pokročilá studia jaderného odstrašení amerického letectva (School for Advanced Nuclear Deterrence Studies).
6. srpna 1945 svrhl bombardér B-29 Superfortress z 393. Bombardovací námořní flotily na japonské město Hirošima jadernou bombu přezdívanou Little Boy. Bomba explodovala ve výšce 580 metrů nad městem se sílou 15 kT. Okamžitě zemřelo 70 000 lidí, tj. 30 % populace Hirošimy. Vlivem nemoci z ozáření se odhaduje, že v následujících měsících zemřelo celkově 140 000 lidí.
Není pochyb, že lidstvo musí udělat vše proto, aby jaderné zbraně nebyly nikdy znovu použity. Nemluvě o tom, že moderní jaderné zbraně jsou přibližně 30x silnější než Little Boy. Je však strašlivý účinek důvodem k tomu, aby jaderné zbraně byly zničeny? Nebo naopak důvodem, aby byly zachovány ve výzbroji?
Odpůrci jaderných zbraní argumentují na první pohled logicky – pokud budou zničeny jaderné zbraně, nemůže je nikdo použít.
Pokud se však jedna strana rozhodne svévolně zničit jaderné zbraně, zbavuje se schopnosti odpovědět na jaderný útok druhé strany. Příkladem je studená válka. Podle Blake McMahona a Adama Lowthera měly obě velmoci – Sovětský svaz a Spojené státy – více než dostatek důvodů k ozbrojenému střetu.
Ať už to byla Korejská válka, Kubánská krize, válka ve Vietnamu nebo obsazení Československa sovětskými vojsky, vždy se obě strany chovaly zdrženlivě. Jednoduše riziko zničující jaderné války bylo příliš veliké, než aby obě supervelmoci nechaly situaci nekontrolovatelně vyhrotit.
Ani konec studené války nepřinesl konec jaderných zbraní. V současné době řada států svou relativní nízkou (konvenční) vojenskou a politickou sílu nahrazuje jadernými zbraněmi. Konvenční válka se přitom může velmi rychle zvrhnout v jadernou, pokud jeden z protivníků může jaderné zbraně beztrestně použít – viz. Hirošima a Nagasaki.
I hypotetický svět bez jaderných zbraní se nedá označit jako klidné místo. Bez rizika strašlivé odplaty nebo vzájemného zaručeného zničení MAD (Mutually Assured Destruction) se mohou protivníci uchýlit beztrestně k velkým konvenčním válkám, takovým, jaké lidstvo zažilo v první polovině 20. století.
Podle Blake McMahona a Adama Lowthera jsou jaderné zbraně strašlivou zbraní, ale proto si je musí lidstvo udržet. Díky jaderným zbraním je svět bezpečnější místo.
Zdroj: Breaking Defense
Související články
Jaderné zbraně a Krym
Podle některých zpráv z médií Rusko během minulého roku rozmístilo na Krymu jaderné zbraně. Jak to ...
- 29.01.2015
- 135 komentářů
- Ivo Horváth
Americké taktické jaderné zbraně v Evropě
V západní Evropě a Turecku jsou od poloviny minulého století rozmístěné taktické jaderné bomby. Od ...
- 09.03.2015
- 24 komentářů
- Jan Grohmann
Plán „B“ pro íránský jaderný program
Spojené státy s Íránem vedou vyjednávání o „demilitarizováni“ íránského jaderného programu. ...
- 02.07.2015
- 43 komentářů
- Jan Grohmann
Spojené státy vyvíjejí nástupce jaderné střely Minuteman III
Životnost současných amerických mezikontinentálních balistických střel ICBM (InterContinental ...
- 14.07.2015
- 37 komentářů
- Jan Grohmann
leviathan: Japonsko ešte i tesne pred podpísaným kapitulácie okupovalo rozsiahle územie. Ako by sa napríklad Vám páčilo, ak by spojenci / Sovieti prijali Nemeckú kapituláciu a ...Zobrazit celý příspěvek
leviathan:
Japonsko ešte i tesne pred podpísaným kapitulácie okupovalo rozsiahle územie. Ako by sa napríklad Vám páčilo, ak by spojenci / Sovieti prijali Nemeckú kapituláciu a nechali im hoci "len" Čechy a celé južné Slovensko Maďarsku, koncentračné tábory i naďalej otvorené a nacistov u moci? Veď tiež môžete argumentovať, že by sa vojna skončila skôr a zomrelo by v menej ľudí.
Netreba si mýliť kapituláciu a bezpodmienečnú kapituláciu. Japonsko jednoducho muselo byť zlomené. Ako už i iní uviedli, ich fanatizmus značne prevyšoval fanatizmus najzapálenejších príslušníkov SS, čo bol pochopiteľný dôsledok po stáročiach úplnej izolácie.
A argumenty pre pokračovanie vojny konvenčným spôsobom tiež nie sú najlepšie. Ako už bolo spomenuté, stačí sa pozrieť na Okinawu. Na Japonskej pôde v boji neexistoval civilista. Buď bojovali dobrovoľne, alebo nasilu, alebo spolu s celou rodinou spáchali samovraždu, alebo boli zavraždení. Jediný rozdiel medzi Nagasaki a Hirošimou oproti iným udalostiam vojny je v tom, že boli "viditeľné" a ako sa dnes hovorí, "mediálne zaujímavé", pretože svet dovtedy nič obdobné nevidel. Viete, koľko ľudí zomrelo napríklad pri bombardovaní Anglicka alebo Nemecka, aspoň zaokrúhlene na státisíce, prípadne koľko zomrelo pri jednotlivých náletoch? Väčšina nemá vôbec predstavu a to práve preto, pretože sa vtedy jednalo "iba o jedno ďalšie bombardovanie".
Ešte sa Vás chcem opýtať: viete, koľko civilistov (vojakov teraz nepočítajme) zomrelo pri relatívne krátko trvajúcej Sovietskej invázii do Mandžuska? Počet civilných strát a nezvestných v Mandžusku sa blíži k Nagasaki - 60 tisíc podľa evidencie Japonského ministerstva a o neevidovaných môžeme len polemizovať. Môžeme len hádať, koľko civilistov by zomrelo, ak by Sovieti stihli pokračovať do Číny a Kórei, nehovoriac o Indonézii a zvyškoch Indočíny, ktoré boli ešte stále pod Japonskou nadvládou a o Japonských ostrovoch vôbec.
A to sa stále bavíme "iba" o civilných stratách, no i životy vojakov sú životy a nezabúdajme, ako bol široký pojem "vojak" počas druhej svetovej vojny.
A potom mi napíšte, že alternatívne riešenia k atómovým zbraniam boli humánnejšie.Skrýt celý příspěvekJadrové zbrane vytvárajú rovnováhu napätia medzi veľmocami. Jedná sa o zdravú rovnováhu, pretože nielen predstavujú pre jednu či druhú veľmoc veľké riziko a zlý krok do budúcnosti ...Zobrazit celý příspěvek
Jadrové zbrane vytvárajú rovnováhu napätia medzi veľmocami. Jedná sa o zdravú rovnováhu, pretože nielen predstavujú pre jednu či druhú veľmoc veľké riziko a zlý krok do budúcnosti uskotočniť vypustenie jadrových bômb, ale taktiež ide o pokrok vo vede. Psychicky náročné je uskutočniť taký radikálny krok, ktorý bude viesť do záhuby... kto z koho, preto nikto z nich nechce byť ten ,,prvý".
V dávnej minulosti vo vojne išlo o počet vojakov, mechaniky a vyzbrojenie. Nejednalo sa o nejakú svet zničujúcu jadrovú bombu do bodu Hirošimi. Už nejde len o zníženie počtu ľudí v tej a tej krajine, ale o zásah do enviromentálneho prostredia a vyhubenie civilizácie.Skrýt celý příspěveklogik: 1.) Ja mam daleko od lizania ruskych zadkov. To, ze cisar v prejave spomenul a-bombu je politicka taktika postavit sa do pozicie obete. To, ze motivom kapitulacie bola ...Zobrazit celý příspěvek
logik:
1.) Ja mam daleko od lizania ruskych zadkov. To, ze cisar v prejave spomenul a-bombu je politicka taktika postavit sa do pozicie obete. To, ze motivom kapitulacie bola hrozba ruskej invazie tvrdi japonsky historik T.Husegawa a suhlasi s nim aj momentalne popularny P.Kuznick.
2.) Podmienka bezpodmienecnej kapitulacia predlzovala vojnu. Japonci sondovali moznost mieru uz pred Postupimskou konf., takze USA mohli uzatvorit mier s podmienkami ohladne cisara.
3.) No to je presne ono!! :) Pre Japoncov to boli len dalsie dve znicene mesta - ergo. nemali dovod menit svoj postoj. Moralny problem je v tom, ze a-bomby maju odstrasujuci efekt, ktory ale treba demonstrovat - zatial to nastastie stacilo.Skrýt celý příspěvekAno, potřebujeme. Protože lidé (ne jen politici, ale obecně lidé), se chovají stále víc jako omezení kreténi. S jejich šířením mezi darebácké/nestabilní režimy ale přestává ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, potřebujeme.
Protože lidé (ne jen politici, ale obecně lidé), se chovají stále víc jako omezení kreténi.
S jejich šířením mezi darebácké/nestabilní režimy ale přestává fungovat jejich odstrašující hodnota a naopak se zvyšují rizika "preventivních" útoků.Skrýt celý příspěvekkozlus: souhlas. Plus dodám - a byly použity v době, kdy v podstatě svoji silou ještě příliš nepřevyšovaly sílu konvenčního bombardování. dexonom: A on tehdy vedl válku někdo ...Zobrazit celý příspěvek
kozlus: souhlas. Plus dodám - a byly použity v době, kdy v podstatě svoji silou ještě příliš nepřevyšovaly sílu konvenčního bombardování.
dexonom: A on tehdy vedl válku někdo nějak jinak? Např. nálety na drážďany si objednal Stalin. A Stalin má také na svědomí poslední nálet II. světové v Evropě. Bombardoval naprosto zbytečně Mladou Boleslav 9.5 po uzavření míru. USA bombardování bylo oproti tomu smyslupné.
Bombardování civilních měst se ve velké míře podkopával průmysl (bez ubytování pro dělníky to nejde). A ty strašlivé ztráty, o kterých píšete... tak ty jsou zhruba srovnatelné se ztrátami, které Japonsko utrpělo při obraně jednoho blbého ostrova - Okinawy.Skrýt celý příspěvekdexnom: ad zverstva: Ano, muzeme se tak na to divat a zabijeni civilistu by urcite nemelo byt v poradku - at uz to dela jakakoliv strana. Je ovsem otazka, jak by valka vypadala ...Zobrazit celý příspěvek
dexnom:
ad zverstva: Ano, muzeme se tak na to divat a zabijeni civilistu by urcite nemelo byt v poradku - at uz to dela jakakoliv strana. Je ovsem otazka, jak by valka vypadala bez toho bombardovani. Z mnoha hodnoceni te doby se dozvime, ze beznej esesman byl vzorem rozumneho mysleni ve srovnani s beznym japonskym civilistou - o vojacich nemluve. Snazit se proti takovemu obyvatelstvu bojovat je nocni mura vsech vojaku. Jiste, idealni by bylo totalne znicit surovinovou a prumyslovou zakladnu a zeme se sesype. To ale na Japonce moc nefungovalo. Jejich vojenske moznosti se sice zmensovaly, ale ke kapitulaci by to nevedlo. I bez nafty by nam zustala armada s kulomety a puskami. Sice bez dopravy a zasobovani, ale stejne rozhodnuta pokracovat v boji. Bez vsech tech civilnich obeti, by se nedalo vyhnout invazi na domovske ostrovy. V tom pripade planovaci USA pocitali se ztratama az milionu vlastnich vojaku. Nemyslitelne. Totalni blokada Japonskych ostrovu? Na jak dlouho? A jake by to prineslo obeti v dusledku hladomoru, nemoci,... A jaka by byla vysledna podoba japonske spolecnosti? Dalsi Severni Korea?
Zda se, ze je celkem stesti, ze se okolnosti sesly tak, jak se sesly a Japonsko se vzdalo.
Atomovka: Mame "stesti", ze byla pouzita uz proti Japoncum, protoze v letech 1949 a 1951 soveti odpalili sve dve pokusne pumy. Behem valky v Korei by se takovato ostre nevyzkousena zbran urcite hodila k otestovani. O Vitnamu a planovanem nasazeni atomovek ze strany spojencu nemluve.
Takze ano, mame stesti, ze to odnesli Japonci v dobe, kdy nikdo nemohl odpovedet a ze jsme si to nevyzkouseli ve vetsim meritku.Skrýt celý příspěvekleviathan Japonci okamžite vedeli o čo ide ...sami mali program výroby jadrových zbraní ...samozrejme v rámci svojich možností ... čiže skončili v podtate pri teórii .... A ...Zobrazit celý příspěvek
leviathan
Japonci okamžite vedeli o čo ide ...sami mali program výroby jadrových zbraní ...samozrejme v rámci svojich možností ... čiže skončili v podtate pri teórii ....
A to, že už vtedy bolo každému pri zmysloch jasné, že vojnu Japonsko prehralo, ešte vôbec neznamenalo, že japonskí fanatici prestanú bojovať ..... v Japonsku nešlo o výhru .. ale o česť padnúť za cisára ....Skrýt celý příspěvek@logik: americani se na Japoncich dopustili tech nejstrasnejsich masakru...A bomba nasledovala az po tom co US vybombilo vetsinu velkych Japonskych mest napalmem...ztraty na ...Zobrazit celý příspěvek
@logik:
americani se na Japoncich dopustili tech nejstrasnejsich masakru...A bomba nasledovala az po tom co US vybombilo vetsinu velkych Japonskych mest napalmem...ztraty na civilnich zivotech mnohonasobne prekrocili A bomby...
tady nejsou ztraty, ale jsou tam % vycisleny zniceni mest
http://www.ditext.com/japan/na... Skrýt celý příspěvek@Arccos: tyto modely byly vypocitany hlavne na zaklade zkousek (kolik se vyvrhne prachu do atmosfery, jak vysoko atd...) a samozrejme jde o odpaleni kritickeho mnozstvi v ...Zobrazit celý příspěvek
@Arccos:
tyto modely byly vypocitany hlavne na zaklade zkousek (kolik se vyvrhne prachu do atmosfery, jak vysoko atd...) a samozrejme jde o odpaleni kritickeho mnozstvi v kratkodobem horizontu kdy dojde k presyceni vrchni atmosfery prachem...Skrýt celý příspěvekleviatan. 1) To je provařená ruská lež. V řeči, která oznamovala kapitulaci pak Japonský císař, bylo explicitně zmíněno, že motivem je atomová bomba, zatímco ruská invaze zmíněna ...Zobrazit celý příspěvek
leviatan.
1) To je provařená ruská lež. V řeči, která oznamovala kapitulaci pak Japonský císař, bylo explicitně zmíněno, že motivem je atomová bomba, zatímco ruská invaze zmíněna nebyla. Tedy evidentně byla atomová bomba daleko
2) Bezpodmínečná kapitulace byla dohodnuta na konferencích, takže Vaše snaha hodit pokračování války na USA, že něco požadovali, je blbina. Úplně stejně se požadovala bezpodmínečná kapitulace Německa. Navíc v té deklaraci žádný požadavek o císaři nebyl.
3) Následky náletu na Nagasaki či Hirošimu byly srovnatelné s velkými konvenčními náley (např. na Tokio či Hamburk), takže to byste musel kritizovat i tyto nálety.Skrýt celý příspěvekdexnom: Doteraz najvacsiy vybuch "car bomby" mal silu ekvivalentnu viac ako 50 MTNT, pricom atomovka zhodena na Hirosimu "len" 15kTNT. Hoci su jadrove zbrane to najnicivejsie co ...Zobrazit celý příspěvek
dexnom: Doteraz najvacsiy vybuch "car bomby" mal silu ekvivalentnu viac ako 50 MTNT, pricom atomovka zhodena na Hirosimu "len" 15kTNT. Hoci su jadrove zbrane to najnicivejsie co mame, tak s dlhdobym vplyvom zvysenej radiace v prirode to nie je az take zle ako predpokladali scenare pred pol storocim.
Jediny dalekosiahly vplyv testovania jadrovych zbrani je zhorsenie presnosti uhlikoveho datovania v buducosnoti kvoli nerovnomernemu zvyseniu koncentracie uhlika 14C v atmosfere.Skrýt celý příspěvekHirosima ma obrovsky moralny problem. Atomovky vojnu neukoncili, z tohto pohladu boli zbytocne. Japonci nemali hned po vybuchu informacie o bombe a Hirosima bolo len jedno z ...Zobrazit celý příspěvek
Hirosima ma obrovsky moralny problem. Atomovky vojnu neukoncili, z tohto pohladu boli zbytocne. Japonci nemali hned po vybuchu informacie o bombe a Hirosima bolo len jedno z kompletne vyhladenych miest v r. 1945. Impulz ku kapitulacii bol postup Sovietov v Mandzusku. Japonci by sa boli byvali vzdali uz skor, keby USA nevyzadovalo bezpodmienecnu kapitulaciu, ktoru nakoniec paradoxne neuplatnili a cisar ostal vo funkcii.
Na druhej strane, keby k Hirosime nedoslo, hrozilo by obrovske riziko, ze bombu pouzije niekto iny v 50. , 60., 70. rokoch?? Hirosima bola odstrasujuca, a tie tisice mrtvych posluzili, ako obete tohto odstrasenia.Skrýt celý příspěvekVyborna animacia kompletne vsetkych jadrovych vybuchov v dejinach ludstva:
https://www.youtube.com/watch?...Vyborna animacia kompletne vsetkych jadrovych vybuchov v dejinach ludstva:
https://www.youtube.com/watch?...dexnom: Ty zmiňované klimatické modely evidentně nemají pravdu. V období zkoušek jaderných zbraní v atmosféře byl odpálen ekvivalent mnohonásobně převyšující tu stovku. A nic ...Zobrazit celý příspěvek
dexnom: Ty zmiňované klimatické modely evidentně nemají pravdu. V období zkoušek jaderných zbraní v atmosféře byl odpálen ekvivalent mnohonásobně převyšující tu stovku. A nic globálního se nestalo.Skrýt celý příspěvek
ufoni...lol @tarfin: tak doufej ze se tu nestavi driv nez za tich sto let, jinak si pri obrane vyrobime nuklearni zimu a jist budem svitici svaby..klimaticke modely udavaji ...Zobrazit celý příspěvek
ufoni...lol
@tarfin: tak doufej ze se tu nestavi driv nez za tich sto let, jinak si pri obrane vyrobime nuklearni zimu a jist budem svitici svaby..klimaticke modely udavaji pouhych 100 vybuchu ekvivalentu Hiroshimy zpusobi malou nuklearni zimu..a ted mame megatunky :/Skrýt celý příspěvektarfin: Na to jsi přišel jak, že v následujících 100 letech je pravděpodobný kontakt s mimozemšťany? Chápu, podle Star Treku tomu tak má být, ale pochybuju, že tu někde bude ...Zobrazit celý příspěvek
tarfin: Na to jsi přišel jak, že v následujících 100 letech je pravděpodobný kontakt s mimozemšťany? Chápu, podle Star Treku tomu tak má být, ale pochybuju, že tu někde bude nějaký Zefram Cochrane. :-D
Jinak k tématu: Zbavovat se atomovek bych nedoporučoval ani z důvodu možné hrozby kolize asteroidu se Zemí. Pokud nechceme jednou dopadnout jako dinosauři, tak bychom jich pár pro každý případ mít měli (vědci sice úder atomovkou nedoporučují, ale prozatím je to jediná reálná alternativa).Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...