Stíhačky Eurofighter Typhoon pro Turecko: Chybí již jen souhlas Berlína

Stíhačky Eurofighter Typhoon pro Turecko: Chybí již jen souhlas Berlína
Britský Eurofighter Typhoon FGR4 přijímá palivo z tankeru KC-10 Extender (červen 2023) / U.S. Air Force, Staff Sgt. Emily Farnsworth (Zvětšit)

Turecko minulý týden „překvapilo“ zájmem o stíhací letouny Eurofighter Typhoon. Ankara se po vyloučení z programu F-35 kvůli nákupu ruských protiletadlových systémů S-400 soustředila na získání amerických F-16. Nyní usiluje o nákup čtyřiceti Typhoonů, který již údajně odsouhlasilo Spojené království i Španělsko. Dokončení obchodu ovšem stojí v cestě Německo, zejména zelená vládní strana Bündnis 90/Die Grünen.

Turecký ministr obrany Yaşar Güler o jednáních se Španělskem a Spojeným královstvím informoval minulý týden ve čtvrtek turecký parlament. „Pracujeme na zadávání zakázky,“ oznámil Güler v průběhu parlamentního slyšení v Ankaře. „Spojené království a Španělsko se nyní snaží přesvědčit Německo... Pokud to bude možné, plánujeme nákup čtyřiceti stíhaček Eurofighter Typhoon.“ O postavení Itálie, čtvrté z partnerských zemí Eurofighteru, se ministr obrany nezmínil. Internetové stránky The Drive uvedly, že v případě uzavření obchodu mají být stíhačky dodány ve dvou várkách po dvaceti.

Turecký zájem o víceúčelové stíhačky Eurofighter není úplným překvapením – tehdejší velitel tureckého letectva generál Hasan Kücükakyüz již v květnu 2022 navštívil Spojené království a zajímal se o možnost nákupu letounů Eurofighter.

Aktuální zájem Ankary o Typhoony se vzápětí dostal na program jednání mezi tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem, německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem a kancléřem Olafem Scholzem. Všichni tři se den po Gülerově výstupu sešli v Berlíně k oficiálnímu jednání o ukrajinsko-ruské a izraelsko-palestinské válce. Prezident Erdoğan velmi pravděpodobně otevřel i téma stíhacích letounů. Jelikož jednání nenásledovalo žádné prohlášení ke koupi Typhoonů, obě země se na transakci zřejmě nedohodly.

Turecko v současné době čelí zpoždění svých plánů na modernizaci a nákup dalších amerických stíhaček F-16. Turecké letectvo je s 270 kusy třetím největším provozovatelem F-16 na světě. Od října 2021 usiluje o čtyřicet dalších stíhaček a osmdesát modernizačních kompletů F-16V v hodnotě 20 miliard amerických dolarů. Tento obchod nebyl dokončen kvůli zhoršujícím se vztahům mezi Ankarou a Washingtonem po neúspěšném pokusu části turecké armády o převrat v roce 2016. Oba státy rozděluje pohled na izraelsko-palestinskou válku, syrské Kurdy a nákupy nezápadní vojenské techniky. Jak uvedl The Drive, Bílý dům podmiňuje svůj souhlas s prodejem F-16 nebo jakýchkoli jiných stíhaček tureckou ratifikací švédského členství v NATO.

Turci jsou nicméně nespokojeni se vstřícným postojem Švédska vůči Kurdům, včetně členů Strany kurdských pracujících (PKK). Evropská unie, Spojené státy i Turecko považují PKK za teroristickou organizaci. Z otevřených zdrojů vyplývá, že turecký prezident nadále považuje kroky Stockholmu proti „kurdským ozbrojencům“ za „nedostatečné“.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Královské letectvo vylepšuje své Eurofightery

Královské letectvo RAF (Royal Air Force) provozuje stíhačku Eurofighter Typhoon už šestnáct let. Do ...

Nové víceúčelové stíhačky Eurofighter Tranche 4 pro Německo

Rozpočtový výbor Bundestagu posvětil nákup 38 víceúčelových nadzvukových taktických letadel čtvrté ...

Evropské stíhačky Eurofighter pro Španělsko a Turecko

Španělsko koupí 20 evropských víceúčelových stíhaček Eurofighter za dvě miliardy euro. O ...

PREMIUM Britské stíhačky Eurofighter pro Ukrajinu?

Volodymyr Zelenskyj ve středu navštívil Velkou Británii, kde se setkal s britským premiérem Rishim ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.