Jednotky AČR: 71. mechanizovaný prapor „Sibiřský“

71. mechanizovaný prapor Hranice
Foto: Voják 71. mechanizovaného praporu s historickým čestným názvem „Sibiřský“ / Jakub Horníček

Redakce Armádních novin se rozhodla postupně navštívit všechny jednotky Armády ČR a představit je našim čtenářům. Naší první zastávkou se stal 71. mechanizovaný prapor (71. mpr) ve městě Hranice, který nese bojový název „Sibiřský“. Tímto také děkujeme kapitánce Štěpánkové a nadporučíku Hamplovi za jejich vstřícnost a ochotu při naší návštěvě.



Kasárny z 19. století

71. mpr sídlí společně s velitelstvím 7. mechanizované brigády (7.mb) v kasárnách v moravském městě Hranice. Jednotka se pyšní skutečností, že sídlí v nejstarších kasárnách v České republice, nyní nesoucí jméno kasárna generála Zahálky.

 

Stavba kasáren probíhala především mezi léty 1851 a 1863. Dominantou je komplex tří velkých budov, kde sídlí velitelství 7. mb a velitelství 71. mpr. Všechny tři budovy jsou spojené chodbou o úctyhodné celkové délce 600 metrů.

 

Kapitánka Štěpánková, tisková mluvčí 7. mb, nám také prozradila zajímavý příběh. Legendární český běžec Emil Zátopek v zimě, když nemohl běhat venku, využíval právě tyto dlouhé chodby v budovách ke svému tréninku.

 

71_mechanizovany_prapor_2.jpg Foto: Kaple sv. Barbory v areálu hranických kasáren. / Jan Grohmann

 

Další dominantou a chloubou hranické posádky je kaple sv. Barbory z roku 1883. Svata Barbora je ochránkyně všech dělostřelců. Ostatně v Hranicích se cvičili v minulém i předminulém století důstojníci dělostřelectva z celého Rakousko-Uherska.

 

Přímo v areálu kasáren je obří lesopark, největší ve městě Hranice. Za parkem je venkovní stadion a výcvikový prostor kasáren. Naší průvodci nám také ukázali pietní místo v areálu věnované všem, kteří padli za naší zemi.

 

71. mechanizovaný prapor Hranice Foto: Pietní místo v kasárnách 71. mechanizovaného praporu. / Jan Grohmann



Předurčení 71. mechanizovaného praporu

Mechanizovaná pozemní jednotka praporního typu určená k eliminaci schopností protivníka zejména palebnou silou a rychlým manévrem. Je předurčená k plnění taktických (bojových) úkolů na území České republiky i mimo ní. Vyznačuje se vysokým stupněm pohotovosti, pohyblivostí a palebnou silou. Je schopna rychlých přesunů na různé vzdálenosti, navíc má částečnou schopnost přepravy vzduchem,“ dozvídáme se na briefingu po našem příchodu do kasáren.

 

Ostatně sami jsme se mohli přesvědčit o pohyblivosti a palebné síle 71.mpr osobně. O několik desítek minut později jsme tvořili "zadní voj" útočící čety BVP-2 ve výcvikovém prostoru Libavé. O tom však až později v článku.

 

Prapor se cvičí pro operace pod vedením EU nebo NATO, a především podle čl.5 Washingtonské smlouvy. Prapor v poslední době rovněž přizpůsobuje svůj výcvik mírovým, bojovým a humanitárním operacím mimo území ČR.

 

71. mechanizovaný prapor Hranice Foto: Hlavní sílu 71. mpr tvoří 36 vozidel BVP-2. / Jakub Horníček

 

Příkladem mírového nasazení byla kosovská mise v roce 2006, při které hraničtí vojáci dohlíželi na znesvářené srbské a albánské obyvatelstvo v Kosovu. Naopak před několika týdny skončila mise ve Wardaku, kde vojáci ze 71. mpr tvořili jádro výcvikového a mentorovacího týmu MAT (Mentor Adviser Team).

 

Technika

Hlavní sílu hranického mechanizovaného praporu tvoří 36 bojových vozidel pěchoty BVP-2. Stroje jsou rozděleny do tří mechanizovaných rot, každá se třemi mechanizovanými četami.

 

Mechanizovaným rotám pak sekunduje trojice palebných čet vyzbrojených 120mm minometem vz. 82. Čety jsou zařazeny pod minometnou baterii.

 

71. mechanizovaný prapor Hranice Foto: Vojáci jsou vyzbrojeni novými útočnými puškami CZ 805 BREN. / Jakub Horníček



Hlavní osobní výzbroj 71. mpr tvoří útočná pušky CZ 805 BREN a pistole CZ 75 SP-01 Phantom. Ač se některé jednotky AČR těší z nových kulometů FN Minimi, v Hranicích používají stále univerzální kulomety UK 59.

 

Z dalších zbraní můžeme zmínit pušku pro přesnou střelbu Dragunov nebo českou odstřelovací pušku Falcon OP 99.

 

Výcvik

Jak probíhá výcvik u 71. mpr jsme se díky ochotě naších průvodců mohli přesvědčit sami. Vyvrcholením naší návštěvy byla návštěva vojenského újezdu Libavá, kde zrovna probíhal výcvik mechanizovaných čet.

 

Dlužno připomenout, že díky zákazu vstupu si vojenský újezd Libavá zachovává jedinečnou, drsnou přírodu. Drsnost přírody dokreslilo v den naší návštěvy sice slunečné, ale chladné počasí. Vždyť náš chytrý fotoaparát ukazoval výšku 500 metrů nad mořem. „Tady je jen zima, nebo hodně velká zima,“ poznamenala kapitánka Štěpánková.

 

71. mechanizovaný prapor Hranice

Foto: Četa BVP-2 se řadí ke zteči na vrchol kopce. / Jakub Horníček



Tématem výcviku byla zteč trojice BVP-2 a jejich rojů na nedaleký "kopec obsazený nepřítelem". Vozidla na objekt zteče útočila pomocí protitankových řízených střel, lafetovaného 30mm kanónu i spřaženého kulometu. O zbytky odporu se pak postaraly sesednuté roje z vozidla.

 

Bohužel střelba řízenými protitankovými střelami probíhala mimo náš pohled. Avšak při vlastní zteči jsme měli šanci jet přímo za velitelským BVP-2, které koordinovalo, řídilo a hodnotilo útok cvičící jednotky. Největší dojem na nás udělala samozřejmě střelba z 30mm kanónu, jenž střílel střelami se svíticí stopovkou. Mohli jsme tak pozorovat celou dráhu letu střely, včetně jejího odrazu od svahu a kolmý odlet od země. Působívá podívána.

 

Po zlomení hlavního odporu se ke slovu dostal výsadek pěchoty, jenž se měl vypořádat se zbytkem nepřátel. Jak jsme se později dozvěděli, vojáci neměli balistické vesty, přesto i se zbraní jejich vybavení mělo hmotnost 20 kilogramů. Dobýt několik stovek metrů vzdálený vrchol tak nebylo nic snadného. Jak poznamenal lakonicky náš průvodce nadporučík Hampl: "Ten s kulometem toho už má plné zuby."



Video: Ostřelování cílů pomocí 30mm kanónu BVP-2. Doporučujeme si dát zvuk na maximum. / Jakub Horníček

 

Nejbližší budoucnost

Při naší návštěvě jsme se také ptali na možné plány a modernizační projekty. Neuvědomili jsme si však, že o modernizacích rozhoduje úplně někdo jiný. Jak nám bylo sděleno, o tom, jaké zbraně a co se bude modernizovat, rozhoduje Národní úřad pro vyzbrojování při ministerstvu obrany.

 

Zajímavá byla pro nás skutečnost, že v réžii 71. mpr probíhá také kurz CLS (Combat Life Saver), tedy bojových mediků. Cílem hnanických vojáků je, aby v každé jednotce bylo tolik „mediků“, kolik je jen možné, a aby v každém vozidle při výjezdu do zahraniční operace seděl voják s kurzem CLS. Ostatně, o kurzech CLS v Hranicích vás budeme v blízké budoucnosti informovat.

 

Mezi největší výzvy jednotky pro rok 2014 jistě patří zabezpečit třetí rotaci strážní jednotky v Mali. Vojáci mají čas do dubna, kdy dojde k odletu třetí skupiny do této africké země. Pomyslným vrcholem pak bude velké cvičení SABER JUNCTION (III) v záři příštího roku v německém výcvikovém centru Joint Multinational Readiness Centre Hohenfels v Německu.

 

JMRC (Joint Multinational Readiness Centre) v německém Hohenfelsu je moderním výcvikovým prostorem americké armády. V současné době probíhá v JMRC obří cvičení SABER JUNCTION II, kterého se účastní i vojáci 71.mpr.

Fotogalerie

71. mechanizovaný prapor Hranice
71. mechanizovaný prapor Hranice
71. mechanizovaný prapor Hranice 71. mechanizovaný prapor Hranice
71. mechanizovaný prapor Hranice
71. mechanizovaný prapor Hranice 71. mechanizovaný prapor Hranice

Nahlásit chybu v článku


Související články

Cvičení Grim Campaigner vrcholí

Od pondělí 7. do pátku 18. října cvičí ve Vojenském újezdu Hradiště víc než 1800 vojáků brigádního ...

Bezpilotní letoun nad Boleticemi sestřelen

„Cíl zničit!“, zaznělo celkem osmkrát ve středu 25. září na střelnici Podvoří ve vojenském ...

Albatrosy opouštějí náměšťskou základnu

Ve středu 23. října se konal u 22. základny letectva Náměšť nad Oslavou slavnostní nástup u ...

Aeromobilní uskupení – cesta budoucnosti Armády ČR

V několika posledních týdnech byla česká veřejnost informována prostřednictvím webové stránky AČR i ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • saracen
    20:43 08.11.2013

    Ak dobre počítam 36 BVP, 12 ks na rotu, to znamená, že mechanizovaná čata má 4 ks BVP-2, alebo je tá štruktúra iná? Máte bližšie info?

    Ak dobre počítam 36 BVP, 12 ks na rotu, to znamená, že mechanizovaná čata má 4 ks BVP-2, alebo je tá štruktúra iná? Máte bližšie info?

  • Jan Grohmann
    10:16 08.11.2013

    Dobrý den,
    budeme se snažit, jak jen to půjde. Chceme každou návštěvu spojit s nějakým větším cvičením, která se však nedějí až tak často.

    Dobrý den,
    budeme se snažit, jak jen to půjde. Chceme každou návštěvu spojit s nějakým větším cvičením, která se však nedějí až tak často.

  • Brazdic
    09:47 08.11.2013

    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat s jakou pravidelností budete publikovat články o útvarech?

    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat s jakou pravidelností budete publikovat články o útvarech?

Načítám diskuzi...