7. mechanizované brigádě přibyl nový úkol

Foto: Vojáci 7.mb střeží sklad ve Vrběticích. / 7. mb
Vojáci 7.mb střeží sklad ve Vrběticích. / 7. mb

Za ochranu vnějšího perimetru muničního areálu ve Vrběticích je od pondělí 15. prosince plně zodpovědná Armáda ČR, přičemž rozhodující podíl na ní budou mít vojáci z jednotek 7. mechanizované brigády. Další odborníci pak působí v řídícím centru a logistickém zázemí.

„Stanovili jsme šesti a osmidenní turnusy, po kterých se budou střídat jednotlivé prapory brigády," přibližuje způsob plnění úkolu plukovník Gazda, náčelník štábu 7. mechanizované brigády. „Jako první dnes nastupují vojáci 73. tankového praporu z Přáslavic, které doplnili příslušníci ze 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic. Jejich pozice je samozřejmě složitá, je třeba nově zorganizovat celý systém střežení, protože se změnil a podstatně rozšířil," dodává plukovník Gazda.

Vojáci budou střežit téměř 14 kilometrů dlouhý bezpečnostní okruh, přičemž Policie ČR ponechá v prostoru již jen cca 50 policistů, dvě zásahové jednotky a dvě mobilní hlídky.

„Okamžitě po příjezdu na místo proběhlo poučení vojáků příslušníky Policie České republiky o jejich právech a povinnostech. Vojáci byli rozděleni do dvou skupin. Jedna zůstala ve Vrběticích a druhá je v Haluzicích," konstatoval major Ján Kerdík, zástupce velitele tankového praporu a současně velitel úkolového uskupení.

„Odtud budou ve stanovených intervalech zaváděni na jednotlivá stanoviště. Střežení vnějšího perimetru budeme zajišťovat jak z pevných stanovišť, tak mobilními hlídkami. Využívat budeme také průzkumné a pozorovací systémy vozidel Iveco a Pandur, které máme k dispozici z Bučovic. Ty mají i prostředky nočního vidění a termovizi, což umožní zvýšit kvalitu střežení," dodal major Kerdík.

Pro vojáky je v prostoru připraveno potřebné zázemí, část je ubytována ve stanech, část v budovách. Postaveno je sociální zázemí, sprchy, toalety i jídelny, dovezeny zásoby pitné vody, rozvinuty spojovací a komunikační systémy, vše je vytápěno a zásobeno elektrickou energií.

Vláda schválila nasazení vojáků k posílení činnosti Policie ČR do poloviny příštího roku. Znamená to, že vojáci zde stráví vánoční a novoroční svátky. Vánoce připadnou na vojáky 74. mechanizovaného praporu z Bučovic, Silvestr na příslušníky 71. mechanizovaného praporu z Hranic.

„S vojáky jsem na místě mluvil, všichni nutnost přítomnosti chápou a berou to jako samozřejmost. Jsme profesionálové a takto k úkolům přistupujeme. Jsme placeni z peněz daňových poplatníků a nyní máme možnost jim dokázat, že ne zbytečně," říká praporčík Vladimír Blažek, vrchní praporčík brigády.

„Je však pravdou, že to takovému množství vojáků přináší nemalé problémy, především v rodinách. Řada z nich má malé děti, měli naplánovány dovolené třeba na horách. Vše musí narychlo přeorganizovat," upozorňuje praporčík Blažek i na druhou stránku tohoto nenadálého úkolu.

Na střežení prostoru se bude trvale podílet kolem 200 vojáků, přičemž je jasné, že nejde o záležitost několika týdnů. „Vyčlenění takových počtů se na výcvikových úkolech musí projevit," říká plukovník Josef Kopecký, velitel 7. mechanizované brigády.

„Již vyhodnocujeme, jak budeme muset modifikovat právě schválené plány činnosti brigády a praporů na příští rok. Jsem však přesvědčen, že hlavní výcvikové úkoly budeme schopni i za této situace splnit," dodává velitel brigády.

Zdroj: 7.mb

Nahlásit chybu v článku


Související články

BRUS: Ostrá akce českého dronu v muničním skladu

Až do šestnáctého října letošního roku byl moderní bezpilotní rotorový univerzální systém (BRUS) ...

Česká armáda hledá nové transportní letouny

České ministerstvo obrany plánuje významné posílení přepravních kapacit českého vojenského letectva. ...

České letectvo má nový „prezidentský" vrtulník

Jeden ze salonních vrtulníků Mi-8S pro přepravu ústavních činitelů ze stavu 24. základny dopravního ...

Jedenáct roků úspěšné existence 102. průzkumného praporu

V letošním roce uplynulo již jedenáct let, co spojily své síly čtyři průzkumné prapory Armády České ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Saddhu
    00:09 24.12.2014

    Karlos: V jedné části s vámi bohužel nesouhlasím. Pochybuji, že PČR má v současném stavu dostatek lidí a vůbec vybavení, aby ostrahu takového to objektu mohla zajistit. Takže je ...Zobrazit celý příspěvek

    Karlos: V jedné části s vámi bohužel nesouhlasím. Pochybuji, že PČR má v současném stavu dostatek lidí a vůbec vybavení, aby ostrahu takového to objektu mohla zajistit. Takže je naprosto logické, že buď se to svěří soukromé firmě a nebo se musí povolat armáda, která jako jediná má ze státních složek kapacity splnit takovýto úkol. Ohledně soukromé firmy. Nedovedu si představit, jaká ze zdejších bezpečnostních firem, by dokázala v krátké době, takový objekt zabezpečit.Skrýt celý příspěvek

  • Karlos
    23:28 22.12.2014

    Tak se mi zda, ze NGS ACR si to tady precetl. Smekam pred nim, konecne nekdo kdo ma koule a mozek. Hrobar Bohuzel s Vami trochu nesouhlasim. Dle meho nazoru je uplne v ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak se mi zda, ze NGS ACR si to tady precetl. Smekam pred nim, konecne nekdo kdo ma koule a mozek.

    Hrobar

    Bohuzel s Vami trochu nesouhlasim. Dle meho nazoru je uplne v poradku obchod se zbranemi. Mame na to zakony, ktere vse upravuji, lide - firmy musi mit povoleni, licence, sklady, ostrahu a dalsi veci. A tady je zakopany pes toho co se stalo.

    Pokud nekdo neco chce dostat na cerny trh, tak to tam dostane. Od toho aby se to nestalo mame PCR a tajne sluzby. Ne ACR.

    Hlidani skladu civilni firmou, ano proc ne, ona taky musi splnovat nejaka kriteria a ty hlida stat. Zase zakon definuje kdo. ACR to neni.

    Ohrozeni obyvatelstva = platime kvuli tomu 45 000 policistu, popripade hasice =IZS. Armada slouzi jen k jejich posileni kdyz nemaji dostatek sil. Tady se na to PCR vykaslala a hloupy ministr obrany na to skocil.

    Proc Pandury? Maji spickove vybaveni to ano, Dingo nema nic, Iveco ano. Nicmene oboje je dle meho k nicemu k tomuto ukolu a je to jen armadni blamaz nebo neschopnost. Jak urcite kazdy normalni clovek vi, objekty se hlidaji obchuzkami, na to staci rucni NVG a termokamery. Mozna je armada nema a proto posila auta.

    Takze slabe misto vidim hlavne v nasich politicich, kteri ani neznaji zakony ktere schvali, nemaji pod sebou lidi, ktere je ovladaji a takhle to vypada. Nyni to vypada, jak kdyby bouchnul armadni a ne soukromy sklad. Byt to na zapade, tak uz firma nema nic a jeji panove jsou obzalovani z nejakeho nezakonneho precinu.

    Jinak k tomu hlidani..zvladnout se da vse, kdyz se chce a jsou penize. Mame dost schopnych lidi jak v armade, tak i zejmena v civilu, kteri se zivi ostrahou objektu. V prvni rade, je poradny plot, ten plot co je vsude samozrejmosti, jen v CR ne. Tady ma poradny plot snad jen Temelin.Skrýt celý příspěvek

  • Jecchus
    11:09 22.12.2014

    Karlos, Hrobař: Chtěl bych jen ke svému příspěvku dodat toto - já nemám obecně problém s tím, že za dané situace tam hlídá armáda. Komu ta munice patří nebo nepatří a kdo se měl ...Zobrazit celý příspěvek

    Karlos, Hrobař:

    Chtěl bych jen ke svému příspěvku dodat toto - já nemám obecně problém s tím, že za dané situace tam hlídá armáda. Komu ta munice patří nebo nepatří a kdo se měl či neměl postarat o její bezpečnost ve skladech je totiž otázka úplně jiná. Teď to bouchlo, válí se to tam všude možně po lesích a polích, tak chápu, že se stát snaží to pořádně hlídat, aby si tam nechodil kde kdo pro výbušniny jak do lesa pro houby.

    Jestli to bude stát pak po někom vymáhat je také v tuto chvíli druhotné.

    Divadýlko nespatřuju v tom samotném hlídání, ale v té formě:
    Můžu se mýlit, ale proč se tam musí nasazovat Pandury? Jasně, mají sledovací techniku - televizní a termokamery, infrasenzory atd., ale to je snad i na těch Dingách, ne? Publicita jako kráva, záběry přijíždějících kolon atd., ale před tím 2 měsíce klídeček... To je podle mne divadýlko.

    Hlavní část mého postesknutí byla ale o mém pocitu, že pokud by naše armáda za nynějšího stavu měla hlídat třeba 5, 10 takových skladů, tak to je možná tak vše, co by byla dlouhodobě schopna zvládnout. Přitom hlídání nějakého objektu je v zásadě sukundární, nebojová, záležitost a schopná síla by ji měla být schopna provádět jaksi mimochodem, vedle své hlavní, bojové, aktivity. O to mi šlo...Skrýt celý příspěvek

  • Hrobař
    09:41 22.12.2014

    Karlos: Rozhodně je pravda že finanční zátěž i zákonnou odpovědnost by měl nést vlastník. Ovšem tohle je úkol pro armádu. Vezměte si například tento scénář: 5-10% výbušnin ze ...Zobrazit celý příspěvek

    Karlos: Rozhodně je pravda že finanční zátěž i zákonnou odpovědnost by měl nést vlastník.
    Ovšem tohle je úkol pro armádu. Vezměte si například tento scénář:

    5-10% výbušnin ze skladu překupník odveze a teprve potom ho vyhodí do vzduchu. Nejspíš se na to nikdy nepříjde a i kdyby tak to potrvá měsíce a tou dobou už bude zboží u zákazníků. A na černý trh se dostanou výbušniny, vojenská munice a v tom druhém skladu mám dojem byli i zbraně. A pak to budeme mi, občané kteří budou muset čelit šíleným střelcům, bombám nebo "obyčejné" po zuby ozbrojené mafii.
    Proč je to úkol pro armádu? Protože policie nemá prostředky na to to zajistit, už tak dost že právě policie bude muset řešit následky což krom ohrožení na životech bude taky něco stát.

    Možná vám 50 pušek nepřijde jako národní ohrožení ale když si představím co by dokázala jediná někde na náměstí nebo ve škole. No, jsem rád že se do toho úřady vložili když už je sakra platíme.

    K neschopnosti politiků bych řekl asi tolik že to nikdy nemělo přejít do soukromích rukou. Všichni ti civilní subdodavatelé jsou slabé místo.Skrýt celý příspěvek

  • Karlos
    18:50 21.12.2014

    Ja bych s dovolenim taky pridal svuj nazor. Souhlasim s Jecchusem, ze je to politicke divadlo. Bohuzel, pan ministr obrany je sam neschopny a ma kolem sebe i lidi, kteri mu ...Zobrazit celý příspěvek

    Ja bych s dovolenim taky pridal svuj nazor.

    Souhlasim s Jecchusem, ze je to politicke divadlo.
    Bohuzel, pan ministr obrany je sam neschopny a ma kolem sebe i lidi, kteri mu neumi rici, ze tohle neni ukol pro armadu. Proste jen politici ukazuji,jak jsou neschopni neco resit, tak jak se to ma.

    Jednoznacne se jedna o soukromy majetek uvnitr arealu a samotny areal patri taky nekomu, armada to neni. Takze tohle je nejdrazsi hlidani soukromeho majetku za statni penize a doufam, ze je po tech firmach bude stat - armada chtit nebo nekdo z armady za tohle poleti.

    A nejvic se mi libi, ze armada plati i za svoje penize pro soukromniky obnoveni noveho skladu. Ja myslim, ze v zakone bude jednoznacne urceno, ze kdo obchoduje se zbranemi, tak je musi zabezpecit a jak.
    Stat podle me zabezpeci jen zabaveni a likvidaci v pripade ohrozeni obyvatel,ne skladovani pro firmy. Neuveritelne.Skrýt celý příspěvek

  • Hrobař
    16:54 20.12.2014

    Dobře že tam poslali armádu, taky to docela dobře mohlo dopadnout nějakou soukromou bezpečnostní firmou.A napadají mě i horší příčiny pro ty výbuchy než jen nějaký finanční ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobře že tam poslali armádu, taky to docela dobře mohlo dopadnout nějakou soukromou bezpečnostní firmou.A napadají mě i horší příčiny pro ty výbuchy než jen nějaký finanční podvůdek.Skrýt celý příspěvek

  • Jecchus
    00:54 19.12.2014

    Mně to přijde trochu jako politicky iniciované divadýlko - pokud to někdo odpálil schválně, tak co mělo bouchnout už bouchlo a teď jde jen o to zabránit vstupu lidem či sběračům a ...Zobrazit celý příspěvek

    Mně to přijde trochu jako politicky iniciované divadýlko - pokud to někdo odpálil schválně, tak co mělo bouchnout už bouchlo a teď jde jen o to zabránit vstupu lidem či sběračům a také zabránit možnému "posbírání" výbušnin apod., které by bylo možno nějak zneužít.

    Zajímalo by mne, kolik vojáků by byla armáda schopna na tento úkol dlouhodobého (několika měsíčního, nebo snad možná i několika ročního?) střežení jednoho (!) prostorově izolovaného komplexu nekolika málo budov muničních skladů (perimetr 14 km !) vyčlenit, kdyby neplnila žádné jiné úkoly.
    Mám totiž pocit, že na to, že se jedná vlastně o prkotinu (poměrně bezpečná strážní služba, nikdo po nikom nestřílí, předpokládané a akceptovatelné ztráty lidí a techniky - 0), tak to není vůbec malé procento celkově nasaditelných zdrojů (zejména lidských, techniky je tam nejspíš relativně pomálu). Ví někdo kolik...?

    To, kam jsme to dopracovali není určitě chyba AČR, ale někoho úplně jiného... :(Skrýt celý příspěvek

  • KOLT
    19:10 18.12.2014

    Je to úkol na několik měsíců, na to není dost příslušníků AZ. Navíc kolem konce roku je tahat narychlo z práce... kolik z nich by tak o ni zbytečně přišlo. Možná by nebylo od ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to úkol na několik měsíců, na to není dost příslušníků AZ. Navíc kolem konce roku je tahat narychlo z práce... kolik z nich by tak o ni zbytečně přišlo.

    Možná by nebylo od věci naplánovat na pozdější dobu nějaké turnusy alespoň pro některé roty AZ. Na druhou stranu si nejsem jistý, jestli z těch pár týdnů, co mají na výcvik, zbytečně ukrajovat takovouto akcí. Ale pravda je, že minimálně pro roty při Krajských velitelstvích by to nemuselo být od věci.Skrýt celý příspěvek

  • Padousek
    16:43 18.12.2014

    Mohla by armáda povolat aktivní zálohy, vystřídat každou rotu po jednom turnusu. Přesně pro tento úkol jsou vycvičeni a myslím, že by ho AZ zvládly.

    Mohla by armáda povolat aktivní zálohy, vystřídat každou rotu po jednom turnusu. Přesně pro tento úkol jsou vycvičeni a myslím, že by ho AZ zvládly.

Načítám diskuzi...