Munice Katana s dostřelem 60 km pro české houfnice CAESAR?
- 22. 7. 2020
- 49 komentářů
- Jan Grohmann
Jedním z důvodů nákupu samohybných houfnic CAESAR pro Armádu ČR je velká paleta dostupné a perspektivní munice. Společnost Nexter kupříkladu vyvíjí naváděnou munici Katana s teoretickým dostřelem až 60 km.
Dělostřeleckou munici Katana s koncovým navedením představila Nexter Munitions, muniční divize francouzské společnosti Nexter, poprvé na vojenské výstavě Eurosatory 2018. Munice Katana se na cíl navádí pomocí satelitní navigace a vnitřní inerciální navigační jednotky. Do budoucna se rovněž počítá s poloaktivním laserovým naváděním.
Nyní Katana podstupuje testy v aerodynamickém tunelu S3MA v Národním úřadu pro letecká studia a výzkum ONERA (Office National d'Etudes et de Recherches Aérospatiales) v Modane. Tunel S3MA simuluje rychlosti od Mach 0,1 až po Mach 6,05. Tunel se hodí k testování střel, munice, křídel, listů rotoru vrtulníků, části proudových motorů atd.
V zařízení ONERA nedaleko vesnice Modane najdeme nejmodernější a největší síť aerodynamických tunelů v Evropě. Největší tunel S1MA, s průměrem osm metrů, simuluje rychlosti Mach 0,05 až 1. Vzduch je do tunelu S1MA vháněn ventilátorem s protiběžnými rotory (průměr 15 metrů). Ventilátor potřebuje ke svému chodu zdroj o výkonu 88 MW.
Aerodynamické zkoušky munice Katana v centru ONERA / Nexter
„Technický tým munice Katana ráže 155 mm úspěšně testoval navádění a balistické chování munice ve větrném tunelu, který pokrývá rychlosti v rozsahu od Mach 0,1 do 6,05,“ uvedl Nexter v tiskové zprávě 20. července. Dalším krokem se stanou ostré střelecké zkoušky naplánované na konec tohoto roku.
Podle zpráv z roku 2018 se počítá s vývojem jak verze s doletem 30 km, tak verze s doletem 60 km. V prvním případě půjde tedy o klasický granát, v druhém případě granát s pomocným raketovým motorem (RAP). Multifunkční zapalovač Katany dovolí nastavit detonaci v určité vzdálenosti od země, při nárazu nebo se zpožděním.
Přesně naváděná dělostřelecká munice s prodlouženým doletem (experimentuje se s dostřelem 100 km i více) je velkým trendem dnešní doby. Dělostřelectvo s tímto typem munice může dokonce částečně nahradit takticko-operační rakety.
Jednotlivé fáze letu munice Katana. CAS (Control Actuation System). / Nexter
Hlavní výhodou je menší spotřeba munice při ničení důležitých cílů, což se pozitivně odrazí na kratší době nutné ke zničení cíle, na nižší spotřebě munice a na menším opotřebení hlavní děl.
Zajímavé je, že francouzské dělostřelectvo nemá ve výzbroji zavedenou žádnou přesně naváděnou dělostřeleckou munici (kromě protitankové Bonus). Avšak zkušenosti z nasazení houfnic CAESAR při dobývání iráckého Mosulu (2017) ukázaly nutnost pořízení naváděné dělostřelecké munice. Bojů o Mosul se zúčastnil francouzský 11. dělostřelecký prapor námořní pěchoty 11e RAMa (11e Régiment d'Artillerie de Marine) se čtveřicí houfnic CAESAR.
Islámský stát svého času získal mnoho minometných a dělostřeleckých zbraní (např. D30 ráže 122 mm) z vyrabovaných syrských a iráckých skladů. Ukradená děla a minomety obsluhovali především džihádisté z Čečenska.
Americké dělostřelectvo poblíž Mosulu (duben 2017)
Během dobývání Mosulu proto musela protidžihádistická koalice snášet na 250 dělostřeleckých a minometných útoků denně. To donutilo francouzské houfnice CAESAR vést protidělostřeleckou palbu. V městském prostředí a proti mobilním cílům (džihádisté měli minomety a děla na korbách nákladních vozidel) je ale nutné použít přesně naváděnou munici.
Například během tříměsíčního období v rámci dobývání Mosulu americké dělostřelectvo spotřebovalo 50 % muncie právě na umlčování nepřátelských minometů a děl. Američané přitom ve velkém využívali přesně naváděnou munici M982 Excalibur a munici s naváděcími zapalovači M1156 PGK (Precision Guidance Kit).
Naopak podle plukovníka Oliviera Coqueta, velitele 11e RAMa, čtyři francouzská děla musela na zakopané islamisty vypálit 24 střel, aby alespoň tři střely dopadly do zákopů (vzdálenost palby nebyla uvedena). Celkově čtyři houfnice CAESAR provedly v Iráku za tři roky na 2500 palebných úkolů a vystřelily 20 000 dělostřeleckých granátů. Podle portálu Opex360 se palba vedla nejčastěji na vzdálenost větší než 24 km.
Možnosti munice Excalibur a Katana budou zřejmě velmi podobné. Ostatně používají stejný koncept navádění a multifunkčního zapalovače.
Nexter rovněž pracuje na další přesně naváděné munici. První je 155 MPM [Munition à précision métrique] s poloaktivním laserovým naváděním. Druhá SPACIDO využívá speciální zapalovač s aktivními aerodynamickými plochami. SPACIDO upravuje dráhu letu na základě údajů z malého radiolokátoru na houfnici. V portfoliu Nexteru najdeme také munici Bonus MkII s dvěma kusy infračervené naváděné protitankové submunice.
Nevýhodou přesné dělostřelecké munice jsou zejména astronomické náklady. Americká M982 Excalibur stojí 100 000 dolarů, zatímco klasická „hloupá“ HE munice 6000 dolarů. Mimochodem do dnešních dní bylo v bojích použito přes 1400 kusů munice Excalibur.
Přesně naváděná munice se navíc hodí jen pro vybrané úkoly. Pro drtivou většinu dělostřeleckých úkolů, především v rámci klasického frontového boje mezi rovnocennými protivníky, se bude stále využívat v drtivé míře klasická HE munice.
Související články
Samohybná houfnice Caesar na podvozku tatrovky
Francouzská společnost Nexter Systems na londýnské výstavě DSEI 2015 (Defence and Security Equipment ...
- 21.09.2015
- 60 komentářů
- Jan Grohmann
Velké objednávky samohybných houfnic Caesar na podvozku Tatra
Francouzské firmě Nexter Systems se v rámci výrobního plánu pro roky 2018 až 2028 podařilo uzavřít ...
- 23.04.2019
- 91 komentářů
- Jan Grohmann
Nová děla pro Armádu České republiky: Zuzana 2 vs. CAESAR
Ministerstvo obrany ČR (MO ČR), slovy ministra Lubomíra Metnara, i přes následky pandemie koronaviru ...
- 28.05.2020
- 470 komentářů
- Milan Vašíček
Houfnice CAESAR pro Armádu České republiky
Ministerstvo obrany České republiky (MO ČR) začne s francouzskou společností Nexter Systems ...
- 05.06.2020
- 639 komentářů
- Jan Grohmann
granát s pomocným raketovým motorem (RAP) je technologie známá min. z 80.let min. století. V 90. letech přibylo GPS navádění. Píše se rok 2020 a jsme trochu pozadu.....
granát s pomocným raketovým motorem (RAP) je technologie známá min. z 80.let min. století. V 90. letech přibylo GPS navádění. Píše se rok 2020 a jsme trochu pozadu.....
Význam použit munice s dostřelem 60km, je myslm spíše přepadový. Kdypak se stalo, že na sebe stříleli na vzdálenost 25-30km. Takhle široká fronta nemá moc smysl. Takže když ...Zobrazit celý příspěvek
Význam použit munice s dostřelem 60km, je myslm spíše přepadový.
Kdypak se stalo, že na sebe stříleli na vzdálenost 25-30km. Takhle široká fronta nemá moc smysl.
Takže když průzkum zjistí , že protivník má v týlu 50km třeba polní vrtulníkové letiště, můžu si přijuchat s Cesarem na 5km k bojové linii a pěkně jim to tam nasypat několika salvami a zmizet. Nemusím riskovat drahá letadla a PVO protivníka se nechytá.Skrýt celý příspěvekNo, PVO protivníka se chytat může, pokud je na úrovni. Sice jsou to malé cíle, ale rychlost je v řádu stíhaček a trajektorie je celkem dobře predikovatelná... takže jde jen o to ...Zobrazit celý příspěvek
No, PVO protivníka se chytat může, pokud je na úrovni. Sice jsou to malé cíle, ale rychlost je v řádu stíhaček a trajektorie je celkem dobře predikovatelná... takže jde jen o to jak dobrá ta PVO je. Něco na úrovni Iron Dome by si s tím mělo umět poradit, dokonce i zbytečně neplýtvat na granáty které míří jasně mimo. Cenově to může být hodně zajímavé, takový Tamir s cenou řádu 40k$ určitě není vyplýtvaný na nějaký Excalibur s cenou řádově 100k$ :)Skrýt celý příspěvek
Docela by mě zajímalo, jak vlastně vypadá taková integrace munice do kanónu. U "klasiky" je to celkem jasný, tam někdo musí spočítat balistický tabulky pro konkrétní dýlku hlavně a ...Zobrazit celý příspěvek
Docela by mě zajímalo, jak vlastně vypadá taková integrace munice do kanónu. U "klasiky" je to celkem jasný, tam někdo musí spočítat balistický tabulky pro konkrétní dýlku hlavně a objem prachový slože, asi to pak ověřej nějakejma střelbama a pak už se může tisknout, ale u těhle naváděnek?
Chápu že třeba musí mít nějaký programovací zařízení, aby granátu zadali souřadnice místa odpalu a cíle a to musí bejt nějak provázaný se SŘP, kterej ty data dodává, ale tyhle systémy jsou snad do jistý míry normovaný, aby v rámci NATO mohli dělostřelci sdílet data mezi sebou.
Offtopic: Zuzana to prohrála podle mě ze tří důvodů: 1) vysoká cena kvůli vyšší sofistikovanosti, nižší sériovosti, neumořeným vývojovým nákladům 2) politika - je nutný vzít francouzský zbraně, když chceme dotace a aby nám dali pokoj s korupčníma aférama 3) reciprocita - Nexter zvolil tatrovácký podvozky pro Tituse, prodává na Tatrách Caesary dalším zemím, je nutný udělat taky něco jako protislužbu. A 52 houfnic nejni zanedbatelná zakázka.Skrýt celý příspěvekK té reciprocitě, ještě jedna věc. Podle všeho se Francie chystá vyřadit staré samohybné houfnice na pásovém podvozku (ostatně jich provozují už asi jen 24) a místo nich koupit 35 ...Zobrazit celý příspěvek
K té reciprocitě, ještě jedna věc. Podle všeho se Francie chystá vyřadit staré samohybné houfnice na pásovém podvozku (ostatně jich provozují už asi jen 24) a místo nich koupit 35 Ceasarů (zřejmě v dánské variantě) na podvozku Tatra.
Plus je podstatně vyšší pravděpodobnost, že Nexter prodá Ceasary na Tatře i do dalších zemích než, že se to povede Slovákům. Ostatně to pochopila i CSG, která měla původně tlačit Evu. Nexter je pro ně mnohem zajímavější partner.Skrýt celý příspěvek4) otázka je také jakou chytrou munici má Zuzana integrovánu 5) otázka doby výroby, Konštrukta nemá vlastní výrobní kapacitu, jednotlivé celky dělali subdodavatelé na základě vř. ...Zobrazit celý příspěvek
4) otázka je také jakou chytrou munici má Zuzana integrovánu
5) otázka doby výroby, Konštrukta nemá vlastní výrobní kapacitu, jednotlivé celky dělali subdodavatelé na základě vř. Přitom 52ks houfnic není málo, výroba by trvala 5 a více let, když slovenská dodávka 25ks je plánována nejméně na 4 roky.
Ta věc s cenou, to mi přijde, že musí držet cenu, kterou dali OSSR a tu nejspíš namodelovali, jak bylo potřeba, ať si každý pod tím představí co chce.Skrýt celý příspěvekCharlie integrace není složitá, balistické parametry bez využití aktivní korekce budou u takové munice známy, tak se podle toho upraví prachové náplně, odměr, náměr prakticky ...Zobrazit celý příspěvek
Charlie
integrace není složitá, balistické parametry bez využití aktivní korekce budou u takové munice známy, tak se podle toho upraví prachové náplně, odměr, náměr prakticky stejně jako u tupé šišky a programování lze provádět i bezkontaktně systémy jako je třeba wifi.Skrýt celý příspěvektak to si vubec memyslim. Chytra munice, navadena po dobu letu, urcite nebude open source system, aby se na to treba napojil kde kdo (treba nepritel?) a navedl si to kam potrebuje. Zobrazit celý příspěvek
tak to si vubec memyslim. Chytra munice, navadena po dobu letu, urcite nebude open source system, aby se na to treba napojil kde kdo (treba nepritel?) a navedl si to kam potrebuje.Skrýt celý příspěvek
Nezmiňoval jsem možnost bezdrátového programování jako systému navedení, takové programování se provádí před odpalem na Zemi, jako u PGK nebo v komoře. V průběhu letu pak munice už ...Zobrazit celý příspěvek
Nezmiňoval jsem možnost bezdrátového programování jako systému navedení, takové programování se provádí před odpalem na Zemi, jako u PGK nebo v komoře. V průběhu letu pak munice už jede podle toho co přijímmá z GPS a nebo případně přijímá odraz laseru od cíle při použití poloaktivního laserového navedení.
Berte to bezdrátové připojení do systému před odpalem jako usnadnění bez nutného připojení kabelu pro přenos dat, nic víc.Skrýt celý příspěvek
"SPACIDO upravuje dráhu letu na základě údajů z malého radiolokátoru na houfnici". Je tento radiolokátor standardní součástí houfnic nebo je za příplatek? A bude i u houfnic pro ...Zobrazit celý příspěvek
"SPACIDO upravuje dráhu letu na základě údajů z malého radiolokátoru na houfnici".
Je tento radiolokátor standardní součástí houfnic nebo je za příplatek? A bude i u houfnic pro AČR?Skrýt celý příspěvekNebolo by korektnejsie napísať článok o danom type munície a nielen o jednom produkte jednej firmy? Excalibur, katana, vulcano. Alebo to nezapadá do mediálneho obrazu lobistov ...Zobrazit celý příspěvek
Nebolo by korektnejsie napísať článok o danom type munície a nielen o jednom produkte jednej firmy? Excalibur, katana, vulcano. Alebo to nezapadá do mediálneho obrazu lobistov lobujucich za Caesar.Skrýt celý příspěvek
tryskac články o jiné munici už tu byly
https://www.armadninoviny.cz/n...tryskac články o jiné munici už tu byly
https://www.armadninoviny.cz/n...Tak vzhledem k tomu že houfnicí od téhle firmy bude pravděpodobně vyzbrojená AČR, tak je článek o vyvíjené munici pro ní celkem pochopitelný.
Tak vzhledem k tomu že houfnicí od téhle firmy bude pravděpodobně vyzbrojená AČR, tak je článek o vyvíjené munici pro ní celkem pochopitelný.
To budete pod každým článkem brečet, že si AČR nevybrala Zuzanu? Už to začíná být trapné. Prostě nikdo ten slovenský šrot z období studené války nechce, tečka
To budete pod každým článkem brečet, že si AČR nevybrala Zuzanu? Už to začíná být trapné. Prostě nikdo ten slovenský šrot z období studené války nechce, tečka
Mne osobne je úplne jedno čo si kúpite, to budete mať... ale s tým šrotom si riadne zadrel, kámo. Asi preto je Slovensko koordinátorom vrámci PESCO so svojim projektom ...Zobrazit celý příspěvek
Mne osobne je úplne jedno čo si kúpite, to budete mať... ale s tým šrotom si riadne zadrel, kámo. Asi preto je Slovensko koordinátorom vrámci PESCO so svojim projektom EuroArtillery a pre spoluprácu získalo Taliansko (Leonardo vyvíja navádzanú muníciu Vulcano 70+ km) a Maďarsko a len tak mimochodom medzi pozorovateľmi tohto projektu je okrem iných krajín aj Česko a Francúzsko, ktoré zvažujú účasť.Skrýt celý příspěvek
Ano, Zuzana2 (mozna) bude mit integrovanou nejakou munici, ktera jeste predci tuto Nexterackou. Takze to neni ze Nexter umi a Zuzana neumi ani nebude umet. Jestli, kdy a za kolik ...Zobrazit celý příspěvek
Ano, Zuzana2 (mozna) bude mit integrovanou nejakou munici, ktera jeste predci tuto Nexterackou. Takze to neni ze Nexter umi a Zuzana neumi ani nebude umet. Jestli, kdy a za kolik tomu bude, to jsou vsechno u Zuzany velke nezname. U Nexteru se vedelo co, ze je to hned a kolik to bude stat. To je jednoduse jeho vyhoda, kterou ma ted. Rukavice je hozena, Zuzana2 ji muze zvednout, dorovnat nebo i prekonat. Kdyz se bavime o dostrelech a munici.Skrýt celý příspěvek
Vulcano ale není munice, která "předčí" nexteráckou. Vulcano je podkaliberní, takže proto ten vyšší dolet, ale pro změnu menší účinek v cíli. Problém se má tak, že Nexter je ...Zobrazit celý příspěvek
Vulcano ale není munice, která "předčí" nexteráckou. Vulcano je podkaliberní, takže proto ten vyšší dolet, ale pro změnu menší účinek v cíli. Problém se má tak, že Nexter je dostatečně silná firma, aby sám vyvinul munici, zatímco Konštrukta nic ve zlém, ale ta musí čekat, kdo jí co dovolí integrovat.Skrýt celý příspěvek
Obávám se, že realita utekla tomu vašemu projektu, řada států už houfnice koupila a Zuzana nevypadá na úspěch, který se konec konců nedostavil, i když se ten stroj v této podobě ...Zobrazit celý příspěvek
Obávám se, že realita utekla tomu vašemu projektu, řada států už houfnice koupila a Zuzana nevypadá na úspěch, který se konec konců nedostavil, i když se ten stroj v této podobě nabízí asi 20let.Skrýt celý příspěvek
až nato, že v roce 2018 po vyjádření zástupců ČR k dalšímu setrvání v "pokusu" EuroArty přestala být česká delegace na jednání zvána (bylo zde řečeno, že Česko nabízí do aktivní ...Zobrazit celý příspěvek
až nato, že v roce 2018 po vyjádření zástupců ČR k dalšímu setrvání v "pokusu" EuroArty přestala být česká delegace na jednání zvána (bylo zde řečeno, že Česko nabízí do aktivní účasti "pouze" know-how)
... tzn. výše uvedené tvrzení: "medzi pozorozvaťelmi je aj Česko" dnes není pravda ...Skrýt celý příspěvek
faraonamumu - hlúpy koment,ale neva,máte na neho právo...lenže táto vaša teória by sa dala aplikovať aj napr. na albatros/alca - "Prostě nikdo ten český šrot z období studené války ...Zobrazit celý příspěvek
faraonamumu - hlúpy koment,ale neva,máte na neho právo...lenže táto vaša teória by sa dala aplikovať aj napr. na albatros/alca - "Prostě nikdo ten český šrot z období studené války nechce, tečka"... a dosť podobné je to s predajom aj u brenu....
aj keď já osobne by som bol spokojný keby ossr nakúpila nejaké nové varianty l-39...
ja určite nebudem obhajovať projekt zuzana ako taký,len preto že som slovák a je to slovenský výrobok...v konštrukte sa im podarilo s cenou "porobiť" štát s pomocou strany sns o peniaze...keďže ju pekne predražili,ale toto sa im vrátilo,keďže je teraz viac menej nepredajná...a preto určite nebudem brečet keby ju aj nikto nekúpil...len to utvrdzuje môj názor,že krajiny ako naše nemajú čo vyvíjať a vyrábať vojenskú techniku...lebo keby bola aj ako dobrá,tak nemôžeme konkurovať politickému tlaku a ofsetom veľkých hráčov...
príkladov v histórii je viac ako dosť - zuzana,eva,aligátor,vydra,šakal,alca,titus,vega,bren,atď...Skrýt celý příspěvekdo seznamu propadáků nepatří Titus ani Bren (2) a šakal s vegou si platil soukromník, tedy jeho věc. Hrůzu pěněz skutečně stála Alca, asi 50mld., za ty peníze se tehdy daly koupit ...Zobrazit celý příspěvek
do seznamu propadáků nepatří Titus ani Bren (2) a šakal s vegou si platil soukromník, tedy jeho věc. Hrůzu pěněz skutečně stála Alca, asi 50mld., za ty peníze se tehdy daly koupit dvě letky F-16, přitom stále se nadá říct, že by výroba v Aeru byla zachráněna, L-39NG to bude mít těžké, podle mého bude růst zájem o nadzvukové trenéry.Skrýt celý příspěvek
Jura99 - ako prepadák som myslel že (zatiaľ) sa veľmi nepredávajú tieto produkty... podobne aj scorpion evo...zbraň ak sa nemýlim troch slovenských konštruktérov,postupne dvoch...a ...Zobrazit celý příspěvek
Jura99 - ako prepadák som myslel že (zatiaľ) sa veľmi nepredávajú tieto produkty...
podobne aj scorpion evo...zbraň ak sa nemýlim troch slovenských konštruktérov,postupne dvoch...a až posledný z nich tento projekt dotiahol v česku do zdárneho konca...ale opäť sa tá zbraň nikde vo svete nejak veľmi nepresadila,pritom to je dobrý "samopal"... ale...
inak bren má jednu paralelu so zuzanou 2...tá cena za ktorú bol bren 1 ponúkaný do ossr bola naozaj prehnaná v porovnaní s konkurenciou (m4,hk-416),ale aj tak sa pár kusov nakúpilo...argumentom tuším bolo že sa jedná o zbraň s kopou príslušenstva...
asi to bola dohoda "vašich" ľudí s "našimi" ľudmi...Skrýt celý příspěvekHEKTOR EVO se dobře prodává hlavně soukromníkům v Americe. Tam jsou produkty CZUB celkem oblíbené. Ze zákazníků státních složek ho nakoupilo ještě Maďarsko. Bren2 koupilo už ...Zobrazit celý příspěvek
HEKTOR
EVO se dobře prodává hlavně soukromníkům v Americe. Tam jsou produkty CZUB celkem oblíbené. Ze zákazníků státních složek ho nakoupilo ještě Maďarsko. Bren2 koupilo už zmiňované Maďarsko pak Egypt a francouzská policejní zásahovka. Krom toho se stejně jako EVO dobře prodává v Americe. Ostatně tam má zbrojovka svou továrnu.Skrýt celý příspěvekScotty / Jura99 - veď presne o to ide,sú to úspešné zbrane v civilnom sektore,ale vlády ich pre svoje ozbrojené zložky ako hlavné zbrane nenakupujú...to čo je na wiki ako ...Zobrazit celý příspěvek
Scotty / Jura99 - veď presne o to ide,sú to úspešné zbrane v civilnom sektore,ale vlády ich pre svoje ozbrojené zložky ako hlavné zbrane nenakupujú...to čo je na wiki ako príklady,sú len prípady keď sa nakupuje v malých počtoch-napr. pre sf...
prečo to je tak......?...určite to nebude v tom,že sú to nekvalitné zbrane...
maďarsko je prvý príklad,keď kompletne prezbroja celú armádu...vybrali kvalitné zbrane,možno zavážilo aj to,že sa budú vyrábať aj v maďarsku...
francúzi vybrali kvalitu na úkor "podpori" domáceho priemyslu-chytré a málo vídané...Skrýt celý příspěvek
EVO je uspesna zbran, jen wiki uvadi 16 statnich zakazniku a jak pise Scotty, v USA je to mezi soukromniky v podstate bestseler. Totez Bren 1 se dobre prodaval v USA. CZUB vyrabi ...Zobrazit celý příspěvek
EVO je uspesna zbran, jen wiki uvadi 16 statnich zakazniku a jak pise Scotty, v USA je to mezi soukromniky v podstate bestseler. Totez Bren 1 se dobre prodaval v USA. CZUB vyrabi 1000 zbrani vseho druhu denne, to neni neuspesna firma, je maly zazrak, ze Bren 2 spatril svetlo sveta, napr. Francie nebude mit v armade domaci pusku, ale HK.Skrýt celý příspěvek
mno, šrot to zrovna není ... ... myslím, že by bylo zajímavé zkusit "predikovat" výsledek výběru při ceně Z2 někde mezi 115/125 mil Kč za kus ... a při dodání do roku 2025 všech 52 ...Zobrazit celý příspěvek
mno, šrot to zrovna není ...
... myslím, že by bylo zajímavé zkusit "predikovat" výsledek výběru při ceně Z2 někde mezi 115/125 mil Kč za kus ... a při dodání do roku 2025 všech 52 ks :)Skrýt celý příspěvekmarty_arty - už to je bezpredmetné,ačr si už húfnicu vybrala...konštrukta so Z2 mala možnosť,ale keď si nastavili cenu akú si nastavili,nie je už čo riešiť...podobne aj dohody o ...Zobrazit celý příspěvek
marty_arty - už to je bezpredmetné,ačr si už húfnicu vybrala...konštrukta so Z2 mala možnosť,ale keď si nastavili cenu akú si nastavili,nie je už čo riešiť...podobne aj dohody o možnostiach munície pre Z2...Skrýt celý příspěvek
Da sa najst nejaky dokument, komentar, alebo relevantne vyhodnotenie ponuk ? Lebo vsade citam iba domnienky typu: Z2 je draha, lebo ju na SK draho nakupili. Naozaj dostalo Cesko ...Zobrazit celý příspěvek
Da sa najst nejaky dokument, komentar, alebo relevantne vyhodnotenie ponuk ?
Lebo vsade citam iba domnienky typu: Z2 je draha, lebo ju na SK draho nakupili.
Naozaj dostalo Cesko ponuku na urovni SK ceny ?
Naozaj si CZ strana vobec nejaku oficialnu ponuku pytala ? Lebo popravde by som sa vobec necudoval, ak by aj nie...
Ze bola SK cena premrstena je jasne, musel sa zaplatit vyvoj, rozbeh vyroby a nie male vsimne za objednavku.
Je totiz dost mozne ze CZ strana sa o Z2 vobec nezaujimala, preto ani nemohla uspiet. Mozno chceli Evu, ale ta je len ako prototyp, a tym o nu nemali zaujem.Skrýt celý příspěvekSergej7490: MO si provedlo průzkum trhu a mezi kandidáty samozřejmě byla Zuzana 2. Naopak Eva ve výběru nebyla, protože základní podmínka byla už vyráběné a zavedené dělo. ...Zobrazit celý příspěvek
Sergej7490: MO si provedlo průzkum trhu a mezi kandidáty samozřejmě byla Zuzana 2. Naopak Eva ve výběru nebyla, protože základní podmínka byla už vyráběné a zavedené dělo. Porovnávalo se 80 parametrů, Zuzana se prý dostala do nejuzšího výběru, kde ji porazil Caesar cenou, dostřelem a výběrem munice. Cena 180mil. Kč za kus byla platná i pro ČR. O důvodu vysoké ceny Z2 nechci spekulovat, ale zrovna vývoj mechanické části byl ukončen už hodně dávno a cena vývoje by dnes už nemusela hrát roli skoro žádnou. Cena je dokonce vyšší, než Pzh2000 pro Maďarsko.Skrýt celý příspěvek
A co třeba článek o slovenské munici. Ať víme co ty Zuzany vlasně (ne)umí.
A co třeba článek o slovenské munici. Ať víme co ty Zuzany vlasně (ne)umí.
munice se v rámci 155 mm houfnic NATO vyrábí v maximální možné míře kompatibility, ta hlaveň a SŘP je to poslední co o tom rozhoduje. Všichni výrobci munice vám rádi poskytnou data ...Zobrazit celý příspěvek
munice se v rámci 155 mm houfnic NATO vyrábí v maximální možné míře kompatibility, ta hlaveň a SŘP je to poslední co o tom rozhoduje. Všichni výrobci munice vám rádi poskytnou data pro jiný SŘP, mají z toho prospěch v podobě prodané munice.Skrýt celý příspěvek
Drahé a vesměs i zbytečné, tyhle chytré granáty jsou potřeba v humanitárních bojích, aby bodově ničily postavení uprostřed měst a zmensili možnost zranit civilní obyvatelé. Ale ...Zobrazit celý příspěvek
Drahé a vesměs i zbytečné, tyhle chytré granáty jsou potřeba v humanitárních bojích, aby bodově ničily postavení uprostřed měst a zmensili možnost zranit civilní obyvatelé. Ale úplně stejnou práci udělá salva vysoce fragmentovane munice akorát to srovná se zemí půl hektaru plochy...zase bych se neupínal pořád na ty boje s teroristy, to není úplně tradiční válka.Skrýt celý příspěvek
Bude záležet na celkové efektivitě palebného úkolu. Méně zapojených děl, kratší doba, menší logistická stopa, hodnota zničených cílů, hodnota ochranných vlastních jednotek atd. ...Zobrazit celý příspěvek
Bude záležet na celkové efektivitě palebného úkolu. Méně zapojených děl, kratší doba, menší logistická stopa, hodnota zničených cílů, hodnota ochranných vlastních jednotek atd. Možná se do SŘP bude muset implementovat ekonomický modul :-).Skrýt celý příspěvek
Ono to půjde i dál, už se tu na stránkách o tom psalo.
https://www.armadninoviny.cz/d...Ono to půjde i dál, už se tu na stránkách o tom psalo.
https://www.armadninoviny.cz/d...To bude drahé :-)
Ale pár kousků by u AČR uplatnění našli. Když už ne pro nasazení tak aspoň pro výcvik. :)To bude drahé :-)
Ale pár kousků by u AČR uplatnění našli. Když už ne pro nasazení tak aspoň pro výcvik. :)Drahé to ve výsledku nebude, pokud to létá o polovinu dál a skoro vždy se trefí. Jestliže Francouzi museli hloupou municí vystřelit 8x na jeden zásah (viz. článek 3 zásahy z 24 ...Zobrazit celý příspěvek
Drahé to ve výsledku nebude, pokud to létá o polovinu dál a skoro vždy se trefí. Jestliže Francouzi museli hloupou municí vystřelit 8x na jeden zásah (viz. článek 3 zásahy z 24 střel), tak se ta cena přesné munice začíná zmenšovat.
Zde je vidět výhoda nákupu houfnice od velkého výrobce jako je Nexter, protože vyvine a integruje chytrou munici, např. tuto Katanu nebo protitankový Bonus. Pochybuju, že tuto munici jen tak dovolí integrovat do konkurenčního děla.Skrýt celý příspěvekNedovolit integrovat svou munici do jineho dela je dvousecna zbran. Stejne jako tim (casto jen domele) podporite prodej vlastnich del, tak se vam to muze nepekne vratit neb tim ...Zobrazit celý příspěvek
Nedovolit integrovat svou munici do jineho dela je dvousecna zbran. Stejne jako tim (casto jen domele) podporite prodej vlastnich del, tak se vam to muze nepekne vratit neb tim mimojine podporite vznik konkurence v oblasti chytre munice, ktera nakonec muze z utrzenych penez vyvinout treba i konkurencni delo.
Prumyslove i technologicke firmy, takovych prikladu je vsude plno.Skrýt celý příspěvek
spíše by to šlo až pro nasazení, kde se v ČR odváží někdo střílet na 40 nebo 60 km dálky? ...to už bude muset lítat z civilního prostoru na dopadové plochy. Tak "dlouhé" prostory ...Zobrazit celý příspěvek
spíše by to šlo až pro nasazení, kde se v ČR odváží někdo střílet na 40 nebo 60 km dálky?
...to už bude muset lítat z civilního prostoru na dopadové plochy. Tak "dlouhé" prostory armáda nemá.Skrýt celý příspěvekStrakoničáci taky jezdí na střelby do Polska. Vzhledem k ceně by s tím stejně cvičili jen zřídka.
Strakoničáci taky jezdí na střelby do Polska. Vzhledem k ceně by s tím stejně cvičili jen zřídka.
Snad se nakoupí více souprav PGK, které za menší peníze udělají co do přesnosti podobnou službu jakou Excalibur nebo zmiňovaná Katana. I když s kratším dosahem. Přitom jak ta ...Zobrazit celý příspěvek
Snad se nakoupí více souprav PGK, které za menší peníze udělají co do přesnosti podobnou službu jakou Excalibur nebo zmiňovaná Katana. I když s kratším dosahem.
Přitom jak ta munice má fungovat, tedy GPS, tak intenzita ostrých střeleb může být stejná jako u AIM 120 u Gripenů.Skrýt celý příspěvekObdobou amerického PGK je nejspíš výše zmíněný francouzský systém SPACIDO. např, zde ...Zobrazit celý příspěvek
Obdobou amerického PGK je nejspíš výše zmíněný francouzský systém SPACIDO.
např, zde http://rpdefense.over-blog.com... se píše, že pravděpodobnost zásahu 5x.Skrýt celý příspěvekpetres SPACIDO je odlišný způsob korekce dráhy, PGK je kit s GPS. Přesnost u něj bude stejná ve všech dálkách, u systému SPACIDO bude s rostoucí dálkou horší. De facto jde jen o ...Zobrazit celý příspěvek
petres
SPACIDO je odlišný způsob korekce dráhy, PGK je kit s GPS. Přesnost u něj bude stejná ve všech dálkách, u systému SPACIDO bude s rostoucí dálkou horší. De facto jde jen o to, že se na základě parametrů z radaru houfnice pošle signál na zapalovač a vysunou se korekční prvky.Skrýt celý příspěvek
Nakupit z eurofondov. teraz su peniaze na "zelene veci" za hubičku.
Nakupit z eurofondov. teraz su peniaze na "zelene veci" za hubičku.
Vtipky stranou, kdyby si dal nekdo snahu spocist 1) emise spojene s vystrelem 2) s vyssi potrebou zasobovani, kdyz se strili hloupou munici 3) k tomu CO2 stopa vseho kolem, treba s ...Zobrazit celý příspěvek
Vtipky stranou, kdyby si dal nekdo snahu spocist 1) emise spojene s vystrelem 2) s vyssi potrebou zasobovani, kdyz se strili hloupou munici 3) k tomu CO2 stopa vseho kolem, treba s vyrobou novych hlavni opotrebovanych kvantama vystrelu hloupe munice atd. atd. atd., tak by na to snad nejake ty EU dotace dostat treba i slo. :)Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...