Velmoci a multipolarita I
- 8. 7. 2015
- 134 komentářů
- Matej Kandrík
Velmoci patří mezi nejvýznamnějších hráče mezinárodního dění. Jsou schopné formovat své okolí, měnit poměry. Donedávna bipolární svět nakročil po rozpadu Sovětského svazu k jedinému globálnímu hegemonovi a svět se stal na chvíli unipolárním. Dnes, kdy Spojeným státům do určité míry dochází dech a jejich vyzyvatelům roste chuť, je na místě mluvit o multipolárním uspořádaní. Text vznikl původně pro blog On War | On Peace.
Hned na začátku odlišme dvě kategorie velmocí. K jedněm patří státy schopné do určité míry realizovat svůj vliv na globální úrovni: Čína, Rusko, Spojené státy, India a Evropská unie.
Druhou kategorii tvoří země, jejichž ambice a síly jsou zatím omezené a ovlivňují nejbližší sousedy a širší region. Tedy v současnosti Izrael, Brazílie, Mexiko, Irán, Německo, Japonsko, Francie, Turecko, Egypt či Jihoafrická republika. (Pozn. autora: Kritiku k uvedenému výpočtu krajin přijímám. Faktorů na zvážení je veliké množství, zahrnul jsem proto země, kterým věnují pozornost matadoři geopolitiky jako G. Friedman či R. D. Kaplan.)
Vedoucí mocenská pětka
Tu lze dělit na dva soupeřící bloky. V pravém rohu ringu stojí aktuální šampión Západ tvořený Spojenými státy a Evropskou unií. Vyzyvatele Čínu a Rusko pak podporuje vícero aspirujících velmocí. A do role rozhodčího se pravděpodobně postaví Indie. Pokud jí to bude vyhovovat. V tomto dějinném souboji přitom nejde o drobné. Aby si přišli na své i příznivci konspiračních teorií, cena pro vítěze je podoba nového světového pořádku.
Kde je chyba? Výše zmíněné je zjednodušený obrázek. Zjednodušenost nás posouvá ke zkreslení, a to zase k nesprávným úsudkům. Pak už vede cesta kamkoliv, ale hlavně do problémů. Podívejme se proto na vztahy a danosti velmocí blíže. Jak v rámci bloků i mezi nimi napříč.
Utahaný šampión
Západ. V očích svých kritiků hodnotově vyprázdněna entita čelící nevyhnutnému a zaslouženému úpadku. O jisté vnitřní krizi a vyčerpanosti vlastním úspěchem mluví také pro-euroatlantičtí komentátoři. Netřeba ale ještě házet bílý ručník do ringu. Stále se jedná o nejbohatší a nejrozvinutější kout světa schopný ostatním diktovat své standardy. Ve prospěch mu také systémově hrají mnohé pravidla.
Snad nejzásadnější faktem na Západě je vnitřní asymetričnost. Spojené státy jsou tradičně hlavou, hlasem i pěstmi Západu, těžištěm moci. Z ohromující převahy a potřeby udržet ji tak plyne důležitý imperativ. Zájmy a potřeby USA jsou zájmy a potřeby Západu.
Druhým pólem Západu, respektive jakýmsi minipólem, je Evropská unie. Ta představuje netypickou, zvláštní velmoc. Někteří přitom nebudou souhlasit s uznáním unie jako jednotného, funkčního celku, coby aktéra mezinárodní politiky.
Argumentů pro takový postoj není zrovna málo. V první řadě EU není stát. Do plnokrevné velmoci jí chybí reálná, tudíž nejen papírová, společná zahraniční a bezpečnostní politika. V rámci unie funguje několik mocenských pólů, které jsou různě orientované.
Kde bylo, tam bylo...
K zahození však potenciál EU není. Přibližně 500 miliónů obyvatel představuje třetí největší populaci světa a součet evropských ekonomik dává dohromady vůbec největší ekonomiku světa. K dispozici je víc než slušně rozvinutá infrastruktura a technologické zázemí.
S uvolněnou uzdou fantazie, jednotná EU by se například v podobě federativního superstátu stala velice rychle velmocí přirozeně dominující, a to minimálně ve východní Evropě, severní Africe a na Blízkém východě. Silné pozice by měla taktéž v rámci atlantického námořního obchodu a přístupu k Arktidě. Jinými slovy byla by zásadním soupeřem Spojených států.
V dohledné době a možná, že vůbec nikdy, se takové EU nedočkáme. Důvodů je mnoho. Zdůrazněme však to, že obdobný status by nebyl srdečně přán od velkého bratra zpoza Atlantiku. Odhlídnuto od občasných revolt evropských lídrů vůči politické lince Washingtonu (např. při otázce války v Iráku) si USA a EU vyvinuli zajímavý symbiotický vztah. EU často slouží Spojeným státům jako ochotný "wingman".
Kritik by mohl říct, že jde o výměnný obchod. Aktéři jedné strany dostávají svůj podíl vlivu výměnou za „dělaní křoví" a legitimizaci pochybnějších kroků partnera. Koordinace politik USA a EU někdy připomíná příslovečnou hru na dobrého a zlého policajta.
Světově bezkonkurenční "hard power" USA, doplňuje unie pohotově svými "soft power" schopnostmi. To v rámci daných podmínek ovšem vůbec není nelogická kombinace. Svou roli hraje také nepopiratelné historické, ideové a minimálně proklamované hodnotové spojení.
Zhuštěně je možné profil Západu popsat tahle: jedinec z nejlepší formy, avšak stále při síle. Trpí krizí identity, která značně znejasňuje jeho aktivity. Jeho osobnost má dvé stránky, přičemž ta agresívnější ale i schopnější zásadně převažuje. Se svým submisívnějším já sdílí občasné mesiášské popudy přesazováni hodnot, které jsou mu drahé. Jinak jeho seberealizaci nechává jen tolik prostoru, kolik neohrozí vedoucí část své osobnosti.
V dalším díle článku se podíváme na rusko-čínský profil a zhodnocení vztahů mezi bloky.
Vela ludi na EU nadava a vidi len nedostatky, ale EU zarucuje mier v (zapadnej) Europe, napriektomu ze EU je predovstekym ekonomicka unia a nie vojenska. Vdaka prepojenosti ...Zobrazit celý příspěvek
Vela ludi na EU nadava a vidi len nedostatky, ale EU zarucuje mier v (zapadnej) Europe, napriektomu ze EU je predovstekym ekonomicka unia a nie vojenska. Vdaka prepojenosti ekonomik, volneho pohybu osob a kapitalu, jednotnej mene je nemyslitelne aby bola znovu vojna medzi Francuzskom a Nemeckom, co sa dialo po minule storocia (len namatkovo: Napoleonske vojny 1800-1815, Francuzsko-Pruske 1870-1871, prva 1914-1918 a druha svetova vojna 1939-1945).
V novodobej historii zohrala EU velku pomoc pri transformacii byvalych krajin vychodneho bloku, vratane Slovenska. Nebyt tlaku EU v dobe Meciara, mozno by nam vladol doteraz ako vladne Lukasenko v Bielorosku. Samozrejme nic nie je dokonale a idealisticke predstavy obcanov ako sa budu mat za par rokov ako na zapade sa nemohli samozrejme naplnit, robilo sa mnostvo chyb, napriek tomu zijeme asi v najlepsej dobe pre obycajnych ludi v celej historii ludstva! Uvedomte si, aky mame komfortny zivot, ako a kolko pracujeme, aku mame zdravotnu staroslivost ... Samozrjeme treba sa rozvijat dalej, ale netreba byt vobec tak pesimisticky ako to vykresluju media.
Co sa tyka sucastnosti, EU reaguje velmi pomaly, ale nakoniec riesenia najde.
Ako pozitivny priklad sily jednotnej EU uvediem ceny plynu od Gazpromu. Po novom sa dohodlo, ze bude jednotna cena pre vsetkych odberatelov v EU. Doteraz to bolo individualne a tak napr. Polsko platilo viac ako Nemecko, co bolo cisto na zaklade politickeho rozhodnutia Kremlu.Skrýt celý příspěvekObecne k tem predpovedim o budoucnosti Eura a EU mi to prijde jako "davam bolsevikovi rok, maximalne dva". A tak tu od roku 2008 s zeleznou pravidelnosti cteme jak uz to Euro ...Zobrazit celý příspěvek
Obecne k tem predpovedim o budoucnosti Eura a EU mi to prijde jako "davam bolsevikovi rok, maximalne dva". A tak tu od roku 2008 s zeleznou pravidelnosti cteme jak uz to Euro konci, jak uz ta EU krachuje a ja si rikam jak dlouho tyhle plane predpovedi jeste budou kolovat internetem. EU i Euro jsou politicke projekty, dokud bude politicka vule je podporovat, do te doby tu budou a vule tu zatim je.
Ad EU jako velmoc. Tim neni ani omylem, jak uz tu napsali jini tak EU je kdeco jen ne schopna se na cemkoliv domluvit a jednat rychle a kdyz je potreba i tvrde. Je to takova OSN v malem, pokud jde o to skutecne neco udelat tak se neudela nic. A kdyz si EU rozebereme tak tu mame velmoci 3, Francii a UK vojenske ktere maji i sfery vplivu rozesete po svete, a jedinou ekonomickou: Nemecko. Jelikoz se ani tihle tri nedokazi v spouste vecech domluvit tak nejen ze EU velmoc neni, ale ani ji nikdy nebude. Pro nas smutne.
Jinak zebricek podle me vypada takto:
1) USA, ktere je doted jasnou vojenskou, technologickou i ekonomickou velmoci cislo jedna, ktera ale postupne oslabuje prave na postu ekonomicke velmoci.
2) Cina, ktera je ale velmoci zatim jen na papire (velmoci se stane az zacne prosazovat sve zajmy i vojensky, klidne i za cenu ztrat, az armada nebude jen na papire, ale bude schopna bojovat, planovat a provadet operace i za cenu obeti, zatim to o sobe Cina jen tvrdi ale skusenosti zadne).
3) Rusko je neradno podcenovat, regionalne to velmoc urcite je, ale svetove je to velmoc tak max poctem jadernych zbrani. Vyhled spis napovida ze svou jiz tak osekanou pozici bude oslabovat i do budoucna protoze drzet vojenskou pozici bez toho hrat prim i v ekonomice dlouhodobe nelze.Skrýt celý příspěvekjura svet má strach z ruska? To nanajvýš tvrdí západná propaganda. Teraz sa koná summit BRICS a Šanghajskej organizácie pre spoluprácu. Médiá na slovensku o tom neinformujú, ...Zobrazit celý příspěvek
jura svet má strach z ruska? To nanajvýš tvrdí západná propaganda.
Teraz sa koná summit BRICS a Šanghajskej organizácie pre spoluprácu. Médiá na slovensku o tom neinformujú, ale klamstvá o medzinárodnej izolácii ruska nemajú problém zverejňovať. Len štáty BRICS tvoria 27 % svetového HDP.
Formuje sa opozičný blok voči USA a ich vazalom. Čína spustila projekt ázijskej banky pre investície, BRICS zasa projekt rozvojovej banky. Obe tieto banky majú byť konkurenciou amerických bánk MMF a Svetovej banky. Karty sú rozdané a americké elity chcú si udržať svetovú hegemóniu. V číne, rusku a i indii je silná protiváha. Po desaťročiach spejeme k multipolárnemu svetu.Skrýt celý příspěvekJedna věc je velmocenská pozice z titulu ekonomické síly, druhá věc z titulu vojenské či politické síly a třetí např. z titulu geografické polohy a rozlohy. Zatímco USA disponuje ...Zobrazit celý příspěvek
Jedna věc je velmocenská pozice z titulu ekonomické síly, druhá věc z titulu vojenské či politické síly a třetí např. z titulu geografické polohy a rozlohy. Zatímco USA disponuje vším, např. Rusko je pouhý ekonomický trpaslík a vojensky spíš umí strašit svými ZHN. Jinými slovy ekonomika Ruska většinu svět vůbec nezajímá, ale z čeho svět strach má, který opilec zrovna drží v ruce ruský jaderný kufřík. Zajímavostí je Izrael. Nepochybně je regionální mocností s dosahem i do zbytku světa a přitom disponuje územím velikosti Moravy a počtem obyvatel Slovenska.
Muhaha: Nevím kde se vám vzalo v žebříčku Polsko, to je spíš polské zbožné přání tam být, ale jinak nehraje ani úlohu regionální mocnosti, kterou by co do rozlohy a počtu obyvatel teoreticky hrát mohlo.Skrýt celý příspěvekNo vypadá to, že čínská ekonomická bublina splaskla a to hodně, jednou se to stát muselo... Více na vašem oblíbeném zpravodajském serveru.
No vypadá to, že čínská ekonomická bublina splaskla a to hodně, jednou se to stát muselo... Více na vašem oblíbeném zpravodajském serveru.
Kvalitní článek, na AN tohle chybělo. Jen možná bych prvních TOP 5 zemí malinko upravil. Ač EU je jakousi velmocí, je velmocí spíše na papíře a jak i v článku zaznělo mozek a ...Zobrazit celý příspěvek
Kvalitní článek, na AN tohle chybělo.
Jen možná bych prvních TOP 5 zemí malinko upravil. Ač EU je jakousi velmocí, je velmocí spíše na papíře a jak i v článku zaznělo mozek a pěsti jsou USA, který navíc mají v EU podstatný vliv. Tudíž EU jaksi ztrácí na velmocenském postavení a je v současné době "jen" jakýmsi ekonomickým a technologickým centrem.
Uvolněné místo v TOP 5 pokud nebudu počítat s zeměmi EU (zde je opět velká návaznost na USA), tak velké šance se do TOP 5 dostat má Saúdská Arábie. Tato země je ve světovém dění takový tichý hráč, ale její aktivity si nezadají s jinými velmocemi. Ostatní regionální velmoci nedosahují vlivu Saúdské Arábie.
Dle mého názoru USA vyhovuje současná situace v EU. EU nyní nemá potenciál k růstu v supervelmoc a tím vyřadit USA. Ani bych se nedivil, kdyby v USA neprobírali, jak zabránit to mu, aby se něco takového někdy v budoucnu nestalo. A zde se setkáváme ze závažným střetem se zájmy USA. Pokud by se EU teoreticky sjednotila, tak ze dne na den má hned velkého rivala (USA). A pak se sama nabízí otázka jestli jsou zájmy EU a USA opravdu stejné.
Když vezmem v potaz války v Iráku, Afghanistánu, Libye (ano angažovala se nejvíc EU, ale bez patronátu USA by do toho samotna EU nešla), podpora tehdy SSA v Sýrii. Tak nevím, která válka byla pro Evropu přínosná. Spíš v důsledku posledních dní vyplývá, že pro EU tyto války přináší problémy, které můžou mít v budoucnu i existenční charakter!Skrýt celý příspěvekNepodceňoval bych Francii jako velmoc. Oni se ve velké míře zachovali vliv v Africe. Jestli je nějaká země v Evropě velmoc, tak to jsou oni a Britové. Doufám, že EU se nerozpadne, ...Zobrazit celý příspěvek
Nepodceňoval bych Francii jako velmoc. Oni se ve velké míře zachovali vliv v Africe. Jestli je nějaká země v Evropě velmoc, tak to jsou oni a Britové. Doufám, že EU se nerozpadne, byla by to neskutečná škoda. Jistě, má své problémy, ale pokud se budou řešit, tak má budoucnost. Doufám, že Německá snaha udržet EU za každou cenu se vydaří. I když pro Řecko by bylo nejlepší odejít, alespoň dočasně z Eurozony.Skrýt celý příspěvek
Nejprve bych rád pochválil autora za velice dobrý a řekl bych i objektivní článek. Jen tak dále :) Více méně souhlasím s dante1. Budoucí velmoc číslo 1 je jednoznačně Čína. On ...Zobrazit celý příspěvek
Nejprve bych rád pochválil autora za velice dobrý a řekl bych i objektivní článek. Jen tak dále :)
Více méně souhlasím s dante1. Budoucí velmoc číslo 1 je jednoznačně Čína. On ostatně kontinent 21. století bude Asie.
Jinak se mi velice líbí definice současného "Západu", který je v článku, tedy spíše USA: "Jedinec z nejlepší formy, avšak stále při síle. Trpí krizí identity, která značně znejasňuje jeho aktivity. Jeho osobnost má dvé stránky, přičemž ta agresívnější ale i schopnější zásadně převažuje."Skrýt celý příspěvekTak to abyste se poohlédnul po novém avatárovi :) Jinak ono se už delší dobu hovoří o severní a jižní části Evropy s případnou svojí měnou, nemuselo by se to tu všechno úplně ...Zobrazit celý příspěvek
Tak to abyste se poohlédnul po novém avatárovi :)
Jinak ono se už delší dobu hovoří o severní a jižní části Evropy s případnou svojí měnou, nemuselo by se to tu všechno úplně rozsypat. Uvidíme.Skrýt celý příspěvekTak USA podle mne bude velmocí vždy, jen její vliv už nebude v budoucnu tak velký jako je tomu dnes a v čele světového žebříčku ji vystřídá Čína.Té podle mně k dosažení tohoto cíle ...Zobrazit celý příspěvek
Tak USA podle mne bude velmocí vždy, jen její vliv už nebude v budoucnu tak velký jako je tomu dnes a v čele světového žebříčku ji vystřídá Čína.Té podle mně k dosažení tohoto cíle chybí poze to že není technicky zatím tak vyspělá jako např. Rusko nebo USA ale myslím že je jen otázkou času než ostatní dožene a stane se tak bezkonkurenční supervelmocí.Jinak co se týká EU tak ta se dříve nebo později nakonec asi stejně rozpadne a veškeré snahy o jeí zachování jen oddalují nevyhnutelné.Skrýt celý příspěvek
V současnosti jsou největší mocností USA ekonomickou i vojenskou, na paty jim šlape zejména Čína. Dominance USA a jejich vliv pomalu klesá, státy opouštějí i dolar jako rezervní ...Zobrazit celý příspěvek
V současnosti jsou největší mocností USA ekonomickou i vojenskou, na paty jim šlape zejména Čína. Dominance USA a jejich vliv pomalu klesá, státy opouštějí i dolar jako rezervní měnu a mezinárodní platidlo.
EU za velmoc nepovažuji, to je politicko-byrokratické uskupení, jehož obliba mezi veřejností rychle klesá, zejména kvůli nesmyslným směrnicím, nařízením, kvótám na imigranty apod. EU je často nejednotná, bez armády, je pravda, že politici EU skáčou, jak USA pískají, Euro je sice silná konkurence dolaru, ovšem jeho budoucnost je nejistá, je pravděpodobné, že bankrotující Řecko budou následovat další ztráty, Španělsko, Itálie, Irsko, jakmile padne euro, skončí i EU jako taková, jak říkala Merklová.
Dále mezi státy s velkým vlivem bych zahunul i Saudskou Arábii, Pákistán, Velkou Británii, Polsko.Skrýt celý příspěvekMoje výhrady k obsahu článku asi nejvýstižněji vyjeví můj vlastní aktuální žebříček mocností: I. Spojené státy americké II. Rusko, Čína III. Japonsko, Indie, Německo IV. ...Zobrazit celý příspěvek
Moje výhrady k obsahu článku asi nejvýstižněji vyjeví můj vlastní aktuální žebříček mocností:
I. Spojené státy americké
II. Rusko, Čína
III. Japonsko, Indie, Německo
IV. Brazílie, Velká Británie
V. Francie, Pákistán, Indonésie, Izrael
VI. Turecko, Austrálie, Irán, PolskoSkrýt celý příspěvekEvropská unie dle mého názoru není ani z daleka mocností jako jsou USA, Rusko, Indie a Čína. I z tohoto důvodu jsou Německo a Francie ve výčtu druhořadých na VB se asi jen ...Zobrazit celý příspěvek
Evropská unie dle mého názoru není ani z daleka mocností jako jsou USA, Rusko, Indie a Čína. I z tohoto důvodu jsou Německo a Francie ve výčtu druhořadých na VB se asi jen zapomnělo.
Především proto, že Německo, Francie a Velká Británie jakožto tempaři EU mají mnohdy rozličné zájmy a i např. v Libii jejich tajné služby upřednostňovali zájmy svých zemí nikoli zájem EU jako celku. Díky nejednotnosti zemí EU v zahraniční politice vznikají jen polovičaté rozhodnutí, které mají samozřejmě příliš krátký dech.
Nakonec je toto tak nějak i v článku.
Nesouhlasím však , že je problém v tom , že by EU nebyl jednotný stát. Je to jen o základech neupřímnosti silných členů a degenerace EU jako takové.
Neschopnost chránit své hranice proti obsazení území cizími etniky. Něco podobného udělali severoameričtí indiáni vůči evropským kolonizátorům a jak dopadli. Měli bychom se nad tím zamyslet. To je i jedna věc co ovlivňuje schopnost být velmocí a to především převzetí zodpovědnosti za svá rozhodnutí a to chybí všem členům EU.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...