Vampir, Aligator, Tatrapan: Československá technika v Indonésii
- 4. 8. 2016
- 50 komentářů
- Jan Grohmann
Indonéská armáda v posledních dnech převzala osm českých raketometů RM-70 Vampir od společnosti Czechoslovak Group (CSG). Součástí dodávky jsou i slovenská obrněná vozidla Aligator Master II a Tatrapan.
Indonéská armáda již v roce 2003 nakoupila z České republiky devět použitých raketometů RM-70 ráže 122 mm na podvozku nákladního automobilu Tatra T-813 8×8 KOLOS. RM-70 je v podstatě kombinací sovětského raketometu BM-21 GRAD a nákladního automobilu Tatra.
Indonéskými médií nyní proběhla informace o dodávce dalších osmi kusů (dvě baterie) raketometů RM-70 Vampir pro indonéskou námořní pěchotu.
Základem je stále raketomet BM-21 GRAD, ten je ale nově umístěn na podvozku poslední řady vojenských automobilů Tatra T-815-7. Podle tiskových materiálů CSG je “vampir” vybaven i moderním systémem řízení palby.
Z indonéských médií a dostupných videozáznamů je patrné, že indonéská strana také převzala slovenský obrněný kolový transportér Tatrapan 6×6 a nová obrněná vozidla Aligator Master II 4×4.
Podle oficiálních informací je součástí dodávky osmi RM-70 Vampir, jedno velitelské vozidlo, dvě muniční vozidla, jedno odtahové vozidlo, jedna cisterna a dvě vozidla Aligator Master II. Indonéská média spekulují, že právě Tatrapan slouží jako velitelské vozidlo praporu a Aligator Master II jako vozidlo předsunutého dělostřeleckého návodčího nebo velitelské vozidlo baterie.
Vozidla Aligator II i Tatrapan před zavedením do indonéské armády prošla v Indonésii náročnými provozními testy. Kromě Kypru je Indonésie druhou zemí, kde se podařilo obrněné transportéry Tatrapan vyvést. V případě Aligator Master II jde o první důležitý zahraniční úspěch nového vozidla.
Ač indonéská média nepřináší více podrobností, je téměř jisté, že i odtahové, muniční a cisternové vozy budou na podvozku Tatry.
Devizou RM-70 Vampir je především moderní automobil Tatra T-815-7. Pancéřová kabina Tatrovky chrání posádku před balistickými hrozbami, ale také před účinky chemických, biologických nebo jaderných zbraní.
K pohonu slouží osmiválec Tatra T3C o výkonu 270 kW, jeho sílu na kola přenáší tatrovácká převodovka typu 10TS 210N se systémem poloautomatického řazení Tatra Norgren a přídavnou převodovkou Tatra 2.30TRS. Dojezd vampiru činí kolem jednoho tisíce kilometrů, přičemž na silnici vyvine rychlost až 90 km/h.
Zástupci CSG předávají techniku indonéské armádě.
Stavba prvního prototypu RM -70 Vamir začala v únoru 2015 a úspěšné střelecké zkoušky RM-70 Vampir absolvoval v říjnu téhož roku.
“Mnohé armády v předchozích letech vyřadily staré raketové nosiče, ovšem konflikty z poslední doby ukazují, že jde stále o účinné prostředky palebné podpory. A EXCALIBUR ARMY proto chce prostřednictvím vampiru nabídnout potenciálním zájemcům moderní systém s vysokým bojovým výkonem za velmi příznivou cenu,” dočteme se v tiskových materiál CSG o vozidle RM-70 Vampir.
Přímo v raketometu RM-70 Vampir je připraveno 40 raket ráže 122 mm, dalších 40 raket veze tatrovka na korbě před raketometem. Rakety mají maximální dosah 20 km. Salva 40 raket zničí prostor o velikosti cca 3 hektary.
Indonéská armáda plánuje nakoupit 36 raketometů RM-70 Vampir pro dva prapory. Nákup bude ale uskutečněn podle finančních možností indonéské strany.
Dodejme, že indonéské pozemní vojsko (tedy nikoliv námořní pěchota) provozuje 36 moderních brazilských raketometů Astros II s raketami ráže 300 mm. Brazilské raketomety Astros II rovněž využívají české nákladní automobily Tatra.
Indonéská námořní pěchota rovněž vlastní těžké nákladní automobily Tatra T815-7 MOR89 s podvalníky pro přepravu obojživelných výsadkových bojových vozidel BMP-3F a bojových vozidel pěchoty BMP-2.
Zdroj: Army Recognition
Související články
Armáda ČR se zajímá o španělské tanky Leopard 2A4
Minulý týden navštívila česká armádní delegace španělskou vojenskou základnu u města Zaragoza. Zde ...
- 17.07.2016
- 149 komentářů
- Jan Grohmann
České bitevníky opět v Pobaltí
Na letecké základně v Šiauliai v Litvě probíhá ve dnech 11. až 18. července 2016 druhá část ...
Nosič balistických plátů Magnum TAC-1 pro Armádu ČR
Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) se rozhodlo řešit dlouhodobý nedostatek adekvátní osobní balistické ...
- 27.07.2016
- 11 komentářů
- Jan Grohmann
Nové letištní radiolokátory pro Armádu ČR
Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) vybralo českou firmu ELDIS Pardubice jako dodavatele nových ...
- 01.08.2016
- 6 komentářů
- Jan Grohmann
RM-70 je minulost, když už, tak něco modulárního, co umí odpalovat více druhů raket. A dostřel 20km taky špatný. RM-70 není žádný hitech za těžký peníz, dražší je ten náklaďáckej ...Zobrazit celý příspěvek
RM-70 je minulost, když už, tak něco modulárního, co umí odpalovat více druhů raket. A dostřel 20km taky špatný. RM-70 není žádný hitech za těžký peníz, dražší je ten náklaďáckej podvozek, než ty odpalovací roury. Vyřadit to byl dobrý nápad, ale chybělo koupit něco místo toho.Skrýt celý příspěvek
Jenže ke zdi by nemuseli jen z MO a GŠ, nýbrž každý, kdo se podílel na snížení rozpočtu MO k sotva 1 % HDP. Kde kdo nadává na Bílou knihu. Jenže si uvědomte, že vznikala v době, ...Zobrazit celý příspěvek
Jenže ke zdi by nemuseli jen z MO a GŠ, nýbrž každý, kdo se podílel na snížení rozpočtu MO k sotva 1 % HDP. Kde kdo nadává na Bílou knihu. Jenže si uvědomte, že vznikala v době, kdy politici veřejně deklarovali, že je jim armáda u zadele a že jí klidně ještě seberou peníze! Pokud plánujete a víte, že budete mít peníze sotva na provoz, tak prostě musíte škrtat.
Než autory Bílé knihy, honil bych po poli všechny premiéry počínaje Špidlou, Kalouska, který chtěl Vondrovi odebrat peníze ve chvíli, kdy už jich MO mělo sotva na provoz, VV, které chtěly sebrat MO skoro čtvrtinu rozpočtu v téže chvíli.... a mohli bychom pokračovat.
Současné vedení MO bych pak mlátil tyčí do hlavy za to, že nejsou schopni využít stávající příznivé situace, kdy si i občané uvědomili, že armáda je potřeba. Zároveň peníze jsou k dispozici, protože konjunktura. Až přijde další krize a konflikt na Ukrajině bude již téměř zapomenut, bude MO první, kdo přijde o peníze....Skrýt celý příspěvekCharlile: vyřadily se tuším na základě Bílé knihy, která už nepočítala s ničím jiným, než policejními akcemi. A zde jsou raketomety k ničemu (bez řízených střel). V současné době ...Zobrazit celý příspěvek
Charlile: vyřadily se tuším na základě Bílé knihy, která už nepočítala s ničím jiným, než policejními akcemi. A zde jsou raketomety k ničemu (bez řízených střel). V současné době se opět uvažuje, že by se zavedly.Skrýt celý příspěvek
Pepin Nešpor: technologií je dostatek, ale proč na jednoduché úkoly používat drahou techniku? V Lybii to dopalo jak dopadlo: po pár dnech došla drahá technologie a muselo se žebrat ...Zobrazit celý příspěvek
Pepin Nešpor: technologií je dostatek, ale proč na jednoduché úkoly používat drahou techniku? V Lybii to dopalo jak dopadlo: po pár dnech došla drahá technologie a muselo se žebrat u spojenců...
Na likvidaci nepřátelské kolony, základny, shromaždiště... je to stále více než dobré řešení
Charlie: souhlas.Skrýt celý příspěvekOsobně si myslím, že za vyřazení RM-70 bez náhrady by měl někdo z MO a GŠ jít ke zdi - doslova. Směšně levná modnizace, munice plný sklady, provozní náklady naprosto adekvátní a ...Zobrazit celý příspěvek
Osobně si myslím, že za vyřazení RM-70 bez náhrady by měl někdo z MO a GŠ jít ke zdi - doslova.
Směšně levná modnizace, munice plný sklady, provozní náklady naprosto adekvátní a ani moderní CRAM systémy se proti tomuhle necyhtaj, protože těch raket je prostě příliš za moc krátkou chvíli.
A Excalibur ty vyřazený kousky buďto přímo prodá (jaké je asi jejich provozní opotřebení?!?) nebo nástavbu přehodí na novej podvozek prodá s ještě větším ziskem.
Proč to kua nekoupí AČR, dokud je čas a dělostřelci si ještě pamatujou, jak se to obsluhuje?Skrýt celý příspěvekMě by spíš zajímalo, co mají společného CSG a výrobci Tatrapanu (VÝVOJ Martin) a Aligatoru (KERAMETAL), že tu zakázku plnili asi společně.
Mě by spíš zajímalo, co mají společného CSG a výrobci Tatrapanu (VÝVOJ Martin) a Aligatoru (KERAMETAL), že tu zakázku plnili asi společně.
Fenri: ono taky na východě převážně jinýma jak hloupymi zbraněmi se nebojuje. Nedostatek moderních technologií a zbraní.
Stirling: Titus je Titus! Parametry výkony odolnostFenri: ono taky na východě převážně jinýma jak hloupymi zbraněmi se nebojuje. Nedostatek moderních technologií a zbraní.
Stirling: Titus je Titus! Parametry výkony odolnostRadost číst, snad se bude i dařit dále a škoda, že nejsou aspoň fota ostatních vozidel.
Zajímavé proč CSG prodává, radši Tatrapan než Titus, ale asi to bude o právech do asie.Radost číst, snad se bude i dařit dále a škoda, že nejsou aspoň fota ostatních vozidel.
Zajímavé proč CSG prodává, radši Tatrapan než Titus, ale asi to bude o právech do asie.Vampir by rozhodně mohl být cestou, jak levně výrazně zvýšit palebnou sílu AČR. Myslím, že po Ukrajině a Syrii už zeslábly hlasy, tvrdící, že salvové "hloupé" raketomety jsou již ...Zobrazit celý příspěvek
Vampir by rozhodně mohl být cestou, jak levně výrazně zvýšit palebnou sílu AČR. Myslím, že po Ukrajině a Syrii už zeslábly hlasy, tvrdící, že salvové "hloupé" raketomety jsou již "out". Pro širokou škálu aplikací je jejich přesnost dostačující, ničivý účinek v cíly strašlivý a cena prostředku i munice směšně malá (ve vztahu k výkonu). Nemluvě o faktu, že SR nemusí používat jen "hloupé" rakety.
A navíc ta mašina vypadá dobře :-)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...