Čínská hrozba nutí Japonsko zvyšovat vojenské výdaje

Japonští vojáci
Foto: Japonští vojáci na cvičení / Wikipedia

Roli největší vojenské síly ve východní a jihovýchodní Asii pomalu přebírá Čína od Japonska. Země vycházejícího slunce tuto skutečnost samozřejmě nelibě nese a oprávněně se obává o svou mocenskou pozici v oblasti. V reakci na čínské vojenské ambice se proto Japonsko rozhodlo zvýšit své vojenské výdaje.

Japonsko ročně vydává na obranu pouze 1 % svého HDP, ale díky své velké ekonomické síle se jedná o 60 miliard dolarů každý rok. Naproti tomu Čína vydává každý rok na obranu 143 miliard dolarů, tedy více než 2× tolik co Japonsko.

Zvýšení vojenského rozpočtu se tak vzhledem k absolutním výdajům zdá malé – pouze 1,2 miliardy dolarů ročně navíc. Na druhou stranu, je to poprvé po 11 letech, kdy se Japonci rozhodli zvýšit své obranné výdaje.

"Rozhodli jsme se, že dodatečný rozpočet bude použit na výzkum nového radarového systému, stejně jako na nákup paliva a dalších nákladů na údržbu pro letadla včasného varování," řekl nejmenovaný japonský úředník, pod podmínkou anonymity.

Kromě zvýšení obranného rozpočtu však Japonsko uvolní (mimo rozpočet ministerstva obrany) dalších 2,1 miliardy dolarů na modernizaci nebo nákup nového vojenského vybavení. Podle polského vojenského magazínu Altair by však velikost speciálního finančního „balíčku“ mohla časem dosáhnout až hodnoty 100 miliard dolarů.

japonské stíhačky F-15 Foto: Stíhačky F-15 tvoří hlavní údernou sílu japonského letectva / Wikipedia

Oznámení o zvyšování vojenských výdajů Japonska přišlo potom, co vláda japonského premiéra Šinzó Abého předvolala čínského velvyslance. Důvodem byl průnik čínských vládních plavidel do vod kolem sporných ostrovů Sankaku (čínský Tiao-jü-tao). Čína se proti předvolání ohradila. Podle ní je plavba čínských lodí k těmto ostrovům, „normální“ protože se jedná o čínské území.

Incident s loďmi je však jen malá část války nervů mezi Čínou a Japonskem. Příkladem jsou poslední týdny, kdy japonské stíhačky F-15 pravidelně startují k čínským letadlům, které narušují vzdušný prostor sporných ostrovů.

Kazuhiko Togo, ředitel Institute for World Affairs na univerzitě Kyoto Sangyo, k tomu řekl: “ Čína veřejně řekla, že v případě potřeby získá ostrovy silou a podle toho se také chová. Aby se zabránilo možnému ozbrojenému střetnutí, Japonsko nemá jinou možnost, než vytvořit odstrašující účinek skrze zvyšování svého obranného rozpočtu.“



Klid Japoncům nepřidává ale ani Severní Korea. Ta poslala na oběžnou dráhu raketu, která přeletěla nad japonským územím. Vojenští analytici však spekulují o tom, že Severní Korea pouze maskuje zkoušky vojenských balistických raket.

Na druhou stranu, Japonské zvyšování vojenského rozpočtu se nemusí líbit ani Jižní Koreji, která vede s Japonskem celou řadu územních a historických sporů. Státy ve východní i jihovýchodní Asii si navíc velmi dobře pamatují japonské řádění během druhé světové války a k jakýmkoliv japonským vojenským ambicím přistupují nanejvýš podezřívavě.  

Zdroj: SIPRI, Altair, Defence Talk

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čína údajně vyvíjí novou třídu torpédoborce určenou k ničení vzdušných cílů

Číňané mají podle některých zpráv vyvíjet novou třídu torpédoborce určeného zejména k nesení ...

Číňané si přejí válku s Japonskem kvůli sporným ostrovům

Napětí mezi Čínou a Japonskem kvůli sporným ostrovům Senakaku (v Číně nazývaným Tiao-jü) se dále ...

Čína dál vyhrocuje vztahy s Japonskem a demonstruje vojenskou sílu

Vztahy mezi Čínou a Japonskem jsou kvůli sporu o ostrůvky Senosku (v Číně nazývané Tiao-jü) nadále ...

Čína ukázala další stealth stíhač 5. generace

Zhruba v polovině září se na internetu objevily fotografie dalšího čínského stíhacího letounu 5. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...