Výsledky boje USA proti terorismu: rozdílný pohled prezidentských kandidátů

WTC
Foto: Důsledky teroristických útoků na Světové obchodní centrum

Americká prezidentská kampaň dospěla do svého finále. Od jednoznačné odpovědi na otázku, kdo bude stát v čele nejsilnější světové mocnosti v příštích letech, nás dělí jen několik desítek hodin. Hledání odpovědi na otázku, jak se USA během právě končícího prezidentského mandátu Baraka Obamy dařilo bojovat s mezinárodním terorismem je však složitější.

 

Srovnání pohledů obou prezidentských kandidátů na tuto oblast přinesl v minulých dnech například deník The New York Times (NYT) s tím, že jejich názor na dosavadní výsledky boje proti mezinárodnímu terorismu se zásadně liší.

Jak deník uvádí, Barak Obama během své předvolební kampaně opakovaně v souvislosti s bojem proti terorismu vyzdvihoval skutečnost, že se americkým speciálním jednotkám podařilo zlikvidovat většinu vůdců Al Káidy, včetně zakladatele této mezinárodní teroristické organizace Usámy bin Ládina. Podle Obamy proto tato teroristická organizace již nepředstavuje ani pro Spojené státy, ani pro jejich spojence, vážné nebezpečí.

Mnohem zdrženlivější pohled na úspěchy boje amerických bezpečnostních složek proti mezinárodnímu terorismu má podle NYT  Obamův protikandidát Mitt Romey. Podle jeho názoru v poslední době prohrává Západ válku s mezinárodním terorismem především v oblasti Arabského poloostrova a severní Africe.

Britský deník The Guardian soudí, že má současný americký prezident pravdu, když tvrdí, že z globálního hlediska již Al Káida nepředstavuje vážné nebezpečí. List však současně dává za pravdu i jeho republikánskému protikandidátovi Mittu Romeymu. Ten upozorňuje na skutečnost, že islamističtí teroristé v současné době představují hrozbu především pro regiony, v nichž mají své základny. 

Pentagon Foto: Následky nárazu do budovy Pentagonu / Wikipedia

Skutečnost, že se regionální skupiny islámských radikálů v současné době zaměřují spíše na prosazení své ideologie v rámci území, na nichž operují, než na útoky proti USA, případně některým západoevropským zemím, potvrdil deníku NYT Brian Fishman z Nové americké nadace, specializující se na problematiku mezinárodního terorismu.

 „Svým způsobem jsme se vrátili před 11. září 2001. Místní extremistické skupiny se soustředí na to, aby dosáhly vyhlášených cílů v zemích, kde operují, i když se někdy navenek hlásí ke globálním prohlášením Al Káidy,“ uvedl Fishman pro list The New York Times.

Fishman současně kritizoval Mitta Romeyho za to, že nerozlišuje mezi jednotlivými radikálními muslimskými skupinami. „Stále existuje tendence nevidět rozdíly mezi nimi. Ve skutečnosti je však takovýto přístup kontraproduktivní, protože smazává rozdíly mezi jednotlivými muslimskými skupinami. Právě využití těchto rozdílů by přitom mělo hrát významnou roli v boji proti teroristům,“ řekl NYT Fishman.

NYT také konstatuje, že činnost některých teroristických skupin, hlásících se navenek ideologicky k Al Káidě, například těch, které působí v Mali, má spíše kriminální charakter, neboť se zaměřuje především na únosy lidí kvůli výkupnému a pašování drog. Z ideologického hlediska největší nebezpečí pro Západ naopak podle tohoto deníku představují jemenští radikální islamisté.

Jak The New York Times dále uvádí, postavení Al Káidy mezi obyvateli muslimských regionů ve světě v posledních letech poškodila skutečnost, že během teroristických útoků, za něž tato teroristická organizace převzala odpovědnost, zahynulo velké množství muslimů.

Rozdílný pohled obou prezidentských kandidátů na otázku, jak velké nebezpečí představuje pro Spojené státy v současné době Al Káida ukázala i rozdílná reakce Baraka Obamy a Mitta Romeyho na útok muslimských ozbrojenců na americký konzulát v Benghází letos v září.

Upozornil na to například list Los Angeles Times. Ten uvedl, že zatímco Obamova administrativa se zpočátku snažila tuto událost vysvětlovat jako výsledek živelného rozhořčení místních obyvatel nad zveřejněním ukázek z kontroverzního filmu „Nevinnost muslimů“ na internetovém serveru YouTube, Mitt Romey od počátku zdůrazňoval, že nejde o náhodu, ale o předem naplánovaný teroristický útok.

Zdroj: NY Times , Guardian , LA Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bangladéšský soud uzavřel případ vzpoury z roku 2009

Bangladéšský vojenský soud o víkendu odsoudil k nepodmíněnému trestu odnětí svobody přes 700 ...

Sebevražedný atentátník zabil v Afghánistánu 41 lidí

Čtyřicet jedna lidí zemřelo a 56 dalších bylo zraněno při sebevražedném útoku před mešitou v hlavním ...

Detaily a pozadí izraelského náletu na Súdán

Týden nazpět izraelské letectvo podniklo nálet na Súdán. Cílem byla zbrojovka Jarmúk ve městě ...

Egyptské bezpečnostní síly zasáhly proti radikálním islamistům

Egyptské bezpečnostní síly tuto středu zadržely 12 militantních islamistů, které podezřívají ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Alex
    16:17 05.11.2012

    Tak kdo jako první přijde s konspiračními teoriemi? :D

    Tak kdo jako první přijde s konspiračními teoriemi? :D

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 3