Stíhačky F-35 Lightning II pro Spojené Arabské Emiráty?
- 7. 11. 2017
- 50 komentářů
- Jan Grohmann
Prezident Donald Trump souhlasil se zahájením diskuze se zástupci Spojených Arabských Emirátů (SAE) o případném prodeji stíhaček F-35 Lightning II do této arabské země. Možný prodej F-35 zapadá do snahy Washingtonu navázat s Abu Dhabi hlubší strategickou spolupráci.
F-35 Izrael neohrozí
Podle Defense News nebylo přijato prozatím žádné rozhodnutí o prodeji F-35 do SAE, už ale jen poskytnutí utajovaných informací o F-35 ukazuje na odklon Trumpa od dřívější politiky Baraky Obamy. Bývalý americký prezident odmítal požadavky SAE o přístup k údajům o F-35, aby zajistil zachování kvalitatívní vojenské převahy QME (Qualitative Military Edge) Izraele.
QME je koncept americké zahraniční politiky, který má zajistit technologickou a taktickou převahu Izraele nad početnějšími protivníky v regionu.
Administrativa Trumpa má podle vlastních slov zájem zachovat koncept QME. Stejně tak ale plánuje rozvíjet strategické partnerství se SAE, které bylo představeno v květnu, během schůzky korunního prince Muhammada bin Zayeda s Trumpem a Jimem Mattisem ve Washingtonu. Strategické partnerství bylo uzavřeno na 15 let a zahrnuje mimo jiné dodávky amerických zbraní, společný výzkum a vývoj nebo spolupráci speciálních sil.
"Tým Trumpa souhlasil s tím, že tuto žádost zváží. Ještě neřekli ´ano´, ale jsem si jisty, že budou souhlasit, až se usadí prach,” řekl bývalý představitel Pentagonu. “Prachem” je především probíhající spor mezi SAE, Saúdskou Arábií, Bahrajnem a Katarem. Washington tento "klasický" orientální spor musí nejdříve vyřešit, aby se mohl soustředit na odvrácení vojenských (nejaderných i jaderných) hrozeb z Íránu.
SAE jsou po Izraeli nejbližší americký spojenec na Středním východě. Byly ty právě SAE, které se účastnily všech šesti amerických intervenci v oblasti od konce války v Perském zálivu (1991), a hostí také tisíce amerických vojáků na letecké základně Al Dhafra, ležící 32 km jižně od Abu Dhabi.
Důležitý je také vztah SAE s Izraelem – SAE s Izraelem nesdílí žádné námořní a suchozemské hranice, jako např. k Izraeli nepřátelsky naláděná Saudská Arábie. Letectvo SAE také na cvičeních přímo spolupracuje s izraelským letectvem, naposledy tomu bylo na každoročním americkém leteckém cvičení Red Flag v Nevadě.
Izrael prozatím vstřícnost Washingtonu k prodeji F-35 do SAE nijak nekomentoval, ale nepředpokládá se, že bude mít námitky. Napomáhá tomu i fakt, že i v případě rychlého jednání SAE nedostane první F-35 dříve než za deset let (kvůli současném rozplánováni výroby) a uběhne ještě dalších několik let, než se piloti SAE s F-35 sžijí a budou je moc nasadit do bojových akcí
"Tyto dvě země nejsou spojenci; ani přátelé. Ale podle momentálně možných scénářů, kdyby si někdo myslel, že SAE použije tento letoun k útoku na Izrael, tak nežije v realitě," uvedla Šošana Bryen, ředitelka centra židovské politiky ve Washingtonu.
Kromě toho je Izrael jediným státem, který si zajistil práva na vlastní údržbu motorů a draků F-35. Izraelské letouny tak mohou fungovat nezávisle na celosvětové infrastruktuře F-35.
Izrael proto nebude závislý na aktualizacích softwaru a dalších schopnostech, které bude Pentagon a Lockheed Martin poskytovat zahraničním provozovatelům skrze "všeobjímající" celosvětový logistický systém ALIS letadel F-35.
Vláda USA skrze ALIS teoreticky může rychle zastavit přístup k životně důležitým aktualizacím softwaru a logistické podpoře F-35 nebo dokonce zahájit aktivní kybernetický útok na terminály ALIS v SAE, aby se pokusila odstavit F-35 nebo některé jeho klíčové funkce.
Rusové v pozadí
Danny Sebright, předseda obchodní rady USA-SAE, ale současně upozornil, že Abu Dhabi je frustrováno americkou politikou, která řídí přenos amerických technologií do Blízkého východu.
"Způsob, jakým naše (americká - pozn. red.) politika nyní funguje, je Izrael versus všechny ostatní arabské země. Ale oni (SAE - pozn. red.) nemají vůči Izraelcům žádné špatné úmysly a nevidí sami sebe, že budou s nimi válčit. Proto nechtějí, aby rozhodnutí byla zdržována na základě toho, jak mohou jiné arabské země ovlivnit izraelskou QME,” uvedl Sebright.
Sebright každopádně varoval, že v případě neochoty Spojených států podělit se o špičkové vojenské technologie, se SAE může porozhlédnout jinde – začátkem letošního roku podepsaly SAE a Rusko záměr o společném vývoji stíhačky páté generace na základě MiGu-29. Moskva také uvedla, že SAE má potenciální zájem nakoupit jednu letku (12 až 18 letadel) víceúčelových stíhaček Su-35. Rozhovory o prodeji Su-35 do SAE probíhají údajně již od roku 2015.
"Tyto záležitosti (spolupráce SAE s Ruskem - pozn. red.) mohou být považovány jako odraz frustrace SAE v procesu akvizice amerických zbraní,” vysvětlil pro Defense News Sebright. SAE již kvůli neochotě Washingtonu dodat bezpilotní letouny Reaper s výzbroji nakoupily obdobné čínské systémy.
"SAE nejsou jen spotřebiteli americké bezpečnosti, ale také poskytovatelem americké bezpečnosti. ... Uvažují sice o ne-západních dodavatelích, je ale důležité zdůraznit, že nadále silně upřednostňují americké zbraně ..., které přicházejí společně s americkým výcvikem a podporou a dále posilují vzájemné obranné a bezpečnostní vztahy oběma zeměmi,” dodal Sebright.
Podle Simon Henderson, ředitelky washingtonského institutu pro energetickou politiku Perského zálivu (Gulf and Energy Policy Program), mohou Spojené státy uvažovat o prodeji F-35 také Saudské Arábii. Rijád ale musí nejdříve rozptýlit obavy ohledně svých záměrů vůči Izraeli, například tím, že se zúčastní společných cvičení s izraelským letectvem ve Spojených státech.
Zdroj: Defense News
Související články
Jemen a nenápadná válka na Arabském poloostrově
„Arabia felix“, neboli „Šťastná Arábie“ je jižní území Arabského poloostrovu. Ovšem v současné době ...
- 25.10.2016
- 20 komentářů
- Jan Merička
Stíhačka F-35A je připravena na boj a ukazuje svaly
V tomto měsíci první dvě letky amerického letectva (USAF) obdrží letadla F-35A Lightning II v ...
- 04.09.2017
- 5 komentářů
- Jan Grohmann
GBU-53/B: Americká puma pro stíhačky F-35 Lightning II
Téměř po deseti letech vývoje je americké letectvo (US Air Force) připraveno zavést do výzbroje ...
- 19.10.2017
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Stíhačka F-35 Lightning II bez náhradních dílů
Kontrolní komise amerického Kongresu GAO (Government Accountability Office) vydala v říjnu zprávu o ...
- 31.10.2017
- 50 komentářů
- Jan Grohmann
daniel78: pokud je to poslední zbraň kterou chceš prodat, tak tam můžeš mít skrytý kill switch:) Výrobce stroje samozřejmě zná slabá místa a má možnost je využít. Jak se to ...Zobrazit celý příspěvek
daniel78: pokud je to poslední zbraň kterou chceš prodat, tak tam můžeš mít skrytý kill switch:)
Výrobce stroje samozřejmě zná slabá místa a má možnost je využít.
Jak se to stalo např. v případě Íránských F-14....Skrýt celý příspěvekPokud odstřihnu ALIS od sítě, těžko mi tam USA něco nahraje. Muselo by se jednat o kybernetický útok, ne o kliknutí na ikonu "Power off SAE's Lightnings" na počítači v Pentagonu. ...Zobrazit celý příspěvek
Pokud odstřihnu ALIS od sítě, těžko mi tam USA něco nahraje. Muselo by se jednat o kybernetický útok, ne o kliknutí na ikonu "Power off SAE's Lightnings" na počítači v Pentagonu. Čímž netvrdím, že USA neví, kam v případě potřeby cílit své úsilí.
Izrael si rozhodně nějaké neomezené zacházení se SW nevynutil. Není vůbec jisté, jestli si vynutil (zákulisně) nějaký zásadně větší přístup do systému než státy zapojené do programu.Skrýt celý příspěvek"aby se pokusila odstavit F-35 nebo některé jeho klíčové funkce." Kdo tady nechape a prekrucuje? Takze zadne aktualizace softwaru, ale treba falesne hlasena porucha a letadlo ...Zobrazit celý příspěvek
"aby se pokusila odstavit F-35 nebo některé jeho klíčové funkce."
Kdo tady nechape a prekrucuje?
Takze zadne aktualizace softwaru, ale treba falesne hlasena porucha a letadlo proste nenahodi motor.Skrýt celý příspěveka teď upřímně, fakt si myslíte, že tam nemají američani nějaký "vypínač"? Stejně tak si myslím, že něco takového mají i rusové u exportovaných stíhaček či radarů. Prodávat takto ...Zobrazit celý příspěvek
a teď upřímně, fakt si myslíte, že tam nemají američani nějaký "vypínač"? Stejně tak si myslím, že něco takového mají i rusové u exportovaných stíhaček či radarů. Prodávat takto sofistikované zbraně bez možnosti zajistit si, aby to "nestřílelo" na "vlastní" by byl krajní nerozum.Skrýt celý příspěvek
Vojta: a mě zas přijde nejvíc alarmující zjištění, jak se někdo chytne pár řádek, překroutí je nebo nepochopí - a dělá z toho senzaci. Ano, američané budou moci zastavit ...Zobrazit celý příspěvek
Vojta: a mě zas přijde nejvíc alarmující zjištění, jak se někdo chytne pár řádek, překroutí je nebo nepochopí - a dělá z toho senzaci.
Ano, američané budou moci zastavit aktualizace softwaru. Ano, budou moci přestat dodávat náhradní díly. A dokonce se budou moci snažit hacknout počítače v SAE. Čím se to liší od jakéhokoli jiného letadla?
Leda snad tím, že F35 má přidanou hodnotu v ALISU - a pokud s tím přestane USA kooperovat, tak se část té hodnoty ztratí. Ovšem jen část - aby se ztratila celá výhoda ALISU (a tedy letadlo začlo fungovat, jako ostatní stroje, co nic takového nemají) - tak by museli amíci hacknout stroje jednotlivých zemí...Skrýt celý příspěvekKOLT:
Vzhľadom na to, že F-35 budú mať aj Turci, je to už vlastne prakticky jedno.
Američania hľadia momentálne iba na to, aby podľa možnosti nikto nenakupoval od Rusov.KOLT:
Vzhľadom na to, že F-35 budú mať aj Turci, je to už vlastne prakticky jedno.
Američania hľadia momentálne iba na to, aby podľa možnosti nikto nenakupoval od Rusov.Mně tedy přijde asi nejvíce alarmující zjištění, že dokáží na dálku komukoliv, kdo bude používat F-35, je zneprovoznit. A k tomu je docela překvapující, že Izrael si jako jediný ...Zobrazit celý příspěvek
Mně tedy přijde asi nejvíce alarmující zjištění, že dokáží na dálku komukoliv, kdo bude používat F-35, je zneprovoznit. A k tomu je docela překvapující, že Izrael si jako jediný dokázal vymoci, že si budou moci dělat se SW dělat co chtějí a to rozhodně nemájí největší objednávku, jenž mu dala tu sílu cítit se při vyjednávání vyjímek silný v kramflecích.
Netušil jsem, že ta F-35-ka je vlastně takový dost drsný obojek pro zákazníky. jsi s námi fajn. Nejsi , třeba za deset let a šup vyhodíme jističe a máš po letectvu :-DSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...