Válečné hry Severní Koreje
- 18. 9. 2017
- 19 komentářů
- Jan Grohmann
V pátek Severní Korea odpálila další balistickou raketu, již druhou během tři týdnů. Střela letěla z prostoru pchjongjangského letiště přes japonský ostrov Hokkaidó a dopadla do oceánu asi 2000 km východně od jeho břehů. Jsou testy předzvěstí blížící se války na Korejském poloostrově?
Proč Severní Korea vyvíjí jaderné zbraně a střílí balistické rakety přes Japonsko? Podle Hynka Kmoníčka, českého velvyslance ve Washingtonu, za tím jednoduše stojí snaha severokorejských mocenských elit zachránit si svůj život.
“Severokorejci si uvědomují, že jejich režim, který je jakýmsi reliktem Studené války, má jediného seriozního protivníka, který má zájem na změně režimu. A to pro ně znamená konec, naprostý konec fyzickou likvidací vedení. Oni viděli, jak skončil Ceausescu. Co je horší, viděli jak skončil Sadám Husajn a viděli jak skončil Muammar Kaddáfí,” uvedl v pořadu Interview 24 Kmoníček.
Kmoníček také ocitoval část rozhovoru se severokorejským diplomatem:”Pro nás jsou rakety a atomová zbraň v podstatě pojistkou, pojistkou proto, aby nikdy nedošlo k útoku na Severní Koreu.”
Druhou hlavní proměnou sporu je Čína, která má podle Kmoníčka jediná nevojenské možnosti, jak působit na Severní Koreu. Problém však je, že současný stav Číně vyhovuje, protože díky tomu roste její důležitost na mezinárodním poli – čím více Severní Korea “zlobí”, tím více roste důležitost Číny vůči Spojeným státům.
Je tedy reálná válka na Korejském poloostrově? Podle Michala Rašky, odborného asistenta na Institute of Defence and Strategic Studies při S. Rajaratnam School of International Studies (RSIS), je bezpečnostní paradigma Jižní Koreje v posledních šesti letech založeno na udržení statusu-quo.
Jižní Korea se při snaze o udržení statusu-quo opírá o tři pilíře – robustní nástroje odstrašení, alianci se Spojenými státy a předsunutou aktivní obranu. Tyto tři pilíře formují jihokorejské bezpečnostní koncepce, strukturu ozbrojených sil a také chování armády na operační úrovni.
V březnu 2011 Jižní Korea přijala novou vylepšenou obrannou strategii – Obrannou reformu 307 (Defense Reform 307). Nový dokument byl přijat po potopení jihokorejské korvety Čchonan (PCC-772) severokorejskou ponorkou v roce 2010 a po odstřelováni ostrova Jon-pchjong severokorejským dělostřelectvem ve stejném roce. V obou případech jihokorejská armáda nijak nereagovala.
Dokument přijatý před šesti lety znamená odklon od konceptu “pasivního odstrašení” (odstrašení formou zamezení přístupu) k “úměrné odvetě” (odstrašení formou potrestání).
Podle Michala Rašky však koncept “úměrné odvety” staví Jižní Koreu před vážná bezpečnostní dilemata. Na jedné straně se Jižní Korea potýká s hrozbou velké konvenční války na Korejském poloostrově, na druhé straně jsou to podle Rašky “nesouměrné, méně intezivní a nepřímé bezpečnostní výzvy”.
Jedná se především o neustálý rozvoj severokorejských nukleárních a raketových programů. Raška soudí, že nukleární program slouží Severní Koreji jako “politický nátlakový nástroj rozdělující alianci mezi USA a Jižní Koreu a v konečném důsledku vyrovnávající konvenční slabiny Severní Koreje vůči USA.”
Problém je také druhý extrém, a to je případný rozpad Severní Koreje, kterou trápí pokračující hospodářský rozpad. Podle Kmoníčka Severní Koreu nad vodou drží pouze dodávky z Číny bez kterých by “Severní Korea nevydržela ani jednu zimu.”
Rozpad Severokorejského režimu přitom dále urychluje diplomatická izolace a hospodářské sankce. Rozpad Severní Koreje bude mít naprosto nepředvídatelné důsledky nejen pro Korejský poloostrov, ale pro celý region.
“V hybridním spektru konfliktů znamená jakýkoli druh odvetné akce nebo vojenské iniciativy ze strany Jižní Koreje zaměřené proti ozbrojeným silám Severní Koreje ještě větší riziko eskalace konfliktů,” píše Raška v článku Dealing with Nuclear North Korea: The Limits of Military Options.
Jižní Koreu svazuje také několik geostrategických omezení. V prvé řadě to je chybějící hloubka obrany proti případnému pozemnímu útoku ze Severní Koreje. Soul se svými 11 miliony obyvatel leží pouze 40 km od demilitarizované zóny a je v dosahu severokorejských dělostřeleckých a raketových systémů.
Za další Severní Korea má větší počet mužů ve zbraní, větší obrněné síly a dvakrát silnější dělostřelectvo než Jižní Korea. Pchjongjang má ve zbraní 1,2 milionu vojáků a má nejpočetnější speciální síly na světě. Například dělostřelectvo je dvakrát větší než jihokorejské.
Mnoho severokorejských zbraňových systémů je zastaralých a také průměrná vycvičenost severokorejských vojáků se nemůže rovnat vycvičenosti vojsk jižního souseda a Spojených států. Nelze ale ignorovat velikost armády Severní Koreje a její schopnost způsobit masivní škody.
Podle Rašky je však hlavním nebezpečím případného vojenského střetu zapojení velmocí. "Rozdělený Korejský poloostrov zůstává centrem složitých mocenských konstelací v severovýchodní Asii, která zahrnují historické linie vleklého nepřátelství, vzájemného podezírání, územní spory, kontrastního vnímání hrozeb a geostrategickou konkurenci mezi USA, Ruskem, Čínou a Japonskem. Jakákoli eskalace konfliktu na Korejském poloostrově se může své podstatě rychle přeměnit do širší regionální krize mezi velkými mocnostmi,” píše Raška.
Existují i další faktory. Politická scéna Jižní Koreje je silně polarizovaná ve svém přístupu k Severní Koreji i k alianci se Spojenými státy. Jihokorejští politici se nedokáží shodnout na velikosti a nebezpečnosti severokorejské hrozby i na přístupu k opětovnému sjednocení Korejského poloostrova. To se promítá do názorů, jak má armáda Jižní Koreje reagovat na severokorejskou hrozbu a kolik má dostávat finančních prostředků.
Vojenské řešení problémů je v seznamu možností Severní i Jižní Koreje. Jisté však je, že případná akce proti Severní Koreji může vyvést z rovnováhy celý region s naprosto nejasnými důsledky.
Zdroj: RSIS
Související články
Indicko-čínský konflikt v Himalájích: začátek geopolitického nepřátelství?
Na konci června se v Himalájích rozhořel hraniční spor, jehož předmětem je oblast Doklamské náhorní ...
- 02.08.2017
- 3 komentářů
- Michael Myklín
Venezuela: Ropné království v rozkladu
Venezuela má za sebou volby do ústavodárného shromáždění, od něhož se očekává změna konstituce ve ...
- 07.08.2017
- 94 komentářů
- Klára Šubíková
Ruské cvičení Západ 2017: Ruskou válku řídí železnice
V záři se v Bělorusku uskuteční velké ruské cvičení Západ 2017. Během cvičení se do Běloruska ...
- 14.08.2017
- 29 komentářů
- Jan Grohmann
Strategický profil čínského vývozu zbraní
Globální geopolitické úsilí Číny, podpořené rostoucím ekonomickým vlivem, udává směr a povahu ...
- 24.08.2017
- 14 komentářů
- Michael Raska
Fakt nechápu lidi, kteří bez zamyšlení přijmou většinu informací, které jsou IN v západních zpravodajstvích. Tesil jako jeden z mála bez rozpaku napíše o "stínu", který doprovází ...Zobrazit celý příspěvek
Fakt nechápu lidi, kteří bez zamyšlení přijmou většinu informací, které jsou IN v západních zpravodajstvích. Tesil jako jeden z mála bez rozpaku napíše o "stínu", který doprovází KAŽDÝ politický nátlak světové velmoce, o čem pojednává každá vojenská příručka už od dob staré Číny či Řecka a vy ho vymínusujete :-))Skrýt celý příspěvek
2 fotr dost mě překvapuje Váš pohled na situaci okolo Severní Korei a závěry, které z toho vyvozujete. Již Vám to napsali jiní, ale já to čtu až teď. Kdy podle Vás měla ...Zobrazit celý příspěvek
2 fotr
dost mě překvapuje Váš pohled na situaci okolo Severní Korei a závěry, které z toho vyvozujete. Již Vám to napsali jiní, ale já to čtu až teď.
Kdy podle Vás měla vojska USA zlikvidovat Severní Koreu a definitivně se zbavit nepohodlného režimu?
V 50. - 80. letech? to asi těžko, když by to se vší pravděpodobností zapříčinilo vstup SSSR a Ćíny do konfliktu a odstartovalo by to počátek 3. světové války.
V 90. letech či prvním desetiletí 21. stol? také ne, když rozvrtali vosí hnízda na Středním východě, Balkáně, Afghanistanu.
Souhlas s Marthyho a Tesilovým příspěvkemSkrýt celý příspěvekPřípadná akce USA nebude tak snadno proveditelná jako invaze do Iráku.Určitě se k tomu musí vyjádřit Jižní Korea.Přece jen nechat si udělat z vlastního území bojiště je závažný ...Zobrazit celý příspěvek
Případná akce USA nebude tak snadno proveditelná jako invaze do Iráku.Určitě se k tomu musí vyjádřit Jižní Korea.Přece jen nechat si udělat z vlastního území bojiště je závažný krok.
Podobný problém řešilo NATO v Evropě,kdy se Německo a Francie mohlo stát místem jaderného konfliktu.Skrýt celý příspěvek...nevěřím tomu, že by se (pro Jirose jse) dostaly pozemní síly do těch 40 km vzdáleného SOulu. To by byla strašná jatka kdyby se o to pokoušeli... taková kuvajtská dálnice smrti ...Zobrazit celý příspěvek
...nevěřím tomu, že by se (pro Jirose jse) dostaly pozemní síly do těch 40 km vzdáleného SOulu. To by byla strašná jatka kdyby se o to pokoušeli... taková kuvajtská dálnice smrti krát moc... Ve vzduchu jsou bezmocní a JK i USA letectvo by pozemní síly rozmašírovali na suši.
Hrozbou tedy je hlavňové dělostřelectvo a raketomety/rakety (kolik a jakých jich dokáží přisunout k hranici aby skutečně těch 40 km dostřelili - vzhledem k opět předpokládané naprosté nadvládě JK/USA ve vzduchu?) a samozřejmě JZ. Možná by to masakrování SOulu nebylo tak "hrozné" jak se obecně má za to. Samozřejmě - kdyby tam bouchla JZ, tak to by byla jiná.. ale i pro odvetu.
Myslím, že pro JK je největší hrozbou to, že jim po vítězné válce zůstane totálně zbídačelá SK na krku. Země kterou "musíte" živit a kde každý maňas touží po tom vám zakroutit krkem za nebohého vůdce... peklo..Skrýt celý příspěvekPánové nevím, ale to potopení korvety (nebo co to vlastně bylo) se odehrálo sice v mezinárodních vodách, ale v rámci vojenského cvičení. Těžko se mi chce uvěřit, že ...Zobrazit celý příspěvek
Pánové nevím, ale to potopení korvety (nebo co to vlastně bylo) se odehrálo sice v mezinárodních vodách, ale v rámci vojenského cvičení.
Těžko se mi chce uvěřit, že severokorejská ponorka nepozorovaně vnikne mezi cvičící lodě jihokorejského loďstva, potopí korvetu a beztrestně zmizí. Pokud mne paměť neklame, tak v trupu potopené korvety byli nalezeny stopy po německých torpédech a hádejte, jaké ponorky užívá Jižní Korea?
Je dobré někdy používat filipa a neletět po všem jak slepice po flusu.
Hlavně tvrzení, že to byla opravdu Severní Korea nemá jediný pádný důkaz
https://cs.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvekKim si pod sebou mozna podrezava vetev. Ne u USA (ktere kdyby nebralo ohledy tak se Severni Koreou skoncuje stejne jako s Irakem, vojensky nema Severni Korea na to odolat, ma jen ...Zobrazit celý příspěvek
Kim si pod sebou mozna podrezava vetev. Ne u USA (ktere kdyby nebralo ohledy tak se Severni Koreou skoncuje stejne jako s Irakem, vojensky nema Severni Korea na to odolat, ma jen na to udelat svou porazku pro spojence nepekne bolestivou), ale u Ciny. Pokud bude Kim sve vyhruzky, testy atd. dale stupnovat a pokud nejde o postup s Cinou koordinovany nebo Cinou primo rizeny, pak to muze byt Cina ktera se postara o jeho odstraneni. Podstatne je jen to jestli ma Cina nad Severni Koreou kontrolu. Pokud i nadale jo a je to cele jen jedno velke divadlo, je to pro Cinu genialni bez nakladove reseni jak odpoutavat pozornost, zamestnavat a vycerpavat zdroje nepratel a pritom si upevnovat moc v jihocinskem mori. Pokud ale ne, nedivil bych se nejake te mrtvicce, infarktu, nebo caji dochucenemu plutoniem...Skrýt celý příspěvek
Provokující KLDR vyhovuje jak Číně tak i Rusku, protože prostřednictvím KLDR mohou oba státy obtěžovat USA a sami nebýt přímo angažovaní. Proto je naivní si myslet, že Čína s ...Zobrazit celý příspěvek
Provokující KLDR vyhovuje jak Číně tak i Rusku, protože prostřednictvím KLDR mohou oba státy obtěžovat USA a sami nebýt přímo angažovaní. Proto je naivní si myslet, že Čína s Ruskem svého ratlíka umravní. Nejlepší, ale nejméně pravděpodobné řešení by byl domácí vojenský převrat v KLDR a jako druhé nejlepší by bylo odstranění vedení KLDR při zvláštní operaci. Nedělat ještě deset let vůbec nic by znamenalo, že KLDR se v jaderných raketách dotáhne na velmoc, kterou nepůjde vojensky zastavit. Pak se ratlík může vymknout kontrole i svým pánům.Skrýt celý příspěvek
Fotr-co se týká toho jaderného reaktoru který ůdajně dodala Francie a zaplatila to USA-asi myslíte stavbu elektrárny na principu lehkovodního reaktoru na které se dohodla KLDR se ...Zobrazit celý příspěvek
Fotr-co se týká toho jaderného reaktoru který ůdajně dodala Francie a zaplatila to USA-asi myslíte stavbu elektrárny na principu lehkovodního reaktoru na které se dohodla KLDR se Spojenými státy výměnou za ukončení výroby plutonia tak ten nebyl realizován....
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
liberal shark-s tím zničením KLDR to zase tak snadné není,jinak by se to už dávno stalo.Spíš mi to přijde že si problém KLDR US prezidenti předávají jako horkou bramboru,ať se o ni postará někdo jiný.
Zdánlivě ideální řešení je zničit jaderná zařízení KLDR leteckým útokem,s minimálními náklady a ztrátami.Ale to je problém-tyto zařízení jsou v podzemních bunkrech,je možné že na jejich zničení nestačí ani nejsilnější konvenční puma.Tu unesou pouze těžká letadla která je svrhnou z velké výšky přímo nad nimi-budou velmi zranitelná pro PVO.
Daly by se zničit reaktory na povrchu,ty mají myslím dva-cena za to bude ekologická katastrofa,zamoření.To by ale jaderný program KLDR jen zdrželo,podle všeho už mají plutonia dost,před cca 15 lety se odhadovalo že ročně vyrobí dost na 10 pum.
Použití jaderných zbraní jako preventivní útok na KLDR považuju za krajně nepravděpodobný.A pozemní operace?To je ještě nepravděpodobnější-za prvé s tím nesouhlasí J.Korea,a dále ani USA nemá dost financí aby si mohli regulární válku s KLDR,to by se mohlo lehce zvrtnout v něco podobného co už tady bylo před 60-sáti lety.Z takové války by nekoukal žádný zisk,jen astronomické výdaje-a nezapomínejme že USA jsou zadlužené až po půdu.
A na závěr-v případě pozemního útoku USA na KLDR je možné že to Čína nenechá bez trestu,ostatně řekli to jasně-pokud USA napadnou KLDR jako první,s cílem svrhnout tam režim ta Čína vojensky zasáhne ve prospěch KLDR.
Takže,v širších souvislostech-Trump to nemá tak snadné jak to vidíte...Skrýt celý příspěvekMomentalne jsme svedky zkousky vule. Kdo prvni couvne, ten prohral. Kimovi jde o zivot, Trumpovi o karieru a povest. Trump muze KLDR znicit, kdy si vzpomene.
Momentalne jsme svedky zkousky vule. Kdo prvni couvne, ten prohral. Kimovi jde o zivot, Trumpovi o karieru a povest. Trump muze KLDR znicit, kdy si vzpomene.
fotr máte částečně pravdu Válku v Korei začal sever, ale kde se vzala severní a jižní Korea ? To nebylo dílo ani jednoho Korejce , ale Moskvy a Washingtonu. Ani bych si nebyl ...Zobrazit celý příspěvek
fotr
máte částečně pravdu
Válku v Korei začal sever, ale kde se vzala severní a jižní Korea ? To nebylo dílo ani jednoho Korejce , ale Moskvy a Washingtonu.
Ani bych si nebyl jist tou možností zničit SK v devadesátých letech. Oni ani USAci nemají takové kapacity aby mohli destabilizovat kde co najednou. V devadesátých letech potřebovali především rozšťourat Juginu. Dále operace pouštní bouře. Tam s Husajnem taky vydupali. Nejdřív mu naznačit , že jim je Kuvajt jedno a pak na něj vlítnout.
Pak tu máme rozšiřování NATO.
Pokud by USAci vlítli na Koreu v 90. letech, tak by Čína vlítla na ně. Rusko by se pravděpodobně nenápadně přidalo, pravděpodobně jen dodávkami zbraní.
Naprostou pravdu máte v tom , že USAci nechtějí SK zničit.
SK je pro USAky důležitější tak jak je. SK je vlastně poslední země na světě , která jede dál ve studený válce jak se sluší a patří. Vytváří hrozbu jaderného útoku. Furt se může ukázat podívejte jak jsou ti komouši chudí a agresivní. Ani tablety na surfování po netu nemají. Když nebudeme dávat na obranu 500 miliard dolarů ročně , tak nás všechny sežerou a ukradnou nám náš způsob života.
Čína a Rusko naopak propojuje čím dál víc západní Evropu s Asií. Plány na železniční propojení Londýn Tokio a podobně. Těžko lidem tvrdit , že ta železnice je trojský kůň. Británie a její žádost o vstup do ekonomické unie , kterou zakládá Rusko a Čína, to taky něco ukazuje v souvislosti s Brexitem.
Ti jsou jako strašák na prdlačku.
Časem USAci ztratí možnost ovlivňovat svět dle svých potřeb pomocí své vojenské síly, dojdou jim na to jednoduše peníze a nakonec USA budou ti co se uzbrojí.
Jenže v tu chvíli budeme reálně vystaveni hrozbě jejich jaderných zbraní.
Z toho už nás , ale hlava bolet nebude.Skrýt celý příspěvekDobrý večer všem, debaty o KLDR plní média a diskuze a já bych se rád přidal se svou trochou do mlýna. Dost mě vadí jak to někteří vnímají a prezentují jednostranně a zcela ...Zobrazit celý příspěvek
Dobrý večer všem, debaty o KLDR plní média a diskuze a já bych se rád přidal se svou trochou do mlýna. Dost mě vadí jak to někteří vnímají a prezentují jednostranně a zcela vynechávají fakta. Jak, proč a kdo začal Korejskou válku víme dobře, jak dopadla taky a od té doby měly spojené státy množství příležitostí je zlikvidovat. Třeba v devadesátých letech byl v KLDR hladomor, armáda byla zdecimovaná, výzbroj tragicky zastaralá. Proč je tedy USA tehdy nezničilo, když by to tehdy bylo tak snadné? Neustále někde čtu jak se USA snaží zlikvidovat KLDR a už mě to vážně prudí. Od konce války svět KLDR podporoval, dodávky potravin, léků a dalšího dosáhly neuvěřitelných objemů a to bez protihodnoty. Po podepsání dohody o ukončení jaderného (vojenského) programu v KLDR jim byl dokonce dodán jaderný reaktor (Francouzský) a zaplatilo to USA. KLDR později jednostranně od smlouvy odstoupila a porušila i rezoluce OSN. KLDR byla první kdo znovu začal napadat souseda, potopení korvety ponorkou v mezinárodních vodách, dělostřelecké přepady a dnes už také jaderné vyhrožování. Ptám se tedy kdo je ten agresor? Skutečně USA jak se nám někdo snaží namluvit? Já si to nemyslím.Skrýt celý příspěvek
Málem bych zapomněl,že právě Spojené státy během studené války JZ korigovaly převahu států VS v konvenčních zbraních.Tedy historie se znovu opakuje.
Málem bych zapomněl,že právě Spojené státy během studené války JZ korigovaly převahu států VS v konvenčních zbraních.Tedy historie se znovu opakuje.
Ale vždyť tento stav vyhovuje USA je přece důležité mít nepřítele.To potom můžete v regionu pořádat manévry,rozmístit další zbraně atd. Nikdo nebere vážně ohrožení USA Severní ...Zobrazit celý příspěvek
Ale vždyť tento stav vyhovuje USA je přece důležité mít nepřítele.To potom můžete v regionu pořádat manévry,rozmístit další zbraně atd.
Nikdo nebere vážně ohrožení USA Severní Koreou.Těch pár rachejtlí s problematickými parametry nepředstavuje hrozbu,ale je to ukázka jak JZ dokáží outsidera posunout na jinou úroveň a rovněž návod pro ostatní státy,které nemohou konkurovat konvenčními zbraněmi případným protivníkům.Skrýt celý příspěvekOT: Jirosi, omlouvám se, ale fakt mi to nedá. Používáte "jsi" tam, kam patří "si". "Pokud jsi chce" nedává smysl. "Pokud jsi" -> ale já nejsem! Pokud oni chtějí -> "Pokud si ...Zobrazit celý příspěvek
OT: Jirosi, omlouvám se, ale fakt mi to nedá. Používáte "jsi" tam, kam patří "si". "Pokud jsi chce" nedává smysl. "Pokud jsi" -> ale já nejsem! Pokud oni chtějí -> "Pokud si chtějí".
Jinak slušný příspěvky jsou tímto strašně degradovány.Skrýt celý příspěvekJirosi: Z tohoto pohľadu by bolo možné aj to, že tie raketové motory, pre ktoré na seba ukazujú Rusko a Ukrajina, mohli nakoniec pre KĽDR vyrobiť aj Číňania, po tom, ako na ...Zobrazit celý příspěvek
Jirosi:
Z tohoto pohľadu by bolo možné aj to, že tie raketové motory, pre ktoré na seba ukazujú Rusko a Ukrajina, mohli nakoniec pre KĽDR vyrobiť aj Číňania, po tom, ako na Ukrajine buď kúpili, alebo ukradli kópie dokumentácie ...Skrýt celý příspěvekMarthy:"Nemyslím že se chystají samovolně napadnout J.Koreu nebo dokonce USA,v jaderných zbraních vidí jedinou garanci že nenapadnou je. " Napadnou můžete jen zemi, se kterou ...Zobrazit celý příspěvek
Marthy:"Nemyslím že se chystají samovolně napadnout J.Koreu nebo dokonce USA,v jaderných zbraních vidí jedinou garanci že nenapadnou je. "
Napadnou můžete jen zemi, se kterou nemáte válku. Na korejském poloostrově je "jen" příměří.
Můj názor je že tyhle jaderné/raketové testy jsou spíše testy Číny. Která díky KLDR obchází zákaz jaderných zkoušek a pokrytecky se tváří že oni nic. Pokud jsi chce jednou hrát na velmoc, jsou znalosti o jaderných zbraních základ.Skrýt celý příspěvekChápu proč autor píše o Husajnovi a Kadáfím-Protože KLDR žádným ujištěním ze strany USA o tom že je nenapadnou pokud se vzdají svého jaderného a raketového programu ...Zobrazit celý příspěvek
Chápu proč autor píše o Husajnovi a Kadáfím-Protože KLDR žádným ujištěním ze strany USA o tom že je nenapadnou pokud se vzdají svého jaderného a raketového programu neuvěří,jednoduše proto že USA se ukázali být naprosto nevěrohodnými.
Nemyslím že se chystají samovolně napadnout J.Koreu nebo dokonce USA,v jaderných zbraních vidí jedinou garanci že nenapadnou je.
Pro USA je to dilema-co teď?Pokud chtějí KLDR zničit tak správný okamžik prováhaly-měli to udělat dokud neměli J.zbraně.Těžko říct jestli už v KLDR mají nějakou funkční raketu s jadernou hlavicí,nebo jestli mají nějaký způsob dopravit jadernou bombu na území J.Korei,no pokud ano jsem si jistý že pokud budou napadeni tak J.zbraně použijí.
Další věc je-čím déle bude USA váhat tím silnější KLDR bude,pokud ještě nemají balistické rakety s j hlavicí tak je brzo mít budou,a nezabrání jim v tom žádné sankce.
Velká neznámá je reakce Číny na případný útok na KLDR-málo kdo čekal v první válce že KLDR přímo vojensky pomohou,co když to udělají i podruhé?A dnes je Čína vojensky jinde než v padesátých letech...pevně doufám že zůstane u výhružek a ukazování svalů a nepřeroste to ve válku,ta by vypadala úplně jinak než třeba v Iráku.Skrýt celý příspěvekArgumentovať strachom z osudu Husajna alebo Kaddáfiho je nezmysel. To boli maniaci, za ktorými nikto nestál, preto dopadli, ako dopadli. To pre severokorejský režim neplatí. Na ...Zobrazit celý příspěvek
Argumentovať strachom z osudu Husajna alebo Kaddáfiho je nezmysel. To boli maniaci, za ktorými nikto nestál, preto dopadli, ako dopadli. To pre severokorejský režim neplatí. Na dôvažok ten predpoklad absolútne ignoruje fakt, že lídri KĽDR vôbec nemusia rozmýšľať tak, ako by sme rozmýšľali my.
Treba pochopiť, že ide o krajinu, kde obyvateľstvu od narodenia tlačia do hláv tézu o božskom pôvode vládnucej dynastie, kde sa deti učia, slnko vychádzalo podľa toho, kedy sa Kim-ir-sen zobudil a Kim-čong-ilovo telo bolo také dokonalé, že nikdy nemusel na toaletu. Ľudia tam chodia klásť vence k prvej kose Kim-ir-sena a klaňajú sa pred pneumatikami jeho prvého auta.
Z pohľadu tejto logiky sa Kim-čong-un proste musí nejakým spôsobom vyrovnať svojim predchodcom, musí s ním byť spájané niečo, čo potvrdí jeho božskú legitimitu. jeho dedo bol zakladateľom štátu a dynastie, jeho otec urobil štát nukleárnym. Obávam sa, že obyčajné skonštruovanie násobne silnejších bômb na to nebude stačiť a budú chcieť vyprovokovať konflikt, v ktorom sa budú spoliehať, že ich Čína nenechá padnúť a samotný fakt, že ho ustáli, potom budú môcť prezentovať ako pokorenie USA.Skrýt celý příspěvekJeště bych rád dodal, že Čína se postavila k tomu tak, že když NK zaútočí jako první, tak bude neutrální, ale když zaútočí první USA(resp. aliance), tak Čína se postaví za NK. Toto ...Zobrazit celý příspěvek
Ještě bych rád dodal, že Čína se postavila k tomu tak, že když NK zaútočí jako první, tak bude neutrální, ale když zaútočí první USA(resp. aliance), tak Čína se postaví za NK. Toto je asi největší důvod proč USA ještě nic nepodniklo.
První NK raketa letěla nad Japonskem v roce 1998. Japonsko mohlo tento přelet rakety nad svým územím vzít jako akt agrese a záminku ke konfliktu. V tom roce jsem se moc o toto nezajímal, tak nevím přesně pozadí při tomto proletu rakety nad Japnskem. Pouze vím, že NK řekla, že to byl satelit.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...