Sýrie a ruský vojenský kosmický program
- 31. 12. 2015
- 47 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko má po Spojených státech ve vesmíru největší počet vojenských družic. Nezastupitelnost vojenských satelitů se plně projevila během ruské kampaně v Sýrii. Rusové satelity nad Sýrii využívají k průzkumu, komunikaci, mapování i navádění přesných zbraní.
Výrobu, vypouštění, údržbu a kontrolu vojenských satelitů mají v Ruské federaci na starosti Ruské kosmické síly. Mezí další hlavní úkoly kosmických sil patří detekce případného raketového útoku na Rusko a protiraketová obrana.
Ruské kosmické síly od roku 2015 spadají pod Ruské vzdušné a kosmické obrané síly - jedné z pěti složek Ozbrojených sil Ruské federace. Dalšími složkami jsou pozemní síly, námořnictvo, raketová vojska strategického určení a výsadkové vojsko.
V současné době Rusko provozuje oficiálně 89 satelitů a Spojené státy více než 400 satelitů. Polovina satelitů v Rusku a Spojených státech je vyhrazeno pro vojenské účely, případně kombinované civilní a vojenské účely. Třetí Čína provozuje 35 satelitů, z toho přibližně čtvrtina je vojenských.
Drtivá většina ruských vojenských satelitů nese označení Kosmos. Sovětský svaz přiřazoval označení Kosmos i tajným civilním satelitům. Pod označením Kosmos najdeme i testovací mise nebo utajované neúspěšné kosmické mise. Po rozpadu Sovětské svazu je označení Kosmos přiřazováno jen vojenským satelitům.
Po útlumu ruského kosmického programu v 90. letech došlo k oživení v novém tisicíletí. Od roku 2000 Rusko vypustilo 144 raket s vojenskými satelity. Několik pokusů bylo neúspěšných a v pár případech se do vesmíru dostalo více satelitů v jedné raketě.
Rozdíl mezi provozovanými satelity a počtem startů je dán tím, že typické ruské vojenské satelity mají životnost 7 let, ale některé pouze jediný rok.
Rusové využívají vojenské satelity k řadů úkolu - zejména k pořizování fotografií (ve velmi širokém elektromagnetickém spektru) zemského povrchu, navigaci, komunikaci, varování před raketovým útokem, kartografii nebo k rádiovému a elektronickému průzkumu.
Satelitní snímek ukazuje 390 nákladních vozidel s ropou v Sýrii. Podle Ruska ropa patří Islámskému státu a směřuje do Turecka. / Ruské ministerstvo obrany
Nejmodernějším ruským průzkumným optickým satelitem je Persóna. Jedná se o 7000 kg vážicí satelit se životnosti na nízké oběžné dráze 7 let. Rozlišení satelitu se odhaduje na 30 cm. Fotografie předává satelit na zemi pomocí speciálního rádiového kanálu.
Odvozeným satelitem je Kobalt-M. Úkol je stejný jako v případě satelitu Persóna - pořizování fotografií zemského povrchu. Kobalt-M však na oběžné dráze funguje pouze jeden rok a pak přistává na zemi s databázi pořízených fotografií (satelit fotografie neposílá rádiově).
Řada satelitů Kanopus slouží k neustálému optickému průzkumu zemského povrchu. Satelit (stejně jako Persóna nebo Kobalt-M) se na speciální “sluneční” dráze pohybuje od pólu k pólu vždy na osvětlené straně Země. Kamera dokáže snímat 20 km široký pás země s rozlišením 2,1 m nebo 40 km široký s rozlišením 10,5 m.
Dalšími satelity pro optický průzkum povrchu Země jsou satelity Resurs a Kondor (satelit obsahuje i radar k průzkumu povrchu Země).
V polovině listopadu náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov uveřejnil detaily o působení ruských vojenských a civilních satelitů nad Sýrii. Rusko vyčlenilo pro operaci deset satelitů - průzkumných (pořizování fotografií), pro dálkový průzkum země (s radarovými, laserovými, rádiometrickými senzory, atd.) a satelity elektronického průzkumu.
“Deset průzkumných satelitů pro zobrazování a elektronické válčení, včetně civilních, bylo zapojeno do průzkum (Sýrie -pozn. red.),” uvedl Gerasimov v listopadu. “Byla přijata opatření k přesměrováni a úpravě oběžné dráhy některých satelitů k průzkumu Sýrie s požadovanou periodicitou.”
Gerasimov neupřesnil typ nasazených satelitů. Podle Anatolije Zaka, nezávislého experta ruského komického programu, citovaného The Daily Beast, nad Sýrii operují satelity pro mapování země Bars-M, komunikační Garpun, satelit elektronického průzkumu Lotos-S a především nejmodernější Resurs a Persóna. Podle webu Russian Space Web je do operací zapojen také satelit Kanopus.
Po sestřelení ruského letounu Su-24 za pomocích svých satelitů (zřejmě Persóna nebo Resurs) zveřejnilo Rusko satelitní fotografie tisíců nákladních automobilů s ropou v tureckém přístavu. Podle Ruska ropa patří Islámskému státu a přes Turecko je ropa prodávána na černý trh.
Foto: Russian Space Web
Související články
Rusko v Sýrii dokazuje nárůst svých vojenských schopností
Ruská letecká kampaň v Sýrii je poměrně malého rozsahu, avšak ukazuje na významný pokrok ve ...
- 18.11.2015
- 127 komentářů
- Jan Grohmann
Ruské námořnictvo: Nové lodě a staré problémy
Rusko pokračuje pomalu ale vytrvale ve zvyšování schopností svých námořních sil. Pozoruhodná je ...
- 22.11.2015
- 20 komentářů
- Jan Grohmann
Ruský tank T-14 Armata zahraničním zájemcům v roce 2020
Nový ruský tank T-14 Armata mohou zahraniční zájemci získat již v roce 2020. Pro ruskou tiskovou ...
- 15.12.2015
- 61 komentářů
- Jan Grohmann
Rusko využívá Sýrii k testování nových zbraňových systémů
Rusko od svého přímého zapojení do syrského konfliktu využívá tamní bojiště jako testovací polygon ...
- 14.12.2015
- 61 komentářů
- Václav Kopecký
Mne fascinuje jak všichni píšou "cisterny s ropou na cestě do Turecka". Koukl jste se někdo na ty fotky (tady nebo přímo na ruských webech)? Já jo a našel jsem 4 cisterny, ...Zobrazit celý příspěvek
Mne fascinuje jak všichni píšou "cisterny s ropou na cestě do Turecka".
Koukl jste se někdo na ty fotky (tady nebo přímo na ruských webech)?
Já jo a našel jsem 4 cisterny, zbytek jsou normální skříňový kamiony a ty na cisternu nepřestavíš ...Skrýt celý příspěvekleviathan: nj ti kurdi:) V radách ISIS jich pěkných pár tisíc bojuje (převážně mladí bojovnici), stejně jako u rebelů je tam hodně frakcích, bojující mezi sebou. Níže je něco ...Zobrazit celý příspěvek
leviathan: nj ti kurdi:) V radách ISIS jich pěkných pár tisíc bojuje (převážně mladí bojovnici), stejně jako u rebelů je tam hodně frakcích, bojující mezi sebou.
Níže je něco málo o ropě, cz text velmi zjednodušen, lepší číst u zdroje.
Situace s ropou a ISIS je podstatně složitější, než to na první pohled vypadá.
1. Pokud ISIS obsadí nějaký vrt/rafinerii, mají tam max dozorce/správce, ostatní je ponecháno v původních rukou.
2. Ropa je vždy co nejdřív prodána různým překupníkům/obchodníkům na místních trzích.
3. Většina ropy vytěžené v Sýrii slouží pro lokální využití, od povstalců, obyvatelstva na územích ISIS, nebo Asada a Iranců.
4. Naprosté minimum pak je vyvezeno překupníky ven, moc se to nevyplácí při nízké ceně ropy
a velmi obtížnému pašování do Turecka.
Pěkné články o tom zde:
http://ig.ft.com/sites/2015/is...
http://www.ft.com/intl/cms/s/2...
Pak je tu Irak a Kurdi, možná je to na první pohled neuvěřitelné, tak ISIS a Kurdi spolu obchodují, nejen s ropou, ale i s otroky, zbraněmi atd.
Takže např. Kurdové pokrývají tři čtvrtiny spotřeby Izraele
http://www.ft.com/intl/cms/s/0...
O dalších státech ani nemluvě.Skrýt celý příspěvekflanker.jirka: Máš pěkně starou mapu (podle odkazu minimálne ze září), ISIS postupuje od Palmyry na západ http://syria.liveuamap.com/... O tohle mluvím, ne že mají bombardovat ...Zobrazit celý příspěvek
flanker.jirka: Máš pěkně starou mapu (podle odkazu minimálne ze září), ISIS postupuje od Palmyry na západ
http://syria.liveuamap.com/...
O tohle mluvím, ne že mají bombardovat nějaké vzdálené oblasti, ale v ohrožení je přetnutí jejich sféry vlivu. Ale uvidíme, třeba se stačí na jih, kde jsou povstalci, pak bude jasné proč jim bylo umožněno dostat se tak daleko.
Co se týká toho konvoje, tak je to převážně jídlo a jiné běžné potřeby (zcela určitě by se tam našli i nějaké zbraně) které ty miliony lidí co tam ještě žijí potřebují. Jak už jsme několikrát uvedl, tak mezinárodní obchod Tureckem je téměř na stejné úrovni jako před válkou.Skrýt celý příspěvekRuske satelitne zabery ukazuju hranicne prechody do Turecka kontrolovane zo Syrskej strany Kurdami. Trasa Hazakah-Kamischlo vedie cez uzemie kontrolovane Kurdami a z casti ...Zobrazit celý příspěvek
Ruske satelitne zabery ukazuju hranicne prechody do Turecka kontrolovane zo Syrskej strany Kurdami. Trasa Hazakah-Kamischlo vedie cez uzemie kontrolovane Kurdami a z casti Assadovcami. To chcu Rusi vazne tvrdit, ze Kurdi kupuju ropu od svojho uhlavneho nepriatela ISIS a potom ju predavaju svojmu druhemu uhlavnemu nepriatelovi - Turecku?
A ta druha trasa Azaz-Kilis ma zasa problem v tom, ze vedie cez oblast Tell rifaat a Mare, kde sa permanentne bojuje - ale OK, tato trasa je z casti uveritelna.
http://wertyzreport.cz/clanek/...
http://www.zvedavec.org/koment...
To by muselaSkrýt celý příspěvekBez zdrojů informací to evidentně nikdy nepůjde, využívají co mohou a dokonce jim poskytují informace i jiné zdroje, sice jen selektivně, ale spolupracují s nimi omezeně jak ...Zobrazit celý příspěvek
Bez zdrojů informací to evidentně nikdy nepůjde, využívají co mohou a dokonce jim poskytují informace i jiné zdroje, sice jen selektivně, ale spolupracují s nimi omezeně jak Francouzi, tak Izrael.
Jen se divím, kolik tam těch "cisteren" mají, tolik tam snad nění ani obyvatel :-D
to Shania: přece nám nebudou tvrdit, že ty kamiony převáží Husajnovic chemické zbraně :-D
Zkuste se podívat na tuto mapu:
http://svobodneforum.cz/wp-con...
tam je jasně vidět, že by se rádi spojili s provládními silami až u Aleppa. Prioritou pro ně bude získat klid v bezprostřední blízkosti. Je to jako by jste nejdříve hasil požár u souseda, zatímco sám stojíte na hořící podlaze.
Na větší vzdálenost se vždy hůře operuje, už jen protože, pro lepší výsledky potřebujete například letecké návodčí, jednotky pro speciální operace spolupracující s vrtulníky a vzdušný průzkum pomocí UAV, značná část IS se nachází mimo bezpečný dolet vrtulníků.Skrýt celý příspěvekZajímavé, že rusové mají tolik fotek s cisternami, ale proč na ně tedy nezatočí? Pak když dojde konečně na útoky na tu infrastrukturu, tak se z toho vyklubou čističky vod, sila, ...Zobrazit celý příspěvek
Zajímavé, že rusové mají tolik fotek s cisternami, ale proč na ně tedy nezatočí?
Pak když dojde konečně na útoky na tu infrastrukturu, tak se z toho vyklubou čističky vod, sila, opuštene pekarny atd.
A pak když zničí nějaký ten konvoj, který má podle nich pašovat ropu, tak to z jejich podhledu vypadá takto:
https://www.youtube.com/watch?...
A realita pak vypadá takto:
https://ia801501.us.archive.or...
Uzemní zisky ISIS (tmavě červená) a ztráty (žlutá)
http://www.acig.info/forum/dow...
A zajímavé na tom je, že i když Asad ztrácí (když píšu Asad, tak ve skutečnosti myslím hlavně Hizballáh, IRGC a RuAF), tak většina úsilí pořád směřuje proti povstalcům a proti ISIS se nevedou žádné ofenzivní akce.
Ten malý kus na severozápadě je místo, kde byla dost silná koncentrace útoku RuAF a ISIS tam tlačí na FSA.
A tady je ještě aktuální diagram povstaleckých skupin a islamistů
http://www.acig.info/forum/dow... Skrýt celý příspěvekjak je asi plánované zničení protivníkových satelitů a náhrada za vlastní... zničení si dovedu představit celkem snadno, ale co místo nich když o své přijdu? určitě je výrazně ...Zobrazit celý příspěvek
jak je asi plánované zničení protivníkových satelitů a náhrada za vlastní...
zničení si dovedu představit celkem snadno, ale co místo nich když o své přijdu? určitě je výrazně jednodušší satelit sundat, než dostat nahoruSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...