Americká vojenská rozvědka o stavu ruské armády

Ruští výsadkáři v akci; ilustrační foto / Kremlin.ru

Americká vojenská rozvědka DIA (Defence Intelligence Agency) na konci června vydala report o stavu ruské armády Russia Military Power (RMP). Mezi nejvýraznější témata reportu patří obavy Kremlu z amerických snah o změnu režimu v Rusku, ale také znovunalezená schopnost ruské armády operovat v zahraničí.

Informovat veřejnost a tlačit na rozpočet

Podle DIA cílem dokumentu je poskytnout veřejnosti vhled a hlubší porozumění hrozbám americké národní bezpečnosti. RMP je první částí pětidílné série, ve které se DIA kromě Ruska zaměří na vojenskou sílu Číny, KLDR, Íránu a na mezinárodní terorismus.

Nejde o první podobný produkt z dílny DIA – mezi lety 1981-1991 DIA každoročně vydávala report Soviet Military Power (SMP), ve kterém pokrývala tehdejší počty a rozestavění sovětských vojenských sil.

DIA tehdy se SMP sledovala dva cíle – informovat veřejnost/iniciovat diskuzi a zlepšit vyhlídky Pentagonu pro odhlasování vyššího rozpočtu na obranu. Ze současného výběru zemí lze odvodit, že stejně jako SMP, tak i nejnovější report RMP se snaží před veřejností i politiky obhájit výši obraného rozpočtu (za rok 2017 Pentagon žádá 582,7 miliardy dolarů).

Analytici DIA se na 116 stranách dokumentu věnují různým tématům, od ruského vnímání hrozeb, přes současné vojenské doktríny a strategie, až po jednotlivé prvky ruských ozbrojených sil (jaderné zbraně, schopnost přesných úderů, atd.)

DIA Soviet Military Power

Ruské vnímání hrozeb a výkonnější ozbrojené síly

Hned v první kapitole je věnována pozornost ruskému vnímání hrozeb. V roce 2015 byla vydána ruská Národní bezpečnostní strategie a asi není překvapením, že první místa v pomyslném seznamu hrozeb zaujímají Spojené státy a NATO.

Nejde hlavně o vojenskou hrozbu, ale o snahy propagovat západní pojetí demokracie a vidění světa v Rusku. Proti těmto západním snahám Kreml nasazuje propagaci tradičních ruských duchovních a kulturních hodnot.

Podle dokumentu Kreml věří, že se USA aktivně snaží změnit politický režim v Moskvě, což je ilustrováno na příkladech Kosova, Iráku, Libye, „barevných revolucích“ v Gruzii, Kyrgyzstánu a na Ukrajině.

Naopak Spojené státy vidí jako hlavní hrozbu snahu Ruska o obnovení svého mocenského postavení na světové scéně - do toho zapadá anexe Krymu, destabilizace východní Ukrajiny, vojenské operace v Sýrii jménem syrského prezidenta Bašíra al-Asada a formování informačního prostředí tak, aby vyhovovalo ruským zájmům.

DIA se také pochvalně vyjadřuje o výsledcích reforem ruských ozbrojených sil a jejich zahraničních operacích. Především pod vedením současného ministra obrany Sergeje Šojga byly do pohybu uvedeny změny, které z těžkopádného sovětského kolosu vytvořily poměrně moderní a schopné síly efektivně operovat i za hranicemi Ruska. Zejména operace v Sýrii a obsazení Krymu jsou považovány reportem za ukázkové.  

Stejně tak DIA přikládá zásadní důležitost jaderným silám pro ruskou bezpečnostní doktrínu. “Konečným odstrašujícím prostředkem jsou jaderné síly schopné během několika minut provádět masivní jaderný útok na cíle ve Spojených státech,” uvádí report.

Základní ruské vojenské schopnosti

Nukleární zbraně

Moskva do roku 2020 vynaloží 28 miliard dolarů na modernizaci své strategické jaderné triády.

Vzhledem k tomu, že jaderné zbraně hrají klíčovou roli v ruské obranné doktríně, Rusko si udržuje velké zásoby jaderných hlavic, příslušnou infrastrukturu i výrobní základnu, která je schopna ročně vyrábět velké množství nových jaderných hlavic.

Podle údajů americko-ruské smlouvy New START dne 1. dubna 2017 Rusko deklarovalo 1765 hlavic na 523 balistických raketách ICBM (pozemní), SLBM (ponorkové) a na těžkých bombardérech. Kromě toho Rusko skladuje asi 2000 taktických jaderných zbraní.

Mezi taktické jaderné zbraně patří střely vzduch-země, balistické rakety krátkého dosahu, gravitační a hlubinné pumy pro střední stíhací bombardéry (Su-35, Tu-22) nebo torpéda pro lodě a ponorky.

Biologické a chemické zbraně

V roce 1992 prezident Boris Jelcin připustil (s odkazem na tzv. Sverdlovský incident) vlastnictví biologických zbraní a přislíbil jejich likvidaci. Podle DIA nyní ruská vláda tvrdí, že Sovětský svaz ani Rusko žádné útočné biologické zbraně nevlastnily.

V roce 1997 Moskva přiznala vlastnictví největších zásob chemických látek na světě - 40 000 t. Deklarovaný inventář se skládal z rozsáhlého souboru chemických bojových látek (agentů) umístěných ve skladech a v různé munici - dělostřelecké granáty, bomby a nebo rakety.

Podle Úmluvy o chemických zbraních CWC (Chemical Weapons Convention) je Rusko povinno zničit všechny zásoby chemických zbraní. Do ledna 2017 Rusko podle ruských médií zlikvidovalo 96,4 % svých deklarovaných zásob chemických zbraní s tím, že všechny zničí do roku 2020. Rusko uzavřelo také několik chemických výrobních zařízení.

Dodejme, že Rusko využilo chemické zbraně při záchraně rukojmích v divadle Dubrovka (2002) a podle reportu DIA může zvažovat jejich použití v jiných protiteroristických operacích.

Informační operace

Informační operace jsou považovány za naprosto klíčovou schopnost dosažení rozhodujících výsledků v počátečním období konfliktu - cílem informačních operací je kompletní ovládnutí svého i protivníkova informačního prostoru.

Podle reportu DIA je nutné v moderním boji řídit tok a množství informací - pro taktiky řízení informací se vžily pojmy jako "informační blokáda" nebo "dominance informací".

Stejně tak DIA upozorňuje na vyvíjející se ruskou schopnost vést rádioelektronický boj - i proti nejmodernější západní bojové technice a sofistikované přesné munici.  

Strategické letecké operace

Ruská doktrína zdůrazňuje, že strategické cíle mohou být dosaženy hromadnými leteckými útoky na počátku konfliktu, bez obsazení a okupace území silami. Poznámka autora - to jsme mohli vidět například při bombardováni Jugoslávie Aliancí v roce 1997.

Ruská doktrína klade velký důraz na protivzdušnou obranu (PVO) jako klíčovou součást své celkové strategie odepření přístupu protivníka do zájmového území (tzv. doktrína A2/D2). Rusko bude dále mohutně investovat do prostředků pozemní PVO především s cílem působit proti střelám s plochou dráhou letu a další přesné munici.

Přesné údery

Rusko nedokázalo dosáhnout skutečného pokroku ve vývoji přesných zbraní až do prvního desetiletí 21. století. V současné době ruská “triáda” přesných konvenčních zbraní dlouhého dosahu představuje střely země-země Iskander, námořní střely Kalibr a střely vzduch-země Ch-101.

Účinnost přesných zbraní Rusko předvádí při svých bojových operacích v Sýrii.


DIA Military Power Reports


Kritika práce reportu DIA z pohledu Armádních novin

Report RMP může částečně uspět ve svém nedeklarovaném záměru obhájit u veřejnosti výši amerického obranného rozpočtu, ale očím odborníků nemohou uniknout některé významné nedostatky, které dokument má.

Jedním z nich je skromný počet poskytnutých čísel. Početní stavy ruské techniky se čtenář až na výjimky nedozví, a především u té moderní, jejíž roli zpráva zdůrazňuje, jde o vážný nedostatek.

To, co učinilo sérii SMP mezi širokou i odbornou veřejností kultovní bylo množství grafik, map a fotografií týkajících se ruské techniky, jejího rozmístění a porovnání s americkými protějšky. Tyto přílohy v RMP chybí a čtenář nezíská žádnou ucelenou představu o rozmístění ruských sil nebo o jejich srovnání s těmi americkými. Už jen v těchto bodech dokument selhává ve svém záměru „pomoci veřejnosti dosáhnout hlubšího porozumění hrozbách americké národní bezpečnosti“.

Kombinace absence grafických příloh a početních stavů ruských ozbrojených sil bere dokumentu na přesvědčivosti a ubírá mu argumentační sílu.

Z odborného hlediska pak RMP selhává v kvalitě předkládaných informací. Počty, které zpráva uvádí jsou jednak nekonzistentní a pochází např. z výroční publikace Military Balance od think tanku IISS (International Institute of Strategic Studies), která však často obsahuje nepřesné údaje.

Sporný je i výklad některých dat, které svědčí o záměru vykreslit ruské ozbrojené síly jako silnější, než ve skutečnosti jsou. Dočíst se lze o kvalitě ruského vesmírného programu, který je však ve skutečnosti jednou z největších katastrof ruského průmyslu vůbec, nebo o investicích do kapacit pro provádění operací mimo vlastní území, které jsou však také minimální (tedy kromě peněz na vývoj balistických střel nebo střel s plochou dráhou letu).

Zdroj: Defense Intelligence Agency, Affluent Christian Inventor, Russian Military Analysis

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský tank T-14 Armata zasáhne cíl na vzdálenost 12 km

T-14 Armata ze svého děla ráže 125 mm, jako všechny další ruské tanky, dokáže odpalovat protitankové ...

Rusko obnoví na Krymu výrobu obřích vznášedel Zubr

Podle ruského deníku Izvestija ruské námořnictvo v roce 2018 obnoví výrobu obřích vznášedel Zubr ...

Ruská letecká výstava MAKS 2017

V těchto dnech nedaleko Moskvy probíhá největší ruská letecká výstava MAKS 2017. Ve vzduchu i na ...

RS-28 Sarmat: Rusko sází na jaderné zbraně

V médiích se objevily nové informace o vyvíjené ruské těžké mezikontinentalní balistické raketě ICBM ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Slavoslav
    16:32 09.08.2017

    Nebolo tam haló okolo toho keď záchranné zložky prehľadávali vrecká a peňaženky miesto poskytovania pomoci?

    Ak si dobre spomínam tak tam pár "záchranárov" zachytili médiá

    Nebolo tam haló okolo toho keď záchranné zložky prehľadávali vrecká a peňaženky miesto poskytovania pomoci?

    Ak si dobre spomínam tak tam pár "záchranárov" zachytili médiá

  • Pavel1
    16:29 09.08.2017

    Ad záchrana rukojmích v Dubrovce pomocí chemických zbraní. Vzhledem, tomu, že při té operaci pomřelo nejmíň 130 rukojmích, bych to "záchranou" opravdu ale opravdu nenazýval.

    Ad záchrana rukojmích v Dubrovce pomocí chemických zbraní. Vzhledem, tomu, že při té operaci pomřelo nejmíň 130 rukojmích, bych to "záchranou" opravdu ale opravdu nenazýval.

  • RiMr71
    14:52 09.08.2017

    Tady se milí rusofiloidi podívejte jak rasíjakosmos frčí...
    http://www.imagehosting.cz/ima...

    Tady se milí rusofiloidi podívejte jak rasíjakosmos frčí...
    http://www.imagehosting.cz/ima...

  • Radovan
    13:10 09.08.2017

    Americký a ruský kosmický program v současnosti nejde vůbec srovnávat a pokud ano, tak to vychází pro Rusy velmi krutě. A bude to pro ně horší a horší. Vemte si třeba ...Zobrazit celý příspěvek

    Americký a ruský kosmický program v současnosti nejde vůbec srovnávat a pokud ano, tak to vychází pro Rusy velmi krutě. A bude to pro ně horší a horší. Vemte si třeba meziplanetární sondy - to že by Rusové postavili a úspěšně vypustili takovou sondu jako New Horizont k Plutu, jako Američané, je naprosté sci-fi. Nemají na to odborníky, technologie, zkušenosti, peníze..
    Taky bych okrajově zmínil ruskou úspěšnost ve válkách. Takzvaní "prorusové" jsou zblblí ohromným ruským vzepětím a vítězstvím ve druhé světové. Ale jakou jinou válku s rovnoceným soupeřem Rusové vyhráli od poloviny 19. století?
    V krymské válce prohráli, ikdyž měli zázemí u nosu na rozdíl od Britů a Francouzů. Jistě, v sérii válek pak doráželi "nemocného muže na Bosporu" tak jako třeba Rakušáci. Ale jinak? Japonci je rozprášili na Dálném východě, kde to byla vlastně první porážka nějaké evropské mocnosti v Asii. Pak se úplně rozložili v první světové a ještě po ní jsme my Čechoslováci vyhráli každou bitvu nad nimi a patřila nám Sibiř. Ano, vyjímka druhé světové..
    A potom? Jejich technika, jejich poraděnkové a jimi vycvičené armády pak dostali vždy K.O. od Izraele. Z Afganistánu utekli po deseti letech hrůzi, V Čečensku na poprvé ostudně prohráli, Gruzie také nic moc..Skrýt celý příspěvek

  • palo satko
    11:51 09.08.2017

    Byvale Soviet military power bol vo svojej dobe vyborny propagandisticky nástroj, hlavne preto, že mnohe jeho udaje a tvrdenia sa nedali cez verejne zdroje overiť. V zasade robil ...Zobrazit celý příspěvek

    Byvale Soviet military power bol vo svojej dobe vyborny propagandisticky nástroj, hlavne preto, že mnohe jeho udaje a tvrdenia sa nedali cez verejne zdroje overiť. V zasade robil pre americky a svetovu verejnost "bubuláka", hoci realna sila sovietskej armády bola niekde inde. Vyzera to tak, že sa vratila Studena vojna a niekto si spomeneul na stare osvedčene triky.
    Na smolu tvorcov, sa ale za poslednych 20 rokov podarilo v občanoch europskeho Západu vyvolat dojem a dost opravneny, že rusky šlendrian a zaostavanie su geneticky určene a tak ludia v Zapadnej Europe neveria, že Rusko predstavuje realne nebespečenstvo.
    Samozrejme u Američanov je to inak, lebo ich prislovečna paranoia je nachylna uverit akejkolvek hrozbe aj bez hodnovernych dokazov, respektive akceptovat falošne dokazy, ktore im vyfabrikuje vlastna vlada.Skrýt celý příspěvek

  • darkstyle
    11:44 09.08.2017

    cernakus a GAVL chcel som napisat cosi podobne ako Marw s panom Grohmannom.. rusko dodava americanom 2 druhy motorov, pricom ide o jeden do antaresu, ktory ma tak 1-2 starty ...Zobrazit celý příspěvek

    cernakus a GAVL

    chcel som napisat cosi podobne ako Marw s panom Grohmannom..

    rusko dodava americanom 2 druhy motorov, pricom ide o jeden do antaresu, ktory ma tak 1-2 starty rocne a peknych par rokov nestartoval vobec..

    druhy dodava ULA a to v celkom velkych poctoch - ale ten motor je sovietsky, sklada sa z ukrajinskych aj ruskych suciastok.. takze nazvat ho ruskym uspechom je velmi nadsadene.. hlavne ked finalna montaz prebieha vo Floride a ta ako vieme ruska nie je :D..
    ale aj tie pocty sa kazdym rokom zmensuju - maju de facto objednane poslednych 15-16 sad motorov a viac uz nie..
    su to motory objednane na davno vysutazene projekty z minulosti, ktore su stavane priamo na atlas V raketu.. celkovo s tymi co uz maju na sklade pojde o poslednych do 30 startov do roku 2020-2022..

    oproti tomu spacex vyraba alebo repasuje cez 20-30 sad motorov rocne..
    a nabieha na vatsiu a vatsiu vyrobu.. :DSkrýt celý příspěvek

  • Vrata
    11:42 09.08.2017

    Posuzovat kvalitu Ruskeho vojenskeho kosmickeho programu podle toho, ze Rusove prodavaji USA jeden typ raketoveho motoru do prvniho stupne jednoho nosice nebo ze zcasti zasobuji ...Zobrazit celý příspěvek

    Posuzovat kvalitu Ruskeho vojenskeho kosmickeho programu podle toho, ze Rusove prodavaji USA jeden typ raketoveho motoru do prvniho stupne jednoho nosice nebo ze zcasti zasobuji ISS je docela mimo. Ty vojenske technologie s nosici na obeznou drahu Zeme dnes uz moc nesouvisi...

    Co se nosicu tyce, tak Rusko ma v podstate pouze 2 nosice ze 60-tych az 70-tych let minuleho stoleti - Sojuz (nosnost cca 5 tun na nizkou obeznou drahu (LO)) a Proton (nosnost cca 20 tun na LO). USA samotne maji typu nosicu vice.

    Co se tyce zasobovani ISS, tak tam neleta jen Progress ale i Japonske Kounotori HTV-5, Dragon (SpaceX- USA), Cygnus (NASA, USA) a v principu lze pouzit i Evropske ATV. Statistika letu k ISS za posledni 3 roky:

    2015: Progress - 4x + 1x selhani, Kounotori - 1x, Dragon - 2x + 1x selhani, Cygnus - 1x.
    2016: Progress - 2x + 1x selhani, Kounotori - 1x, Dragon - 2x, Cygnus - 2x.
    2017: Progress - 2x, Dragon - 2x, Cygnus - 1x, ......
    Je fakt, ze Rusko ma dnes monopol na vysilani kosmonautu na ISS, to je ale dusledek zruseni Raketoplanu.

    Je zajimave, jak Rusofilove zcela opomijeji desitky a mozna i stovky letu raketoplanu do kosmu - zrejme proto, ze Sovetsky Buran byl na obezne draze jen jednou na testovacim letu. Podobne se opomiji US pristavani na Mesici, desitky uspesnych vedeckych misi Zapadu v kosmu, rada US vozitek na Marsu - Rusko pritom v teto oblasti nemelo prakticky nic, poledni pokus bylo pristani sondy Phobos-Grunt na mesici Marsu Phobos, ktere selhalo jeste nekde u obezne drahy kolem Zeme ....Skrýt celý příspěvek

  • Marw
    11:25 09.08.2017

    Na margo vesmirnych kapacit USA vs Rusko USA maju 3 rodiny tazkych nosicov, dve rodiny strednych nosicov + siroku paletu lahkych systemov odvodenych od ICBM. Prevadzkuju ...Zobrazit celý příspěvek

    Na margo vesmirnych kapacit USA vs Rusko

    USA maju 3 rodiny tazkych nosicov, dve rodiny strednych nosicov + siroku paletu lahkych systemov odvodenych od ICBM. Prevadzkuju armadny miniraketoplan, v prevadzke maju 2 nakladne lode pre LEO a logistiku ISS.
    V konecnej faze vyvoja, prakticky v stadiu certifikacie su dve pilotovane lode pre obsluhu ISS a prebiehaju letove skusky v atmosfere s nakladnym raketoplanom pre obsluhu ISS. Prakticky vsetky klucove technologie maju duplovane a v pripade uzemnenia jedneho systemu maju k dispozicii nezavisly druhy.

    Rovnako v stadiu stavania prveho letoveho exemplara je supertazky nosic aj s lodou pre BEO misie, dalsi supertazky nosic caka uz len na dostavbu pozemnej infrastruktury. V skorsich fazach vyvoja su dalsie dva tazke nosice (Vulkan, New Glen).

    Paralelne sa pracuje na troch novych motoroch AR-1, BE-4 a Raptor. V realnych podmienkach sa testuju technologie nafukovacich modulov. O mnozstve vedeckych misii a s tym suvisiacom mnozstve vyvinutych technologii ani nehovorim (z toho mnozstvo vyuzitelne aj vo vojenskom priemysle).
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Rusko ma az jednu radu tazkych nosicov (Proton M), aj to s pomerne smutnou uspesnostou pod 90 %. V pripade uzemnenia su prakticky bez moznosti vynasat tazsie naklady (vid posledny pruser s motormi Protonov). Potom maju sice velmi spolahlivy, ale pomerne slaby Soyuz, a modernizovany Soyuz 2.1, ktory ale ma citelne nizsiu spolahlivost nez ten stary a tym skoncili. Zenit uz vzhladom na vztahy s ukrajinou nemaju k dispozicii, Angara stale nelieta a aj keby lietala, nemaju k nej pozemnu infrastrukturu (rampa je len v Plesecku a ten ma dost blbu polohu).

    Lode maju sice spolahlive, ale davno zastarale a v pripade nehody a uzemnenia ci uz nosica alebo lode su bez nahrady. O raketoplanoch si mozu nechat snivat, moderne motory v nedohladne - tu sice maju spickove motory rodiny RD ale paradoxne s nimi lieta akurat tak USA a omodernych hydroloxoch sa im ani nechyruje. Supertazke nosne systemy existuju akurat tak v ppt prezentaciach a koncepcia sa meni co dva roky... Nauka je tragedia o troch dejstvach, vedecky program v utlme (vid redukcia poctu kozmonautov na ISS preto ze nemaju co robit). Prakticky vsetky podstatne programy maju sklz nie v rokoch ale skor v desatrociach (vid vyvoj Angary). Vedecke misie BEO skusali az tri, z toho dve skoncili fiaskom a aj k tomu sa dokopali len vdaka spolupraci s ESA.
    Hlavne ze bluznia o osamostatneni ruskeho segmentu ISS a o zakladni na mesiaci. A bude horsie bo financie od NASA skoncia, financie od ULA skoncia, komercne vynasky im kradne SpaceX a na tu cast trhu co im zostala sa tlaci Cina a India.
    Ale reci a planov maju jak koza bobkov, v tom su fakt jednicka.Skrýt celý příspěvek

  • Strategist
    11:08 09.08.2017

    Ví se kdy vyjde další díl?

    Ví se kdy vyjde další díl?

  • Slavoslav
    10:53 09.08.2017

    *zhorela v atmosfére

    *zhorela v atmosfére

  • Slavoslav
    10:52 09.08.2017

    Chlapci a je vám jasné, že úspešnosť vesmírneho programu sa nehodnotí podľa schopností taxikárčiť na ISS? Lebo ruský vesmírny program je jedna veľká katastrofa kde 75% potrebných ...Zobrazit celý příspěvek

    Chlapci a je vám jasné, že úspešnosť vesmírneho programu sa nehodnotí podľa schopností taxikárčiť na ISS? Lebo ruský vesmírny program je jedna veľká katastrofa kde 75% potrebných komponentov nakupujú zo zahraničia a ani jedna misia ktorú má na starosti Rusko nejde podľa plánu prípadne neskončila katastrofou.

    Hlavne, že Rogozin ešte v 2012 blúznil o mesačnej základni do roku 2025. Let na Mars išiel k ľadu a už aj Rogozin priznal, že plány boli prehnané. Poslednú sondu sa pokúsili vypustiť v 2012a tá im získa v atmosfére.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Grohmann
    10:48 09.08.2017

    Pane GAVL, tak nám tedy popište, jak se daří ruskému kosmickému průmyslu? Nemyslíme tím ve vypouštění soukromých satelitů, tedy kdy ruské rakety fungují jako taxi pro soukromé ...Zobrazit celý příspěvek

    Pane GAVL, tak nám tedy popište, jak se daří ruskému kosmickému průmyslu? Nemyslíme tím ve vypouštění soukromých satelitů, tedy kdy ruské rakety fungují jako taxi pro soukromé společnosti, ale např. v oblasti pilotovaných letů a vědeckého výzkumu.

    Zejména nás zajímá vývoj nových nosných raket (např. Ankara), kosmické lodí Federace a také například stavbu vědeckých modulů pro ISS - protože to nyní vypadá, že Rusové vědecké (resp. jakékoliv) práce na ISS moc nemají.

    Určitě nás bude také zajímat, jak si Rusové poradí s nástupem SpaceX, jaký bude jejich podíl na stavbě translunární stanice (dodají jednu přechodovou komoru), případně jak se zapojí do letu na Mars nebo průzkumu blízkých asteroidů.

    Jediným důvodem, proč Rusové mají nějaký podíl na trhu s vynášením soukromých družic, ale i Evropané, je to, že SpaceX nedokáže ještě vyrábět rakety dostatečně rychle a nemůže tedy zajistit vynášení všech družic. Uvidíme jak se situace změní, až bude SpaceX vypouštět jednu raketu týdně.

    Rozlišujte také mezi ruským Federálním kosmickým programem (FKP) (tedy státem placeným - vědecké družice a pilotované lety) a vynášením satelitů soukromých zákazníků.

    V roce 2014 byl desetiletý rozpočet FKP snížen z 64 miliard dolarů na 21 miliard dolarů a desetiletý rozpočet pilotovaných letů z 12 miliard na 5 miliard dolarů. Roční rozpočet NASA je 19 miliard dolarů. Dlužno ale dodat, že hodnota rublu za poslední dva roky propadla proti dolaru 2x a Roskosmos většinu věcí nakupuje za rubly.

    Také bude zajímavé sledovat, jak si povede ruská kosmonautika, až si NASA dokončí vývoj vlastních lodí Orion, a soukromé firmy lodě Dragon a Starliner a nebude platit Roskosmosu za vynášení nákladů a lidí na ISS.

    http://www.slate.com/articles/...
    http://www.thespacereview.com/... Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    10:19 09.08.2017

    cernakus: gorkskov tam ale sam nedopluje... a mimo odpaleni par kalibru by tam toho stejne moc nezvlad...

    cernakus: gorkskov tam ale sam nedopluje... a mimo odpaleni par kalibru by tam toho stejne moc nezvlad...

  • Zvonik
    08:58 09.08.2017

    Co zde chcete soudit, kdo je lepší s kdo horší ve zbrojení? Rusové se od Amíků liší tím, že to, co zveřejní do médií jako svou novinku, to zveřejní jen tehdy, když mají něco ...Zobrazit celý příspěvek

    Co zde chcete soudit, kdo je lepší s kdo horší ve zbrojení? Rusové se od Amíků liší tím, že to, co zveřejní do médií jako svou novinku, to zveřejní jen tehdy, když mají něco tajného lepšího, co to novinku jednoduše přepere. Amíci to dělají kvůli reklamě, jak jdou dobří, aby to někdo finančně, ,,morálně" a ideologicky podpořil. Nic víc, nic míň. Když budu mít v držení nelegální zbraň, tak také s tím nepůjdu na trh, že ji mám a že každého můžu zabít, poněvadž ji mám. A navíc nesmí být k nalezení, poněvadž je k mé vlastní obraně. Nikoli k útoku.
    Říká vám něco název: ,,Geotermonukleární nálož", kterou lze umístit na správných místech planety k pohnutí zemskými deskami k vylití zemského magmatu do moře a smetení celých obydlených kontinentů do moře? Tak právě kladení těchto naloží NENÍ pozorovatelné ze satelitů Země od určité hloubky ponorky pod hladinou. - A to tu máme už od 50. let minulého století.Skrýt celý příspěvek

  • GAVL
    08:28 09.08.2017

    Označit vesmírný program RF za katastrofu musím opět posoudit jako záměrné poškozování dobrého jména průmyslu RF. Pokud je nějaký vesmírný program katastrofální tak je to ten ...Zobrazit celý příspěvek

    Označit vesmírný program RF za katastrofu musím opět posoudit jako záměrné poškozování dobrého jména průmyslu RF.
    Pokud je nějaký vesmírný program katastrofální tak je to ten NASA, jehož vrcholem bylo stažení raketoplánů z provozu, bez náhrady.Skrýt celý příspěvek

  • Host
    06:34 09.08.2017

    Za mňa sl´ži DIA čiste ako "hůl na psa"
    https://www.novinky.cz/zahrani...

    Za mňa sl´ži DIA čiste ako "hůl na psa"
    https://www.novinky.cz/zahrani...

  • cejkis
    00:31 09.08.2017

    cernakus

    Francouzi mají v podrážení svých zákazníků tradici. Divím se, že je ještě někdo ochoten uzavírat kontrakt s tamní vládou či francouzskou zbrojní společností.

    cernakus

    Francouzi mají v podrážení svých zákazníků tradici. Divím se, že je ještě někdo ochoten uzavírat kontrakt s tamní vládou či francouzskou zbrojní společností.

  • cejkis
    00:27 09.08.2017

    Dusan Trend udávají peníze poskytnuté na vesmírné lety. Obama seškrtal rozpočet NASA a uvolnil peníze soukromým společnostem. Tyto společnosti přtáhly značné množství ...Zobrazit celý příspěvek

    Dusan

    Trend udávají peníze poskytnuté na vesmírné lety. Obama seškrtal rozpočet NASA a uvolnil peníze soukromým společnostem. Tyto společnosti přtáhly značné množství zaměstnanců z NASA. Celý proces není ničím jiným než privatizací kosmických letů za peníze daňových poplatníků.

    Analogicky je na tom státem sponzorovaná Tesla. A světe div se, podíly v těchto společnostech mají rodiny Rothschiledů a Rockefellerů, kteří sponozorovaly kampaně Obamy.

    A jinak tady máte seznam těch vašich dinosaurů v roce 2017. Můžete tam hledat počty startů spaceX :-)

    http://www.kosmo.cz/modules.ph... Skrýt celý příspěvek

  • cernakus
    00:01 09.08.2017

    "Reálnu schopnosť operovať v zahraničí ukázala napr. VB v roku 1982 v boji o Falklandy ... takú operáciu by Rusko ani dnes nezvládlo" Dusane, jinak duševně zdráv? Kdyby ...Zobrazit celý příspěvek

    "Reálnu schopnosť operovať v zahraničí ukázala napr. VB v roku 1982 v boji o Falklandy ... takú operáciu by Rusko ani dnes nezvládlo"

    Dusane, jinak duševně zdráv? Kdyby Francouzi nebyli zrádné kurvy a nepodrazily své zákazníky, tak tak britská eskapáda na hraně možností RAF a RN skončila hodně špatně.

    Například fenomenální a překomplikovaný Black Buck 1 až 7 by sfoukla jedna labuť a nepotřebovala by k tomu ani letiště na půl cesty, natož tucet doprovodných letadel.

    A na co bylo třeba celou taskforce RN, by dnes uklidil jeden Gorškov. A narozdíl od Sheffieldu by u toho nechcípl.

    To, že Rusko nemlátí kdejakého slabocha na druhé straně planety neznamená, že na to nemá kapacity.

    S tím pronájmem a nákupem u NATO opět taková lehká dezinterpretace. Co je výhodnější, koupit palivo v Řecku, pár set km od Tartúsu, nebo jej vozit z Krymu a handrkovat se s Tureckem o povolenku, které vymýšlelo bambilión zástupných důvodů, proč zrovna teď a teď nelze přes průlivy převážet palivo?!

    Ad kosmický byznys opět nepravdy.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
    22:45 08.08.2017

    cejkis No v tej Sýrii to až také jednoduché s logistikou nebolo .... Rusko si muselo prenajať lode, tankovať, kupovať palivo ... u štátov NATO : ) A čo sa týka ruského ...Zobrazit celý příspěvek

    cejkis

    No v tej Sýrii to až také jednoduché s logistikou nebolo ....

    Rusko si muselo prenajať lode, tankovať, kupovať palivo ... u štátov NATO : )

    A čo sa týka ruského raketového priemyslu .... Rusko ťaží z minulosti a určite ešte pár rokov bude. Faktom je, že dnes trend udávajú agresívne súkromné spoločnosti ako napr. SpaceX, ktoré robia revolúciu svojimi "recyklovateľnými" raketami, ktoré ešte síce potrebujú pár rokov vývoja ... ale už dnes je jasné, že starých "dinosaurov" vytlačia z komerčného trhu. A Rusko je v tomto procese úplne mimo ...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3