Svobodný duch iráckého Mosulu se ztratil v krutovládě Islámského státu

Mosul 2015
Tmavý oblak s dosti hrozivými zvuky prozrazuje, že v okolí Mosulské přehrady právě probíhá irácko-kurdská vojenská ofenzíva / Autor

Mosul, největší město severního Iráku, je po obsazení džihádisty hlavním městem Islámského státu v Iráku.

Sunitští džihádisté, zejména pak militanti ze Sýrie dokázali mobilizovat bývalé radikální přívržence režimu Saddáma Husajna, kteří chtějí svobodný Irák opět uvrhnout do temnoty a nastolit novou diktaturu podobnou té za vlády Saddáma Husajna. V Mosulu se jich od osvobození Iráku skrývalo nejvíce. Toho využili zahraniční džihádisté.

Vstup do města. Dovnitř můžeš. Ven nikoliv. Přístupových cest je několik, hlavní je spojnice ze Sýrii a jejím hlavním městem syrského Islámského státu Rakka. Ostatní vstupy jsou plně pod kontrolou džihádistů nebo uzavřeny. Džihádisté zničili na severu města přístupový most do města, aby tak znemožnili irácko-kurdským jednotkám snadný přístup do města.

Liberální duch města je ztracen

Náboženská rozmanitost Mosulu je opět ohrožená. Naposledy tak bylo za režimu Saddáma Husajna.

Mosul by v posledních deseti letech ukázkou toho, že i v převážné muslimské zemi mohou kultury odlišných národností i náboženství žít v poklidu vedle sebe. Šíité, sunnité, křesťané, jezídové i židé. Většina z nich se snažila z města uprchnout ještě před jeho obsazením. Zůstali jen sunnité, kteří byli odjakživa více nakloněni bývalému režimu Saddáma Husajna. Právě proto džihádisté zničili v Mosulu několik konkurenčních šíitských mešit, dívčích škol i muzeí.

Na cestě směr Mosul / Autor

Z Mosulu pochází nejvíce uprchlíků, odhaduje se, že okolo půl miliónu. Jezídové, křesťané, ale i muslimové, kteří by nebyli loajální vůči Islámskému státu byli donuceni uprchnout. Kdo zůstal, byl popraven. Majetek uprchlíků ukořistili džihádisté Islámského státu a darovali ho nebo prodali lidem podporující jejich zvrácenou ideologii. Zbývající obyvatelé žijí ve strachu z této plně ozbrojené militantní skupiny.

Z Mosulu byl vytvořen doslova policejní stát, který zatím přestál několik občanských nepokojů. Z města není možné odjet bez povolení džihádistů.

Město plně pod kontrolou džihádistů

V Mosulu je několik militantních organizací, zabezpečující pořádek po vzoru Islámského státu. Mravnostní policie, která hlídá, aby občané dodržovali islámské tradice. Daňová policie vybírá daně. Kdo není muslim, odvádí vyšší daň nebo musí konvertovat k Islámu.

Odejít nemůže, byl by bezpečností riziko pro Islámský stát. Kdo však je třeba i jen podezřelý z podpory iráckých vládních sil, je nemilosrdně veřejně popraven. Elitní policie je sbor, ve kterém jsou špičky těch nejoddanějších občanů Islámského státu, zejména džihádistů ze Sýrie a bývalých přívrženců režimu Saddáma Husajna.

 V pozadí Mosulská přehrada. Boje stále pokračují. / Autor

Jde o nejobávanější militantní sbor, který má pravomoc nad osudem běžných občanů a jejich majetkem. Vykonávají také popravy. V neposlední řade zde funguje dopravní policie, kontrolující povětšinou příjezdové cesty do Mosulu a to, aby se nikdo z města nedostal.

V okolí města jsou rozmístěné miny, příjezdové cesty hlídají odstřelovači.

Hrozba potopy nebo nedostatku vody

Je to rok, co džihádisté z Islámského státu získali kontrolu nad strategicky důležitou největší iráckou přehradou poblíž Mosulu. Hrozilo nebezpečí, že se pokusí vytopit města ležící pod přehradou po proudu řeky Tigris nebo odříznout místní obyvatelé od elektrického proudu a vody, aby je donutily přidat se na jejich stranu, tak jak to dělával bývalý režim Saddáma Husajna.

Irácké a kurdské vojenské jednotky proto podnikly v letošním roce několik dobře plánovaných útoků na pozice džihádistů. Ti se začali pomalu stahovat z již obsazených pozic. Nakonec utekli před koaličním bombardováním Spojenými státy a jejich spojenci.

Kurdské jednotky Pešmerga versus Islámský stát, cesta k Mosulu

Před útěkem džihádisté stačili umístit v okolí přehrady velké množství min a improvizovaných nástražných zařízení, aby tak znesnadnily postup irácko-kurdským vojenským jednotkám.

Nad přehradou vlaje irácká a kurdská vlajka

O Mosulskou přehradu boje stále pokračuji a to i přesto, že je plně pod kontrolou irácko-kurdských vojenských jednotek. Bitva o přehradu není zcela vybojována. Džihádisté stále napadají vojenské pozice irácko-kurdských jednotek nebo vyhrožují dalšími útoky.

Spojené státy se snaží pomoci, do boje o obranu strategické přehrady a proto je stále nasazeno letectvo. To však nestačí. Trvalá přítomnost irácko-kurdských vojáků u přehrady je nutností. Ostatně i občasné koaliční letecké údery v blízkosti přehrady, protože stále hrozí riziko opětovného útoku ze strany džihádistů z Mosulu.

 V pozadí, poslední linie před Mosulem, symbolicky pojmenované irácké městečko Sharya. Vpravo Mosulská přehrada. / Autor

Irák nemusí zničit jen válka, ale i voda

Původně byla pojmenována po Saddámu Husajnovi, který si z ní chtěl udělat další pomník svého kultu, ale také způsob vydírání nad neposlušnými občany. Podobně dnes uvažují i džihádisté z Islámského státu, kteří po většinou sloužili právě v ozbrojených milicích Saddáma Husajna.

Džihádisty dříve obsazená přehrada není jediný problém. Špatně navržená stavba bývalými lidmi ze strany Saddáma Husajna a neustálé napětí a boje v okolí přehrady nedovolují v dohledné době její náročnou opravu.

Pokud by se přehrada protrhla, byla by zatopena celá jižní část Iráku od Mosulu až po Bagdád. Voda by mohla dosahovat výšky i několika metrů.

Ztráta Mosulu znamená konec Islámského státu v Iráku

Obsazení Mosulské přehrady bylo pro džihádisty jen krátkodobý úspěch. O město Mosul se již povede delší a náročnější boj. Islámský stát ve své veškeré zrůdnosti bude poražen, avšak bude to stát nemalé finanční náklady a lidské úsilí. Teprve po ovládnutí Mosulu budou schopni Iráčané obnovit bezpečný Irák, právě proto se chtějí irácké i kurdské vojenské jednotky pokusit co nejdříve dobýt irácké město Mosul zpět.

Probíhající irácko-kurdská vojenská ofenzíva a koaliční bombardování na prozatím islamisty obsazené pozice. / Autor

Optimistickou zprávou nemůže být ani to, že Islámskému státu nedocházejí ani tak peníze, jako podpora místních lidí. Proto se džihádisté zejména v okolí Mosulu již nějakou dobu drží mimo některé pozice. Přestávají jezdit ve vojenských autech, které byly polepeny symboly Islámského státu a začínají jezdit v civilních autech, tak aby splynuli s obyčejnými civilisty. To však při samotných střetech může být komplikovanější a může dojít k obětem na civilním obyvatelstvu. Není výjimkou, že vojenské pozice mají umístěné na civilních objektech, jako jsou nemocnice, školy, obchody.

Koaliční nálety Spojených států a jejich spojenců jsou navíc v takto hustě obydlené oblasti, kde jsou civilisté velice problematické, skoro až nemožné. S tím samozřejmě Islámský stát počítá a stalo se to jeho velice účinnou strategií.

Ve městě žije okolo dvou miliónu civilistů, kteří nemají kam odejít a nebo se vlastními silami bránit radikálům z Islámského státu. Džihádistům jde o to, zapadnout mezi obyčejné obyvatele Mosulu, protože se bojí blížící se vojenské irácké a kurdské ofenzívy ke které může dojít v nejbližší době. Samotný střet však bude na hodně dlouho dobu.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Islámský stát zaútočil na egyptskou válečnou loď

Islámský stát (IS) se přihlásil k útoku na egyptskou válečnou loď, který proběhl 16. června u ...

Dobytí Palmýry Islámským státem v širším kontextu

Jedním z prvních cílů letošní jarní ofenzívy Islámského státu (IS) v Iráku a Sýrii bylo dobytí ...

Velmoci a multipolarita II

Přetahování států o území, přístup k surovinám, kontrola nárazníkových oblastí či sfér vlivu je ...

Taliban útočí na severu Afghánistánu

Letošní ofenziva Talibanu je zaměřená zejména na dosud poměrně klidné severní oblasti Afghánistánu. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Petr M
    19:46 04.08.2015

    Mně se líbil film zelená zona

    http://www.csfd.cz/film/234976...

    Mně se líbil film zelená zona

    http://www.csfd.cz/film/234976...

  • jobr23
    12:48 04.08.2015

    Co se týká války USA versus Irák, je dobré shlédnout Kanadský film z roku 2009, "Mezi zloději". Je tam dost dobrých myšlenek, proč tomu tak bylo a podobně. Provedení akčních scén ...Zobrazit celý příspěvek

    Co se týká války USA versus Irák, je dobré shlédnout Kanadský film z roku 2009, "Mezi zloději". Je tam dost dobrých myšlenek, proč tomu tak bylo a podobně. Provedení akčních scén filmu je třeba ponechat na individuálním zvážení každého diváka. Záleží na tom, co na filmu hledáte.Skrýt celý příspěvek

  • niko
    12:31 04.08.2015

    Mily Petr M, no praveze to jasne nie je. :) Pod dozorom Americanov poprava urcite nebola. USA predali Sadama irackym uradom, ktore ho odsudili. Cela poprava ale vzbudila rozpaky, ...Zobrazit celý příspěvek

    Mily Petr M, no praveze to jasne nie je. :) Pod dozorom Americanov poprava urcite nebola. USA predali Sadama irackym uradom, ktore ho odsudili. Cela poprava ale vzbudila rozpaky, ked sa zverejnilo video natocene na mobil jednym z pritomnych. Sadama tam slovne napadali a kricali hesla sadrovych sitskych milicii. Teda milicii, ktore bojovali proti USA a vlade. Nakoniec ho popravili. Bolo z toho velke halo v mediach.
    Porovnavat Sadama s IS je ako porovnavat zlo s este väcsim zlom. Saddam bol uz pocas svojho zivota celkovo dost nepopularny aj v arabskom svete nie len v EU a USA. Sitske a kurdske obyvatelstvo ho nemuselo a jediny, kto ho podporoval boli mensinovy suniti. Ver mi, ze za Saddamom tam nikto neplace.Skrýt celý příspěvek

  • Petr M
    11:59 04.08.2015

    niko, i když sadáma nepopravil američan, vše bylo pod dozorem USA, to je přece jasné. Nevím, jak šijité, sunité, kurdové vzpomínají Sadáma, ale za něj byl v zemi relativní ...Zobrazit celý příspěvek

    niko, i když sadáma nepopravil američan, vše bylo pod dozorem USA, to je přece jasné.
    Nevím, jak šijité, sunité, kurdové vzpomínají Sadáma, ale za něj byl v zemi relativní pořádek, a většina by byla asi radši za něj, než za teroristy z IS

    To stejné v Libyi, za Kadáfího tam byl 40 let klid a pořádek, po tom, co jej teroristé s podporou Nato zabili, je to zhroucený stát, loutková demokratická vláda nemá žádnou moc a vliv, země je rozdělená, vládnou kmeny, teroristé z IS a alkajdy, a miliony imigrantů jsou na cestě do EU.Skrýt celý příspěvek

  • niko
    08:58 04.08.2015

    No pisat o tom ako iracania placu za Sadamom je myslim si len znak toho, ze vam chyba prehlad chlapi. Sadam pochadzal z minoritnych sunitov, ktorych pocas svojej vlady vyrazne ...Zobrazit celý příspěvek

    No pisat o tom ako iracania placu za Sadamom je myslim si len znak toho, ze vam chyba prehlad chlapi. Sadam pochadzal z minoritnych sunitov, ktorych pocas svojej vlady vyrazne privilegoval. Tyto neboli spokojni so zmenami po jeho "odchode". V sunitskom trojuholniku (napr. provincia Anbar) boli najväcsie povstania proti Americanom a taktiez proti sucasnej irackej vlade. Ta je zase pre zmenu zlozena prevazne z majoritneho sitskeho obyvatelstva. No a sunitov v podstate diskriminuje (dodavky vody, potravin, vystavba atd. su tam obmedzenejsie ako v sitskych castiach). Preto sa suniti pridavaju vo väcsom mnozstve k IS a preto asi aj v dobrom spominaju na Sadama. No majoritne sitske obyvatelstvo (ktore popravilo Sadama, nie Americania, ved z toho bola kauza) a Kurdi urcite za Sadamom neplacu. Prave naopak.Skrýt celý příspěvek

  • Petr M
    22:03 03.08.2015

    Sadám to měl v Iráku pevně v rukou, ale nebyl poslušný usa, tak ho pod vymyšlenou záminkou programů zhn, svrhli a zabili.. současná loutková slabá vláda s armádou vycvičenou na ...Zobrazit celý příspěvek

    Sadám to měl v Iráku pevně v rukou, ale nebyl poslušný usa, tak ho pod vymyšlenou záminkou programů zhn, svrhli a zabili.. současná loutková slabá vláda s armádou vycvičenou na "zelené louce" nemá zkušenosti, odhodlání, má slabou morálku. Kdyby neměla velkou podporu západu, tak už IS ovládá celý Irák.Skrýt celý příspěvek

  • lorgarius
    21:01 03.08.2015

    Sunitští džihádisté, zejména pak militanti ze Sýrie dokázali mobilizovat bývalé radikální přívržence režimu Saddáma Husajna, kteří chtějí svobodný Irák opět uvrhnout do temnoty a ...Zobrazit celý příspěvek

    Sunitští džihádisté, zejména pak militanti ze Sýrie dokázali mobilizovat bývalé radikální přívržence režimu Saddáma Husajna, kteří chtějí svobodný Irák opět uvrhnout do temnoty a nastolit novou diktaturu podobnou té za vlády Saddáma Husajna. - obavam sa ze na Sadama v Iraku momentalne spominaju ako na zlateho vladcu, ktory v krajine mozno silnou rukou, ale predsa udrziaval mier a poriadok.Skrýt celý příspěvek

  • kubo4747
    20:01 03.08.2015

    Neviem prečo OSN nevytvorí medzinárodnú koalíciu proti IS a nevymaže ich z mapy inváziou? Nálety sú málo efektívne, mali by ich začať aspoň kobercovo bombardovať, vtedy by sa ...Zobrazit celý příspěvek

    Neviem prečo OSN nevytvorí medzinárodnú koalíciu proti IS a nevymaže ich z mapy inváziou? Nálety sú málo efektívne, mali by ich začať aspoň kobercovo bombardovať, vtedy by sa rozpínanie IS určite zastavilo. Zrejme by to stálo dosť civilných obetí, ale je možné, že IS by ich zabilo ešte viac. Veď IS bojuje proti každému, kto nesúhlasí s ich ideológiou, nie? Keď to chcú riešiť náletmi, tak by mali začať používať B-52, B1 Lancer a iné, aby to malo aspoň nejaký zmysel.Skrýt celý příspěvek

  • niko
    15:11 03.08.2015

    Husein pokial viem bol sunita. Nemohol teda viest sitske milicie. Sitske milicie viedol dlho Muktada as Sanr. Viedol ich aj pocas bojov proti americanom, potom ich ciastocne ...Zobrazit celý příspěvek

    Husein pokial viem bol sunita. Nemohol teda viest sitske milicie. Sitske milicie viedol dlho Muktada as Sanr. Viedol ich aj pocas bojov proti americanom, potom ich ciastocne rozpustili a zaclenili do ozbrojeneho zboru a 2014 ich Sadr zase aktivizoval. Teraz bojuju proti IS. Sam Sadr sa stal zase politicky cinny, aj ked sa chcel z politiky stiahnut. IS su prevazne suniti, v sitoch vidia bezvercov. Takze je logicke, ze sa proti IS spajaju sitske sily.Skrýt celý příspěvek

  • Norwall
    12:32 03.08.2015

    Pokial viem tak byvale Shitske Husajnove milicie teraz bojuju proti IS, co je na tom pravdy?

    Pokial viem tak byvale Shitske Husajnove milicie teraz bojuju proti IS, co je na tom pravdy?

Načítám diskuzi...