Joint Strike Missile: Test klíčové zbraně stíhaček F-35

Foto: Vizualizace odpalu JSM ze stíhačky F-35; větší foto / Raytheon
Vizualizace odpalu JSM ze stíhačky F-35. Krom JSM je ve vnitřní zbraňové šachtě místo i pro střelu vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM větší foto / Raytheon

Ve Spojených státech proběhl první ostrý test norské střely vzduch-země JSM (Joint Strike Missile). Střela JSM se stane hlavním nástrojem stíhaček F-35 Lightning II pro dálkové stealth útoky na pozemní cíle v prvních dnech konfliktu.

První úspěšný test JSM

Vojenské doktríny vyspělých zemí počítají v prvních dnech války především s ničením letectva a protivzdušné obrany protivníka. Teprve následně je možné se soustředit na další cíle, případně uvažovat o pozemní operaci.

Jedním z hlavních úkolů stíhaček F-35 Lightning II je překonávání sofistikované protivzdušné obrany protivníka. Výhodou F-35 jsou pokročilé elektronické systémy a schopnost kradmého letu, tedy vlastnost stealth.

Aby stíhačky F-35 využily plně svých schopností stealth, musí nést všechny své zbraně ve vnitřních zbraňových šachtách. Pro útoky na pozemní cíle F-35 dokáže využít řadu zbraní, jako je například Storm Shadow s doletem 400 km nebo AGM-158 JASSM-ER s doletem více než 1000 km. Jde však o externě nesené zbraně.

F-35 je schopen ve svých zbraňových šachtách uložit pouze jediný typ zbraně vzduch-země se schopností ničit pozemní cíle na několik stovek kilometrů - norskou okřídlenou střelu JSM.

K prvním ostrému odpalu střely JSM došlo před pár dny v Utahu na střelnici Utah Test and Training Range. Testovací letoun F-16 odpálil norskou střelu z výšky 6700 m. Během testu JSM provedla řadu “náročných leteckých manévrů” a prokázala tak, podle tiskové zprávy výrobce, vyspělost své konstrukce.

Foto: JSM uložená ve vnitřní zbraňové šachtě. / Kongsberg
JSM uložená ve vnitřní zbraňové šachtě F-35. / Kongsberg

“Jedná se o významný úspěch programu JSM, navíc jsme si ověřili několik kritických schopností střely za rámec naplánovaných zkoušek. Test prokázal, že jsme na dobré cestě k certifikaci střely JSM, která přináší kritické schopnosti pro F-35 a bojovníky,” komentoval průběh testů Harald Ånnestad, prezident Kongsberg Defence Systems.

“Tento úspěšný test znovu prokázal, že JSM je ideálním řešením pro ničení hladinových plavidel a pozemních cílů na střední vzdálenosti,” přidává se Mike Jarrett, viceprezident pro raketové systémy ve firmě Raytheon. “Raytheon a Kongsberg pracují společně, aby tuto významnou novou schopnost poskytli zákazníkům po celém světě.”

Špičkové parametry JSM

Norská střela JSM ničí pozemní a hladinové cíle na vzdálenost až 280 km. V současné době střely JSM objednalo pouze Norsko a Austrálie. Zájem projevují také Jižní Korea a Japonsko.

Mezi hlavní klady střely patří velmi nízký čelní radarový průřez RCS (Radar Cross Section), což ji činí špatně odhalitelnou radary. JSM navíc letí velmi nízko nad mořskou hladinou, případně kopíruje terén. Pro oklamání protivzdušné obrany JSM dokáže provádět velmi prudké změny směru letu.

Během letu je střela naváděná inerciálně a pomocí GPS (pokud je k dispozici), v závěrečné fázi je automaticky navedena pomocí infračerveného senzoru. Díky datalinku lze během letu měnit dráhu střely i její cíl.

JSM lze umístit i na klasické pylony pod křídla. /  Kongsberg

Letový počítač obsahuje bohatou databázi infračervných podpisů lodí nebo pozemní techniky. JSM proto dokáže přesně určit cíl a vyvarovat se zasažení neutrální nebo vlastní techniky. Střela rovněž určí nejefektivnější místo zásahu.

Do budoucna se počítá s vývojem naváděcí hlavice schopné přijímat a vyhodnocovat elektromagnetické signály, například radarů. V budoucnu proto JSM získá schopnost vyhledávat a ničit cíle podle jejich elektromagnetické stopy.

JSM je jedinou protilodní a protizemní střelou dlouhého dosahu, kterou dokáže F-35 uložit do vnitřních zbraňových šachet. Pro úplnost uveďme, že F-35 dokáže uvnitř zbraňových šachet přenášet dvě klouzavé pumy AGM-154 JSOW (Joint StandOff Weapon). Při odhozu z velké výšky a při velké rychlosti AGM-154 "doklouže" k cíli vzdáleném až 130 km.

Délka střely JSM je 4 m a hmotnost 416 kg. Na cíl utočí bojovou hlavicí s výbušnou sílou o ekvivalentu 100 kg TNT. Letové testy jsou naplánovány až do roku 2017, počátečních operačních schopností JSM dosáhne v roce 2021.

Ač je střela JSM určená především pro letadla F-35, lze ji použít prakticky na všech moderních západních typech - F-16E/F Fighting Falcom, F/A-18E/F Super Hornet nebo JAS-39E/F Gripen. 

Zdroj: Kongsberg

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nová generace přileb pro stíhačky F-35 Lightning II

Firma Rockwell Collins dodala nejnovější provedení (Gen 3) pilotní helmy HMDS (Helmet-Mounted ...

Výhra rozumu nebo hlouposti? Kanada nechce stíhačky F-35

Novým kanadským premiérem bude po devítileté nadvládě konzervativců šéf liberálů Justin Trudeau. ...

Kanadské “ne” zdražuje stíhačky F-35. Co bude dál?

Očekávané odstoupení Kanady od nákupu víceúčelové stíhačky 5. generace F-35 Lightning II třese trhem ...

Letecký kanón F-35 Lightning II poprvé v akci

Víceúčelová stíhačka F-35 Lightning II poprvé během letu vyzkoušela 25mm rotační kanón GAU-22/A. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • simpanz
    13:15 13.11.2015

    spekulace fregat M2M ma detekovat letadlo na 230 km, pokud se tedy otevřením pumovnice extremně nezvýší rcs mohla by být střela nedetekovaná při odpalu, během letu u hladiny asi v ...Zobrazit celý příspěvek

    spekulace
    fregat M2M ma detekovat letadlo na 230 km, pokud se tedy otevřením pumovnice extremně nezvýší rcs mohla by být střela nedetekovaná při odpalu, během letu u hladiny asi v pohodě, po překonání horizontu, detekce a jde po ní co může. Pokud by prošla tak bych chtěl trefit můstek, nebo zamíst s antenama. Na paralizaci by to stačilo a těch střel pro jistotu tak 8 a ze všech stran.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    13:07 13.11.2015

    Gloton: 1)stejně jako LRASM, tak JSF umí operovat v prostředí naprostého potlačení vysílání. https://www.youtube.com/watch?... 2) jak moc veřis clanku, kde se zase ...Zobrazit celý příspěvek

    Gloton: 1)stejně jako LRASM, tak JSF umí operovat v prostředí naprostého potlačení vysílání. https://www.youtube.com/watch?...


    2) jak moc veřis clanku, kde se zase omýlá Cook?Skrýt celý příspěvek

  • Gloton
    12:51 13.11.2015

    Všechno je jim to k ničemu, když rusové umí toto http://euroasie.info/nato-ruso... Budou muset použít ...Zobrazit celý příspěvek

    Všechno je jim to k ničemu, když rusové umí toto
    http://euroasie.info/nato-ruso...
    Budou muset použít klacky a kameny a i to jen do té doby, než bude ta bublina i se silovým polem, kterým nic nepronikne.
    PS:dávám to sem jen pro zajímavost, nejsem amarikanofil ani rusofil.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    11:18 13.11.2015

    pks_: podzvukové sea skimming střely jsou podstatně obtížnější cíl než ty nadzvukové. Obzvlášť ty moderní jako LRASM nebo JSM. JSM je dost malá střela, takže to znamená, že ji ...Zobrazit celý příspěvek

    pks_: podzvukové sea skimming střely jsou podstatně obtížnější cíl než ty nadzvukové. Obzvlášť ty moderní jako LRASM nebo JSM.

    JSM je dost malá střela, takže to znamená, že ji unese více prostředku a lze ji nasadit ve větších počtech.Skrýt celý příspěvek

  • pks_
    11:03 13.11.2015

    Střela je podzvuková a vypadá to, že na střední lodi moc škody nenadělá: http://www.dtic.mil/ndia/2014P... Snaží se proniknout k cíli nedetekována a na závěr dělá ...Zobrazit celý příspěvek

    Střela je podzvuková a vypadá to, že na střední lodi moc škody nenadělá: http://www.dtic.mil/ndia/2014P...
    Snaží se proniknout k cíli nedetekována a na závěr dělá rozsáhlé obraty, trefuje se do nejvhodnějšího místa - podle databáze. Mít k té databázi přístup, tak tam připravím pancéřový terč o průměru 2m a "v klidu čekám":-)

    Střela analyzuje IR snímek cíle, takže pokud by se vojenská loď mohla v IR maskovat jako civilní, tak střela nezaútočí. K tomu by stačilo povrch lodě pokrýt peltiérovými články a promítnout na ně "obraz" civilní lodě.

    Poláci mají ve pobřežních bateriích jejího bratříčka NSM.Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
    11:02 13.11.2015

    Charlie: To, co na fotce trčí kolem závěsníků, nejsou šrouby, ale křidýlka střely samotné.

    Charlie: To, co na fotce trčí kolem závěsníků, nejsou šrouby, ale křidýlka střely samotné.

  • Shania
    10:24 13.11.2015

    KOLT: mimo odraz samotné zbraně nebo závěsníku jde i o interakci odraženého signálu mezi závěsníky a trupem letadla. proto je třeba lehky závěsník pro AIM-9X ohnutý, aby tohle ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT: mimo odraz samotné zbraně nebo závěsníku jde i o interakci odraženého signálu mezi závěsníky a trupem letadla. proto je třeba lehky závěsník pro AIM-9X ohnutý, aby tohle minimalizoval.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    10:07 13.11.2015

    KOLT: jo, to by mě taky zajímalo. Ale podle tý fotky se poád používají "klasický" podvěsy s vyrovnávacíma šroubama (nebo jak to nazvat) a mezerou mezi střelou a závěsem, což jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    KOLT: jo, to by mě taky zajímalo. Ale podle tý fotky se poád používají "klasický" podvěsy s vyrovnávacíma šroubama (nebo jak to nazvat) a mezerou mezi střelou a závěsem, což jsou všechno docela účinný odražeče. Stejně tak ten způsob navěšení podvěsu na křídlo vypadá, že úplně top stealth to nebude.

    Každopádně raketka to je pěkná, i hlavici do toho na ty rozměry narvali docela slušnou. Akorát to je prostě lehká váha.

    Luky: :DSkrýt celý příspěvek

  • Luky
    09:46 13.11.2015

    Ta střela se pořád tak poťouchle usmívá....bych ji zato navěsil obráceně.

    Ta střela se pořád tak poťouchle usmívá....bych ji zato navěsil obráceně.

  • KOLT
    09:28 13.11.2015

    Docela by mne zajímalo, o kolik zvedne radarovou signaturu externě podvěšená střela, která je sama o sobě stealth (jako právě zmíněné Storm Shadow a AGM-158).

    Docela by mne zajímalo, o kolik zvedne radarovou signaturu externě podvěšená střela, která je sama o sobě stealth (jako právě zmíněné Storm Shadow a AGM-158).

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2