Stíhačka F-35A amerického letectva připravená k boji

Trojice F-35A se připravuje na tankování za letu; větší foto / Public Domain

Americké letectvo (U.S. Air Force) deklarovalo dosažení bojové připravenosti s první letkou stíhaček F-35A Lightning II. Letectvo může nyní v omezené míře nasadit stíhačky F-35A do bojových operací.

Americké letectvo po sérii ověřovacích zkoušek deklarovalo s F-35A dosažení tzv. počátečních operačních schopností IOC (Initial Operational Capability). Jedná se o jeden z důležitých milníků při zavádění každé nové vojenské techniky do výzbroje. IOC oznamuje dosažení minimálních schopností, které jsou nutné k nasazení zbraňového systému do bojových operací.

Vůbec první IOC s F-35B Lightning II dosáhla americká námořní pěchota (U.S. Marine Corps) v červenci minulého roku. Americké námořnictvo (U.S. Navy) plánuje dosáhnout IOC s námořními F-35C Lightning II nejdříve v roce 2018.

První operačně nasaditelnou letkou s F-35A je 34. bojová letka z 388. bojového křídla. Letka má ve výzbroji prozatím 15 stíhaček F-35A Lightning II a operuje ze základny Hill Air Force Base v Utahu. V budoucnu se počet F-35A v letce zvýší na 24. Celkově americké letectvo nakoupí 1763 stíhaček F-35A.

“Jsem hrdý oznámit, že tento nový mocný zbraňový systém dosáhl počátečních bojových schopností,” uvedl při slavnostní ceremonii generál Herbert Carlisle, šéf Velitelství vzdušného boje (Air Combat Command) amerického letectva.

“F-35A bude nejvíce dominantní letadlo v naší výzbroji protože může jít tam, kde naše současné letouny nemohou a poskytuje schopnosti pro naše velitelé potřebné na moderním bojišti,” uvedl mimo jiné Carlisle.

Při ověřování schopností letectvo testovalo stíhačky F-35A v blízké pozemní podpoře, přesném bombardováni nebo v omezené schopnosti ničit protivzdušnou obranu protivníka ve ztížených podmínkách (za elektronického rušení). IOC také potvrzuje, že je k dispozici veškerá pozemní logistická/servisní/provozní podpora a letadla mohou být nasazená do zahraničních operací.

Nasazení v zahraničí se mohou F-35A dočkat velmi brzo. Na začátku července generál Herbert Carlisle vyslovil přání nasadit stíhačky F-35A v rámci střežení vzdušného prostoru Pobaltí. “Tuto misi dělá NATO v Baltském regionu - Estonsku, Litvě a Lotyšsku - a my bychom v tomto regionu chtěli předvést F-35,” uvedl generál Carlisle.

F-35A však musí nejdříve své schopnosti potvrdit na pravidelném leteckém cvičení Red Flag. Teprve poté lze F-35A odeslat do Evropy nebo do oblastí východní Asie. Za zmínku jistě stojí, že “soupeřem” F-35A na cvičení Red Flag se stanou mimo jiné české letouny L-159 ALCA soukromé společnosti Draken International.

“K boji připravený F-35A je nejnovější stíhač páté generace ve výzbroji letectva a poskytuje našemu národu vzdušnou dominanci v každém prostředí,” uvedl při slavnostním ceremoniálu generál David Goldfein, šéf náčelníků štábu amerického letectva. “F-35 přináší bezprecedentní kombinaci ničivosti, schopnosti přežití a přizpůsobivosti pro společné a kombinované operace, a je připraven k ničení velmi dobře chráněných cílů kdekoliv na Zemi.”

Generál Carlisle také připomenul pokračující vývojové potíže s letounem, především se stabilitou letového softwaru. Pokračuje také zdokonalování chybového pozemního logistického systému ALIS (Autonomic Logistics Information System), který je klíčový pro údržbu/provoz stíhaček F-35. Nejnovější verze ALIS 2.0.2. bude k dispozici od října.

Softwarové problémy F-35 má v roce 2017 vyřešit nová verze letového softwaru Block 3F. S novým softwarem stíhačky F-35A dosáhnou plných operačních schopnosti FOC (Full Operational Capability). 

Letouny po dosažení FOC budou schopny využít veškeré své schopnosti (např. všechny funkce a možnosti radaru, použít nejnovější zbraně, systémy elektronického boje, atd.). Po dosažení FOC se počítá s nasazením F-35A do operací proti Islámskému státu.

Podle kritiků programu F-35 je ale dosažení IOC především marketingový tah, protože parametry IOC určuje a kontroluje samotné letectvo. Není tak jasné, jakými schopnostmi F-35A nyní skutečně disponuje.

“Nedělá všechno (F-35A - pozn. red.), co chtějí, aby dělala,” uznává výtky Todd Harrison, obranný analytik Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). “F-35A měla všechny druhy problémů. Ale nyní je situace stabilizovaná, takže je to stále důležitý milník (IOC - pozn. red.) ve vývoji.”

Zdroj: Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

První F-35A Lightning II pro Izrael

V polovině minulého týdne izraelská vládní delegace slavnostně převzala na základně Fort Worth v ...

F-35A Lightning II rozdrtil stíhačku F-15E Strike Eagle

Americké letectvo (U.S. Air Force) v rámci testování nasadilo stíhačky F-35A Lightning II proti ...

Český letoun L-39NG je předurčen pro světový úspěch

Na letecké show Farnborough se široké i odborné veřejnosti prezentuje projekt českého lehkého ...

Legenda pokračuje: Stíhačky F-16 čeká zářná budoucnost

I přes příchozí stíhačku páté generace F-35 Lightning II pro mnoho zemí zůstane hlavním bojovým ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • dusan
    16:32 03.08.2016

    Zdá sa, že F-25 je už "za vodou" ... Už je toľko strojov v prevádzke, že keby to bol nejaký "prúser" tak sa to utajiť nedá. Samozrejme, že sa bude ladiť, cvičiť a vylepšovať, ...Zobrazit celý příspěvek

    Zdá sa, že F-25 je už "za vodou" ...

    Už je toľko strojov v prevádzke, že keby to bol nejaký "prúser" tak sa to utajiť nedá. Samozrejme, že sa bude ladiť, cvičiť a vylepšovať, ale to je už normálny proces.

    Ak pôjde všetko dobre, tak možno očakávať i pokles ceny a koniec "nesmrteľných" variácií (novopostavených) F-16, F-18 a F-15.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2