Záložáci na Hracholuskách trénovali s vodními záchranáři

Záložáci na Hracholuskách trénovali s vodními záchranáři
Výcvik ve vodě / autorka (Zvětšit)

Uniformovaní muži a ženy po pás ve vodě nebo ostře řízené záchranné čluny přijíždějící na pomoc tonoucímu. Záběry jako z akčního filmu byly o prvním zářijovém víkendu k vidění na hladině vodní nádrže Hracholusky. Plzeňští záložáci tu společně s vodními záchranáři cvičili dovednosti, jako je například manipulace s nosítky ve vodě nebo fixace zraněného ve ztížených podmínkách.

Vyhlášenou Hracholuskou přehradu v západních Čechách ovládli o víkendu 4. až 6. září 2020 aktivní zálohy a vodní záchranáři Českého červeného kříže. Obě složky se u přehrady sešly, aby společně trénovaly a pilovaly klíčové dovednosti ve vodě. Lidé ubytovaní v kempu Keramika, u něhož výcvik probíhal, tak měli možnost na vlastní oči vidět, jak náročná může být záchrana tonoucích a jaké dovednosti musí záchranáři zvládat, aby mohli potřebným pomoci.

Záložáci spolupracují se záchranáři 

Vojáci v záloze jsou důležitou a plnohodnotnou součástí ozbrojených složek Armády ČR. Pro profesionální armádu jsou významným pojítkem s civilisty, a je proto klíčové, aby aktivní zálohy zůstávaly v kondici a v kontaktu s ostatními složkami. 

Kromě toho, že jsou záložáci oporou vojáků z povolání a pravidelně s nimi spolupracují, jsou nasazováni i k posílení integrovaného záchranného systému, například při povodních nebo jiných živelních katastrofách. Často tak spolupracují nejen se záchranáři, ale také s policií. 


Výcvik plzeňských záložáků ve vodě; větší foto / autorka

Cvičení jako to, které probíhalo o víkendu na Hracholuské přehradě, tak má za cíl posílit připravenost aktivních záloh například na povodně nebo jiné mimořádné události a přírodní katastrofy. 

Převrácený člun a fixace zraněného

Muži a ženy v uniformách záložáků si na vodách Hracholuské přehrady vyzkoušeli vše, s čím by se v reálu mohli setkat, pokud by byli povoláni, aby pomáhali ve vypjatých situacích. „Vybraní příslušníci roty aktivních záloh si během výcviku sáhli například na řízení motorového člunu s přesným navedením k tonoucímu, záchranu tonoucího nebo manipulaci s nosítky ve vodě a následné zafixování zraněného,“ popisuje víkendovou akci prap. Marek Boháč. 

Výcvik se konkrétně zaměřil na zvládnutí plavání ve ztížených podmínkách, na základy ovládání různých druhů plavidel, na sebezáchranu i na záchranu tonoucího z vodní hladiny. Příslušníci aktivních záloh museli zvládnout také dohledávání utonulé osoby nebo záchranné práce v těžce přístupném terénu. 

V závěru cvičení se jeho účastníci přesunuli k několik kilometrů vzdálenému Novému mostu. Z tohoto silničního mostu u Hracholuské přehrady si vyzkoušeli slanění přímo na palubu záchranného člunu. 


Výcvik plzeňských záložáků ve vodě; větší foto / autorka

Všech devatenáct záložáků obstálo 

Na průběh cvičení dohlíželi zkušení vodní záchranáři a instruktoři Vodní záchranné služby Plzeň (VZS Plzeň), kteří se ho zároveň aktivně zúčastnili. Tato vodní záchranná služba působí zejména v oblasti vodního díla Hracholusky, kde zřídila stanici první pomoci s nepřetržitým provozem v letní sezóně. Kromě hladinové služby na Hracholuskách VZS Plzeň zajišťuje technické a zdravotní zabezpečení různých akcí. 

Cvičení obou složek bylo úspěšné a proběhlo podle plánu. „Všech devatenáct příslušníků aktivních záloh si osvojilo základy individuální i týmové činnosti při řešení krizových situací spojených se záchranou osob, poskytováním první pomoci a mohlo čerpat neocenitelné zkušenosti od příslušníků VZS ČČK Plzeň, kteří celý výcvik perfektně připravili a zrealizovali,“ uzavírá Marek Boháč. 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda pomáhá lidem, lidé pomáhají armádě

Kromě lékařů, zdravotních sester, vědců v laboratořích, policistů nebo hasičů se v první linii ...

Plukovník Vávra: Zjišťujeme, co 15 000 veteránů trápí, a chystáme změny

Od začátku devadesátých let se Česká republika zapojila do řady misí, z nichž vzešli novodobí ...

Mise v Perském zálivu vrátila československé armádě dobré jméno

Československo si odžilo teprve pár měsíců demokracie, když svět s napětím sledoval eskalaci ...

Amar Ibrahim: Kluky, kteří prošli našimi kurzy, přijali ke speciálním jednotkám

Do areálu u Českého lesa přichází skupinka mužů s batohy na zádech. Sesedají si pod přístřešek ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • JerzyŔ
    19:23 10.09.2020

    články paní autorky jsou takové, jak to říci, no určitě by se dobře uplatnila při jásavém líčení života a činnosti vojáků ZVS ČSLA v pořadu Plná poĺná dobrých zpráu, ktorý pre ...Zobrazit celý příspěvek

    články paní autorky jsou takové, jak to říci, no určitě by se dobře uplatnila při jásavém líčení života a činnosti vojáků ZVS ČSLA v pořadu Plná poĺná dobrých zpráu, ktorý pre poslucháčou pripravuje každý týžděň Redakce armádního vysílání Československého rozhlasu. V té době by akorát nepoužívala slovo "klíčové", to je rozšířené až teď ve vyspělé demokratické kapitalistické společnosti. (klíčové dovednosti, klíčový manažer, klíčový obchodní partner).

    Při vší úctě k záložním vojákům, lidem, kterým přes různá negativa ve fungování státu, ve kterém v současné době žijeme, záleží na jeho osudu, na tom, aby zůstal aspoň takový, jaký je, a dobrovolně se připravují na jeho obranu, nebo výpomoc při krizích různého druhu, věnujíce tomu svůj volný čas a úsilí,
    při vší úctě k záchranářům, kteří jsou nejenom zdravotníci nebo lékaři, ale k tomu i potápěči, horolezci, piloti vrtulníků a jiné odbornosti , a v mnohých případech jim jde při záchraně cizího člověka docela o d..kuSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...