Termovizní zaměřovač pro každého vojáka
- 18. 5. 2014
- 10 komentářů
- Jan Grohmann
Představte si puškový zaměřovač schopný odhalit lidské teplo na mnoho set metrů. Zaměřovač tak malý a levný, že ho lze umístit na pušku a kulomet každého vojáka v poli. Dnes sci-fi, zítra díky americké firmě Raytheon realita.
Infračervené záření
Viditelné světlo je jen malá část širokého elektromagnetického spektra. Hned vedle viditelného světla leží pásmo s větší vlnovou délkou – pro oko neviditelné infračervené záření.
Každé těleso s teplotou větší než je absolutní nula vyzařuje do okolí energii – elektromagnetické záření. Čím je těleso teplejší, tím více energie do okolí vyzařuje. Podstatná část energie se do okolí přitom vyzařuje ve formě infračerveného záření.
Infračervené záření dokáží zachytit speciální senzory – termovizní kamery (termovize, termokamery). Každý objekt má v prostředí unikátní teplotu a termovizní kamery dokáží tyto rozdíly teplot odhalit. Nejlepší přístroje dosahují rozlišení až 0,01 °C.
Z vojenského hlediska je podstatná jedna věc - infračervené záření se velmi špatně potlačuje. Infračervené záření je pro lidské oko neviditelné, prostupuje oblečením, maskováním, kouřem i mlhou. Dokonce ani řídká vegetace neklade infračervenému záření velkou překážku. I zamaskovaný a zalehnutý voják je na termovizní kameře dobře viditelný.
Je určitě vhodné připomenout, že noční vidění a termovize není to samé. Noční vidění potřebuje ke svému fungování alespoň minimální zdroj světla - ať viditelného nebo infračerveného, které se odráží od objektů na scéně.
Termovize naopak zachycuje infračervené záření specifické vlnové délky vydávané přímo objektem. Termovizi tak lze použít i za úplné tmy. Noční vidění (alespoň nyní) je ale menší, levnější a má menší nároky na energii.
Video: Noční vidění vs. termovize. / YouTube
Termovize pro každého vojáka
V současné době jsou termovizní kamery povinnou výbavou moderní vojenské techniky. Proč tedy voják nemá na své pušce zaměřovač schopný odhalit protivníka ve dne v noci, za všech povětrnostních podmínek?
Bohužel termokamery nejsou vůbec levné a jsou poměrně objemné a těžké. Cena za kvalitní termovizi bez problémů dosáhne několik stovek tisíc korun.
Americké firmě Raytheon se však podařilo vyvinout velmi levný a malý čip citlivý na infračervené záření. Firmě se podařilo na čip umístit desítky milionů malých detektorů citlivých na infračervené záření o velikosti 17 mikronů.
Díky velkému počtu detektorů narostlo rozlišení čipu do použitelné podoby. Podle firmy Raytheon jsou nové „termočipy“ ideální pro konstrukci velmi levných a kompaktních termovizních zaměřovačů pušek. Své uplatnění ale najdou i v komerční elektronice, jako jsou chytré telefony. Možností použití velmi levných termovizních kamer jsou však prakticky nekonečné.
"Jakmile dosáhnete určitého cenového zlomu, uvidíte, že se tento druh technologie začne objevovat v mnoha různých oblastech,“ říká Adam Kennedy, vedoucí inženýr v Raytheon Vision Systems. "To je velmi, velmi vzrušující."
Zdroj: Raytheon
Související články
Modifikace CZ 805 BREN podle Armádních novin
Článek, kde jsme graficky upravili uherskobrodskou pušku CZ 805 BREN, měl mezi čtenáři obrovský ...
- 24.04.2012
- 21 komentářů
- Jan Grohmann
TrackingPoint – nová dimenze přesné střelby
Texaská firma TrackingPoint vyvinula novou technologii přesné střelby na cíl, která udělá i ...
- 04.12.2012
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
TrackingPoint – odstřelovač v každém z nás
Na konci minulého roku jsme si na stránkách Armádních novin představili zaměřovací technologii ...
- 17.05.2013
- 9 komentářů
- Jan Grohmann
Revoluční zaměřovač TrackingPoint i pro útočné pušky
Pamatujete si na firmu TrackingPoint a její revoluční zaměřovač PGF (Precision-Guided Firearm)? ...
- 09.01.2014
- 1 komentářů
- Jan Grohmann
Mohu se zeptat, co konkrétně mají myslivci zakázané? Optiku používat mohou, takže termovize či noční vidění jsou zakázané? Každopádně dalekohledy (nemyslím puškohledy) s NV ...Zobrazit celý příspěvek
Mohu se zeptat, co konkrétně mají myslivci zakázané? Optiku používat mohou, takže termovize či noční vidění jsou zakázané? Každopádně dalekohledy (nemyslím puškohledy) s NV používají, čili i tady by mohli uvítat termovizi.Skrýt celý příspěvek
Dovolim si laicky jeste neco k tepelnemu zareni teles. Zaklad rekl Smirnov ve svem bode 1./. Jednoduse receno, kazde teleso vyzaruje "svetlo" ale v podminkach Zemekoule ...Zobrazit celý příspěvek
Dovolim si laicky jeste neco k tepelnemu zareni teles. Zaklad rekl Smirnov ve svem bode 1./.
Jednoduse receno, kazde teleso vyzaruje "svetlo" ale v podminkach Zemekoule vetsinou takoveho charakteru (delsi vlny, infracervene), ze ho nase oci nevidi (ma nizsi frekvence nez viditelna svetlo). To, co vyzaruje Slunce nebo zarovka nebo i do ruda rozpalena kamna je take tepelne zareni jenom jsou tato telesa podstatne teplejsi nez clovek a vyzaruji tudiz na vyssich frekvencich takovych, ktere vidime. To, co termovizni detektory detekuji jsou zrejme rozdily v intenzite zareni v urcite oblasti neviditelnych frekvenci. Lehce obleceny clovek na pozadi vychladajici nocni krajiny vyzaruje vic ("sviti jako zarovka") nez krajina a je proto vic videt na termovizi.
Nejde tedy o odraz (Slunecniho) svetla, pomoci ktereho vidime ve dne ale o vlastni vyzarovani. Velikost vyzarovani i slozeni vyzarovaneho spektra zalezi jednak na TEPLOTE POVRCHU telesa a jednak na VLASTNOSTECH POVRCHU telesa. Vyzarovani se, pokud vim, normalne zamezuje dvema zpusoby, vetsinou je to pro potrebu tepelne izolace staveb:
1./ Vyzarovany predmet se obali kovem (pokovi se treba tenkou vrstvou jako dnes tabulky oken nebo zabali do kovove folie jako teplovody z teplarny). Tady se vyuziva vlastnosti materialu ale pro vojenske ucely je to zrejme nevhodne kvuli detekci radarem.
2./ Obali se tlustou vrstvou tepelne izolace. Izolace na povrchu prochladne protoze ze zmensi pritok tepla zevnitr a teleso se jevi jako chladnejsi (termovize se pouziva ke kontrole kvality zatepleni ovsem v zimnich mesicich, kdy je v dome podstatne tepleji nez venku).
Zaver - vyrobit oblek spatne viditelny v termovizi muze orisek a to hlavne pro chladne pocasi. V rozpalene pousti termovizi moc neuvidite.Skrýt celý příspěvekKOLT: No na to nejpodstatnější přišel Serža a zřejmě má i pravdu, že to byl jen ten překlep. To ale není všechno a jelikož toužíš po vysvětlení, tak ho i dostaneš. Vysvětlení se ...Zobrazit celý příspěvek
KOLT: No na to nejpodstatnější přišel Serža a zřejmě má i pravdu, že to byl jen ten překlep. To ale není všechno a jelikož toužíš po vysvětlení, tak ho i dostaneš. Vysvětlení se může zdát hloupé, ale fyzika je exaktní a pokud není vyjádřena exaktně, pak je to špatně.
1) vyzařování není ovlivněno okolím
Těleso vyzařuje (sálá) teplo (IČ elektromagnetické záření) do okolí vždy, pokud je jeho teplota nad absolutní nulu (uvedeno přímo v textu), bez ohledu na teplotu okolí. Pro absolutně černé těleso platí, že intenzita sálání je závislá pouze na čtvrté mocnině teploty onoho tělesa a na ničem jiném.
2) Je nesmyslné kombinovat rozdílné pojmy záření a pohlcování tepla. Je to jako míchat jabka z hruškama. V podobné situaci by bylo lepší použít přijímání a odevzdávání tepla. Pak by se mohlo říct, že při samovolném ději teplejší objekty odevzdávají teplo chladnějším a to se děje do vzniku rovnováhy. Sálání je pouze jen jeden způsob šíření (pohlcování) tepla. Nehledě na to, že šíření tepla je dynamický děj. Platí tedy, že každé těleso vyzařuje a zároveň pohlcuje teplo. Ovšem výsledek je takový, že teplejší objekty zchladnou a chladnější objekty se ohřejí.Skrýt celý příspěvekta oprava - píšete: "Těleso vyzařuje do okolí teplo pouze, pokud je samo chladnější než jeho okolí, jinak je naopak pohlcuje" Je to přesně naopak, ale věřme, že to byl překlep ;-) Zobrazit celý příspěvek
ta oprava - píšete: "Těleso vyzařuje do okolí teplo pouze, pokud je samo chladnější než jeho okolí, jinak je naopak pohlcuje"
Je to přesně naopak, ale věřme, že to byl překlep ;-)Skrýt celý příspěvekSmirnov: rád se nechám poučit, co jsem napsal popleteně nebo špatně. A to nemyslím nijak ironicky, ale naprosto vážně. Nejsem fyzik, takže rozhodně nevylučuji možnost, že jsem něco ...Zobrazit celý příspěvek
Smirnov: rád se nechám poučit, co jsem napsal popleteně nebo špatně. A to nemyslím nijak ironicky, ale naprosto vážně. Nejsem fyzik, takže rozhodně nevylučuji možnost, že jsem něco popletl (ostatně dobrý fyzik by ji nevylučoval též :-) ).Skrýt celý příspěvek
pro KOLT: Máte pravdu o nic nešlo, protože v článku to bylo naprosto správně. Ale napravovat by teď bylo potřeba vaší popletenou interpretaci fyziky.
pro KOLT: Máte pravdu o nic nešlo, protože v článku to bylo naprosto správně. Ale napravovat by teď bylo potřeba vaší popletenou interpretaci fyziky.
No zcela jistě špioni ze zemí jako Rusko,Čína již toto mají jako prioritu, proto bude nutné vyvinout i speciální materiály k pohlcení tepla. Ani by mě moc nepřekvapilo kdyby tyto ...Zobrazit celý příspěvek
No zcela jistě špioni ze zemí jako Rusko,Čína již toto mají jako prioritu, proto bude nutné vyvinout i speciální materiály k pohlcení tepla. Ani by mě moc nepřekvapilo kdyby tyto zaměřovače zavedli do výzbroje uvedené státy skoro zároveń.Skrýt celý příspěvek
Krom vojáků budou nad termovizními zaměřovači jásat určitě i myslivci. Jen mě napadá – pokud budou k dispozici levné termovize, stanou se dostupnými i pro méně technicky vyspělé ...Zobrazit celý příspěvek
Krom vojáků budou nad termovizními zaměřovači jásat určitě i myslivci. Jen mě napadá – pokud budou k dispozici levné termovize, stanou se dostupnými i pro méně technicky vyspělé protivníky, což ovšem bude z pohledu vyspělých armád spíš negativní. Předpokládám, že o to rychleji dojde k práci na materiálech, které IR záření nepropouští či výrazně méně, než běžné tkaniny (už takové existují).
Ještě si dovolím dvě malé poznámky z fyziky, ale skutečně jen na okraj, o nic nejde. 1) Těleso vyzařuje do okolí teplo pouze, pokud je samo chladnější než jeho okolí, jinak je naopak pohlcuje; ale obojí je na termovizi pochopitelně vidět. 2) Mikron je dosti emerický výraz, v Evropě se díky obecnému užívání metrické soustavy moc nepoužívá, označuje se standardním mikrometr.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...