Nové globální postavení Turecka a velká turecká strategie
- 10. 8. 2020
- 42 komentářů
- Jan Grohmann
Polská výzkumná instituce Strategy&Future vydala jednu z prvních analýz popisující turecký asertivnější přístup v zahraničně-politických otázkách. Tureckou „velkou strategii“ lze podle polského portálu popsat dvěma slovy ‒ „nezávislost a suverenita“.
Turecko vojensky a politicky sílí a začíná hrát své vlastní geopolitické hry, které zahrnují celou západní Euroasii. Širší oblast zájmu Turecka dobře vykresluje mapa Osmanské říše na vrcholu její územní expanze v roce 1683. Jde o nárazníkové země Řecko a Bulharsko, východní Středozemní moře (pro zajištění dodávek a těžby surovin) a zejména oblast Levanty, kde se Turecko snaží jednou provždy vyřešit kurdskou otázku. Posiluje také čistě pragmatické spolupráce na ose Ankara, Teherán a Moskva. Turecko se rovněž vidí jakou vedoucí muslimská země, v oblasti zájmu Turecka tedy leží celý muslimský svět, zejména ve Středomoří a Středním východě.
Polský think-tank Strategy&Future připomíná dlouhodobou silnou nezávislost Turecka v zahraničně-politických záležitostech. Připomeňme tureckou invazi na Kypr v roce 1974. Turecku přitom všechny jeho „výstřelky“, jako jedinému členovi NATO, procházely. Bez Turecka totiž země NATO, v širším slova smyslu Západ, ztratí svůj vliv na Středním východě (v muslimském světě). V poslední době ale Turecko čím dál častěji koná bez ohledu na zájmy některých členských zemí NATO nebo EU, které tak turecké konání považují za hrozbu svých zájmů.
Podle polského portálu velká turecká strategie pro následující desetiletí vypadá následovně:
- Ekonomická a energetická nezávislost a soběstačnost;
- Mírová jaderná energie a ve střednědobé budoucnosti vlastní jaderné zbraně;
- Turecko jako vesmírná síla;
- Turecko jako vůdce muslimského světa a země, která vede islámskou renesanci;
- Návrat k suverénní zahraniční politice Atatürka. Atatürkovým hlavním geopolitickým imperativem bylo umístit Turecko uprostřed konfrontace mezi SSSR a Západem. Zdá se, že Turecko se k tomuto geopolitickému imperativu vrací;
- Lze pokračovat v rovnováze mezi udržováním nezávislé zahraniční politiky a zbytkem NATO, za současného svázaní k institucím EU?
- Turecko jako člen globální ligy velmocí. Jako hlavní mocnost představující muslimský svět a Blízký východ bude Turecko jednoho dne vyžadovat větší hlas v Radě bezpečnosti OSN;
- Vojenská a technologická nezávislost a soběstačnost;
- Územní zisky v Sýrii a severním Iráku. V perfektním scénáři získat pro Turecko atraktivní ústupky v Libyi nebo v novém státě, který se objeví po rozdělení Libye mezi dvě soupeřící koalice;
- Reformovat etnickou krajinu v severní Sýrii a v severním Iráku pomocí Arabů. Půjde o jistou formu kolonizace, která jednou provždy přeruší spojení mezi Kurdy v Turecku a Kurdy v Iráku. Pro Turecko jde o vyřešení kurdské otázky;
- Dosáhnout maxima z pragmatické aliance nebo tzv. „Trojúhelníkové osy“ mezi Teheránem, Ankarou a Moskvou;
- Udržovat spolupráci s Ruskem na hlubokém pragmatickém základě k dosažení svých vlastních geopolitických a geostrategických cílů.
Strategy&Future ve svém článku uvádí, že Turecko se má stát klíčovým prvkem multipolárního světa. Pojem „multipolární svět“ se poprvé objevil v 80. letech v pracích sovětských intelektuálů. Sovětský svaz totiž již tehdy chápal, že Spojené státy dříve či později zvítězí a jedinou šanci na přežití Sovětského svazu (resp. Ruska) je vytvoření geopoliticky rozmanitějšího světa. Jinak řečeno, Sovětský svaz a následně Rusko potřebuje další země, které začnou nabourávat vojenskou, politickou, ekonomickou a kulturní hegemonii Západu.
V 90. letech a v prvním desetiletí 21. století ale pouze Rusko zpochybňovalo vedoucí roli Západu. „Situace se opravdu změnila po invazi do Iráku [2003], kdy Západ pronikl na turecký dvorek, bez ohledu na názor Turecka a zároveň považoval Ankaru téměř za polokolonii,“ píše Strategy&Future.
Dále začalo být jasné, že turecké členství v Evropské unii není reálnou geopolitickou agendou pro minimálně několik dalších desetiletí. Ankara tedy začala hledat vlastní místo v rodícím se multipolárním světě a rozhodla se pro následující ‒ jednat nezávislé, plně svrchovaně a jen a pouze ve svém nejlepším zájmu. Podle polského portálu jde o logické chování, protože v opačném případě by byla turecká budoucnost příliš nejistá.
Turecko, ale také Írán a Rusko, povzbudil vzestup Číny. Podobně jako Čína, ale také tyto tři země si musí v zahraničně-politických otázkách „ušpinit ruce“, aby se jim podařilo překopat současný západní světový řád. „Tyto tři [země] ‒ Rusko, Írán a Turecko ‒ jsou ty, jejichž historie je předurčila pro trvalou soutěž proti Západu a jeho zájmům na velkém Středním východě,“ píše Strategy&Future.
Turecká nová asertivita ale přímo podkopává základní princip NATO, kdy všichni členové respektují hlavního politického, vojenského a ekonomického hegemona, tedy Spojené státy. Nyní Turecko jedná čím dál více nezávisle, a řada zemí má pocit, že Turecko svým konáním ohrožuje stabilitu některých členských zemí NATO.
Bez Turecka v NATO ale Aliance (v širším slova smyslu Evropa) přijde o své jižní křídlo a také o svůj vliv na Středním východě (v muslimském světě). Za Armádní noviny uveďme, že jako Turecko je pro Západ nepostradatelné pro oblast Středního východu, tak podobně Polsko je zcela zásadní pro udržení západního vlivu v Pobaltí, Bělorusku a Ukrajině. A v Polsku svou výjimečnou geografickou pozici začínají čím dál silněji chápat.
„Turecko si neustále pohrává s tímto západním geopolitickým dilematem, hrálo se s ním v 20. století a bude tak činit i v 21. století. Situace se zhoršuje kvůli procesu eskalace ve východním Středomoří. Francie, Řecko, Itálie, Španělsko a Turecko jsou členy NATO a v Libyi jsou zastoupeny různými frakcemi. Taková situace byla během studené války nepředstavitelná. Tyto hádky se dostávají do sídla NATO a budoucí výsledek takové situace není jasný. V důsledku toho budoucnost Turecka v NATO závisí na obecné situaci ve Středomoří a na Středním východě. Dlouhotrvající konflikty [v obou oblastech] nepomohou NATO ‒ vytvoří pouze další vnitřní štěpení mezi členskými státy,“ uvádí Strategy&Future.
Polský portál také připomíná tureckého politika Ahmeta Davutoğliho, který od 28. srpna 2014 do 24. května 2016 zastával úřad předsedy vlády Turecka. Davutoğli ve své době tvořil zahraniční politiku Turecka a prosazoval užší spolupráci se Západem. K obratu došlo v červenci 2016 po neúspěšném státním převratu v Turecku a následném sblížení Turecka a Ruska. Davutoğlu byl a stále je proti takovému geopolitické hazardu (sbližování Turecka a Ruska) ze strany Ankary. Naopak Kreml ocenil vyloučení Davutoğlu z blízkých kruhů Erdogana jako důkaz tureckého odhodlání provádět novou zahraniční politiku, nezávislou na Západu.
Současně polský portál připomíná, že Turecko prochází velkou technologickou a digitální proměnou. Vše s cílem vytvořit nezávislou, celosvětové konkurenceschopnou tureckou technologickou základnu. Už nyní patří turecké vojenské výrobky mezi absolutní špičku. Symbolické je také založení vlastní domácí turecké automobilky TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) v minulém roce.
Zdroj: Strategy&Future
Související články
Turecké chápání demokracie. Proč Erdoğan uspěl?
Američtí novináři se v průběhu nočního pokusu o převrat 15. - 16. července 2016 přiznávali, že ...
- 26.07.2016
- 20 komentářů
- Alexander Starun
NÁZOR: Pomohol Putin zachrániť tureckého prezidenta Erdogana?
V noci z 15. na 16. júla sa v Turecku nečakane uskutočnil pokus o prevrat, ktorý zorganizovala ...
- 18.08.2016
- 35 komentářů
- Denis Jansta
Proč Turecko vstoupilo do Sýrie?
Situace v Sýrii je po středě 24. srpna zase o něco komplikovanější. Turecko vojensky podpořilo výpad ...
- 31.08.2016
- 72 komentářů
- Vlastimil Šindelář
Obří vrtné lodě a turecká plynová expanze ve Středozemním moři
Turecko si během posledních tří let pořídilo tři specializovaná plavidla na těžbu zemního plynu z ...
- 31.07.2020
- 4 komentářů
- Radek John
Ceterum censeo neoosmanism esse delendam : https://svet.sme.sk/c/22472911...
Ceterum censeo neoosmanism esse delendam : https://svet.sme.sk/c/22472911...
Došlo ku kolízii medzi tureckou a gréckou ...Zobrazit celý příspěvek
Došlo ku kolízii medzi tureckou a gréckou fregatou:
https://defpost.com/greek-navy...
https://bulgarianmilitary.com/... Skrýt celý příspěvekZajímavý článek ale bohužel ta úvaha o jaké si ose Ankara Moskva Teherán je jen Absolut nonsens. Pokud nějaká osa bude, tak spíše osa Ankara Rijád Islámábád. Turecko je víceméně ...Zobrazit celý příspěvek
Zajímavý článek ale bohužel ta úvaha o jaké si ose Ankara Moskva Teherán je jen Absolut nonsens. Pokud nějaká osa bude, tak spíše osa Ankara Rijád Islámábád. Turecko je víceméně geograficky izolovaná země, která kontroluje sice Bospor a Dardanely ale už nekontroluje Suez, kde Erdogan tvrdě narazí na Sisiho. Pak tu máme Sýrii kde se Turecko potýká nejen s Asadem ale hlavně s Putinem ale i s Kurdy a Amerikou. V nejhorší případě Kurdové budou hledat podporu v šiítském Iráku a Íránu a to dokonce s tichou americkou podporou Teheránu. Maximum čeho Turecko může chtít dosáhnout je ovládnutí Střední Sýrie a irácké sunnitské provincie Anbár a dosažení sundské hranice a vytvoření pozemního koridoru až k Jemenu. Nejspíš do Východních provincií Jemenu kde je přístav Mukkala a bylo možné využít tento přístav pro lodní dopravu ve směru do Pákistánu. Karáčí nebo Gwadar? Ve vztahu k Pákistánu je rovněž důležité spojení s Afghánistánem ale ten nemá alespoň zatím žádné významnější železniční spojení vedoucí do Střední Asie a tam zejména do Turkmenistánu, Turkmenbaši a přes Kaspické moře do Baku. Samozřejmě že jednodušší by bylo kdyby Turecko přímo sousedilo s Ázerbájdžánem či dokonce s Turkmenistánem. Tady je možné pouze řešení v obsazení Arménie Tureckem nebo obsazení íránského Ázerbájdžánu, Tabriz opět Tureckem a další by asi bylo zábor íránského pobřeží Kaspického moře až k Turkmenistánu. Pobřeží je poměrně úzké a hned za ním je pohoří Elborz a na druhé straně hor leží Teheránu. Pro Teherán je udržení Kaspického moře otázkou života a smrti z důvodu spojení s Ruskem. Podobně to platí i pro spojení Íránu a Ománu a dále s Indií a Čínou. Turecký útok na Arménii by znamenal útok Ruska na Ázerbájdžán a pobné by to bylo s útokem Turecka na Írán. Navíc by Turecko nedostalo žádnou podporu z Nato a muselo by požádat o pomoc Pákistán a Saúdskou Arábii. Írán by žádal zase o pomoc v Rusku a Indii a v Číně. Proto pro Turecko je jedním možným řešením osa Ankara Rijád Islámábád a Jižní spojení ve směru Turecko-Jemen-Pakistán-Střední Asie-Azerbajdžán. Poté bude pro Írán zřejmě Turecko větší téma než Izrael a soupeření mezi summitu a šiity bude mnohem více aktuální. Čína bude viditelně podporovat šiity vzhledem k tomu že Ujguři jsou sunnité. Také proto bude Čína vidět Turecko a Pákistán a jejich vliv ve Střední Asii jako hrozbu nejen pro Hedvábnou stezku ale hlavně pro svou vlastní územní integritu. Z toho důvodu také dojde na rozkol mezi Čínou a Pákistánem kde Čínu nahradí Turecko během v nejbližších deseti letech. Zatím je Turecko slabé stejně jako Pákistán a pouze společně mohou být silnější. Zajímavé je to že třeba Pákistán nabízí JF17 Ukrajině která vyrábí letecké motory. Třeba situace tureckého letectva není nijak dobrá. Jen samé americké F4 a F16 a F35 nebude a nebude ani nic jiného z Ruska nebo Číny. Možná někdy bude po roce 2030 TAI TF-X. Ale do té doby? JF17 s ukrajinským motorem? Včera byl v magazínu Forbes zajímavý článek právě na téma Turecko a jeho politické směrovaní versus Turecké letectvo a turecký letecký průmysl. Turecký orel s vrabčími křídly. Ještě pokud jde o Lybii bylo hezké vidět nějakou analýzu střetu Turecka s Egyptem. Obávám se že by Turecko snad kromě Severního Kypru a několik stovek pomatenců s AK-47 ze Syrie nikdo nepodpořil a to ani Pákistán ani Saudská Arábie proti Egyptu nevystoupí.Skrýt celý příspěvek
Ani táto os nie je príliš reálna, lebo Rijád stojí skôr na strane Egypta a má ambície smerom k arabskému svetu (a islamskému tak celkovo), nehovoriac, že ich rozdeľuje vzťah ku ...Zobrazit celý příspěvek
Ani táto os nie je príliš reálna, lebo Rijád stojí skôr na strane Egypta a má ambície smerom k arabskému svetu (a islamskému tak celkovo), nehovoriac, že ich rozdeľuje vzťah ku Kataru. Islamabád je zasa pod stále silnejším čínskym vplyvom. Mne sa skôr zdá, že Turecko popri etnicky spriaznenej Strednej Ázii hľadí do JV Ázie a hlbšie do Afrického kontinentu.Skrýt celý příspěvek
Zajímavá teorie, ale Turecko se Saudy moc nemusí, oba státy soupeří o místo vedoucí sunistské mocnosti. Co se týče té analýzy Turecko vs Egypt v Lybii tak ta by mě také velmi ...Zobrazit celý příspěvek
Zajímavá teorie, ale Turecko se Saudy moc nemusí, oba státy soupeří o místo vedoucí sunistské mocnosti.
Co se týče té analýzy Turecko vs Egypt v Lybii tak ta by mě také velmi zajímala, nevíte někdo o nějaké?Skrýt celý příspěvek
Zaujímavý vývoj pri zemnom plyne medzi Tureckom a Ruskom:
https://oenergetice.cz/komodit...Zaujímavý vývoj pri zemnom plyne medzi Tureckom a Ruskom:
https://oenergetice.cz/komodit...Obrovská výhoda pro Erdogana. Má k dispozici hned 3 plynovody a 2 terminály, které má kryté od případného zlobení Ruska v Černém moři. Marmara Ereğlisi v Marmanském moři ...Zobrazit celý příspěvek
Obrovská výhoda pro Erdogana. Má k dispozici hned 3 plynovody a 2 terminály, které má kryté od případného zlobení Ruska v Černém moři. Marmara Ereğlisi v Marmanském moři strategicky výborně umístěný.Skrýt celý příspěvek
V poslední době ale Turecko čím dál častěji koná bez ohledu na zájmy některých členských zemí NATO nebo EU, které tak turecké konání považují za hrozbu svých zájmů. Tyto hádky ...Zobrazit celý příspěvek
V poslední době ale Turecko čím dál častěji koná bez ohledu na zájmy některých členských zemí NATO nebo EU, které tak turecké konání považují za hrozbu svých zájmů.
Tyto hádky se dostávají do sídla NATO a budoucí výsledek takové situace není jasný. V důsledku toho budoucnost Turecka v NATO závisí na obecné situaci ve Středomoří a na Středním východě.
Upozorňuji, že se neptám soudruha semtama. Mě by zde spíše zajímaly odpovědi na:
Co nařizuje Turecku opak...tedy, že musí konat s ohledem na zájmy některých členských zemí Aliance? Proč jen některých?
Jaké hádky? Kde v NATO? Kdy, na kterých jednních, summitu? Co konkrétně mají autoři na mysli? BUdoucnost v Alianci má Turecko ve svých rukou. Z aliance nejde vyloučit...neexistuje na to protokol, muselo by se hlasovat a dle systému hlasování musí hlasovat i Turecko, které by logicky bylo proti. Tedy souhlasit usí všichni členové aliance, to je podmíkou hasování.
Já stále netším, proč někteří spojují ambici Turecka s nějakým "souhlasem či nesouhlasem" v NATO či EU.Skrýt celý příspěvekPokládáte zajímavé dotazy, na jednu stranu je Turecko suverénní stát, tak že může konat podle svého vlastního svědomí. Na druhou stranu je NATO pakt, který mimo společné obrany ...Zobrazit celý příspěvek
Pokládáte zajímavé dotazy, na jednu stranu je Turecko suverénní stát, tak že může konat podle svého vlastního svědomí. Na druhou stranu je NATO pakt, který mimo společné obrany prezentuje i společný postoj a hodnoty.
A v tom smyslu, si myslím, že Turecko občas jedná přes čáru. (například zřízení společné námořní hranice s Libyí, i když vědí, že podle mezinárodních pravidel tím ignorují práva Řecka a jeho ostrovů ve středozemním moři)
Ohledně postojů v rámci EU nám to může být jedno, v EU nejsou.Skrýt celý příspěvekJirko, Společný postoj a hodnoty je vyjádřen pravidly, která se týkají společné obrany atd. To nijak neomezuje vlastní bezpečnostní za obchodní zájmy. Tedy neexistuje "čára", ...Zobrazit celý příspěvek
Jirko,
Společný postoj a hodnoty je vyjádřen pravidly, která se týkají společné obrany atd. To nijak neomezuje vlastní bezpečnostní za obchodní zájmy. Tedy neexistuje "čára", kterou by šlo "překročit".
Jak říká tajemní ka NATO: Secretary-General of NATO Jens Stoltenberg, on his way to the 2019 NATO summit in London, responded a question on Turkey’s drilling activities in the Eastern Mediterranean. “Both Greece and Turkey are valued allies and both contribute to our shared security. There are some disagreements and I welcome that there are bilateral contacts are trying to address these differences,” Stoltenberg said, adding that NATO is not a part of these bilateral talks. He also said that one of the reasons NATO has succeeded is that it does not participate “in all the difficult issues” of the region.
https://www.aa.com.tr/en/afric...
https://www.aa.com.tr/en/turke...
...NATO není a nebude arbitrem takového mezinárodního sporu.
Jak touto dohodou ignorují práva řecka a jeho ostrovů v Středozemním moři? Jaká práva máte ny mysli?Skrýt celý příspěvek
Diktátori všetkého druhu väčšinou nemôžu priniesť svojej krajine a jej obyvateľom ekonomickú prosperitu. A ak, tak len krátkodobú alebo zdanlivú. Diktátori tak môžu získať ...Zobrazit celý příspěvek
Diktátori všetkého druhu väčšinou nemôžu priniesť svojej krajine a jej obyvateľom ekonomickú prosperitu. A ak, tak len krátkodobú alebo zdanlivú.
Diktátori tak môžu získať podporu más len dvoma spôsobmi:
1/ Vynútiť si ju represiami resp. systémom ,,Rozdeľuj a panuj"
2/ Urobiť dojem obyvateľstvo asertívnym alebo dokonca až výbojným správaním, čo však tiež neuspokojuje dlhodobo široké masy.Skrýt celý příspěvekNo a pak tu máme ještě pasivní chování zahraničí, což nyní předvádí EU a svým způsobem i NATO. Takže pokud Turecko z EU cítí slabost, využívá to jako svou přednost k dosažení ...Zobrazit celý příspěvek
No a pak tu máme ještě pasivní chování zahraničí, což nyní předvádí EU a svým způsobem i NATO. Takže pokud Turecko z EU cítí slabost, využívá to jako svou přednost k dosažení svých cílů.
Nezaznamenal jsem žádnou reakcí na vyslání turecké armády a syrských žoldnéřů do Libye, takovým mlčením v Turecku posilujeme pocit beztrestnosti.
Respektive si kladu otázku co se ještě musí stát, aby EU zareagovala, Kvůli průzkumu těžby plynu u Kypru zareagoval Trump, EU jako celek vyzněla bezpohlavně. Přitom ekonomické nástroje má a hrají spíše ni.Skrýt celý příspěvekMiroslav otázočka Kadafi bol podľa teba diktátor keď áno tak nejak nesedí do tvojho scenára.
Miroslav otázočka Kadafi bol podľa teba diktátor keď áno tak nejak nesedí do tvojho scenára.
Prečo, veď Kaddáfi práve ako keby bol predlohou. Obzvlášť bod dva naňho sedí ako šerbeľ na zadok, vzhľadom na jeho konflikty so susedmi a následnú snahu o hegemóniu v rámci ...Zobrazit celý příspěvek
Prečo, veď Kaddáfi práve ako keby bol predlohou. Obzvlášť bod dva naňho sedí ako šerbeľ na zadok, vzhľadom na jeho konflikty so susedmi a následnú snahu o hegemóniu v rámci Africkej únie. :-)Skrýt celý příspěvek
To určite do bodu 2 sa trafis s každým panovníkom alebo prezidentom.
Za Kadafiho tam bol aký taky poriadok oproti čomu tam je teraz.To určite do bodu 2 sa trafis s každým panovníkom alebo prezidentom.
Za Kadafiho tam bol aký taky poriadok oproti čomu tam je teraz.Důležité je nezaměňovat váš nedostatek informací o Libyi z před roku 2011 s "pořádkem". Roky trvající totální ekonomický rozvrat Libye, zuřící občanská válka a tisíce uprchlíků ...Zobrazit celý příspěvek
Důležité je nezaměňovat váš nedostatek informací o Libyi z před roku 2011 s "pořádkem". Roky trvající totální ekonomický rozvrat Libye, zuřící občanská válka a tisíce uprchlíků směřující do Evropy přes moře to je ten "pořádek" v podání Kaddáfího. Současný stav Libye je důsledkem toho, že ji kaddáfí 40 let plundroval.Skrýt celý příspěvek
Pokiaľ sa splní všetko to čo je v článku, tak islam definitivne globálne zvítazí( okrem Izraela a Číny) . A naši potomkovia si ho užijú dosýta. Skvelú budúcnosť sme im pripravili. ...Zobrazit celý příspěvek
Pokiaľ sa splní všetko to čo je v článku, tak islam definitivne globálne zvítazí( okrem Izraela a Číny) . A naši potomkovia si ho užijú dosýta. Skvelú budúcnosť sme im pripravili. Tak dlho veľmoci proti sebe tkali siete intrig, zrady, vojen až sa do nich zamotali.Skrýt celý příspěvek
Nemyslím... Turci tu už boli a už nie sú. Boli tu aj Mangoli, a tiež už nie sú, 1000 rokov sme boli v útlaku Húnov a tiež sa im nepodarilo "naučiť" nás po maďarsky. Nemyslím, že by ...Zobrazit celý příspěvek
Nemyslím... Turci tu už boli a už nie sú. Boli tu aj Mangoli, a tiež už nie sú, 1000 rokov sme boli v útlaku Húnov a tiež sa im nepodarilo "naučiť" nás po maďarsky. Nemyslím, že by nás práve teraz zlomiliSkrýt celý příspěvek
Ale nezvítězí. Porvou se mezi sebou. Turecko se Saudama se porvou o to, kdo bude hlava sunnického světa a Irán se porve s vítězem protože šiíti... Žádný jednotný světový islám ...Zobrazit celý příspěvek
Ale nezvítězí. Porvou se mezi sebou. Turecko se Saudama se porvou o to, kdo bude hlava sunnického světa a Irán se porve s vítězem protože šiíti...
Žádný jednotný světový islám není. Je to hodně rozdrobené náboženství bez centrální autority. Starosti bych si začal dělat, až se muslimové dohodnou, že úrok není hřích, ale protože je to dokonalé slovo boží, tak změnu nějak zásadně nečekám.
Turecká síla je spíš zrcadlem naší slabosti.Skrýt celý příspěvekAj rozdrobený globálny islam je náš koniec. Je jedno či nám budú vládnuť šiti alebo suniti. Pravy aj ľavý hák Klička tiež bolí rovnako
Aj rozdrobený globálny islam je náš koniec. Je jedno či nám budú vládnuť šiti alebo suniti. Pravy aj ľavý hák Klička tiež bolí rovnako
Co není může být. Křesťanský svět se taky mydlil celá staletí. A odnoží je taky hromada.
Co není může být. Křesťanský svět se taky mydlil celá staletí. A odnoží je taky hromada.
Ono je to s islámem trochu složitější, protože je to ještě poměrně mladé náboženství a stále se vyvíjí.Třeba kolem roku 1000 na Iberskem poloostrově byl jeho výklad poměrně ...Zobrazit celý příspěvek
Ono je to s islámem trochu složitější, protože je to ještě poměrně mladé náboženství a stále se vyvíjí.Třeba kolem roku 1000 na Iberskem poloostrově byl jeho výklad poměrně volný.Napřiklad ,když chtěl muslim zapudit manželku za nevěru ,tak musel sehnat 4 svědky jejího selhání,a jak víme z praxe ,tak 4 svědci ,to už se musí stát mnohé.Takže časem ze zřejmých důvodů přitvrdili a tato varianta se neprosadila.Skrýt celý příspěvek
V Singapure je povolené aby manželka zabila manžela ak mu príde na neveru. Ale má to háčik, musí to urobiť holými rukami. Keby ho zastrelila alebo podrezala, tak už by to bola ...Zobrazit celý příspěvek
V Singapure je povolené aby manželka zabila manžela ak mu príde na neveru. Ale má to háčik, musí to urobiť holými rukami. Keby ho zastrelila alebo podrezala, tak už by to bola vraždaSkrýt celý příspěvek
A čo s tým má islam ? Erdogan využíva/zneužíva vieru, ako každý diktátor. Putin je zas jedna ruka s pravoslávnou cirkvou, u nás sú všetci "národovci" orientovaní na kresťansťvo. ...Zobrazit celý příspěvek
A čo s tým má islam ?
Erdogan využíva/zneužíva vieru, ako každý diktátor. Putin je zas jedna ruka s pravoslávnou cirkvou, u nás sú všetci "národovci" orientovaní na kresťansťvo.
Erdogan berie islam ako prostriedok, nie ako cieľ. Je možné, že sa mu to vymkne z rúk, ale netreba brať vážne všetky tie "Strety civilizácií" .... mimochodom aký islam ? : ) úplne iné sú šíti a úplne iné sú suniti, niekde sú na nože, niekde spolupracujú ... často pre nás "barbarské zvyky (napr. ženská obriezka)" spojené na región a praktizujú to všetci ... v rátane kresťanov .Skrýt celý příspěvekČo s tým má islam ? Všetko. Turecko, Saudská Arábia a Irán bojujú o titul vedúcej ulohy v Islame. Saudi ho maju len kvôli rope ale to sa končí. Turci majú lepšie karty. No a k tomu ...Zobrazit celý příspěvek
Čo s tým má islam ? Všetko. Turecko, Saudská Arábia a Irán bojujú o titul vedúcej ulohy v Islame. Saudi ho maju len kvôli rope ale to sa končí. Turci majú lepšie karty. No a k tomu Huntingtonovi : je škoda že v diskusii nemáme niekoho z Arménska aby nám vysvetlil čo to je "zrážka s Tureckou civilizáciou. " trebárs my na Slovensku máme pojem janičiar zažitý dodnes.Skrýt celý příspěvek
Vedúcu ako vedúcu ... Irán nikdy nebude mať vplyv na sunnitov a Turecko nebude mať vplyv u všetkých sunnitov, ani keby hneď vyhlásili kalifát. Saudi majú okrem ropy aj Kaabu, ale ...Zobrazit celý příspěvek
Vedúcu ako vedúcu ... Irán nikdy nebude mať vplyv na sunnitov a Turecko nebude mať vplyv u všetkých sunnitov, ani keby hneď vyhlásili kalifát. Saudi majú okrem ropy aj Kaabu, ale ich šance dominovať vďaka tomu moslimskému svetu narážajú na vzostup Turecka. No a paradoxne jediní, čo majú panovníkov pokrvne spriaznených s Mohamedom (Jordánci) žiadne veľké ambície nemajú.
Tiež myslím, že sme si zachovali vcelku zdravú podozrievavosť voči Turkom. Budeme tie zdedené reflexy potrebovať až sa jednou z dominánt Budapešti stane Erdoganom postavená mešita: https://hungarytoday.hu/plans-...
----------------------------------------------------------------
dusan:
Erdogan bol islamistom od úplných počiatkov svojej politickej kariéry. Viacero politických strán, ktorých bol členom, zrušili pre protiústavnosť a dokonca si odsedel pár mesiacov v tureckom vezení za recitovanie islamistickej básne. Erdogan samotný je falošný ako 200-dolárová bankovka, no jeho islamizmus je autentický.
Tézu o strete civilizácií ani podľa mňa netreba brať vážne, lebo ide v skutočnosti iba o presahy vnútorných konfliktov v rámci vývoja spoločnosti - stačí pozrieť, čoho sa islamisti najviac boja.Skrýt celý příspěvekJaničiar ju u nás v podstate nadávka, ale história nie je čiernobiela a faktom je, že mnohé chudobné slovanské ženy ponúkali !!! svojich synov janičiarom, lebo vedeli, že tam majú ...Zobrazit celý příspěvek
Janičiar ju u nás v podstate nadávka, ale história nie je čiernobiela a faktom je, že mnohé chudobné slovanské ženy ponúkali !!! svojich synov janičiarom, lebo vedeli, že tam majú zaistenú budúcnosť ....Skrýt celý příspěvek
Silny a jednotny moslimsky svet nieje v zaujme nikoho, Europy, USA, Ruska ani Ciny. Preto ho treba drzat rozdrobeny a mocensky trojuholnik Iran, Turecko a Saudska Arabia co najviac ...Zobrazit celý příspěvek
Silny a jednotny moslimsky svet nieje v zaujme nikoho, Europy, USA, Ruska ani Ciny. Preto ho treba drzat rozdrobeny a mocensky trojuholnik Iran, Turecko a Saudska Arabia co najviac rozhadany.Skrýt celý příspěvek
Jednoty sa, myslím, netreba obávať ani v prípade, že by Erdogan v náväznosti na ISIS obnovil kalifát pod svojou taktovkou, napr. na pomoci priameho potomka posledného osmanského ...Zobrazit celý příspěvek
Jednoty sa, myslím, netreba obávať ani v prípade, že by Erdogan v náväznosti na ISIS obnovil kalifát pod svojou taktovkou, napr. na pomoci priameho potomka posledného osmanského kalifa: https://www.dailysabah.com/tur...
Ale nepríjemnosti aj tak byť môžu a nie malé.Skrýt celý příspěvek
Ako ilustrácia by bola vhodná ešte jedna mapa: https://en.wikipedia.org/wiki/... Spolupráca s Ruskom zrejme dlhodobo nie je reálna, lebo ...Zobrazit celý příspěvek
Ako ilustrácia by bola vhodná ešte jedna mapa: https://en.wikipedia.org/wiki/...
Spolupráca s Ruskom zrejme dlhodobo nie je reálna, lebo je hlavným regionálnym mocenským súperom Turecka, ktoré môže mnohé zo svojich cieľov dosiahnuť iba na úkor Moskvy (ktorej sa to samozrejme nebude páčiť).
Iba taká zaujímavosť - bieloruský prezidentský špeciál letel včera práve do Turecka. ;-)Skrýt celý příspěvekLukašenko sa pripravuje na evakuáciu Aj keď to mnohí obdivovatelia Putina na diskusných fórach nevedia, tak Lukašenko nie je Putinov kamarát. Skôr naopak, je jedným z ...Zobrazit celý příspěvek
Lukašenko sa pripravuje na evakuáciu
Aj keď to mnohí obdivovatelia Putina na diskusných fórach nevedia, tak Lukašenko nie je Putinov kamarát. Skôr naopak, je jedným z najhlasnejších kritikov Moskvy a Putina celkovo. Lukašenko otvorene hovorí, že Moskva cielene a systematicky destabilizuje krajiny strednej a východnej Európy, že ukradol Ukrajine Krym a, že Rusko na to nemá aby sa opäť stalo mocnosťouSkrýt celý příspěvekNo, dneska nás Lukašenko obvinil, že za snahou o běloruský Majdan podněcuje především ČR společně s VB a Polskem... Fakt nechápu, co spojuje tyhle 3 země ve vztahu k Bělorusku. ...Zobrazit celý příspěvek
No, dneska nás Lukašenko obvinil, že za snahou o běloruský Majdan podněcuje především ČR společně s VB a Polskem... Fakt nechápu, co spojuje tyhle 3 země ve vztahu k Bělorusku. Vím, že nás prezident vylizuje Putinovi a nál, a že si tu Rusko udělalo evropskou centrálu, čili máme dobré vztahy s jeho spíše znepřátelenou zemí, ale co ho vedlo k tomu že zamotal do výběru těch zlých podněcovatelů třeba i to Polsko, to mi fakt uniká.Skrýt celý příspěvek
Každý autoritatívny režim potrebuje mať vonkajšieho nepriateľa ktorý z rôznych dôvodov marí snahu o prosperitu národa. KĽDR má svojho USAtana, ktorý však nie a nie zaútočiť ani po ...Zobrazit celý příspěvek
Každý autoritatívny režim potrebuje mať vonkajšieho nepriateľa ktorý z rôznych dôvodov marí snahu o prosperitu národa. KĽDR má svojho USAtana, ktorý však nie a nie zaútočiť ani po desiatkach rokov. A tak vedia zabiť hneď 2 muchy jednou ranou. Jednak sa tým dá vysvetliť ekonomická bieda krajiny ale tiež funguje faktor strachu. Vystrašené obyvateľstvo je poslušnejšie a aj tolerantnejšie.
Podobnú taktiku kedysi využíval aj Mečiar. Ten to však robil sofistikovane. Vždy keď trebalo odvrátiť pozornosť alebo si to zažiadalo ego vyhlásil, že sa pripravuje atentát zo zahraničia a babky už formovali telesnú stráž a spievali hymnické pesničky.
Napríklad gardistický evergreen Rež a rúbaj do krve, nebude to poprvé, pokiaľ Slovák na Slovensku pánom nebude !!! Češi peši do Prahy, židia do Palestiny atď atď atďSkrýt celý příspěvek
Dělá to už oficiálně od doby, kdy po anexi Krymu zjistil, že to paradoxně zvýšilo reputaci Ruska u jeho občanů a začal se bát, že by Bělorusko mohlo být další na řadě. Rusifikace ...Zobrazit celý příspěvek
Dělá to už oficiálně od doby, kdy po anexi Krymu zjistil, že to paradoxně zvýšilo reputaci Ruska u jeho občanů a začal se bát, že by Bělorusko mohlo být další na řadě. Rusifikace tam jela dlouhodobě, takže to bylo logické. Přitom mají s Ruskem jeden svazový stát i hospodářskou unii. Došlo to tak daleko, že před volbami v jednom sanatoriu zatkli desítky Rusů s tím že to jsou zoldaci a připravují v rámci voleb převrat. Fakt by mě zajímalo, jestli to Rusové v nějaké formě plánují (nepřekvapilo by mě to), nebo to byl Lukasenkuv preventivní úder. Tam to bude ještě zajímavé.Skrýt celý příspěvek
Presne tak, Lukašenko nie je hlupák a veľmi dobre vie, čoho je Putin schopný a aké má cieľe a záujmy. A ak sa to v Bielorusku vymkne z pod kontroly a bude tam scenár podobný na ...Zobrazit celý příspěvek
Presne tak, Lukašenko nie je hlupák a veľmi dobre vie, čoho je Putin schopný a aké má cieľe a záujmy.
A ak sa to v Bielorusku vymkne z pod kontroly a bude tam scenár podobný na Ukrajine, tak Lukašenko, buď skončil, alebo tam bude len na oko. Ale pod priamou kontrolou Putina. Osobne veľmi pochybujem, že by sa Putin len tak prizeral ak by tam bolo niečo podobné ako majdan. Využije príležitosť presne tak ako pri Kryme a urobí tam “poriadok”.
Otázka aj je, že či by Lukašenko mal naozaj gule radšej požiadať o pomoc západ, len aby ho Rusko nezhltlo.Skrýt celý příspěvek
Trošku komická je v tomto případě účast Maďarska jako pozorovatele.Ten Orbán už se opravdu se.e do všeho...:-)
Trošku komická je v tomto případě účast Maďarska jako pozorovatele.Ten Orbán už se opravdu se.e do všeho...:-)
Načítám diskuzi...