Tragický nákup munice pro české houfnice CAESAR
- 26. 7. 2021
- 191 komentářů
- Jan Grohmann
Nákup nových samohybných houfnic CAESAR 8×8 pro Armádu ČR má zpoždění – kvůli nejasným zadávacím podmínkám totiž hrozí zdražení projektu o miliardy korun.
Podle článku portálu Security Magazin program Caesar komplikují nejasnosti kolem dodávek munice. Výrobci vojenské techniky historicky totiž uplatňují jednoduchý trik – nabízejí levnou vojenskou techniku a současně smluvně vytvoří takové podmínky, aby si nakupující musel munici (ale i náhradní díly a veškeré provozní systémy) kupovat výhradně od nich.
Ostatně dělala to i česká Škodovka během první republiky při exportu svých zbraní. Stejný obchodní model známe i z běžného života – typicky při nákupu holicích strojků (levný strojek, drahé výměnné hlavy).
Stejný trik zkouší Nexter Systems v českém tendru. Francouzi přitom Čechy zahnali do kouta velmi lehce – v českých zadávacích podmínkách totiž zřejmě chybí klíčový nepřekročitelný požadavek (sine qua non – „bez kterého nelze“) – Caesar musí být schopen vést střelbu s jakoukoliv municí ráže 155 mm, která splňuje standardizační podmínky NATO.
Tento požadavek měl být bez jakýchkoliv podmínek garantován výrobcem děla, tedy firmou Nexter Systems. Žádný takový požadavek ale Češi původně nevznesli a záruční podmínky houfnic Caesar tak platí jen při střelbě schválenou francouzskou municí. To má za následek dalekosáhlé konsekvence.
Možnost používat standardizovanou dělostřeleckou munici NATO je prakticky nejdůležitější podmínka toho, aby české dělostřelectvo mohlo operovat v sestavě vojsk NATO. Brigády AČR budou v případě většího konfliktu logicky včleněny do sestavy organizačně vyššího nadřízeného stupně, tedy do bojové struktury německé nebo polské divize. Protože nadřízený stupeň určuje bojové úkoly podřízenému, tak je odpovědný vybavit jej prostředky k jejich splnění. Nadřízený stupeň, německá nebo polská divize, bude tak odpovědná za logistické zabezpečení bojových uskupení českých jednotek, včetně dělostřelectva.
Tento scénář ale českou výběrovou komisi ani vedení dělostřelectva Armády ČR zřejmě nenapadl. Co je důvodem, můžeme jen spekulovat:
Firmu Nexter Systems (resp. jakoukoliv zahraniční zbrojní firmu) nezajímají bezpečnostní problémy České republiky a chce jediné – vydělat. Je to neutrální konstatování faktu. Samozřejmě, na „taktické úrovni“ mohou fungovat osobní přátelské vztahy nebo možná jistá náklonnost mezi Francií a ČR, ale na „strategické úrovni“ se vše točí kolem jediné otázky: „Kdo na koho bude pracovat?“ Nákup houfnic Caesar je tvrdý byznys a proklamace o „spojenectví a přátelství“ nehrají žádnou roli.
Dále války nevyhrávají zbraně, ale množství dostupné munice a schopnost logistického systému tuto munici dopravovat na frontu. Nákupem houfnic Caesar tak vzniká řada paradoxů. Podle Armády ČR dostřel houfnice Caesar je 40 km. Ale vést palbu na takovou vzdálenost lze jen v rámci divize, protože ta jediná bude mít potřebné průzkumné systémy a dostatečně velký štáb schopný řídit složitou bojovou činnost.
V chaotické válečné situaci nikdo nebude organizovat muniční konvoje pro přepravu „specializované“ dělostřelecké munice z českých skladů pro jeden oddíl s houfnicemi Caesar, ať už bude zařazen pod německou nebo polskou divizi. Než řešit komplikovaný logistický transport munice (včetně zajištění ochrany konvoje a naplánování cesty) naši spojenci českou „pomoc“ raději zdvořile odmítnou.
Dělostřelectvo AČR musí být jednoduše technicky připraveno na střelbu s municí německé, polské či americké armády, tj. jakoukoliv municí ráže 155 mm, která splňuje standardizační podmínky NATO.
Podle současné francouzské nabídky ale české houfnice Caesar mohou oficiálně střílet pouze francouzskou municí. Samozřejmě během ostrého nasazení lze vše „zapatlat“, ale opravdu chceme do boje poslat neodzkoušenou houfnici? Není to jen o průměru hlavně, ale také o vývrtu nebo tvaru nábojové komory. Co když se během boje něco pokazí? A hlavně, koho to bude vina?
Navíc pokud budeme chtít používat vlastní munici během výcviku, tedy Francouzi neschválenou, přijdeme o záruční podmínky na houfnice. Cokoliv se následně na houfnici pokazí, zaplatíme to. Jednoduše řečeno – Francouzi své peníze dostanou tak nebo tak.
Kvůli chybě v zadávací dokumentaci existuje riziko značného růstu nákladů na celý životní cyklus. Sice získáme levné houfnice, ale potom vykrvácíme na provozních nákladech a munici.
Takže jak usilovně musí čeští daňoví poplatníci na Francouze pracovat?
Pokud Armáda ČR přistoupí na francouzské podmínky, a nepůjde používat vlastní 155mm munici nebo použití vlastní munice bude podmíněno omezujícími podmínkami (např. ztrátou záruky), pak náklady na celoživotní cyklus houfnice Caesar mohou dosáhnout až dvojnásobku nákladů, které vynaloží slovenská armáda na celoživotní cyklus Zuzany 2. Náklady na celoživotní cyklus dělostřelectva Armády vyzbrojené Caesary mohou dosáhnout výše 20 až 25 miliard Kč. Z této částky značná část odplyne do Francie.
Pokud náklady Armády ČR na houfnice Caesar srovnáme s náklady, které vynaloží slovenská armáda na celoživotní cyklus houfnic Zuzana 2, tak tento poměr může činit až 2 : 1 ve prospěch Slovenska. A to jen proto, že děla i munice bude vyrobena v režii slovenského, resp. i českého obranného průmyslu.
Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) předpokládá náklady na pořízení 52 houfnic Caesar na cca 9 miliard Kč (180 milionů Kč za dělo). Pohotovostní zásoba munice je minimálně 600 kusů nábojů na dělo, cca 550 standardních tříštivo-trhavých (HE) a 50 nábojů s koncovým navedení, takže: (550 × 60 000 Kč) + (50 × 500 000 Kč) = cca 60 milionů Kč za munici na každé dělo.
Náklady na munici pro celoživotní cyklus (při bojovém nasazení se životností 1500 ran): (1350 × 60 000 Kč) +(150 × 500 000 Kč) = 160 milionů Kč se prakticky rovnají pořizovací ceně děla. Takže pro 52 houfnic potřebujeme přes 30 000 kusů tříštivo-trhavé a naváděné munice za 3,1 miliardy Kč. Na celý životní cyklus (1500 výstřelů) pak 78 000 kusů munice za 8,3 miliardy Kč.
Výše uvedená kalkulace nákladů na munici je provedena pro neinflační ceny a tuzemskou výrobu. Ceny francouzské munice budou bez pochyb výrazně vyšší. A můžeme si být jisti, že takové množství munice Praha nikdy nekoupí – a opět se dostáváme k tomu, že v případě válečného konfliktu budeme používat dělostřeleckou munici od spojenců.
Samozřejmě můžeme Francouzům dodatečně zaplatit za certifikaci nové munice. Podle portálu Security Magazin Nexter Systems nabídl pouze certifikaci klasické tříštivo-trhavé munice s dostřelem 13 km za cenu sedm milionů euro (180 milionů Kč). A tato certifikace platí pouze pro jeden nebo dva typy nejlevnější munice. Při certifikaci se přitom musí vystřelit několik stovek ran a v případě naváděné munice se může jednotková částka pohybovat kolem 500 000 Kč, ale klidně 2,5 milionu (americká M982 Excalibur). Takže opět – Francouzi své peníze dostanou tak nebo tak.
Dalším problémem je bezpečnost a možnost Francouzů „ovládat“ bojový potenciál Armády ČR. Pokud budeme kupovat dělostřeleckou munici od Francouzů, což je zřejmě nejdůležitější munice v armádě, Paříž si může diktovat ceny i podmínky dodání, nejen v době míru, ale především v době zhoršené bezpečnostní situace.
Na jaře se diskutovalo o zdražení programu nákupu houfnice Caesar. Jde jen o spekulaci, ale důvodem je možná právě české rozpomnění se na to, že Caesar musí střílet standardizovanou NATO municí. A Francouzi tento nový požadavek chtějí samozřejmě zaplatit.
Kvůli jediné chybějící větě – tedy, že houfnice Caesar musí střílet standardní NATO munici – je celý nákup houfnic CAESAR na mrtvém bodě, hrozí prodražení o miliardy korun a poškození vlastního muničního průmyslu. A není to chyba Francouzů nebo jednotlivců. Důvodem je 30 let trvající tragická systémová ledabylost celé České republiky vůči vlastní vojenské bezpečnosti.
Související články
Munice Katana s dostřelem 60 km pro české houfnice CAESAR?
Jedním z důvodů nákupu samohybných houfnic CAESAR pro Armádu ČR je velká paleta dostupné a ...
- 22.07.2020
- 49 komentářů
- Jan Grohmann
KOMENTÁŘ: Tápání nad francouzskými houfnicemi CAESAR 8×8
Zástupci českého ministerstva obrany (MO ČR) vedou již několik měsíců jednání s francouzskou ...
- 18.11.2020
- 246 komentářů
- Jan Grohmann
Houfnice CAESAR: Pouhý dostřel nestačí
Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) rozhodlo v loňském roce, že 152 mm samohybná kolová houfnice (ShKH) ...
- 01.05.2021
- 378 komentářů
- Milan Vašíček
Houfnice CAESAR a DITA: Odlišné přístupy, nikoli přímá konkurence
Na únorovém zbrojním veletrhu IDEX 2021 ve Spojených arabských emirátech byla oficiálně představena ...
- 19.05.2021
- 166 komentářů
- Redakce AN
/Podle současné francouzské nabídky české houfnice Caesar mohou oficiálně střílet pouze francouzskou municí./ /Žádný takový požadavek ale Češi původně nevznesli a záruční podmínky ...Zobrazit celý příspěvek
/Podle současné francouzské nabídky české houfnice Caesar mohou oficiálně střílet pouze francouzskou municí./
/Žádný takový požadavek ale Češi původně nevznesli a záruční podmínky houfnic Caesar tak platí jen při střelbě schválenou francouzskou municí. To má za následek dalekosáhlé konsekvence./
Mohl bych se zeptal od odkud to autor článků ví? Dostal snad k nahlédnutí interní dokumenty ministerstva?Skrýt celý příspěvekSedliacky rozum hovorí, že toto môže byť len: a) sabotáž b) korupcia c) totálna neschopnosť na českej strane V každom prípade by som sa zaujímal kto a v akej výške dostal ...Zobrazit celý příspěvek
Sedliacky rozum hovorí, že toto môže byť len:
a) sabotáž
b) korupcia
c) totálna neschopnosť na českej strane
V každom prípade by som sa zaujímal kto a v akej výške dostal všimné.Skrýt celý příspěvekTady je celkem jasné, že to bude primárně dlouhodobě prokazovaná neschopnost, která jde nejspíše i ruku v ruce s korupcí. Vlastně bych se ani nedivil, kdyby si nechali zpracovat ...Zobrazit celý příspěvek
Tady je celkem jasné, že to bude primárně dlouhodobě prokazovaná neschopnost, která jde nejspíše i ruku v ruce s korupcí. Vlastně bych se ani nedivil, kdyby si nechali zpracovat podmínky "externí" firmou napojenou na Nexter.Skrýt celý příspěvek
proč hned korupcí ? Kdyby tam korupce byla, tak už je snad obchod podepsaný a nejsou žádné pochybnosti ze strany MO. Lobbing ano, snaha urvat kus koláče, tak je logická. Třeba ...Zobrazit celý příspěvek
proč hned korupcí ? Kdyby tam korupce byla, tak už je snad obchod podepsaný a nejsou žádné pochybnosti ze strany MO. Lobbing ano, snaha urvat kus koláče, tak je logická. Třeba vyrábět munici, kterou jsem sice dosud nevyráběl, ale vyrábět chci a také hned chci být jediným dodavatelem, když už budu investovat do výrobní linky.Skrýt celý příspěvek
...dobře, ale nesekne se v T-křižovatce...
Je to výsledek tuposti odpovědných úředníků a lampasáků, nebo je to klasická korupce?
...a vůbec si nejsem jistý, co je horší......dobře, ale nesekne se v T-křižovatce...
Je to výsledek tuposti odpovědných úředníků a lampasáků, nebo je to klasická korupce?
...a vůbec si nejsem jistý, co je horší...Dobrý den pánové, situace kolem nákupu houfnic Caesar se komplikuje. Ať je důvodem cokoliv, musím souhlasit s poslední větou článku: Důvodem je 30 let trvající tragická ...Zobrazit celý příspěvek
Dobrý den pánové,
situace kolem nákupu houfnic Caesar se komplikuje. Ať je důvodem cokoliv, musím souhlasit s poslední větou článku:
Důvodem je 30 let trvající tragická systémová ledabylost celé České republiky vůči vlastní vojenské bezpečnosti.
Proto je nezbytně nutné vytvořit silné a bojeschopné vojsko.
Česká republika je krásná země. Pro ni žiju, dýchám a bude-li potřeba budu i bojovat.Skrýt celý příspěvekOpravdu je to tak že Caesar nemůže střílet standardní "NATO" munici od různých zavedených výrobců? To si mi úplně nezdá. Potom by ona NATO standardizace poněkud ztrácela ...Zobrazit celý příspěvek
Opravdu je to tak že Caesar nemůže střílet standardní "NATO" munici od různých zavedených výrobců? To si mi úplně nezdá. Potom by ona NATO standardizace poněkud ztrácela smyls.
Přijde my že jediný problém v tomhle ohledu je snaha spolčenosti STV o rozjetí výroby "francouzsé" 155 mm munice tady v ČR. Za což si pochopitelně Nexter nechá patřičně zaplatit.
Také nechápu proč by měla AČR znovu certifikovat M982 Excalibur když ten je pro Caesar certifikovaný od roku 2019.Skrýt celý příspěvekTechnicky a prakticky jiste muze. Podle vseho jde o smluvni klicky, jak to taky clanek popisuje ("kdyz strilite cizi patrony, za fungovani nerucime").
Technicky a prakticky jiste muze. Podle vseho jde o smluvni klicky, jak to taky clanek popisuje ("kdyz strilite cizi patrony, za fungovani nerucime").
Právě správná otázka je kde autor článku zjistil jaké budou smluvní podmínky. Ve smlouvě která patrně ještě ani existuje.
Právě správná otázka je kde autor článku zjistil jaké budou smluvní podmínky. Ve smlouvě která patrně ještě ani existuje.
články SM o dělostřelecké munici 155mm jsou dost zabarvené propagací českého výrobce munice, který s její výrobou ale pravděpodobně teprve začíná. Článek je postaven tak, že Caesar ...Zobrazit celý příspěvek
články SM o dělostřelecké munici 155mm jsou dost zabarvené propagací českého výrobce munice, který s její výrobou ale pravděpodobně teprve začíná. Článek je postaven tak, že Caesar smí střílet pouze munici Nexter, to by dobré nebylo, ale nepřijde mi divné, že by munice z nově založené výroby měla projít certifikací pro dělo, ve kterém bude používána, to je snad standardní postup nejen v případě munice. Spíš je tedy otázka, která munice (kterých výrobců) je pro Caesar už certifikována a kterou munici Caesar tedy smí střílet bez ztráty záruky, případně jestli je Caesar skutečně dělem, které smí střílet pouze munici Nexter, jak plyne z článku (pokud jej dobře chápu) ?Skrýt celý příspěvek
Ale vzdyt v clanku pisou o "munici splnujici podminky NATO". Pochybuji, ze mezi podminkami neni certifikace. Standardizace pak spociva prece prave v tom, ze munici necertifikujete ...Zobrazit celý příspěvek
Ale vzdyt v clanku pisou o "munici splnujici podminky NATO". Pochybuji, ze mezi podminkami neni certifikace. Standardizace pak spociva prece prave v tom, ze munici necertifikujete pro kazdou jednotlivou zbran dane raze, nybrz splnujete jednotne podminky - ten standard.Skrýt celý příspěvek
podmínka NATO je předpokládám ráže. Pro bezpečné použití v konkrétní zbrani bude mít pravděpodobně poslední slovo výrobce.
podmínka NATO je předpokládám ráže. Pro bezpečné použití v konkrétní zbrani bude mít pravděpodobně poslední slovo výrobce.
To prave leda s ohledem na zarucni podminky, plus treba u navadene munice se muze resit kompatibilita se SRP. U bezne munice ale technicky nemuze byt problem s munici od ...Zobrazit celý příspěvek
To prave leda s ohledem na zarucni podminky, plus treba u navadene munice se muze resit kompatibilita se SRP. U bezne munice ale technicky nemuze byt problem s munici od kterehokoliv vyrobce. Jako kdyz mate 9 mm Luger od S&B nebo od Hornady, musi zbran bezpecne fungovat v obou pripadech.Skrýt celý příspěvek
Jenomže střelivo do ručních zbraních má od NAAG přesně danou specifikaci, která to ...Zobrazit celý příspěvek
Jenomže střelivo do ručních zbraních má od NAAG přesně danou specifikaci, která to zaručuje.
https://diweb.hq.nato.int/naag...
Pro dělostřelectvo musí být něco podobného a je otázkou, co všechno v tom je zahrnuto.Skrýt celý příspěvek
Dobře, tak proč se ocertifikaci munice zmiňují i poslanci výboru pro obranu? Něco na tom asi pravdy bude, nemyslíte?
Dobře, tak proč se ocertifikaci munice zmiňují i poslanci výboru pro obranu? Něco na tom asi pravdy bude, nemyslíte?
Oni zmiňují výhradně munici která aby se měla vyrábět v STV. O tom že není možné použít standardní munici zaběhlých producentů nepadlo slovo.
Oni zmiňují výhradně munici která aby se měla vyrábět v STV. O tom že není možné použít standardní munici zaběhlých producentů nepadlo slovo.
některé členy výboru pro obranu bohužel beru jako spíkry některých firem domácího obranného průmyslu. A bohužel z nich čas od času padají i perly, jako že těžká brigáda by se měla ...Zobrazit celý příspěvek
některé členy výboru pro obranu bohužel beru jako spíkry některých firem domácího obranného průmyslu. A bohužel z nich čas od času padají i perly, jako že těžká brigáda by se měla zčásti postavit na kola, protože kolové podvozky děláme doma.Skrýt celý příspěvek
Ok, asi tomu nerozumím, ale nebylo by lepší tedy tendr restartovat s touto podmínkou ? Případně dát Francouzům ultimátum buď to dodáte jak chceme my, za cenou kterou chceme my nebo ...Zobrazit celý příspěvek
Ok, asi tomu nerozumím, ale nebylo by lepší tedy tendr restartovat s touto podmínkou ? Případně dát Francouzům ultimátum buď to dodáte jak chceme my, za cenou kterou chceme my nebo od tendru ustupujeme ? Tohle vyjednávání nemusí být tak složité, konkurence v kolových houfnicích je obrovská a na podvozek Tatra se dá umístit kterákoliv...Skrýt celý příspěvek
jak by znělo to ultimátum ? Něco jako že Caesar musí střílet blíže nespecifikovanou českou municí, která ještě tak úplně vyrobená není a certifikovat ji nebudeme, protože to je ...Zobrazit celý příspěvek
jak by znělo to ultimátum ? Něco jako že Caesar musí střílet blíže nespecifikovanou českou municí, která ještě tak úplně vyrobená není a certifikovat ji nebudeme, protože to je drahé ? :-)Skrýt celý příspěvek
Vy jste dobře naivní. Myslíte si, že těm co mají rozhodovací moc není u prdele, jestli se za munici dá deset miliard, nebo dvacet? Komu by restart pomohl?
Vy jste dobře naivní. Myslíte si, že těm co mají rozhodovací moc není u prdele, jestli se za munici dá deset miliard, nebo dvacet? Komu by restart pomohl?
Načítám diskuzi...