Sýrie a ruský vojenský kosmický program

Foto: Start ruské rakety z kosmodromu Bajkonur; ilustrační foto / Roskosmos
Start ruské rakety z kosmodromu Bajkonur; ilustrační foto / Roskosmos

Rusko má po Spojených státech ve vesmíru největší počet vojenských družic. Nezastupitelnost vojenských satelitů se plně projevila během ruské kampaně v Sýrii. Rusové satelity nad Sýrii využívají k průzkumu, komunikaci, mapování i navádění přesných zbraní.

Výrobu, vypouštění, údržbu a kontrolu vojenských satelitů mají v Ruské federaci na starosti Ruské kosmické síly. Mezí další hlavní úkoly kosmických sil patří detekce případného raketového útoku na Rusko a protiraketová obrana.

Ruské kosmické síly od roku 2015 spadají pod Ruské vzdušné a kosmické obrané síly - jedné z pěti složek Ozbrojených sil Ruské federace. Dalšími složkami jsou pozemní síly, námořnictvo, raketová vojska strategického určení a výsadkové vojsko.

V současné době Rusko provozuje oficiálně 89 satelitů a Spojené státy více než 400 satelitů. Polovina satelitů v Rusku a Spojených státech je vyhrazeno pro vojenské účely, případně kombinované civilní a vojenské účely. Třetí Čína provozuje 35 satelitů, z toho přibližně čtvrtina je vojenských.

Drtivá většina ruských vojenských satelitů nese označení Kosmos. Sovětský svaz přiřazoval označení Kosmos i tajným civilním satelitům. Pod označením Kosmos najdeme i testovací mise nebo utajované neúspěšné kosmické mise. Po rozpadu Sovětské svazu je označení Kosmos přiřazováno jen vojenským satelitům.

Po útlumu ruského kosmického programu v 90. letech došlo k oživení v novém tisicíletí. Od roku 2000 Rusko vypustilo 144 raket s vojenskými satelity. Několik pokusů bylo neúspěšných a v pár případech se do vesmíru dostalo více satelitů v jedné raketě.

Rozdíl mezi provozovanými satelity a počtem startů je dán tím, že typické ruské vojenské satelity mají životnost 7 let, ale některé pouze jediný rok.

Rusové využívají vojenské satelity k řadů úkolu - zejména k pořizování fotografií (ve velmi širokém elektromagnetickém spektru) zemského povrchu, navigaci, komunikaci, varování před raketovým útokem, kartografii nebo k rádiovému a elektronickému průzkumu.

Foto: satelitní snímek ukazuje 390 nákladních vozidel s ropou v Sýrii. Podle Ruska ropa směřuje do Turecka. / Ruské ministerstvo obrany
Satelitní snímek ukazuje 390 nákladních vozidel s ropou v Sýrii. Podle Ruska ropa patří Islámskému státu a směřuje do Turecka. / Ruské ministerstvo obrany

Nejmodernějším ruským průzkumným optickým satelitem je Persóna. Jedná se o 7000 kg vážicí satelit se životnosti na nízké oběžné dráze 7 let. Rozlišení satelitu se odhaduje na 30 cm. Fotografie předává satelit na zemi pomocí speciálního rádiového kanálu.

Odvozeným satelitem je Kobalt-M. Úkol je stejný jako v případě satelitu Persóna - pořizování fotografií zemského povrchu. Kobalt-M však na oběžné dráze funguje pouze jeden rok a pak přistává na zemi s databázi pořízených fotografií (satelit fotografie neposílá rádiově).

Řada satelitů Kanopus slouží k neustálému optickému průzkumu zemského povrchu. Satelit (stejně jako Persóna nebo Kobalt-M) se na speciální “sluneční” dráze pohybuje od pólu k pólu vždy na osvětlené straně Země. Kamera dokáže snímat 20 km široký pás země s rozlišením 2,1 m nebo 40 km široký s rozlišením 10,5 m.

Dalšími satelity pro optický průzkum povrchu Země jsou satelity Resurs a Kondor (satelit obsahuje i radar k průzkumu povrchu Země).

V polovině listopadu náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov uveřejnil detaily o působení ruských vojenských a civilních satelitů nad Sýrii. Rusko vyčlenilo pro operaci deset satelitů - průzkumných (pořizování fotografií), pro dálkový průzkum země (s radarovými, laserovými, rádiometrickými senzory, atd.) a satelity elektronického průzkumu.

“Deset průzkumných satelitů pro zobrazování a elektronické válčení, včetně civilních, bylo zapojeno do průzkum (Sýrie -pozn. red.),” uvedl Gerasimov v listopadu. “Byla přijata opatření k přesměrováni a úpravě oběžné dráhy některých satelitů k průzkumu Sýrie s požadovanou periodicitou.”

Gerasimov neupřesnil typ nasazených satelitů. Podle Anatolije Zaka, nezávislého experta ruského komického programu, citovaného The Daily Beast, nad Sýrii operují satelity pro mapování země Bars-M, komunikační Garpun, satelit elektronického průzkumu Lotos-S a především nejmodernější Resurs a Persóna. Podle webu Russian Space Web je do operací zapojen také satelit Kanopus.

Po sestřelení ruského letounu Su-24 za pomocích svých satelitů (zřejmě Persóna nebo Resurs) zveřejnilo Rusko satelitní fotografie tisíců nákladních automobilů s ropou v tureckém přístavu. Podle Ruska ropa patří Islámskému státu a přes Turecko je ropa prodávána na černý trh.

Foto: Russian Space Web

Nahlásit chybu v článku


Související články

Rusko v Sýrii dokazuje nárůst svých vojenských schopností

Ruská letecká kampaň v Sýrii je poměrně malého rozsahu, avšak ukazuje na významný pokrok ve ...

Ruské námořnictvo: Nové lodě a staré problémy

Rusko pokračuje pomalu ale vytrvale ve zvyšování schopností svých námořních sil. Pozoruhodná je ...

Ruský tank T-14 Armata zahraničním zájemcům v roce 2020

Nový ruský tank T-14 Armata mohou zahraniční zájemci získat již v roce 2020. Pro ruskou tiskovou ...

Rusko využívá Sýrii k testování nových zbraňových systémů

Rusko od svého přímého zapojení do syrského konfliktu využívá tamní bojiště jako testovací polygon ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • DJW_
    11:57 02.01.2016

    Doplnok: tak mi to nedalo.. Korona boli americke satelity ktore s tym prestali v 70-tych. Ruske sa volaju Kobalt-M resp. Jantar-4K2M, predtym serie Zenit fungovali na tomto ...Zobrazit celý příspěvek

    Doplnok: tak mi to nedalo.. Korona boli americke satelity ktore s tym prestali v 70-tych.
    Ruske sa volaju Kobalt-M resp. Jantar-4K2M, predtym serie Zenit fungovali na tomto principe.
    Opakujem ze to je umysel, nie neschopnost, rusi maju aj elektronicke spionazne prostriedky. Dovod preco ich pouzivaju je v prispevku nizsie. Evidentne jednoduche riesenia tiez funguju. Podobne ako pri obsadeni Krymu - pytal som sa kamarata dostojnika ako to bolo a tvrdil, ze o nicom nikto v NATO netusil, pravdepodobne preto, lebo rusi pouzili papierove sifry, ktore ELINT nezachytil.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    11:38 02.01.2016

    murfur: umis cist? ty motory pouziva jedina raketa, za ty nemaji momentalne pouzitelnou nahradu, ale jsou schopni tu raketu vyradit a pouzit jine typy jako delta a falcon. tohle ...Zobrazit celý příspěvek

    murfur: umis cist? ty motory pouziva jedina raketa, za ty nemaji momentalne pouzitelnou nahradu, ale jsou schopni tu raketu vyradit a pouzit jine typy jako delta a falcon.

    tohle vse jsou ale rakety pro relativne male naklady, podivej se na rakety SLS, pokud se snazis trolit atvrdit ze rusove maji nejlepsi motory.Skrýt celý příspěvek

  • DJW_
    11:33 02.01.2016

    Ad ruske jednorocne satelity: je to umysel, nie neschopnost alebo zaostalost. Ruske satelity ( myslim ze typ Korona ale pisem bez googlenia takze bez zaruky) snimaju na klasicky ...Zobrazit celý příspěvek

    Ad ruske jednorocne satelity: je to umysel, nie neschopnost alebo zaostalost. Ruske satelity ( myslim ze typ Korona ale pisem bez googlenia takze bez zaruky) snimaju na klasicky foto film vo viacerych spektrach, a nasledne vypustaju male navratove moduly s nafotenym materialom zhruba v mesacnych intervaloch pri preletoch nad uzemim v dosahu.
    Dovodov je viacero: optika sa neda trvalo oslepit uz slabym laserom ako CCD cip, nepriatel nema sancu komunikaciu rusit ani zachytit a analyzovat.
    Su to male a lacne satelity, vypustaju sa vzdy viac kusov v na jednom nosici, takze ich prevadzka je rentabilna.Skrýt celý příspěvek

  • murfur
    11:23 02.01.2016

    Shania: Ved v poriadku, ak USA maju motory na technologickej, vykonovej a operacnej urovni ruskych RD-181, staci sem dat odkaz a nie sa dovolavat toho, aby niekto veril tomu, ze ...Zobrazit celý příspěvek

    Shania:
    Ved v poriadku, ak USA maju motory na technologickej, vykonovej a operacnej urovni ruskych RD-181, staci sem dat odkaz a nie sa dovolavat toho, aby niekto veril tomu, ze ich USA maju. Je to velmi proste. Ja tvrdim, ze take motory nemaju. Maju len vyvojovy program, ktory ma pred sebou este vala rokov hladania materialovych a postupovych rieseni.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    11:19 02.01.2016

    murfur: to co shal napsal je pravda. a btwnenapsal, ze maji motory shopne nahradit RD, ale jine rakety. DOD ma vzdy dve ruzne rakety, pro pripad, ze jeden typ bude ...Zobrazit celý příspěvek

    murfur: to co shal napsal je pravda. a btwnenapsal, ze maji motory shopne nahradit RD, ale jine rakety.

    DOD ma vzdy dve ruzne rakety, pro pripad, ze jeden typ bude odstaven.

    takze tu mas rakety DeltaV

    Pak je tu SpaceX, ktera velmi rada prevezme zakazky ULA za podstatne nizsi ceny.

    U Atlasu nikdy neslo o to, ze by nedokazali vyvinout novy motor, ale s podstatne nizsi cenou a bonusem v podobe udrzeni ruskeho programu nazivu (tzv inzenyri nezacnou vybijet balisticke rakety pro nekoho jineho), tak se ULA nikdy nedostala k vyvoji vlastniho motoru (takze jde hlavne o penize). ULA ma moznost motory vyrabet v licenci v US, coz byl i puvodni plan.Skrýt celý příspěvek

  • murfur
    10:32 02.01.2016

    shal netreba nicomu verit. Ak USA maju motory s uzavretym cyklom schopne nahradit RD-181 a ak su tie motory nielen v laboratoriach. Ide o to ci su nejake US motory pre prvy ...Zobrazit celý příspěvek

    shal

    netreba nicomu verit. Ak USA maju motory s uzavretym cyklom schopne nahradit RD-181 a ak su tie motory nielen v laboratoriach. Ide o to ci su nejake US motory pre prvy stupen rakiet aj vo faze operacnej nasaditelnosti a ci maju porovnatelnu mieru spolahlivosti, vykony, vypracovane materialove a technologicke zabezpecenie vyroby.
    Ak ano, staci dat odkaz.Skrýt celý příspěvek

  • shal
    02:40 02.01.2016

    Tonotime: Víš proč prodávají Američanům raketové motory? Protože je to jedna z mála high-tech věcí, kterou Rusové ještě vyvážejí. Američané jim za to velmi dobře platí. A věř tomu, ...Zobrazit celý příspěvek

    Tonotime: Víš proč prodávají Američanům raketové motory? Protože je to jedna z mála high-tech věcí, kterou Rusové ještě vyvážejí. Američané jim za to velmi dobře platí. A věř tomu, že Američani mají náhradu za rakety Atlas 5, které používají RD181. Jenom je ta náhrada dražší. United Launch Alliance ještě pár let nebude mít dokončený vývoj nových motorů a Delty jsou zbytečně výkonné. A nechcou přenechat všechny zakázky SpaceX, tak si vylobovali vyjímku na další nákup motorů pro letošní rok.

    Pokud Rusové zakážou prodej RD181 do USA, tak jediné co se stane bude, že SpaceX bude mít více zakázek a ruský Energomaš o ty svoje přijde.Skrýt celý příspěvek

  • shal
    02:33 02.01.2016

    Ropu od IS kupujou všichni. Jak Turci, tak Kurdové, tak Assádovci. Ropu jednak potřebují a navíc ji dále přeprodávají. Házet vinu na jednu či druhou stranu je směšně. Rusové to moc ...Zobrazit celý příspěvek

    Ropu od IS kupujou všichni. Jak Turci, tak Kurdové, tak Assádovci. Ropu jednak potřebují a navíc ji dále přeprodávají. Házet vinu na jednu či druhou stranu je směšně. Rusové to moc dobře vědí. Věděli to i před sestřelením bombardéru. Jenom do té doby jim to nevadilo. Napadání Turků ohledně obchodování s IS není nic jiného než mediální kampaň na poškození Erdogana. Sice toho Tureckého Islamistu nemusím, ale všechno co o něm Rusové tvrdí, můžou stejně tak říkat i o Assadovi.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
    17:46 01.01.2016

    Admin snad promine trochu OT:
    Vsem vam preju jen to dobre do noveho roku. ;)

    Admin snad promine trochu OT:
    Vsem vam preju jen to dobre do noveho roku. ;)

  • triplane
    17:38 01.01.2016

    Americane pouzivaji Ruske motory jen v jednom stupni rakety Atlas. Na jejich vyvoji se financne podileli a pro vyrobce motoru jsou velmi dobre platici zakaznik - v dolarech. I ...Zobrazit celý příspěvek

    Americane pouzivaji Ruske motory jen v jednom stupni rakety Atlas. Na jejich vyvoji se financne podileli a pro vyrobce motoru jsou velmi dobre platici zakaznik - v dolarech.
    I kdyby dodavky Rus stopnul neznamenalo by to ani nahodou konec Americkeho vesmirneho programu. To spis by mel Rus problem bez dolarku z Ameriky, platby od NASA jeden cas drzela Roskosmos nad vodou.Skrýt celý příspěvek

  • m164
    17:37 01.01.2016

    Ruské motory pre USA kritizujú Rusi i Američania, no stále sa nič nedeje, pretože Rusi vedia, že by zákazom vývozu nič nedosiahli (existuje konkurencia, ktorá by veľmi rada ...Zobrazit celý příspěvek

    Ruské motory pre USA kritizujú Rusi i Američania, no stále sa nič nedeje, pretože Rusi vedia, že by zákazom vývozu nič nedosiahli (existuje konkurencia, ktorá by veľmi rada prebrala ich miesto) a USA zas radšej kúpia lacnejší motor z Ruska a i keď by sa svet nezrútil kvôli pár miliónom pri miliardových projektoch, načo platiť viac než je nutné.

    Inak zostrelenie satelitu zas nie je taká veda. Akonáhle máte dostatočne veľký nosič, ktorým dnes disponuje azda každá vesmírna agentúra, potom je to už len otázka stretnutia, s ktorým majú prax rovnalo všetky veľké agentúry a pravidelne ich praktikujú na ISS. Navyše čím vyšší orbit, tým nižšia rýchlosť a v prípade geostacionarneho dokonca satelit relatívne k povrchu zeme stojí na mieste. Satelity príliš nemenia svoju polohu a preto nie je problém vypočítať ich drahú ani na papieri pre schopného astrofyzika, natož pre výpočtovú techniku. Navyše satelity majú len obmedzene palivo, ktoré potrebuju na svoju prevádzku. Problém je jednak s bordelom, ktorý by navždy zamoril obežné dráhy a ohrozil i vlastne satelity.

    Čo sa týka nízkych obežných dráh, ako už bolo spomenuté, umožňuje výrazne lepšie rozlíšenie a je to neporovnateľne lacnejšie. Ľahšie vynesiete 5 malých satelitov na nízku drahú ako dva na vysokú, pretože náklady stúpajú exponenciálne. K tomu pripočítajme rýchle tempo vývoja, kedy sa možno i viac oplatí vynášať sériu nových, moderných mikro satelitov každý rok ako zopár veľkých so životnosťou 5 rokov.Skrýt celý příspěvek

  • Tonotime
    17:07 01.01.2016

    Sorge-227...Neviete prečo rusko používa 1 ročné satelity ktoré pristávajú na zem? Tých dôvodov môže byť viac. Napríklad nižších obežných drahach padajú satelity oveľa rýchlejšie. ...Zobrazit celý příspěvek

    Sorge-227...Neviete prečo rusko používa 1 ročné satelity ktoré pristávajú na zem?
    Tých dôvodov môže byť viac. Napríklad nižších obežných drahach padajú satelity oveľa rýchlejšie. Spotrebujú oveľa viac paliva pre potrebné manévrovanie. Ich nízke dráhy sú rizikovejšie, menej vypočítateľne. Už im jeden spred pár rokmi padal nad USA, asi ho aj riadene zničili. Také satelity na nízkych orbitách lepšie, ostrejšie rozlišujú. Možno majú aj iné určenia, ako napríklad v prípade potreby rušiť, vyradiť na čas radary PVO a preto tiež nižšie orbity, ale aj dĺžku času na nízkom orbite. Už som čítal asi s pred pár rokmi že ich mali vyradiť.
    A stále nič? Rusi tiež radi blafujú.

    Teraz zverejnili kvôli zostreleniu lietadla, snímky svojich satelitov. Rusku rozlišovaciu schopnosť satelitov by som s nej spoľahlivo nevyvodzoval. Neukazujú zvyčajne citlivosť svojich elitných systémov na verejnosť, konkurentom, nepriateľom.
    Snímky môžu byť umelo oslabené.
    Bolo ale už nezmyslom tajiť rozlíšenie citlivosti do 30 cm. Lebo sa mi zdá, že tu citlivosť povolili svojím Internetovým gigantom v USA pre mapy. Tí to odovzdávajú ďalej firmám a verejnosti.
    Citlivosť vojenských satelitov USA musí byť preto riadne väčšia.
    Citlivosť snímok veľa naznačujú aj zverejňované enviromentálne snímky satelitov NASA a ESA.
    O jednom členovi v SR vyhlásil náš byvalý policajný prezident Spišiak...Tento človek urobil viac škody ako povodne v SR za celý rok!...
    Členo nevedel pri opakovanom žiadaní o miliónové dotácie na poľnohospodárstvo s eurofondov, že jeho hospodárenie napríklad so sadením zemiakov monitoruje ESA satelit. A ani nikto s SR sa ho nebude môcť zastať kvôli satelitným snímkam.
    Ďalšia pikantná vesmírna kamufláž našich veľmocí...
    USA vypustili na obežnú dráhu satelit. A nafingovali haváriu rakety. Po opačnej orbite sa im ale rozbehol stealth špehovací satelit veselo špehujúci Rusko.
    V Ruskom parlamente zazneli už neraz výčitky, prečo dodávajú USA svoje raketové motory RD-181 . Aj pomocou ruských raketových motorov RD-181 vynášajú USA špionážne rakety špehujúce Rusko.
    Dodávky raketových motorov ale Rusi dodnes nestopli.Skrýt celý příspěvek

  • Sorge-227
    12:18 01.01.2016

    HonzaH: Vďaka za články. Štáty ako je RUSKO, ČÍNA, USA musia mať zásoby proti satelitných rakiet. Ďalšia vec je jaderný výbuch v kosmu kde EMP narobý škody. m164: ...Zobrazit celý příspěvek

    HonzaH:
    Vďaka za články.
    Štáty ako je RUSKO, ČÍNA, USA musia mať zásoby proti satelitných rakiet. Ďalšia vec je jaderný výbuch v kosmu kde EMP narobý škody.

    m164: Delostrelci sú taky že stále iba počítajú a nacvičujú bez strelby. Budujú vyčkávacie postavenie, viacero palebných postavení. Rýchly presun, rýchle pripojenie, rýchle odpalenie, rýchle stiahnutie do vyčkávacieho postavenia. Samozrejme tiež strielajú ostrými. Ale samozrejme na Slovensku je vela prípadov ako je S300, ktoré iba raz strielalo. A dôstojnici USA boli bezradný lebo vôbec nechápali čo to robia slovenský delostrelci.Skrýt celý příspěvek

  • HonzaH
    11:33 01.01.2016

    Sorge-227: Tady je docela hezký článek o tom, proč jsou komunikační satelity tak vysoko. Je to anglicky, vysvětlují tam, že je to hlavně z důvodu dobré viditelnosti a přesnosti. ...Zobrazit celý příspěvek

    Sorge-227: Tady je docela hezký článek o tom, proč jsou komunikační satelity tak vysoko. Je to anglicky, vysvětlují tam, že je to hlavně z důvodu dobré viditelnosti a přesnosti. Ale důležitý je ten obrázek, abychom si udělali představu, jak vysoko jsou třeba průzkumné satelity a jak vysoko navigační.

    http://space.stackexchange.com...

    A tady je zase pěkný článek o protisatelitních zbraních. Navigační satelity jsou pro rakety s motory s pevným palivem nedosažitelné (např. ASAT nesené na letadlech). Musely by je sestřelit raketami na kapalné palivo, tedy v podstatě na vysoký orbit dopravit jakýsi proti-satelit. To ale není tak jednoduché, např. GPS má nějakých 30 satelitů a podle článku by jich muselo být vyřazeno 6, abyste dostali 90 min okno bez signálu. Představte si, kolik úsilí je vyslat do kosmu 6 raket.

    https://en.wikipedia.org/wiki/...

    A dále se tam píše, že GPS není jediný způsob, jak provádět navigaci resp. radio-navigaci. Obecně, vyřadit z provozu GPS nebo GLONASS by byl asi dost velký problém.Skrýt celý příspěvek

  • m164
    23:28 31.12.2015

    Sorge-227: Určite neboli bezradní, niektoré cvičenia sú dokonca priamo zamerané na boj v silne rušenom prostredí a bez GPS. Nedávno sa tu dokonca rozoberalo, načo USA stále ...Zobrazit celý příspěvek

    Sorge-227:

    Určite neboli bezradní, niektoré cvičenia sú dokonca priamo zamerané na boj v silne rušenom prostredí a bez GPS. Nedávno sa tu dokonca rozoberalo, načo USA stále montuje do bômb INS, keď je k dispozícii GPS. Čo sa týka lajdáctva v individuálnych prípadoch, Slovensko nemá nikomu čo vyčítať, sami s ním máme dosť skúseností. Nadriadený "deleguje" svoju prácu na iného tak dlho, až ju sám zabudne.

    Druhá vec je, že naši vojaci často odborné (drahé) záležitosti trénujú iba na papieri, kým bohatšie krajiny používajú buď aspoň simulátory, alebo ich pravidelne preskúšajú v poli. Keď je spomenuté delostrelectvo - spomínam na prípad, kedy naše Zuzany (alebo vtedy ešte Dany?) priviezli na strelnicu, papierovo vypočítali priamu podporu, papierovo vyhodnotili a išli domov. Rovnako naše protiletectvo, ktoré (opravte ma, ak sa mýlim) vystrelilo tri rakety na jednom cvičení za 25 rokov. Preto často excelujeme na papieri, no obávam sa, ako by sme sa osvedčili v poli.

    Inak spomínané elektronické vymoženosti prebrala i Zuzana a v niektorých oblastiach dokonca predbieha západné modely, aspoň na papieri. Nie je teda o nič menej (ne)závislá na technológiách ako západná konkurencia.Skrýt celý příspěvek

  • Sorge-227
    21:29 31.12.2015

    Mne fascinuje táto technológia. Neviete prečo rusko používa 1 ročné satelity ktoré prisávajú na zem? Prvé špionážne satelity na oboch stramách boli takto riešené. Aký to má význam ...Zobrazit celý příspěvek

    Mne fascinuje táto technológia. Neviete prečo rusko používa 1 ročné satelity ktoré prisávajú na zem? Prvé špionážne satelity na oboch stramách boli takto riešené. Aký to má význam v dnešnom digitálnom svete? Každá armáda, štát chce pokuť možno informácie v realnom čase. Aj hladanie návratového modulu od satelitu musí vyčerpávať logistiku. Má niekto vysvetlenie, bol by som rád.
    Keby došlo ku konfliktu medzi technologicky vyrovnanými protivníkmi, tak asi všetke satelity a družice budú zničené. Budú v takomto prostredí bez GLONASU, GPS fungovať chytré zbrane?
    Otec ako delostrelec zo Senice na Slovensku my hovoril, ako prišli po revolúcii na návštevu dôstojnći z USA. Slovensko im prezentovalo to najlepšie čo majú vo výzbroji ako je húfnica DANA. Oni nechápali ako sa tieto húfnice pripojili a zamerali na bojovom postaveniu. Slovenský dôstojníci museli počitať polohu (jja nie som delostrelec tak neviem ako ). Toto počítanie trvalo individualne od toho ako je kto šikovný 20 40 min, ale nepamätám kolko mi hovoril otec. A dôstojníci USAarmy sa smiali. Vytiahli krabičku GPS a za pár sekund vedel kde je a môže okamžite pripojiť húfnice do palebného postavenia. Ale nastala chvíla ked GPS prestala fungovať . A američania boli bezradný. Tak ma zaujíma či takáto závislosť na technológii nie je niekedy proti uživatelovi. Je to podobné ako nedávno zistili tuším v USA že dokonca dôstojníci nevedia určiť polohu na mori so sextantom, A začali to opäť učiť.Skrýt celý příspěvek

  • premyslcz
    16:25 31.12.2015

    Kamionů co jezdí mezi IS a povstaleckým uzemím je zhruba 12t. Z oblasti IS se vozí do Turecka ropa ( v cisternách, barelech a bidonech) obilí, bavlna, fosfáty atd. Zpět se vozí ...Zobrazit celý příspěvek

    Kamionů co jezdí mezi IS a povstaleckým uzemím je zhruba 12t. Z oblasti IS se vozí do Turecka ropa ( v cisternách, barelech a bidonech) obilí, bavlna, fosfáty atd. Zpět se vozí zbraně, munice (hodně z Chorvatska, Bulharska, Srbska) a veškerá životní potřeba pro zhruba 8 milionů lidí.Skrýt celý příspěvek

  • Sorge-227
    16:09 31.12.2015

    Mne sa páči ako každý má presné informácie kde sú aký povstalci kde proti sebe bojúju vladny vojaci proti ISIS.Ktoje terorista, kto je humanista. Každý ma svoje mapky. Každý vie ...Zobrazit celý příspěvek

    Mne sa páči ako každý má presné informácie kde sú aký povstalci kde proti sebe bojúju vladny vojaci proti ISIS.Ktoje terorista, kto je humanista. Každý ma svoje mapky. Každý vie čo je v tych kamionoch. Vieme iba to čo nám posunu rusove a usa. Tak z Vas vie každy velky kulovySkrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    15:43 31.12.2015

    Pokud jste našel cisterny, tak je titulek zcela přesný, špatné by bylo pokud by tam byla jedna cisterna nebo žádná

    Pokud jste našel cisterny, tak je titulek zcela přesný, špatné by bylo pokud by tam byla jedna cisterna nebo žádná

  • Wenet01
    15:43 31.12.2015

    A co asi vezou? Kdo ví, kam vlastně IS ropu prodává a z čeho žije, hranici má jen s Kurdy, Assadem, jinými islamisty, Šiíty a Tureckem...těžko říci, z čeho žije, ale když Rus ...Zobrazit celý příspěvek

    A co asi vezou? Kdo ví, kam vlastně IS ropu prodává a z čeho žije, hranici má jen s Kurdy, Assadem, jinými islamisty, Šiíty a Tureckem...těžko říci, z čeho žije, ale když Rus tvrdí, že z Turecka tak to jistě pravda nebude - je to ostatně logické, Erdogan islamismu obecně nefandí a každý kdo vražíd kurdy, Šiíty a bojuje proti Assadovi mu musí být nanejvýš protivný.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3