Americká vojenská rozvědka o stavu ruské armády

Ruští výsadkáři v akci; ilustrační foto / Kremlin.ru

Americká vojenská rozvědka DIA (Defence Intelligence Agency) na konci června vydala report o stavu ruské armády Russia Military Power (RMP). Mezi nejvýraznější témata reportu patří obavy Kremlu z amerických snah o změnu režimu v Rusku, ale také znovunalezená schopnost ruské armády operovat v zahraničí.

Informovat veřejnost a tlačit na rozpočet

Podle DIA cílem dokumentu je poskytnout veřejnosti vhled a hlubší porozumění hrozbám americké národní bezpečnosti. RMP je první částí pětidílné série, ve které se DIA kromě Ruska zaměří na vojenskou sílu Číny, KLDR, Íránu a na mezinárodní terorismus.

Nejde o první podobný produkt z dílny DIA – mezi lety 1981-1991 DIA každoročně vydávala report Soviet Military Power (SMP), ve kterém pokrývala tehdejší počty a rozestavění sovětských vojenských sil.

DIA tehdy se SMP sledovala dva cíle – informovat veřejnost/iniciovat diskuzi a zlepšit vyhlídky Pentagonu pro odhlasování vyššího rozpočtu na obranu. Ze současného výběru zemí lze odvodit, že stejně jako SMP, tak i nejnovější report RMP se snaží před veřejností i politiky obhájit výši obraného rozpočtu (za rok 2017 Pentagon žádá 582,7 miliardy dolarů).

Analytici DIA se na 116 stranách dokumentu věnují různým tématům, od ruského vnímání hrozeb, přes současné vojenské doktríny a strategie, až po jednotlivé prvky ruských ozbrojených sil (jaderné zbraně, schopnost přesných úderů, atd.)

DIA Soviet Military Power

Ruské vnímání hrozeb a výkonnější ozbrojené síly

Hned v první kapitole je věnována pozornost ruskému vnímání hrozeb. V roce 2015 byla vydána ruská Národní bezpečnostní strategie a asi není překvapením, že první místa v pomyslném seznamu hrozeb zaujímají Spojené státy a NATO.

Nejde hlavně o vojenskou hrozbu, ale o snahy propagovat západní pojetí demokracie a vidění světa v Rusku. Proti těmto západním snahám Kreml nasazuje propagaci tradičních ruských duchovních a kulturních hodnot.

Podle dokumentu Kreml věří, že se USA aktivně snaží změnit politický režim v Moskvě, což je ilustrováno na příkladech Kosova, Iráku, Libye, „barevných revolucích“ v Gruzii, Kyrgyzstánu a na Ukrajině.

Naopak Spojené státy vidí jako hlavní hrozbu snahu Ruska o obnovení svého mocenského postavení na světové scéně - do toho zapadá anexe Krymu, destabilizace východní Ukrajiny, vojenské operace v Sýrii jménem syrského prezidenta Bašíra al-Asada a formování informačního prostředí tak, aby vyhovovalo ruským zájmům.

DIA se také pochvalně vyjadřuje o výsledcích reforem ruských ozbrojených sil a jejich zahraničních operacích. Především pod vedením současného ministra obrany Sergeje Šojga byly do pohybu uvedeny změny, které z těžkopádného sovětského kolosu vytvořily poměrně moderní a schopné síly efektivně operovat i za hranicemi Ruska. Zejména operace v Sýrii a obsazení Krymu jsou považovány reportem za ukázkové.  

Stejně tak DIA přikládá zásadní důležitost jaderným silám pro ruskou bezpečnostní doktrínu. “Konečným odstrašujícím prostředkem jsou jaderné síly schopné během několika minut provádět masivní jaderný útok na cíle ve Spojených státech,” uvádí report.

Základní ruské vojenské schopnosti

Nukleární zbraně

Moskva do roku 2020 vynaloží 28 miliard dolarů na modernizaci své strategické jaderné triády.

Vzhledem k tomu, že jaderné zbraně hrají klíčovou roli v ruské obranné doktríně, Rusko si udržuje velké zásoby jaderných hlavic, příslušnou infrastrukturu i výrobní základnu, která je schopna ročně vyrábět velké množství nových jaderných hlavic.

Podle údajů americko-ruské smlouvy New START dne 1. dubna 2017 Rusko deklarovalo 1765 hlavic na 523 balistických raketách ICBM (pozemní), SLBM (ponorkové) a na těžkých bombardérech. Kromě toho Rusko skladuje asi 2000 taktických jaderných zbraní.

Mezi taktické jaderné zbraně patří střely vzduch-země, balistické rakety krátkého dosahu, gravitační a hlubinné pumy pro střední stíhací bombardéry (Su-35, Tu-22) nebo torpéda pro lodě a ponorky.

Biologické a chemické zbraně

V roce 1992 prezident Boris Jelcin připustil (s odkazem na tzv. Sverdlovský incident) vlastnictví biologických zbraní a přislíbil jejich likvidaci. Podle DIA nyní ruská vláda tvrdí, že Sovětský svaz ani Rusko žádné útočné biologické zbraně nevlastnily.

V roce 1997 Moskva přiznala vlastnictví největších zásob chemických látek na světě - 40 000 t. Deklarovaný inventář se skládal z rozsáhlého souboru chemických bojových látek (agentů) umístěných ve skladech a v různé munici - dělostřelecké granáty, bomby a nebo rakety.

Podle Úmluvy o chemických zbraních CWC (Chemical Weapons Convention) je Rusko povinno zničit všechny zásoby chemických zbraní. Do ledna 2017 Rusko podle ruských médií zlikvidovalo 96,4 % svých deklarovaných zásob chemických zbraní s tím, že všechny zničí do roku 2020. Rusko uzavřelo také několik chemických výrobních zařízení.

Dodejme, že Rusko využilo chemické zbraně při záchraně rukojmích v divadle Dubrovka (2002) a podle reportu DIA může zvažovat jejich použití v jiných protiteroristických operacích.

Informační operace

Informační operace jsou považovány za naprosto klíčovou schopnost dosažení rozhodujících výsledků v počátečním období konfliktu - cílem informačních operací je kompletní ovládnutí svého i protivníkova informačního prostoru.

Podle reportu DIA je nutné v moderním boji řídit tok a množství informací - pro taktiky řízení informací se vžily pojmy jako "informační blokáda" nebo "dominance informací".

Stejně tak DIA upozorňuje na vyvíjející se ruskou schopnost vést rádioelektronický boj - i proti nejmodernější západní bojové technice a sofistikované přesné munici.  

Strategické letecké operace

Ruská doktrína zdůrazňuje, že strategické cíle mohou být dosaženy hromadnými leteckými útoky na počátku konfliktu, bez obsazení a okupace území silami. Poznámka autora - to jsme mohli vidět například při bombardováni Jugoslávie Aliancí v roce 1997.

Ruská doktrína klade velký důraz na protivzdušnou obranu (PVO) jako klíčovou součást své celkové strategie odepření přístupu protivníka do zájmového území (tzv. doktrína A2/D2). Rusko bude dále mohutně investovat do prostředků pozemní PVO především s cílem působit proti střelám s plochou dráhou letu a další přesné munici.

Přesné údery

Rusko nedokázalo dosáhnout skutečného pokroku ve vývoji přesných zbraní až do prvního desetiletí 21. století. V současné době ruská “triáda” přesných konvenčních zbraní dlouhého dosahu představuje střely země-země Iskander, námořní střely Kalibr a střely vzduch-země Ch-101.

Účinnost přesných zbraní Rusko předvádí při svých bojových operacích v Sýrii.


DIA Military Power Reports


Kritika práce reportu DIA z pohledu Armádních novin

Report RMP může částečně uspět ve svém nedeklarovaném záměru obhájit u veřejnosti výši amerického obranného rozpočtu, ale očím odborníků nemohou uniknout některé významné nedostatky, které dokument má.

Jedním z nich je skromný počet poskytnutých čísel. Početní stavy ruské techniky se čtenář až na výjimky nedozví, a především u té moderní, jejíž roli zpráva zdůrazňuje, jde o vážný nedostatek.

To, co učinilo sérii SMP mezi širokou i odbornou veřejností kultovní bylo množství grafik, map a fotografií týkajících se ruské techniky, jejího rozmístění a porovnání s americkými protějšky. Tyto přílohy v RMP chybí a čtenář nezíská žádnou ucelenou představu o rozmístění ruských sil nebo o jejich srovnání s těmi americkými. Už jen v těchto bodech dokument selhává ve svém záměru „pomoci veřejnosti dosáhnout hlubšího porozumění hrozbách americké národní bezpečnosti“.

Kombinace absence grafických příloh a početních stavů ruských ozbrojených sil bere dokumentu na přesvědčivosti a ubírá mu argumentační sílu.

Z odborného hlediska pak RMP selhává v kvalitě předkládaných informací. Počty, které zpráva uvádí jsou jednak nekonzistentní a pochází např. z výroční publikace Military Balance od think tanku IISS (International Institute of Strategic Studies), která však často obsahuje nepřesné údaje.

Sporný je i výklad některých dat, které svědčí o záměru vykreslit ruské ozbrojené síly jako silnější, než ve skutečnosti jsou. Dočíst se lze o kvalitě ruského vesmírného programu, který je však ve skutečnosti jednou z největších katastrof ruského průmyslu vůbec, nebo o investicích do kapacit pro provádění operací mimo vlastní území, které jsou však také minimální (tedy kromě peněz na vývoj balistických střel nebo střel s plochou dráhou letu).

Zdroj: Defense Intelligence Agency, Affluent Christian Inventor, Russian Military Analysis

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský tank T-14 Armata zasáhne cíl na vzdálenost 12 km

T-14 Armata ze svého děla ráže 125 mm, jako všechny další ruské tanky, dokáže odpalovat protitankové ...

Rusko obnoví na Krymu výrobu obřích vznášedel Zubr

Podle ruského deníku Izvestija ruské námořnictvo v roce 2018 obnoví výrobu obřích vznášedel Zubr ...

Ruská letecká výstava MAKS 2017

V těchto dnech nedaleko Moskvy probíhá největší ruská letecká výstava MAKS 2017. Ve vzduchu i na ...

RS-28 Sarmat: Rusko sází na jaderné zbraně

V médiích se objevily nové informace o vyvíjené ruské těžké mezikontinentalní balistické raketě ICBM ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • cejkis
    21:54 08.08.2017

    Za mne bych vystavil hodnocení v duchu maximalizace bojové hodnoty ruské armády vzhledem k rozpočtu, který má Rusko k dispozici. Současně ruská strategie v boji s globálními ...Zobrazit celý příspěvek

    Za mne bych vystavil hodnocení v duchu maximalizace bojové hodnoty ruské armády vzhledem k rozpočtu, který má Rusko k dispozici.

    Současně ruská strategie v boji s globálními finančními hráči zaznamenala značný úspěch a s minimem nákladů.

    Rusko modernizuje jaderné zbraně neboť jsou pro ně zárukou, že nebude napadeno státy NATO. To je jeden pilíř ruské obrany. Dále modernizují prostředky zajišťující schopnost prosazovat své obchodní zájmy na Blízkém východě a v arktických oblastech. Nic více, nic méně.Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    21:46 08.08.2017

    Rád bych se pana Grohmanna zeptal, jaké informace o vesmírném programu vyhodnotil jako "největší katastrofu ruského průmyslu". Když se podíváte, jakou lodí se zásobuje ISS, od koho ...Zobrazit celý příspěvek

    Rád bych se pana Grohmanna zeptal, jaké informace o vesmírném programu vyhodnotil jako "největší katastrofu ruského průmyslu". Když se podíváte, jakou lodí se zásobuje ISS, od koho kupují Američané motory, zahuštění sítě Glonass pro potřeby operací v Sýrii, tak bych taktovéto hodnocení ruského programu nenapsal.

    Obdobně vyjadřuji otázku k polemice provádění operací mimo území. Když se podíváme na vybavení, intenzitu výcviku a počty vzdušnovýsadkových vojsk, neznám v Evropě nic, co by se této skupině mohlo rovnat. Pokud bychom chtěli označit transportní schopnosti Ruska za nedostatečné pro zásobování, tak si vezměte v potaz počty strojů byť starých, ale používaných a porovnejte s transportními kapacitami Evropy a v případě lodí Rusové dokázali udržet intenzitu přepravy vybavení a munice pro SAA a RF v Sýrii.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    21:39 08.08.2017

    Zpráva je pěkná a rozsáhlá, grafy a tabulky nejsou tolik třeba, stejně mají všechny armády tabulkové počty jen na papírech, reálná bojeschopnost personálu a techniky se liší, podle ...Zobrazit celý příspěvek

    Zpráva je pěkná a rozsáhlá, grafy a tabulky nejsou tolik třeba, stejně mají všechny armády tabulkové počty jen na papírech, reálná bojeschopnost personálu a techniky se liší, podle stáří, opotřebování, ...

    dusan: toto si asi nechtěl napsat :-D "Reálnu schopnosť operovať v zahraničí ukázala napr. VB v roku 1982 v boji o Falklandy ... takú operáciu by Rusko ani dnes nezvládlo"

    Falklandy jsou britské území, ne zahraničí, měli tam svou základnu, je to obdoba Krymu, šli na své území, jen to není poloostrov, ale ostrov, čemuž odpovídal rozsah nutné námořní operace. Rozdíl je v logistické náročnosti.
    Jaká je skutečná schopnost operací v zahraničí bude vždy otázkou, ale vzhledem k tomu, že nemají ambice ovládat ameriku, ale své okolí, je v tom rozdíl.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
    21:30 08.08.2017

    Bo armia rosyjska potęga lądowa.- nie morska.. Sama Federacja Rosyjska to powierzchnia 17 075 400 km2 - czyli więcej niż Ocean Arktyczny i nieco mniej niż cała Ameryka ...Zobrazit celý příspěvek

    Bo armia rosyjska potęga lądowa.- nie morska..
    Sama Federacja Rosyjska to powierzchnia 17 075 400 km2 - czyli więcej niż Ocean Arktyczny i nieco mniej niż cała Ameryka Poludniowa.

    Przerzut wojsk wewnątrz ogromnego kraju jest wystarczająco skomplikowana operacją.

    Po to Rosjanom WDW - do szybkiej reakcji w dowolnym punkcje FR lub jej bliskiej okolicy.
    Po to Rosjanie trenują dużo przerzut i marsze wojsk (kilkaset kilometrów marszu kombinowanego - koleją, drogami, po bezdrożach)

    To naprawdę specyficzny kraj - i specyficzna armia.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    19:40 08.08.2017

    "Především pod vedením současného ministra obrany Sergeje Šojga byly do pohybu uvedeny změny, které z těžkopádného sovětského kolosu vytvořily poměrně moderní a schopné síly ...Zobrazit celý příspěvek

    "Především pod vedením současného ministra obrany Sergeje Šojga byly do pohybu uvedeny změny, které z těžkopádného sovětského kolosu vytvořily poměrně moderní a schopné síly efektivně operovat i za hranicemi Ruska. Zejména operace v Sýrii a obsazení Krymu jsou považovány reportem za ukázkové."   

    Nejako mi uniká tá schopnosť Ruska na tie operácie "za hranicami Ruska" ..

    Krym je obklopený Ruskom a Rusi tam mali základne, podporu obyvateľstva, ukrajinská armáda bola nebojaschopná ..... nik nespochybňuje vojensky dobre zorganizovanú akciu ... ale takého "prieteľského" nepriateľa už Rusko určite nenájde.

    Sýria ... tiež ruské základne, proruská vláda ..... blízka vzdialenosť od Ruska .... určite náročnejšie, ale nič čo by nezvládla krajina veľkosti napr. Francúzka .... a to sa sami Rusi pochválili, že sa zásobujú "napriek embargu" cez štáty NATO ....

    Na samostatné operácie väčšieho rozsahu vo väčšej vzdialenosti chýbajú Rusku kapacity leteckého transportu ... lietadlové a výsadkové lode.

    Reálnu schopnosť operovať v zahraničí ukázala napr. VB v roku 1982 v boji o Falklandy ... takú operáciu by Rusko ani dnes nezvládlo ....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3