Útok na americký konzulát v Benghází byl naplánovanou teroristickou akcí
- 3. 10. 2012
- 2 komentářů
- Ctirad Sviták
Útok na americký konzulát v Benghází 11. září letošního roku byl předem připravenou a organizovanou teroristickou akcí. Nešlo tedy o spontánní protest muslimů proti tomu, že se na internetu objevila ukázka z kontroverzního filmu Nevinnost muslimů, jak americké bezpečnostní síly původně předpokládaly.
Vyplývá to z dosavadních výsledků vyšetřování, zveřejněných americkými tajnými službami. Agentura Reuters v této souvislosti s odvoláním na ředitele amerického úřadu Národní bezpečnosti (DNI) Jamese Clappera uvedla, že jde o zásadní změnu pohledu na to, jak a proč k útoku došlo.
Mluvčí Clapperova úřadu Shawn Turner této agentuře řekl, že: „krátce po útoku americké tajné služby došly k závěru, že události v Benghází začaly spontánně poté, co před velvyslanectvím USA v Káhiře proběhla demonstrace proti filmu, parodujícímu proroka Mohameda.“
Tři dny po útoku tiskový tajemník amerického prezidenta Jay Carney médiím řekl, že „USA nemají žádný důkaz pro to, že by útok v Benghází byl plánován teroristy“. Deník New York Times nyní připomněl, že názor, že útok byl spontánní reakcí na film Nevinnost muslimů, vyslovila o dva dny později také americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová.
Foto: Situace na americkém konzulátu v Benghází krátce po útoku / Reuters
Již týden po útoku však zazněly pochybnosti, že se v Benghází jednalo o náhlý výbuch hněvu, v americkém Senátu. „Na spontánní demonstraci si s sebou nebudete brát granáty a těžké zbraně,“ citovala republikánského senátora Johna McCaina agentura Reuters.
Také ředitel Národního protiteroristického centra Matthew Olsen, při projednávání okolností tohoto útoku před americkými zákonodárci uvedl, že šlo pravděpodobně o teroristický útok. „Objevily se informace, naznačující, že útok mohla zorganizovat teroristická organizace, známá jako Al Káida islámského Maghrebu,“ řekl.
Turner nyní před médii prohlásil, že během vyšetřování americké tajné služby získaly nové informace, dokazující, že šlo o extremisty naplánovanou akci. „Kdo konkrétně útok naplánoval a řídil, není zatím jasné, je ale pravděpodobné, že jde buďto přímo a akci Al Káidy nebo na některé s ní spřízněné organizace,“ dodal.
Foto: Dohořívající auto na území napadeného amerického konzulátu v Benghází / AFP
Deník Los Angeles Times nově přinesl informaci, že americké tajné služby v současné době pracují na tom, aby se osoby, podezřelé z podílu na útoku na konzulát USA v Benghází dostaly před soud. „Pentagon, CIA a další zpravodajské služby USA shromažďují údaje o osobách podezřelých z podílu na tomto útoku,“ řekl listu nejmenovaný pracovník tajných služeb. Současně však připustil, že tajné služby stále ještě nemají úplný obrázek všech okolností útoku.
Podle vyjádření Ricka Nelsona z Centra pro strategické a zahraniční studie pro deník Los Angeles Times je nejtěžší na vyšetřování tohoto útoku skutečnost, že ho mohla zosnovat kterákoliv ze zhruba padesáti islamistických organizací, působících v oblasti a považujících USA za svého protivníka.
Možnost, že za útokem na americký konzulát v Benghází stojí islamistické organizace, připustil nedávno v rozhovoru pro stanici Al-Džazíra také libyjský prezident Muhammad Madžarjáf. Původně přitom libyjská oficiální místa tvrdila, že jde a akci stoupenců svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.
Foto: Interiér amerického kon zulátu v Benghází ráno po útoku / AP
Americký konzulát v Benghází byl letos 11. září ostřelován z granátometů, umístěných na pozemku nedaleké farmy. V důsledku tohoto útoku zemřel velvyslanec USA v Libyi Christopher Stevens a další tři Američané. Agentura Reuters s odvoláním na libyjského ministra vnitra později uvedla, že velvyslanec a ještě jeden pracovník konzulátu zahynuli přímo v objektu.
Další dva Američané přišli podle informací agentury Reuters o život později, když opouštěli konspirativní byt, kam byli po útoku na konzulát evakuováni. Neznámým útočníkem byli zastřeleni před jeho dveřmi, když šli k autu, kterým chtěli opustit Benghází.
Ruská tisková agentura RIA s odvoláním na americkou televizní stanici ABC uvedla, že jednou z obětí se stal americký specialista, jehož úkolem bylo vyhledávání a ničení přenosných protiletadlových střel, vlastněných libyjskými milicemi.
Související články
V libyjských skladech leží smrtelné nebezpečí
Po skončení hlavních bojů v Libyi zůstala pravidelná libyjská armáda v troskách. Najednou nebyl ...
- 14.12.2011
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Jižní Súdán - soudek střelného prachu
Jihosúdánská vláda plně nekontroluje své území u hranic s Etiopií v jihovýchodní části státu ...
- 07.09.2012
- 2 komentářů
- Ctirad Sviták
Trpké libyjské plody arabského jara
Důvodem útoku libyjců na americký konzulát v Benghází, během nějž zahynul americký velvyslanec a ...
- 16.09.2012
- 16 komentářů
- Ctirad Sviták
Islamisté utrpěli v Somálsku porážku, budoucnost země je ale nejistá
Somálské vládní jednotky společně s keňskými oddíly, působícími v zemi pod praporem Africké unie ...
- 02.10.2012
- 0 komentářů
- Ctirad Sviták
timto clankem ste si u me podstatne vylepsili skore ,jsem rad ze se s prilivem novych informaci nebojite otevrit stare tema ,dobra prace
timto clankem ste si u me podstatne vylepsili skore ,jsem rad ze se s prilivem novych informaci nebojite otevrit stare tema ,dobra prace
Opět překrásný článeček od mého oblíbeného autora pana C. Svitáka. Jaká škoda, že si ho zatím nevšimla CNN a neotevřela mu už konečně cestu do světa velkého zpravodajství. Já bych ...Zobrazit celý příspěvek
Opět překrásný článeček od mého oblíbeného autora pana C. Svitáka. Jaká škoda, že si ho zatím nevšimla CNN a neotevřela mu už konečně cestu do světa velkého zpravodajství. Já bych mu to strašně přál, protože jak on perfektně dokáže využívat zdrojů a jak skvěle pracuje s textem - to je prostě něco úžasného.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...