Vojenská přehlídka v Číně: Supervelmoc ukazuje svaly
- 6. 9. 2015
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
Pekingské náměstí Nebeského klidu bylo 3. záři svědkem oslav 70. výročí konce druhé světové války v Asii. Na největší vojenské přehlídce v dějinách Číny jsme vůbec poprvé viděli některé nejnovější čínské zbraňové systémy. Přehlídka ukázala a potvrdila rostoucí vojenské kapacity Číny.
Hladový drak
Přehlídky se zúčastnilo 12 000 čínských vojáků a 1000 vojáků z dalších zemí, jako je Srbsko, Egypt, Kuba nebo Rusko. Diváci na náměstí Nebeského klidu si mohli prohlédnout 500 kusů pozemní techniky a 200 letadel a vrtulníků. Předchozí vojenská přehlídka proběhla v roce 2009, následující se uskuteční v roce 2019.
Údajně na 80 % techniky bylo poprvé oficiálně představeno veřejnosti. Řada zbraní je však známá již z dřívějška. Přesné počty ani úroveň operačního nasazení (tedy úroveň schopnosti nasadit a efektivně použít jednotlivé zbraňové systémy) jednotlivé techniky nejsou k dispozici.
Vývoj a zavádění nových zbraňových systémů do čínské armády umožňuje neustále rostoucí rozpočet. V roce 2014 Čína vydala (oficiálně) na obranu 132 miliard dolarů a v letošním roce 141 miliard dolarů.
Čínská vojenská přehlídka
Prostá dolarová výše obranného rozpočtu však neodpovídá skutečným finančním možnostem daného státu vyvíjet a kupovat nové zbraně. Mnohem přesnější srovnání poskytuje výše rozpočtu podle parity kupní síly - v takovém případě Čína vydává na armádu 216 miliard dolarů. Čínský rozpočet je na druhém místě za Spojenými státy. O třetí a čtvrté místo se přetahuje Saudská Arábie a Rusko.
Zajímavá je relativně nízká zátěž (oficiálního) čínského armádního rozpočtu na ekonomiku země. Čína vydává na zbrojení pouze 2 % HDP, Spojené státy přibližně 3,5 % HDP (pozvolný pokles z 5 %).
Čínský vojenský rozpočet ale není v žádném případě transparentní. Oficiální čínský vojenský rozpočet podle GlobalSecurity nezahrnuje velké kategorie výdajů, jako jsou výdaje na strategické síly, zahraniční akvizice, vojenský výzkum a vývoj, a čínské polovojenské síly. Stejně tak je Čína skoupá na počty nebo technické parametry své vojenské techniky.
Pojďme si nyní představit některé čínské zbrojní "novinky" z náměstí Nebeského klidu.
DF-21D / Čínský internet
Nové zbraně - balistické rakety
DF-21D je první nasazená protilodní balistická střela ASBM (Anti-Ship Ballistic Missile). Její vývoj začal v 90. letech minulého století, zavedení do výzbroje se dočkala v minulém roce.
Balistická střela DF-21D je vybavená manévrující bojovou hlavicí. Jejím hlavním cílem je ničit svazy amerických bojových lodí s letadlovými nosiči v čele. Případný útok na americké lodě zahrnuje koordinované použití DF-21D odpalovaných z pevniny a protilodních střel vypuštěných z letadel a ponorek.
Druhý stupeň (s bojovou hlavicí) střely DF-5B. Pro svou velikost první a druhý stupeň rakety FD-5B byl přepravován odděleně. / Čínský internet
Dostřel další balistické rakety DF-16 je 800 až 1100 km. Hlavní výhodou nových čínských raket DF-16 je použití hlavic schopných překonat protiraketovou obranu protivníka a s vysokou přesností zasahovat postavení protiraketových a protiletadlových systémů a systémů včasné výstrahy.
Čínská armáda dále představila střelu DF-26 s doletem 3000 až 4000 km. DF-26 je údajně rovněž schopna zasahovat plavidla protivníka. Naproti tomu představená mezikontinentální balistická IBCM (Inter-Continental Ballistic Missile) DF-5B zasahuje cíle na vzdálenost 15 000 km. DF-5B ničí cíl jednou nebo nebo vícenásobnou (3 až 8) jadernou hlavicí. V případě jedné jaderné hlavice se síla odhaduje na 4 až 5 Mt.
Nové zbraně - pozemní vojsko
Hlavní bojový tank T-99A byl poprvé odhalen v roce 2011. Tank T-99A váží 50 tun a je vybaven 125mm kanonem s automatickým nabíjením a automatickým stabilizačním systémem. Rychlost střelby je až 8 ran za minutu. T-99A dokáže z kanonu odpalovat řízené protitankové střely.
Věž tanku je charakteristická použitím klínového čelního kompozitního pancíře. Druh nebo odolnost pancíře je neznámá. Tank lze osadit reaktivním pancířem. V současné době čínská armáda vlastní asi 500 tanků T-99 a 100 tanků T-99A.
ZBD-04A / Čínský internet
Klíčovým vozidlem čínské armády je pásové bojové vozidlo pěchoty ZBD-04, resp. na vojenské přehlídce viděné nejnovější provedení ZBD-04A. Konstrukce ZBD-04 sahá do 90. let minulého století, modernizovaný typ ZBD-04A byla oficiálně odhalen v roce 2009.
Vozidlo ZBD-04A se předvedlo také jako nosič osmi protitankových střel ATF-10 s dosahem až 10 km. Střela je naváděná po optickém kabelu a je schopná ničit cíle ležící mimo přímou viditelnost NLOS (Non-Line-Of-Sight).
Hmotnost ZBD-04A je odhadována na 24 až 25 tun, posádku tvoří tři vojáci, výsadek 6 až 7 vojáků. Výzbroj je "převzatá" z ruského BMP-3 - tvoří ji 100mm kanon a spřažený 30mm rychlopalný kanon.
PLZ-05 / Čínský internet
Samohybná pásová houfnice PLZ-05 má bojovou hmotnost 35 tun a rychlost střelby 8 až 10 výstřelů za minutu. Nabíjení je poloautomatické. Houfnice údajně dokáže střílet satelitem naváděné granáty WS-35 až na vzdálenost 100 km.
ZTL-09 je vozidlo palebné podpory využívající podvozek kolového transportéru ZBD-09 8×8. Vozidlo váží 20 tun a je vybaveno kanónem ráže 105 mm. ZTL-09 vstoupil do služby v roce 2009.
V čínské lidové armádě je stále populární lehké vozidlo Dong Feng EQ2050, které je kopii americké legendy Humvee. Na přehlídce šlo spatřit nástupce Dong Feng Warrior ve verzi 4×4 a 6×6.
Dong Feng Warrior / Čínský internet
Nové zbraně - námořnictvo
Protivzdušný námořní systém krátkého dosahu Luoyang FL-3000N/HHQ-10 byl zaveden do výzbroje v roce 2011. Střely na 6 až 9 km ničí vzdušné cíle, včetně protilodních raket. Dodávaný jsou v kontejnerech po osmi střelách (korvety) nebo po 24 střelách (torpédoborce).
Na výstavě byla ke spatření protilodní nadzvuková střela vzduch-hladina YJ-12 s náporovým motorem. Střela vychází z ruského typu Ch-31. Rychlost střely se odhaduje 2,5 až 4 Machy a dolet 400 km. Čínský bombardér H-6K dokáže nést až 6 YJ-12.
J-11 / Public Domain
Nové zbraně - letectvo
Čínská stíhačka J-11B (kopie Su-27SK) byla nasazená již v roce 2007, ale oficiálně představená až nyní. Letoun je poháněn domácími čínskými motory WS-10A. Hlavní výzbroj stíhačky J-11B tvoří střela vzduch-vzduch středního doletu PL-12.
Námořní stíhačka J-15 bude operovat z nové čínské letadlové lodě Liaoning. J-15 vychází z ruského letadla Su-33 a pohání jí ruské motory Saturn AL-31FN. J-15 poprvé přistála na letadlové lodi Liaoning v roce 2012.
H-6K / Čínský internet
Strategický bombardér H-6K je nejnovější verze bombardéru H-6, který vychází ze sovětského Tu-16. Bombardér H-6K byl zařazen do služby v roce 2011. Místo typického skleněného nosu H-6K získal v přídí výkonný radar a další senzory. Dolet letadla je až 3000 km.
Na nebi diváci mohli spatřit létající středisko včasného varování a řízení AWACS (Airborne Warning and Control System ) KJ-500. Základ nového čínského AWACSu tvoří turbovrtulový letoun Y-9, který na hřbetu nese radar s aktivním elektronickým snímáním AESA (Active Electronically Scanned Array). Jedná se o odlehčenou verzi používanou na větším (dražším) čínském letadle AWACS KJ-2000.
Zdroj: IHS Janes
Související články
Čína získá protivzdušné systémy S-400 Triumf
Rusko dodá do Číny neupřesněný počet protileteckých a protiraketových kompletů S-400 Triumf. ...
- 19.04.2015
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Čína na výstavě IDET 2015
Čína je v České republice v posledních měsících a letech velmi aktivní. Důkazem je zde narůstající ...
- 21.05.2015
- 13 komentářů
- Jan Grohmann
Joint Sea 2015 II: Ruské a čínské námořnictvo společně
U pobřeží Vladivostoku na Dálném východě začalo velké společné cvičení ruského a čínského ...
- 21.08.2015
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
Čína se v Moskvě zajímá o česká letadla
V rámci prestižní mezinárodní letecké výstavy MAKS v Moskvě, která proběhla od 25. do 30. 8. 2015, ...
- 31.08.2015
- 0 komentářů
- Tisková zpráva
stanyk: vice bojovych lodi maji uz dlouho, ale naprosta vetsina tech lodi je pro operace u pobrezi s malym vytlakem.
v celkove tonazi maji tak polovinu toho co ma usn.stanyk: vice bojovych lodi maji uz dlouho, ale naprosta vetsina tech lodi je pro operace u pobrezi s malym vytlakem.
v celkove tonazi maji tak polovinu toho co ma usn.KOLT: ono zavazi aj takticke hladisko. strelba trvajuca dlhsie ako minutu je ad 1) nebezpecna proti vyspelemu protivnikovi (s delostreleckymi radarmi) ad 2) a bez ohladu na ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: ono zavazi aj takticke hladisko. strelba trvajuca dlhsie ako minutu je
ad 1) nebezpecna proti vyspelemu protivnikovi (s delostreleckymi radarmi)
ad 2) a bez ohladu na protivnika je to plytvanie municie, nakolko najvyssia ucinnost je v prvych sekundach palebneho prepadu. potom uz kazdy niekam zalezie (ak je kam) a straty vyznamne klesaju.
preto aj ked nie je nebezpecenstvo protiakcie tak je palba zvycajne prerusovana a s chladenim tak nie je problem.
a u zdrzovacej alebo rusivej palby co su takisto velmi caste palebne ulohy je frekvencia palby zamerne nizka uz z podstaty veci.Skrýt celý příspěvekpro pet.rok: Ano, není to jednoduché, ale zvládají to i jiné houfnice. Technicky by to mohly zvládat kontinuálně, není důvod, proč by se mělo nabíjení po první minutě zpomalit. ...Zobrazit celý příspěvek
pro pet.rok: Ano, není to jednoduché, ale zvládají to i jiné houfnice. Technicky by to mohly zvládat kontinuálně, není důvod, proč by se mělo nabíjení po první minutě zpomalit. Ovšem v praxi tak žádná houfnice nestřílí, protože by upekla hlaveň.Skrýt celý příspěvek
Clanek: Pisal som snad ze sa nas to nedotkne? ze je to bublina je zname to neni ziadny moj vymysel, alebo si myslite ze je len tak stat sa z velmi chudobnej rozvojovej krajiny za ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek:
Pisal som snad ze sa nas to nedotkne? ze je to bublina je zname to neni ziadny moj vymysel, alebo si myslite ze je len tak stat sa z velmi chudobnej rozvojovej krajiny za iba 30 rokov 2. najvacsou ekonomikou? Bez masivneho vplyvu najvyspelejsich krajin asi tazko. Kriza ze v USA bola este jedna z tych mensich? a vy mi tu idete pisat o neznalosti... bola najvacsia od 30. rokov cize 2. najvacsia a v USA sposobila velke problemy. Zatial co Ciny sa to skoro ani velmi nedotklo skor naopak. Nechapem z coho usudzujete ze cina ma o to vacsu moc zamavat s globalnou ekonomikou... Napr. ked bola azijska ekonomicka kriza v 90. rokoch zamavalo to snad nejak so zapadnymi krajinami? Take Japonsko bolo 2. najsilnejsou ekonomikou silne prepojenou hlavne s USA a nijak moc to neovplyvnilo skor naopak USA ekonomicky dost rastli.Skrýt celý příspěvekKOLT: problem je asi aj rychle nabijanie, kedze sa jedna o deleny naboj, v reale su potrebne dva nabijacie cykly na jeden vystrel a navyse treba spravne pripravit modularnu ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: problem je asi aj rychle nabijanie,
kedze sa jedna o deleny naboj, v reale su potrebne dva nabijacie cykly na jeden vystrel a navyse treba spravne pripravit modularnu prachovu napln.
ked uvazime rychlost 10ran/s tak na jeden vystrel mame 6s, na jeden nabijaci cyklus menej ako 3s + otvorenie a zatvorenie zaveru a prisunutie a odsunutie nabijacieho zariadenia atd.Skrýt celý příspěvek@Libertz Jen naposled k ekonomice. To co piste je zcela mimo. Kazda vetsi ekonomika na svete (a tim nemusi byt ani USA nebo Cina, klidne nektera z mensich) ma moc zamavat ...Zobrazit celý příspěvek
@Libertz
Jen naposled k ekonomice. To co piste je zcela mimo. Kazda vetsi ekonomika na svete (a tim nemusi byt ani USA nebo Cina, klidne nektera z mensich) ma moc zamavat hospodarstvim celeho sveta. Cina ji ma o to vetsi. Krize v USA byla jeste jedna z tech mensich a podivejte jak se prelila do evropy a kolik let se z toho dostava takova CR (letos se konecne dostane HDP na uroven predkrizoveho? nechce se mi to hledat). Cina je dnes pro mnoho zbozi nejvetsi trh a diky provazanosti ekonomik jakekoliv i jen ochlazeni v Cine bude rezonovat i v evrope i v USA i vsude jinde. Jakakoliv krize v cine a propady o procenta az desitky procent vyusti v to same i v zahranici protoze jednoduse nase firmy nebudou mit kam vyvazet (a tim nemyslim primy export do Ciny, ale ten odvozeny do Nemecka (silne proexportni ekonomiky), do EU, do USA atd.). Myslet si ze Cina je jen bublina ktere problemy se nas nedotknout je sil(e)na neznalost.Skrýt celý příspěvekOhledně PLZ-05: předpokládám, že se jedná o první salvu, zpravidla udávanou jako počet výstřelů za první minutu. V tom případě se tomu +- vyrovná jak německá AGM, tak britská ...Zobrazit celý příspěvek
Ohledně PLZ-05: předpokládám, že se jedná o první salvu, zpravidla udávanou jako počet výstřelů za první minutu. V tom případě se tomu +- vyrovná jak německá AGM, tak britská AS-90. Pravděpodobnost, že by šlo o ustálenou rychlost střelby, se mi jeví jako velmi blízká nule, protože to by to museli mít z nějakého supermateriálu nebo chlazené tekutým dusíkem. Není problém dostatečně rychle nabíjet, problém je uchladit hlaveň, komoru a závěr.Skrýt celý příspěvek
Čína je dle mého názoru supervelmoc. Otázka projekce síly po světě by měl být jedním z atributů. Pokud se nepletu, tak Čína by momentálně měla mít více bojových lodí a ponorek než ...Zobrazit celý příspěvek
Čína je dle mého názoru supervelmoc. Otázka projekce síly po světě by měl být jedním z atributů. Pokud se nepletu, tak Čína by momentálně měla mít více bojových lodí a ponorek než USA. Jedině co se týče letadlových lodí, a patrně výsadkových, tak tam bude zaostávat.
Kontinentálně je Čína schopna prosadit svůj vliv taktéž. Má největší armádu na světě a dle aktuálních informací je tato armáda technologicky prakticky na srovnatelné úrovni s nejvyvynutějšími státy světa.
Z vojenského hlediska nemá tolik spojenců, jako USA (což může být i nevýhoda), dále mi přijde, že nemá tolik základen po světě jako USA (ale asi v Africe to už neplatí).
Takže, kromě prozatím absence podpory projekci své síly i prostřednictvím letectva z letadlových lodí, se jedná z vojenského hlediska o supervelmoc.Skrýt celý příspěvek"super" ci "nesuper", Cina je z hladiska mocenskeho nepochybne cislo 2 na svete. mnohi ludia zda sa vidia Cinu pohladom 90 rokov co dnes uz davno nie je pravda superenie vo ...Zobrazit celý příspěvek
"super" ci "nesuper", Cina je z hladiska mocenskeho nepochybne cislo 2 na svete.
mnohi ludia zda sa vidia Cinu pohladom 90 rokov co dnes uz davno nie je pravda
superenie vo vnutri vladnucej garnitury je uplne prirodzena zalezitost a zdaleka to nemusi znamenat nestabilitu
co sa tyka delostreleckeho systemu PLZ-05: tie cisla vyzeraju naozaj az moc dobre
rychlost palby 8-10 ran/min je spickovy vysledok ale velmi zalezi na metodike merania, ktore vyrobcovia pouzivaju, druh municie, palebna uloha atd. a zaroven ako je to statisticky vyhodnotene (je rozdiel ci je to najlepsi, priemerny alebo najhorsi vysledok)
dostrel WS-35 posobi takisto impozantne ale treba si uvedomit ze je to na ukor "uzitocneho nakladu" ktora dosahuje ekvivalentu 120mm granatu (t.j. 18-20 kg oproti zakladnemu 155mm s hmotnostou 43 kg) a navadzacia aparatura takisto zvysuje cenu.
pre uplnost porovnatelne zapadne RAP granaty dosahuju 67km (pri palbe zo 155mm/52 s 25L komorou) a ucinkom v cieli na urovni 60% klasickeho granatuSkrýt celý příspěvekClanek: toto sa hovori uz velmi dlho, a az vypukne v Cine kriza urcite z toho nebude svetova pretoze tu uz mame za sebou, to sa rozsirilo z USA pretoze ti maju najvacsi vplyv na ...Zobrazit celý příspěvek
Clanek: toto sa hovori uz velmi dlho, a az vypukne v Cine kriza urcite z toho nebude svetova pretoze tu uz mame za sebou, to sa rozsirilo z USA pretoze ti maju najvacsi vplyv na svetovu ekonomiku. Ano urcite to zamava s trhmi a deju sa uz aj teraz dost velke zmeny v Cine a pomaly uz svetove korporacie velku cast vyroby stahuju pretoze uz to neni vyhodne. Plno ludi velmi precenuje Cinu co sa tyka ekonomickeho hladiska pretoze to je castokrat velmi zavadzajuce.Skrýt celý příspěvek
lorgarius: vojenska, politicka a ekonomicka oblast statu su vzdy silne prepojene takze to s tym dost suvisi... alebo si myslite ze keby je natom bola dnes Cina ekonomicky jak pred ...Zobrazit celý příspěvek
lorgarius: vojenska, politicka a ekonomicka oblast statu su vzdy silne prepojene takze to s tym dost suvisi... alebo si myslite ze keby je natom bola dnes Cina ekonomicky jak pred 30 rokmi zeby to nemalo vplyv na vojensku stranku?Skrýt celý příspěvek
@Rase Prave, popisovane schopnosti zni fantasticky, proto se ptam. Jestli je nedejboze ona cinska houfnice ma (ne jen na papire) existuje neco co se tomu vyrovna? Ad Cina a ...Zobrazit celý příspěvek
@Rase
Prave, popisovane schopnosti zni fantasticky, proto se ptam. Jestli je nedejboze ona cinska houfnice ma (ne jen na papire) existuje neco co se tomu vyrovna?
Ad Cina a velmoc. Podle me zatim neni schopna prosazovat sve vojenske zajmy globalne, ale to poradne nebylo schopno ani SSSR i v casech sve nejvetsi slavy. No a ekonomicky je Cina supervelmoc uz davno. Jestli v necem uz pred USA, nebo ve vsem za je ve vysledku vlastne jedno, dulezite je ze se s ni musi pocitat a i vyhledove jeji postaveni bude jen silit (i prez aktualni ruch na burzach, nezapomenme ze jakonahle tam nejaka krize skutecne vypukne tak to bude krize svetova, ne jen Cinska).Skrýt celý příspěvekLibertz - bavime sa o vojenskej, alebo ekonomickej sile Ciny? Na prehliadke prezentovali tu vojensku. Aj ked okrem DF-21D ma nic prilis nezaujalo.
Libertz - bavime sa o vojenskej, alebo ekonomickej sile Ciny? Na prehliadke prezentovali tu vojensku. Aj ked okrem DF-21D ma nic prilis nezaujalo.
Pardon, přehlédl jsem slovo "Super" a obhajoval jsem jen velmocenské postavení Číny. Dle mého je čína tak někde mezi regionální velmocí a klasickou velmocí. Musí se s ní počítat ...Zobrazit celý příspěvek
Pardon, přehlédl jsem slovo "Super" a obhajoval jsem jen velmocenské postavení Číny. Dle mého je čína tak někde mezi regionální velmocí a klasickou velmocí. Musí se s ní počítat (je na tom o něco lépe než indie).
Hlavní problém bych viděl v politickém konfliktu mezi pokrokovými politiky a klasickými politiky (co chtějí jít cestou kterou vyšlapal Mao). Na venek se zdá být čína jednolitá, ale občas problesknou náznaky že soupeření pokračuje. Což vidím jako problém a nestabilní prvek ve vedení takto velkého státu (byť je to asi problém většiny velkých států).Skrýt celý příspěvekRase: Neni pochyb o tom ze Cina je regionalna velmoc avsak ja silne nesuhlasim s pojmom "supervelmoc". Cina je proste az moc zavisla na zahranici co sa tyka pomaly vsetkeho. ...Zobrazit celý příspěvek
Rase: Neni pochyb o tom ze Cina je regionalna velmoc avsak ja silne nesuhlasim s pojmom "supervelmoc". Cina je proste az moc zavisla na zahranici co sa tyka pomaly vsetkeho. Nehovorim o tom ze je to jeden velky fake, ti toho vedia okopirovat... Co sa tyka ekonomickeho hladiska je to skor len jedna velka bublina jak uz sa ukazovalo hlavne v poslednych mesiacoch na burzach, skor ci neskor to praskne, je to bezny cyklus a zvlast znovu pripominam ze cinska ekonomika vzdy stala na vyspelych krajinach. Mna skorej irituje ze v Cine ma bohuzial stale hlavne slovo bolsevik uznavajuci azijskeho stalina mao ce tunga... dufam ze sa ich raz zbavia, lebo tak silne kapitalisticka krajina za poslednych 20 rokov s komunistickou vladou je naozaj paradox najvyssieho kalibru... Ale skuste to vysvetlit zapadnym (alebo aj inym) korporaciam co idu len za ziskom.Skrýt celý příspěvek
křižák: Nesouhlasím. Mají jaderné zbraně, početnou armádu, loďstvo atd. Ve většině odvětvích jsou samostatní (dovážené motory jsou jen lepší, v případě nutnosti si mohou vyrábět ...Zobrazit celý příspěvek
křižák:
Nesouhlasím. Mají jaderné zbraně, početnou armádu, loďstvo atd. Ve většině odvětvích jsou samostatní (dovážené motory jsou jen lepší, v případě nutnosti si mohou vyrábět kopie - byť méně kvalitní). Navíc ekonomická síla číny je taková že velmocí rozhodně jsou. Velmoc osobně beru také podle toho zda dokáže prosazovat své zájmy v zahraničí (viz třeba aktivity v Africe)
Osobně mě spíš překvapilo že dávají jen 2% HDP (zbytek je asi financován neoficiálně a dost patrně vydělají i ekonomické aktivity čínské armády - které je taky dost unikum).
Clanek:
zní to snad až moc fantaskně (otázkou je jaká je realita a co jen propaganda).Skrýt celý příspěvekZaujalo me: "Samohybná pásová houfnice PLZ-05 má bojovou hmotnost 35 tun a rychlost střelby 8 až 10 výstřelů za minutu. Nabíjení je poloautomatické. Houfnice údajně dokáže střílet ...Zobrazit celý příspěvek
Zaujalo me:
"Samohybná pásová houfnice PLZ-05 má bojovou hmotnost 35 tun a rychlost střelby 8 až 10 výstřelů za minutu. Nabíjení je poloautomatické. Houfnice údajně dokáže střílet satelitem naváděné granáty WS-35 až na vzdálenost 100 km."
Rychlost palby a dostrel, jsou li pravdive, z toho dela naprostou spicku, nebo se pletu?
Co z Ruska / Zapadu se tomu priblizi/vyrovna/prekona?Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...