Výsadkářské cvičení a další armádní tipy, jak zvládnout karanténu

Výsadkářské cvičení a další armádní tipy, jak zvládnout karanténu
Velitel výsadkářů Ivo Zelinka na instruktážním videu ke cvičení. / YouTube (Zvětšit)

Už více než čtyři týdny platí v České republice nouzový stav. Lidé by neměli zbytečně vycházet, děti nechodí do školy, polovina obchodů zůstává zavřených. K tomu se přidává strach o blízké a sociální izolace. Zvládnout takové stresové situace je náročné. Odborníci proto doporučují dodržovat disciplínu. Inspirací se v tomto ohledu může stát armáda.

Nejdříve zavřely školy a řada rodičů se musela vypořádat s tím, že pomáhá dětem s učením, a ještě jim musí vymyslet volnočasové aktivity. K tomu se přidalo omezení pohybu. Vláda vyzvala zaměstnavatele, aby lidem umožnili, v co největší možné míře práci z domova. V bytech je najednou plno. Dospělí musí rozdělit svoji pozornost mezi home office, potomky a běžnou péči o domácnost. Kromě přírody není kam utéct. Své dopady má i sociální izolace a nejistota, na níž nejsou současné generace zvyklé. 

Nouzový stav a potažmo karanténu mohou pomoci zvládnout armádní pravidla a vojenské zkušenosti. Pokud například vojáci odjíždí na misi nebo nastoupí na výcvik, ocitají se v prostředí, kde jsou izolováni od svých blízkých, netuší, kdy a zda vůbec budou nasazeni. 

Čekání je tíživé. Armády po celém světě proto dobře vědí, jak klíčové je udržovat i ve vypjatých chvílích disciplínu a řád. Tedy pravidelný budíček a večerku, cvičení, vzdělávání a výcvik střídaný s přestávkami na jídlo a trochou osobního volna. Podobný časový rozvrh, pochopitelně s úpravami, je možné přenést i do domácností. 


Co můžeme udělat pro sebe v době karantény

Strukturujte si den 

Situace, v níž se nyní většina lidí ocitla, je bezprecedentní a postihuje naprosto všechny. Proto podle psychologů i stres, který nyní zažíváme, může být nadlimitní. Nabízí se srovnání s válkou, ale takové přirovnání podle vědkyně Julie Dobrovolné, která se dlouhodobě zabývá zkoumáním stresu, pokulhává. „Proti válečnému stavu vidím řadu odlišností. Koronavirus bychom se neměli snažit vyřešit, lepší je zaměřit se na každodenní rutinu,“ řekla v rozhovoru pro DVTV. 

Dobrovolná připodobňuje současnou situaci k izolaci, kterou zažívají například astronauti, jež se připravují na misi ve vesmíru. „Doporučení, jak izolaci zvládnout, nejsou nová. Směřují ke strukturování denního režimu, ke strukturování celého dne. Ten by neměl být jen bezbřehou masou hodin. Místo by v něm měla mít i vhodná míra fyzické aktivity, což bych v současné době nevnímala jako prevenci obezity, ale spíše jako ventil stresu,“ dodala. 


První lekce

Zacvičte si s výsadkáři 

Lidem, kteří jsou nyní „zavření“ doma a chybí jim pohyb, se rozhodli vyjít vstříc výsadkáři z chrudimského 43. výsadkového praporu, jenž patří mezi elitní jednotky české armády. Od poloviny března zveřejňují na internetu videa s návodem, jak doma cvičit. „To, co jiní vidí jako problém, výsadkáři vnímají jako příležitost,“ říká velitel výsadkářů Ivo Zelinka. 

Pro cvičení není třeba žádné zvláštní vybavení. Střídají se v něm dřepy, kliky, sedy-lehy nebo výpady. Nechybí ani protažení na závěr. Zajímavostí pak je, že i muži, jimž Ivo Zelinka velí, a kteří nyní společně s policií slouží na hranicích, mají čas si zacvičit. „V kasárnách se toho totiž moc dělat nedá a fyzická příprava je tak jednou z dobrých možností, jak využít čas,“ konstatuje. 


Zacvičit si ale můžete i s liberickými chemiky nebo dalšími jednotkami.

Mluvte o svých emocích

S vypjatými situacemi mají velké zkušenosti vojenští psychologové. Jedním z jejich doporučení je mluvit o emocích, strachu a stresu z pandemie koronaviru. Ve struktuře dne tak může být i okénko, kdy si všichni členové domácnosti sednou a popovídají si otevřeně o svých pocitech. 

Pro některé lidi ale může být těžké se svěřit svým blízkým anebo jednoduše žijí sami a nemají s kým mluvit. Nejen pro ně armáda zřídila psychologickou podporu a poradenství. Lidé mohou volat na Vojenskou linku psychologické pomoci (973 255 140) v běžné pracovní dny i o víkendech, a to od sedmi ráno do půlnoci. Linka je v provozu od 20. března.

„Všem, kdo zatelefonují, jsme připraveni poradit, jak zvládat samotu i stres v tomto nelehkém období. Stres oslabuje imunitu a v tom chceme pomoci,“ vysvětluje plukovnice Helena Sováková z Agentury vojenského zdravotnictví, která s myšlenkou linky psychologické pomoci přišla. 

Lidi teď nejvíce zajímá, jak společně zvládnout situaci, kdy je celá rodina v karanténě nebo jak si poradit s panikou a strachem. „Poradíme také, jak komunikovat s dětmi, co v karanténě udělat pro sebe a pro druhé či jak se zklidnit, když nemohu spát,“ uzavírá Sováková.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Inspirace Rakouskem-Uherskem: Obrana České republiky bez Aktivní zálohy nemá smysl

Když se v naší zemi řešilo, že by obrana byla založena na profesionální armádě a členství v NATO, ...

Ochrana obyvatelstva ve 21. století

Současná situace s virem COVID-19 vyvolává i otazníky v oblasti osobní ochrany osob v krizových ...

Armáda se postavila koronaviru. Vojáci hlídají hranice a rozváží materiál

S khaki rouškou přes ústa vojáci pomáhají při hraničních kontrolách a rozváží zdravotnický materiál. ...

Armáda pomáhá lidem, lidé pomáhají armádě

Kromě lékařů, zdravotních sester, vědců v laboratořích, policistů nebo hasičů se v první linii ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • semtam
    21:46 16.04.2020

    palec hore

    palec hore

Načítám diskuzi...