Zkušenosti z války v Koreji a Vietnamu využívají alianční vojáci

Foto: Vojáci si vyhlédli vhodné místo pro vybudování přístřešku, má být na odlehlém místě a splývat s prostředím. / 31. brchbo

Nutnou součástí přípravy všech vojáků před výjezdem do mise a vojáků určených do hotovostních sil je výcvik S.E.R.E. (Survival, Escape/Evasion, Resistence and Extraction) Jedná se o přípravu na přežití, únik, kladení odporu (odolávání nátlaku), vyzvednutí a návrat vojáka, který je odloučený od jednotky.

Tento výcvik absolvovali minulý týden vojáci z Čáslavi, Liberce a Přerova u 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany na posádkovém cvičišti v Radčicích.

V minulosti se záchraně osob, které upadly do zajetí nebo se staly nezvěstnými ve válečném konfliktu, nevěnovala velké pozornost. „Průlom nastal až v období druhé světové války během bitvy o Británii. Tehdy si Británie uvědomila, že nemůže přicházet o vycvičené letecké posádky, protože jich nemá dostatek a svěření letecké techniky nezkušeným pilotům jen zvyšuje ztrátu prostředku, proto se začala zabývat záchranou nezvěstných osob“, vysvětlil instruktor výcviku rotmistr Adam Hradecký. Do té doby byl voják lehce nahraditelný.

Foto: Oheň, který dává teplo do přístřešku, je vykopaný v zemi tzv. dakota fire hole. / 31. brchbo  

Zkušenosti z války z Koreji a Vietnamu s sebou přinesly rozvoj záchranného sytému osob. Díky vrtulníkové technice mělo vojsko schopnost vyzvednout osoby z těžce přístupného terénu, nasazovaly se záchranné týmy. Významnou roli zde hrály také politické, diplomatické a sociální aspekty.

Prostředí současných zahraničních misí, ve které působí alianční vojáci, přináší nové riziko jak pro jednotlivce, tak pro skupiny. Je to především odloučení od vlastní jednotky. Únosy a držení rukojmích se staly prostředkem pro uspokojení požadavků povstaleckých sil a vyvolání pocitu převahy nad koaličními jednotkami. Nejen pozemní, vzdušné a námořní síly, ale i civilní zaměstnanci ozbrojených sil a kontraktátoři jsou vystaveni hrozbě odloučení a únosu.

Foto: Těsně před vyzvednutím záchranným týmem zaujali vojáci neohrožující polohu. / 31. brchbo  

„Kurz S.E.R.E., byl dříve určen výhradně pro letecký personál a speciální síly. Změna nastala až v roce 2003, kdy konvoj jednotky logistické podpory vjel do léčky nachystané příslušníky irácké armády, 11 amerických vojáků bylo zabito a 6 zajato. Mezi zajatci byla i Jessica Lynch, kterou věznila irácká armáda devět dnů,“ popsal Hradecký. Tato zkušenost vedla k nutnosti rozšíření přípravy mezi všechny specializace, protože nebezpečí zajetí hrozí v určité míře všem nasazeným.

Během výcviku se vojáci učili, jak mají provádět skrytý přesun, aby se tak vyhnuli nepříteli. Trénovali dovednosti v přežití: přípravu stravy, rozdělávání ohně a stavbu přístřešku. Samostatným tématem bylo pak navázání kontaktu se záchranným týmem a procedura vyzvednutí odloučené osoby.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Jednotky AČR: 71. mechanizovaný prapor „Sibiřský“

Redakce Armádních novin se rozhodla postupně navštívit všechny jednotky Armády ČR a představit je ...

RECENZE: Kombinovaná sumka HSGI TACO

Mít u sebe zbraň je sice fajn (obzvlášť v nepřátelském prostředí…), ale pokud k ní nemáte zásobníky ...

Bojové střelby u 1. mechanizované roty

V měsíci listopadu absolvovali příslušníci 1. mechanizované roty závěrečný výcvik mechanizovaných ...

Combat Life Saver: Záchrana života pod palbou

Kasárna v Hranicích jsou domovem jednoho z pěti akreditovaných výukových center CLS (Combat Life ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Načítám diskuzi...