Velmoci a multipolarita I
- 8. 7. 2015
- 134 komentářů
- Matej Kandrík
Velmoci patří mezi nejvýznamnějších hráče mezinárodního dění. Jsou schopné formovat své okolí, měnit poměry. Donedávna bipolární svět nakročil po rozpadu Sovětského svazu k jedinému globálnímu hegemonovi a svět se stal na chvíli unipolárním. Dnes, kdy Spojeným státům do určité míry dochází dech a jejich vyzyvatelům roste chuť, je na místě mluvit o multipolárním uspořádaní. Text vznikl původně pro blog On War | On Peace.
Hned na začátku odlišme dvě kategorie velmocí. K jedněm patří státy schopné do určité míry realizovat svůj vliv na globální úrovni: Čína, Rusko, Spojené státy, India a Evropská unie.
Druhou kategorii tvoří země, jejichž ambice a síly jsou zatím omezené a ovlivňují nejbližší sousedy a širší region. Tedy v současnosti Izrael, Brazílie, Mexiko, Irán, Německo, Japonsko, Francie, Turecko, Egypt či Jihoafrická republika. (Pozn. autora: Kritiku k uvedenému výpočtu krajin přijímám. Faktorů na zvážení je veliké množství, zahrnul jsem proto země, kterým věnují pozornost matadoři geopolitiky jako G. Friedman či R. D. Kaplan.)
Vedoucí mocenská pětka
Tu lze dělit na dva soupeřící bloky. V pravém rohu ringu stojí aktuální šampión Západ tvořený Spojenými státy a Evropskou unií. Vyzyvatele Čínu a Rusko pak podporuje vícero aspirujících velmocí. A do role rozhodčího se pravděpodobně postaví Indie. Pokud jí to bude vyhovovat. V tomto dějinném souboji přitom nejde o drobné. Aby si přišli na své i příznivci konspiračních teorií, cena pro vítěze je podoba nového světového pořádku.
Kde je chyba? Výše zmíněné je zjednodušený obrázek. Zjednodušenost nás posouvá ke zkreslení, a to zase k nesprávným úsudkům. Pak už vede cesta kamkoliv, ale hlavně do problémů. Podívejme se proto na vztahy a danosti velmocí blíže. Jak v rámci bloků i mezi nimi napříč.
Utahaný šampión
Západ. V očích svých kritiků hodnotově vyprázdněna entita čelící nevyhnutnému a zaslouženému úpadku. O jisté vnitřní krizi a vyčerpanosti vlastním úspěchem mluví také pro-euroatlantičtí komentátoři. Netřeba ale ještě házet bílý ručník do ringu. Stále se jedná o nejbohatší a nejrozvinutější kout světa schopný ostatním diktovat své standardy. Ve prospěch mu také systémově hrají mnohé pravidla.
Snad nejzásadnější faktem na Západě je vnitřní asymetričnost. Spojené státy jsou tradičně hlavou, hlasem i pěstmi Západu, těžištěm moci. Z ohromující převahy a potřeby udržet ji tak plyne důležitý imperativ. Zájmy a potřeby USA jsou zájmy a potřeby Západu.
Druhým pólem Západu, respektive jakýmsi minipólem, je Evropská unie. Ta představuje netypickou, zvláštní velmoc. Někteří přitom nebudou souhlasit s uznáním unie jako jednotného, funkčního celku, coby aktéra mezinárodní politiky.
Argumentů pro takový postoj není zrovna málo. V první řadě EU není stát. Do plnokrevné velmoci jí chybí reálná, tudíž nejen papírová, společná zahraniční a bezpečnostní politika. V rámci unie funguje několik mocenských pólů, které jsou různě orientované.
Kde bylo, tam bylo...
K zahození však potenciál EU není. Přibližně 500 miliónů obyvatel představuje třetí největší populaci světa a součet evropských ekonomik dává dohromady vůbec největší ekonomiku světa. K dispozici je víc než slušně rozvinutá infrastruktura a technologické zázemí.
S uvolněnou uzdou fantazie, jednotná EU by se například v podobě federativního superstátu stala velice rychle velmocí přirozeně dominující, a to minimálně ve východní Evropě, severní Africe a na Blízkém východě. Silné pozice by měla taktéž v rámci atlantického námořního obchodu a přístupu k Arktidě. Jinými slovy byla by zásadním soupeřem Spojených států.
V dohledné době a možná, že vůbec nikdy, se takové EU nedočkáme. Důvodů je mnoho. Zdůrazněme však to, že obdobný status by nebyl srdečně přán od velkého bratra zpoza Atlantiku. Odhlídnuto od občasných revolt evropských lídrů vůči politické lince Washingtonu (např. při otázce války v Iráku) si USA a EU vyvinuli zajímavý symbiotický vztah. EU často slouží Spojeným státům jako ochotný "wingman".
Kritik by mohl říct, že jde o výměnný obchod. Aktéři jedné strany dostávají svůj podíl vlivu výměnou za „dělaní křoví" a legitimizaci pochybnějších kroků partnera. Koordinace politik USA a EU někdy připomíná příslovečnou hru na dobrého a zlého policajta.
Světově bezkonkurenční "hard power" USA, doplňuje unie pohotově svými "soft power" schopnostmi. To v rámci daných podmínek ovšem vůbec není nelogická kombinace. Svou roli hraje také nepopiratelné historické, ideové a minimálně proklamované hodnotové spojení.
Zhuštěně je možné profil Západu popsat tahle: jedinec z nejlepší formy, avšak stále při síle. Trpí krizí identity, která značně znejasňuje jeho aktivity. Jeho osobnost má dvé stránky, přičemž ta agresívnější ale i schopnější zásadně převažuje. Se svým submisívnějším já sdílí občasné mesiášské popudy přesazováni hodnot, které jsou mu drahé. Jinak jeho seberealizaci nechává jen tolik prostoru, kolik neohrozí vedoucí část své osobnosti.
V dalším díle článku se podíváme na rusko-čínský profil a zhodnocení vztahů mezi bloky.
ardz: Jó, ty myslíš tudle demonstraci, kde účastníci byli agresevní a na pódiu řečnili lidé jako Jiří Froněk z polonáckovské DSSS nebo Marián Kotleba, který byl několikrát ...Zobrazit celý příspěvek
ardz: Jó, ty myslíš tudle demonstraci, kde účastníci byli agresevní a na pódiu řečnili lidé jako Jiří Froněk z polonáckovské DSSS nebo Marián Kotleba, který byl několikrát obžalován a nosí nacistické uniformy?
Myslíte tu demonstraci, kde řečníci požadovali vyhlášení výjimečného stavu? Kde řečníci přáli "bílý den"? Nebo kde řečníci chtěli pálit vlajku EU?
Vy fakt něco takového hájíte? A snažíte se tvrdit, že nejde o extrémisty?Skrýt celý příspěveklogik hovorím o demonštrácii v BA ktorú spomína todo. todo o demonštrácii v brne nič neviem. A na zjednodušené zavádzania ktoré tu aj s logikom prezentujete vám možno niekto ...Zobrazit celý příspěvek
logik hovorím o demonštrácii v BA ktorú spomína todo.
todo o demonštrácii v brne nič neviem. A na zjednodušené zavádzania ktoré tu aj s logikom prezentujete vám možno niekto skočí.Skrýt celý příspěvekto ardz: A v Brně jich bylo sotva 700 a radikálů z nich byla naprostá většina. Navíc negramoti, kteří ani nenapíšou transparent bez pravopisné chyby. Sice jsem doufal, že s váma v ...Zobrazit celý příspěvek
to ardz: A v Brně jich bylo sotva 700 a radikálů z nich byla naprostá většina. Navíc negramoti, kteří ani nenapíšou transparent bez pravopisné chyby. Sice jsem doufal, že s váma v Bratislavě veřejnost vybabrá, jako při referendu na ochranu "tradiční rodiny", ale přece jen sjednocení hooligans, kotlebovců, fašos a klérofašos všech druhů ze Slovenska, Maďarska, Polska i od nás z ČR už nějaký počet dalo. Udělejte to znovu a přijde desetina, protože ti "normální" už zjistili, čeho že se to zůčastnili a kdo to celé organizoval.Skrýt celý příspěvek
superme: 1) Ono je podmínkou demokracie odvolatelnost politiků během mandátu? Odkdy? Jak odvoláte třeba takového prezidenta ČR? 2) On Vám někdo zakazuje volit euroskeptické ...Zobrazit celý příspěvek
superme:
1) Ono je podmínkou demokracie odvolatelnost politiků během mandátu? Odkdy? Jak odvoláte třeba takového prezidenta ČR?
2) On Vám někdo zakazuje volit euroskeptické strany? Nebo Vás proto perzekuuje? Hrajete si na ublíženého - ale jste to ve skutečnosti Vy, kdo urážíte druhé pro jejich odlišný názor (viz "zrádci národa atd...)
ardz:
Kterou demonstraci myslíte? Třeba tu na které u nás měli oprátky - a nikomu z ostatních účastníků to nevadilo? Pokud se paktujete s extrémistama, jste holt sami za extrémisty...Skrýt celý příspěvektodo takto sa zavádza ako predvádzate. Na demonštrácie proti imigrantom chodia snáď len futbaloví chuligáni a bezmoci? Spomínate BA. Tam bolo okolo 10 000 ľudí a to že sa tam našlo ...Zobrazit celý příspěvek
todo takto sa zavádza ako predvádzate. Na demonštrácie proti imigrantom chodia snáď len futbaloví chuligáni a bezmoci? Spomínate BA. Tam bolo okolo 10 000 ľudí a to že sa tam našlo okolo 200 radikálov zovšeobecňujete že takí boli všetci. Keď niekto nechce imigrantov tak ho onálepkujete ako fašistu.
Utečencov zo sýrie by mali prijať USA, turecko – aspoň oni nejakých majú, saudská arábia, katar, hlavní vinníci rozvrátenej sýrie.Skrýt celý příspěvekMilý pánové, oba. Už kvůli Vám dvěma doufám, že se EU co nejrychleji rozpadne. Čím více imigrantů, tím rychlejší konec. Jestli si můj milý Todo myslíte, že já nemůžu žít s ...Zobrazit celý příspěvek
Milý pánové, oba.
Už kvůli Vám dvěma doufám, že se EU co nejrychleji rozpadne. Čím více imigrantů, tím rychlejší konec. Jestli si můj milý Todo myslíte, že já nemůžu žít s tím, že mě nazvete "Náckem", tak se pletete, protože od Vás je to pro mě poklona a alespoň vím, že ty názory které mám jsou ty správné.
Kdo nesouhlasí s EU, je Nácek, xenofob a bla, bla, bla. Své zástupce jsem volil (Svobodné) a nikdy se současnou podobou EU nebudu souhlasit. Vládne tam rudo-zelená sebranka, podobná Vám. Budu volit strany podle svých myšlenek, né podle Vašich multi-rudo-zelených názorů. Já věřím, že konec EU je blízko. Doufám, že Řecko odejde nejenom z Eurozony, ale i celé EU a následovat budou UK, Dánsko nebo Maďarsko. Věřte mi, že stačí jedna země a dominový efekt se spustí a můžete si křičet, jací jsou lidé náckové jak chcete.
Nikdy jsem neříkal, že já sám jsem vystudoval VŠ. Jsem studentem stále.
Jak odvoláte Juckera a jiné by mě opravdu zajímalo. Ale to Vám zřejmě starost nedělá, Vy demokrate.
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...
Takže tak. Buď reformovanou EU, nebo žádnou EU!Skrýt celý příspěvekto Superme: Logik píše rychleji a vlastně to už všechno napsal. Ale já vám to vyjádřím o chlup explixitněji: Superme, Vy jste strašnej blabla. Já nevěřím že jste dodělal tu VŠ, ...Zobrazit celý příspěvek
to Superme: Logik píše rychleji a vlastně to už všechno napsal. Ale já vám to vyjádřím o chlup explixitněji:
Superme, Vy jste strašnej blabla. Já nevěřím že jste dodělal tu VŠ, kterou se tu opakovaně oháníte. Pokud ano, něco je ve školství špatně. Ale protože rád převedu starého člověka přes přechod pomohu i vám. Patříte totiž jednoznačně k nejpotřebnějším na tomto fóru a to nelze ignorovat.
1. Pomazánkové máslo & ekologické žárovky
Na úrovni EU nelze podvádět tak snadno, jak by si lidé jako vy přáli. Potraviny tam mají dané názvy a jim musí odpovídat určitý obsah. Ono české, že vezmu hroudu čehokoliv a napíšu na to "Máslo" prostě není možné. Byl by to podvod. Název máslo se smí psát jen na máslo. Budeme přesní. Tzv. "Nařízení o režimech jakosti zemědělských produktů a potravin neumožňuje členskému státu obcházet pravidla pro obchodní označení stanovená jednotným nařízením o společné organizaci trhů..." Podle zmíněného nařízení mohou být pod názvem "máslo" uváděny na trh pouze výrobky s obsahem mléčného tuku nejméně 80 %, avšak méně než 90 %, s obsahem vody nejvýše 16 % a s obsahem tukuprosté mléčné sušiny nejvýše 2 %. Onen levný tuk, jež si dal do svého názvu slovní spojení "Pomazánkové máslo" nic z uvedených parametrů nesplňuje. Ochrana spotřebitele je prostě v EU tvrdá. Tečka. K žárovkám, pominu-li fakt, že jsou šetrné, tak Vám nic nebrání koupit si ty "nacionálně správné" tj. obyčejné. Jsou stále běžně v prodeji. Ekofašismus se nekoná.
2. Kdo volí Schulze nebo Junckera
Mé ubohé dítě. Vy opravdu nevíte vůbec, ale vůbec nic! Tak jako je u nás zastupitelská demokracie, je i v EU. Vy si volíte lidi do Evropského parlamentu. Věděl jste to? Byl jste volit? Našel jste urnu? Voleb do EU se zúčastnilo v ČR 31,2 % voličů. Nuž a poslanci Evropského parlamentu zase volí předsedu Evropské komise. Věděl jste to? A 422 poslanců z 792 Jeana-Claude Junckera zvolilo za předsedu. Je to maličko jasnější? Analogicky pak u předsedy EP Martina Schulze. Většina hlasů potřebná ke zvolení byla 307. Dostal 612 hlasů.
3. Uvědomte si vy laskavě, že vaše fašounský názory nikoho nezajímají. Na demonstrace proti islámu chodí fotbaloví chuligáni a jiní bezmozci - viděl jste Bratislavu? To bylo slávy! Mlátili i cyklisty. Ale oni tu Bratislavu viděli díky TV všichni a tak v Brně, kde nacionální lobotomici čekali 10 tisíc lidí, kromě pár stovek plešek a jinejch mentálů nepřišel nikdo. Nějakýho Konvičku nikdo nepotřebuje o tom bude rozhodovat vláda a parlament a ne nějací blbečci s hákošem přelepeným leukoplastí. Vím, že potřebujete všechno zjednodušit - takže žádné tisíce a tisíce uprchlíku do ČR EU nevozí a nedodává, prostě tu nejsou. Problém se týká těch zemí, kde jim vylézají na břeh, tomu se prostě nedá nijak normálně zabránit. Všechny uprchlíky např. ze Sýrie by si měl navíc převzít přítel syrského lidu V. Putin. I ty z Iráku a Libye. My jsme přece ti zlí, jež jejich země bombardují a ničí jejich ráje, kde bylo vše zadarmo. Proč chtějí sem? No oni do ČR ani nechtějí. Takže žádné hordy Afričanů tu nejsou a ani nebudou s Konvičkou i bez něj. Nic takového ČR nehrozí, jsou to vaše výmysly! V EU si každá země problém s uprchlíky vyřeší sama. Vás a podobné k tomu nepotřebujeme. To je jak poslouchat rady pedofilů pokud jde o výchovu dětí, páč oni se prej v dětech vyznají.
A že je ve stavu nouze možno přijmout výjimečná opatření? No to si pište! Náckové v pětačtyřicátým lítali z mostů a houpali se na lampách, tak se moc netěšte bastardi hnědý! To vy sami kolaborujete s tím nejhorším, co doposud proti českému lidu stálo - s fašismem, nacismem i komunismem když se to hodí. Neschovávejte se za muslimy!Skrýt celý příspěvek1) Ano, každá "autorita" (ať už stát, městské zastupitelstvo,....) někdy vymyslí pitomost. A? 2) Říká Vám něco pojem zastupitelská demokracie? To co píšete je úplně ...Zobrazit celý příspěvek
1) Ano, každá "autorita" (ať už stát, městské zastupitelstvo,....) někdy vymyslí pitomost. A?
2) Říká Vám něco pojem zastupitelská demokracie? To co píšete je úplně mimo.
Např. Schulze zvolil evropský parlament, do kterého jste mohl volit svého zástupce (pokud jste tu možnost nevyužil, tak je to Vaše chyba). Stejnětak EK se skládá z lidí, kteří jsou delegováni vládami - ty jmenuje parlament, který je volený. Co je na tom nedemokratického???
3) Znáte ten vtip, jak maj zavřít chlapa za znásilnění, protože má s sebou nástroj? Vaše argumentace je úplně stejná - zatím EU nic takového co vím nepoužila, ale vy na základě toho, že může EU obviňujete...
Navíc i kdyby to opravdu odsouhlasila EK oproti vůli EP, tak EK je demokraticky ustavená instituce, takže na tom opět není nic nedemokratického. To, že přímo volený parlament má oproti nepřímo jmenované EK malou siílu je nestandardní, ale jelikož i složení EK je dáno výsledkem voleb, tak na tom nic nedemokratického není
3b) I kdyby proti uprchlíkům bylo těch 90% občanů ČR, jak tvrdíte (pravda to IMHO není, např. http://archiv.ihned.cz/c1-6419... tak to nic nemění na tom, že uprchlíci tu jsou a dokud bude jednotný Schengenský prostor, tak tu budou.
3c) Je krásné, že v jednom příspěvku máte plnou pusu demokracie a zároveň používáte rétoriku typu: "Zrádci národa", což je rétorika typická pro propagandu totalitních režimů.Skrýt celý příspěvekTodomatch - Takže to vezměme popořádku. 1) To, že EU vymýšlí kraviny je skutečnost. A není to tak, jak tvrdíte, tedy, že všechny smázne ze stolu. Aneb Pomazánkové máslo nebo ...Zobrazit celý příspěvek
Todomatch - Takže to vezměme popořádku.
1) To, že EU vymýšlí kraviny je skutečnost. A není to tak, jak tvrdíte, tedy, že všechny smázne ze stolu. Aneb Pomazánkové máslo nebo žárovky.
2) EU se stala totalitní, když se přijala Lisabonská smlouva. Protože když byla tato smlouva přijata, ocitli jsme se vlastně v novém politickém systému. Jak tedy já, jakožto občan ČR, která je součástí EU můžu ovlivnit politiku toho subjektu? Vždyť, kdo volí Schulze nebo Juckera? Pokud se nemýlím, občané EU to nejsou!
3) Uvědomte si laskavě, že v ČR 90% obyvatel imigranty z afrických a ještě k tomu muslimských zemí nechce! Proč brát ohled na Vás a 10% zrádců tohoto národa? Na těch lodích jsou skoro pouze muži okolo 25. let! Ženy nechali doma, děti také, nic to neumí kromě znásilňování, vraždění a jiných zločinů. Chudý to taky moc nebude, když to má iphony, samsungy i rychlí internet a ještě to dokáže dát neuvěřitelné prachy na cestu. Ano, přijměme Syrské křesťany, jako to udělalo Polsko a Slovensko. Přijměme Kurdy. Přijměme Ukrajince. Ale ne tyhle zločince! A aby jste se milý Todomatchu nemýlil, tak ta demokratická EU nám právě může mluvit do naší imigrační politiky. A jsme zase u Lisabonské smlouvy.
Komise totiž může využí čl. 78, odst. 3 Smlouvy o fungování EU (SFEU), který umožňuje ve stavu nouze, v němž se ocitly některé členské státy v důsledku „přívalu“ uprchlíků ze třetích zemí, přijmout na pomoc těmto členským státům „dočasná“ opatření. Bylo tak (zne)užito jedno z nejmocnějších ustanovení primárního práva, které mají unijní orgány k dispozici.
Článek 78, odst. 3 SFEU sice hovoří o tom, že dané opatření Unie musí být jen „dočasné“, tomu lze jen však jen stěží věřit. I zde platí pořekadlo, že „jednotkou dočasnosti je jeden furt“. V minulosti bylo totiž v čl. 64, odst. 2 SES stanoveno, že opatření Unie musí být dočasné, v délce maximálně 6 měsíců. To však Lisabonská smlouva změnila, když lhůtu 6 měsíců zcela odstranila! „Dočasná“ opatření, která by byla přijata na základě tohoto ustanovení, tedy nově nejsou určitým způsobem časově omezena.
Pokud se podíváme na nynější situaci, tak tím, že Evropská komise celou situaci posoudila jako nouzovou, tak obejde i Evropský parlament. Zatímco podle čl. 78, odst. 2 SFEU Rada spolurozhoduje s Evropským parlamentem (návrh podává Komise), tak podle čl. 78, odst. 3 SFEU, pro který se Komise rozhodla, rozhoduje sama Rada, která přijímané opatření s Evropským parlamentem pouze konzultuje. I pokud tedy s přerozdělováním uprchlíků nebude Evropský parlament souhlasit, Rada si může na návrh Komise v zásadě schválit, co chce. To je ta unijní demokracie! Lisabonská smlouva navíc přinesla s účinností od podzimu 2014 změnu při posuzování kvalifikované většiny, která oslabuje naši pozici v Radě.Skrýt celý příspěvekTodomach: Velmi trefně.
Čína má taky velkou inflaci, která "žere" značnou část růstu. Ten boj o udržení akciového trhu imho ještě zdaleka neskončil.Todomach: Velmi trefně.
Čína má taky velkou inflaci, která "žere" značnou část růstu. Ten boj o udržení akciového trhu imho ještě zdaleka neskončil.Superme: a zjisti si kolik miliard narvala čína do ekonomiky kvůli tomu málemu problému:) Uvědom si, že je jejich ekonomika stojí na stavbách infrastruktury a měst, kde nikdo ...Zobrazit celý příspěvek
Superme: a zjisti si kolik miliard narvala čína do ekonomiky kvůli tomu málemu problému:)
Uvědom si, že je jejich ekonomika stojí na stavbách infrastruktury a měst, kde nikdo nežije, uměle drží růst, tohle je jen první příznak.Skrýt celý příspěvekTodomatch: paradně napsano. Slyšel jsem bohužel pár projevu Okamury a je mi z toho smutno, ne že by neměl v něčem pravdu, ale pustit takového populistu k moci by byt strasny ...Zobrazit celý příspěvek
Todomatch: paradně napsano.
Slyšel jsem bohužel pár projevu Okamury a je mi z toho smutno, ne že by neměl v něčem pravdu, ale pustit takového populistu k moci by byt strasny omyl.Skrýt celý příspěvekPokud jde o velmoc EU, její kritici projevují udivující schizofrenii. Samozřejmě netuší nic o fungování EU a tak se jim představa o unii smrskne na bajky o správně zakřivených ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud jde o velmoc EU, její kritici projevují udivující schizofrenii. Samozřejmě netuší nic o fungování EU a tak se jim představa o unii smrskne na bajky o správně zakřivených banánech (tedy případ, kdy EU naopak proti takové hovadině zasáhla), trvají na tom, aby kapalina vyrobená z brambor mohla i nadále parazitovat na značce "Rum", tedy na alkoholu jež má garantovanou technologii výroby a výběr surovin (a brambory v ní opravdu nefigurují) a další zástupné problémy, které hlásá tu Pitomio Okamura, tu jiní dovedové. V čem je ta schizofrenie? EU je v očích kritiků střídavě totalitní moloch bez plurality názorů a střídavě slabá a rozhádaná organizace, kde každý táhne za jiný provaz. Jinak řečeno chtějí aby byla demokratická (tedy ne totalitní) a zároveň jednomyslná (tedy totalitní). Kritici vůbec nechápou, že síla EU tkví právě v demokratickém rozhodování tj. připuštění diskuze o různých názorech a pohledech, tuhle přednost však odpůrci EU ihned nazvou "rozhádaností" a "slabostí". Když ale náhodou EU dojde ke konsensu a přijme finální rozhodnutí a projeví se tedy "jednomyslně" a "silně", ihned kritici křičí něco o totalitě a evropském diktátu. Blbost vždycky pramení z neznalosti. Typickým příkladem je věc uprchlíků. EU nám je prý "nutí", "posílá" a "vnucuje". Opravdu? Nic takového se ani v nejmenším nestalo. EU řeší fakt, že se v Evropě uprchlíci vylodili - prostě připluli a vylezli na břeh. To není akt EU, to je realita. A EU reaguje. Protože je EU demokratická instituce, padnou na její platformě různé návrhy - od přidělovacích kvót, přes radikální odmítnutí až po zásah armády a potápění lodí jež uprchlíky vozí. Žádný Okamura nebo Konvička nejsou tím důvodem, který zabrání vstupu uprchlíků na naše území. Okamura a Konvička nikoho nezajímají – tedy kromě vyděšenců, nácků a xenofobů. Všimli jste si vůbec, že návrh kvót neprošel? Všimli jste si, že tento návrh nebyl žádná direktiva, že to byl jen jeden z návrhů, který díky demokratickému rozhodování na půdě EU neprošel a diskutují se úplně jiné návrhy? A proč? Protože otázka uprchlíků a přistěhovalců prostě NEPATŘÍ do pravomoci EU. A nikdy nepatřila. Ach, vy jste to nevěděli, že? Vy jste si mysleli, že ano? To je ale vaše potíž že nic nevíte. Tyhle věci řeší národní parlamenty. Radši ještě jednou - tyhle věci si řeší každý stát sám na úrovni národních parlamentů. U nás tedy rozhodl Sobotka a vláda. To, že se diskutují kvóty má jediný důvod, bohaté země Anglie, Francie, Německo a další, které jsou z hlediska síly v EU nejvýznamnější jsou naštvané, že země jako my pouze z EU berou desítky a stovky miliard dotací, za které si vylepšují infrastrukturu (silnice, mosty, kanalizace, čističky, rekultivace krajiny apod.) nebo je rovnou rozkrádají, ale jakmile mají řešit nějaký problém s chutí ho hodí na ty silné státy a tváří se, že s EU nemají nic společného. Ale mají a rádi mají, např. velký trh, stabilní ekonomické prostředí, volný pohyb na západ, možnost pracovat kdekoliv v Evropě, být v bezpečí . Starosti ale ať si dělá někdo jiný. Takže znovu, když je to potřeba, řekneme o EU, že je to totalitní komunistický či fašistický (podle typu vlastní debility) superstát, který nás drtí, utlačuje, okupuje. A když se to nehodí tak titíž dementi vyhlásí, že EU je slabošská, sluníčkovská, multikulturní, rozhádaná a neschopná krachující organizace. Chápete? Asi není možné být totalitní rudohnědý superstát jež všechny ovládá a řídí a současně nefunkční slepenec, kde nikdo nic neřídí, vše se rozpadá a každý si hraje na vlastním písečku.Skrýt celý příspěvek
Pánové pánové, tento článek moc nesedí pro opětovné řešení Ruska. Opravdu mi připadá, že někteří bez Ruska nemohou ani žít. Ohledně EU jako velmoci. EU je spíš velmoc ...Zobrazit celý příspěvek
Pánové pánové, tento článek moc nesedí pro opětovné řešení Ruska. Opravdu mi připadá, že někteří bez Ruska nemohou ani žít.
Ohledně EU jako velmoci. EU je spíš velmoc regionální. A tuto úlohu plní více než dobře. Pro uchování síly a perspektivního růstu a nebudu nyní vzhlížet k ekonomice a technice. Protože ekonomika není jediný ukazatel společnosti. Si EU musí pěstovat zdravou demokracii bez dvojího metru. EU by i prospělo, kdyby se zřekla tzv. vývozu demokracie. Protože tento projekt, pokud byl opravdu takhle zamýšlen absolutně ztroskotal a dotčené země se změnili přímo v hororové.
Velmi pozitivní by i bylo, kdyby EU rozhodovala o mimoevropských věcech více samostatněji. To ale obnáší dostatečně jednotný hlas mezi zeměmi EU...
Nyní je EU velmi odkázaná na postoj USA. I když v mnoha věcech může být postoj společný, tak v některých případech může být i rozdílný. Co se už i stalo. USA se rozhodují podle uvážení co je pro ně nejlepší, jako jakákoli jiná země. Proto ne každé rozhodnutí USA musí být zákonitě výhodné pro EU.Skrýt celý příspěvekRusko není ekonomická velmoc (viz.statistiky) USA je ekonomická ale hlavně technologická velmoc. Čína: velmi rozdílná mentalita těžká komunikace (vlastní zkušenost) zatím to je ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko není ekonomická velmoc (viz.statistiky) USA je ekonomická ale hlavně technologická velmoc. Čína: velmi rozdílná mentalita těžká komunikace (vlastní zkušenost) zatím to je pouze montovna.Skrýt celý příspěvek
Shania - Myslíte tuto bublinu? :)
http://zpravy.aktualne.cz/ekon...Shania - Myslíte tuto bublinu? :)
http://zpravy.aktualne.cz/ekon...Rusko velmoc bezesporu je, stejne jako Italie, Francie, UK atd., na stejne urovni. S temi se muze rovnat cca ekonomickou silou. USA si jede vlastni ligu a vyhledove ji pojede s ...Zobrazit celý příspěvek
Rusko velmoc bezesporu je, stejne jako Italie, Francie, UK atd., na stejne urovni. S temi se muze rovnat cca ekonomickou silou. USA si jede vlastni ligu a vyhledove ji pojede s Cinou (mozna). Ve srovnani s temato je Rusko obr na hlinenych nohach.Skrýt celý příspěvek
Jura99 - Pokud se podívám na Rusko, zjistím toto: 1) Ruská ekonomika ani zdaleka není absolutně žádný trpaslík a například v roce 2012 ji Financial Times ohodnotil jako druhou ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99 - Pokud se podívám na Rusko, zjistím toto:
1) Ruská ekonomika ani zdaleka není absolutně žádný trpaslík a například v roce 2012 ji Financial Times ohodnotil jako druhou finančně nejstabilnější ekonomiku mezi G20.
2) Chcete nám zde namluvit, že Rusko má jen ZHN a nic jiného? Že Ruská armáda jinak nemá sílu a schopnosti na to zastrašit svého nepřítele? Dobrý materiál.
3) Politickou sílu má dostačující. Příkladem budiž Sýrie.
4) Rozlohu má dostačující - nebo i zde se chcete hádat?
Jednoduše řečeno. Ruská ekonomika je dostatečně silná, armáda je jedna z nejlepších na světě, politiky mají schopné a silné a území obrovské.
Suma sumárum, Rusko velmoc je!
No, ale je krásné, jak pod článek o "Západu" mícháte Rusko. Njn, klasika :)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...