Spojené státy americké proti Číně

USA vs. Čína. Kdo zvítězí? / Public Domain

Jak by vypadala válka nejmocnějších státu současnosti? Mají Spojené státy stále převahu slibující rychlé vítězství? Jak se vypořádá Čína s proměnou západního Pacifiku ve válečnou zónu? Článek vyšel původně na On War | On Peace.

Studie RAND modeluje možné scénáře vojenského střetu supervelmocí, jejich výsledků a důsledků. Pro naše čtenáře jsme připravili shrnutí textu, který vyvolává minimálně tolik otázek, kolik zodpovídá.

Vzplanutí konfliktu mezi Čínou a Spojenými státy není nepravděpodobné. Možných příčin je hned několik. K válce může vést eskalace napětí okolo Tchai-wanu, střety v Jihočínském moři nebo například kolaps Severní Koreje.

Kde a jak válka začne, není irelevantní. Ochota USA jít do války za japonského spojence, nezávislost Tchai-wanu nebo otevřenost Jihočínského moře nebude stejná.

Všeobecně lze říci, že případný konflikt bude hrozit čínským zájmům daleko víc než americkým. Předpokládá se větší odhodlání i ochotu snášet ztráty na straně Pekingu. Větší tlak však také může vést k unáhleným rozhodnutím, nervozitě a chybám. Asymetrii zájmů proto neradno podceňovat.

Imperativem jak pro Čínu i USA by mělo být rozumné limitování konfliktu. Jestliže oba soupeři disponují schopností způsobit protivníkovi těžké ztráty, vždy existuje riziko vyšplhání nákladů války nad jakékoliv myslitelné zisky. Vojenští plánovači Pekingu i Washingtonu by vzájemný konflikt viděli jako konvenční, omezený, rychlý a s rozhodným výsledkem. Jak moc je ale takto popsaný průběh pravděpodobný?

Ústředním prvkem z vojenské oblasti, se kterým autoři studie pracují, je rostoucí čínská schopnost bránění a odepření přístupu (anti-acess and area denial tzv. A2/AD), která zakládá předpoklad neschopnosti USA dosáhnout jednoznačné operační dominance a tedy rychlého a rozhodného vítezství. Lákavou možností pro obě strany se tak stává včasný masivní útok, který má být příslibem zisku rozhodující iniciativy a výhody. Neméně možné ovšem je, že takový přístup jenom znemožní efektivně politicky limitovat válku, která rychle nabere vysoké intenzity a přinese těžké ztráty oběma stranám.

Autoři rýsují čínsko-americkou válku na ose doby jejího trvání a ose její intenzity. Intenzita je určena mírou volnosti, kterou politické vedení obou zemí dá svým ozbrojeným silám při úderech na protivníka. Doba trvání logicky závisí jak na materiálním zabezpečení, tak na vůli válku vést. Ta bude vedena ze vzduchu, na moři, v kyberprostoru a vesmíru.

Analýza RAND pracuje s časovým intervalem 2015 -2025, přičemž s růstem čínských schopností A2AD a bez protiopatření ze strany Spojených států, bude relativní výhoda Číny jenom narůstat. Důležité je také zmínit předpoklad, že nedojde k eskalaci konfliktu do míry použití jaderných zbraní. Jaderný práh by neměl být překročen, pokud nedojde k masivním útokům na čínskou pevninu nebo naopak přímému ohrožení území Spojených států. Pravidla vzájemného nukleární odstrašení by s největší pravděpodobností měla bezpečně rámovat i modelovaný konflikt.

Nejčernějším scénářem je – nepřekvapivě – táhnoucí se konflikt vysoké intenzity. Díky masivnější armádě a konfliktem méně postiženým hospodářstvím by mělo mít na vrch USA. Vítězství by však mohlo Spojené státy značně bolet. Vojensky, politicky i hospodářsky vyčerpané Spojené státy by pravděpodobně musely v mnoha částech světa ustoupit zájmům svých vyzyvatelů i spojenců. Obdobné vyčerpání a duševní stav prohrané války by těžko dopadly i na Čínu, kde by se do ohrožení mohla dostat vnitřní stabilita a jednota země.

Těžko představitelné by byly mimo jiné škody na mezinárodním obchodu, válku by tvrdě pocítila globální ekonomika. Mezinárodní tlak na ukončení války by byl nesmírný, přičemž USA by byly úspěšnější při „šikování" mezinárodní podpory. Za Čínou bude stát Rusko, jehož podpora bude sahat jen tak daleko jak budou sahat jeho zájmy. Obecně řečeno, dokud si bude Peking a Washington vzájemně pouštět žilou, v Kremlu nebude důvod ke smutku. Divokými kartami konfliktu bude případné zapojení Severní Koreje a Japonska.

Nakonec z pohledu střední Evropy bude důležité, jak si některé křehké ekonomiky Evropské unie poradí s dopady války na světové hospodářství. Neméně palčivou otázkou bude, jak si evropský pilíř NATO nevyztužený Američany poradí s výzvami z jihu a východu. Vydržíme?

Nahlásit chybu v článku


Související články

Tanker KC-46A Pegasus vstupuje do výroby

Americké letectvo je “konečně” spokojeno s technickou vyzrálosti nového vzdušného tankeru KC-46A ...

Krize letadlových lodí: Šíření americké vůle ohroženo?

Americké těžké letadlové lodě jsou hlavním nástrojem americké globální projekce síly - tedy ...

Čína vyvíjí nový strategický bombardér

I přes prudkou modernizaci je velká část výzbroje čínského letectva velmi zastaralá, platí to ...

Příměří v Sýrii: Od naděje po očekávané fiasko

V sobotu 10. září se USA a Rusko dohodly na sedmidenním pozastavení bojů v Sýrií. Klid zbraní začal ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Takeda
    18:41 03.10.2016

    Jindřich a ostatní hateři: Tak si tu analýzu přečtěte, jak k tomu RAND došel. Ta analýza je celá free to read. Je to nějakých 90 stran anglického textu, takže v čem je ...Zobrazit celý příspěvek

    Jindřich a ostatní hateři: Tak si tu analýzu přečtěte, jak k tomu RAND došel. Ta analýza je celá free to read. Je to nějakých 90 stran anglického textu, takže v čem je problém?

    Mě momentálně stačí stručné shrnutí z On War/On Peace. Celou analýzu schroustám, až se budu nudit. Novinářům na OWOP nemám problém věřit. Tvrdit, že informační hodnota článku je nulová je naprosto vedle, spíš vidím nulovou schopnost číst.

    Superme: Blbý je, že pro thinktanky je asi výnosnější dělat takovýhle analýzy, než ty, o kterých píšete vy a které by mě zajímaly taky. Třeba jen neumíme hledat a někdo povolanější tady nám pomůže.Skrýt celý příspěvek

  • Robaizz
    18:31 03.10.2016

    Který jantar je placen za to, že do světa vypouští tyhle nesmysly? :-D

    Informační hodnota článku je méně než nulová...

    Který jantar je placen za to, že do světa vypouští tyhle nesmysly? :-D

    Informační hodnota článku je méně než nulová...

  • Superme
    18:27 03.10.2016

    Já se vždy takovýmto teoriím musím smát - a teď to není nic proti redakci AN. Myslím všeobecně ty různé teorie o tom, jak by probíhal střet velmocí. Pravděpodobnost, že by se do ...Zobrazit celý příspěvek

    Já se vždy takovýmto teoriím musím smát - a teď to není nic proti redakci AN. Myslím všeobecně ty různé teorie o tom, jak by probíhal střet velmocí.

    Pravděpodobnost, že by se do sebe pustila trojice USA, Rusko, Čína v jakémkoli pořadí je nulová. Minimálně do té doby, než se vymyslí obranný systém, který dokáže zlikvidovat jaderné střely nepřítele. Stejně tak je nepravděpodobné, že by zaútočila Indie na Pákistán nebo naopak. Musel by být u moci pořádnej mag*r a k tomu i mago*i velitelé armády.

    Mnohem pravděpodobnější je konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem popřípadě mezi Alžírskem a Marokem. Takže bych zde uvítal spíše článek o tomhle nebo jak by (asi) probíhala válka mezi S. a J. Koreou, protože jak všichni víme, tak na jedné straně bohužel jeden všehoschopný mag*r je...Skrýt celý příspěvek

  • Jindrich
    16:44 03.10.2016

    Zas článek a analýza úplně o ho.ně. Tohle je hodné tak bulváru, ale určitě ne "odbornému" webu. "Studie RAND modeluje možné scénáře vojenského střetu supervelmocí, jejich výsledků ...Zobrazit celý příspěvek

    Zas článek a analýza úplně o ho.ně. Tohle je hodné tak bulváru, ale určitě ne "odbornému" webu.
    "Studie RAND modeluje možné scénáře vojenského střetu supervelmocí, jejich výsledků a důsledků." - jaké scénáře a jaké by byly jejich dopady?!
    "Všeobecně lze říci, že případný konflikt bude hrozit čínským zájmům daleko víc než americkým." - na základě čeho proběhla tato dedukce?
    "Analýza RAND ..., přičemž s růstem čínských schopností A2AD a bez protiopatření ze strany Spojených států, bude relativní výhoda Číny jenom narůstat." - Jaké má Čína A2AD možnosti, jaká jsou exponovaná místa apod.
    "Mezinárodní tlak na ukončení války by byl nesmírný, přičemž USA by byly úspěšnější při „šikování“ mezinárodní podpory." - na základě čeho autoři nabyli tohoto dojmu? Nebo se zas jen jedná o strašení novo osou zla - Moskva, Peking?Skrýt celý příspěvek

  • jsk1
    16:35 03.10.2016

    Čínští představitelé by museli být blázni aby se pouštěli do konfliktu s USA, pocyhbuji, že by opakovali chybu císařského Japonska. Nic by tím nezískali a docela dost ...Zobrazit celý příspěvek

    Čínští představitelé by museli být blázni aby se pouštěli do konfliktu s USA, pocyhbuji, že by opakovali chybu císařského Japonska. Nic by tím nezískali a docela dost riskovali.
    Pravděpodobnější je spíš konflikt mezi Čínu a Ruskem, pokud nepřeroste v jaderný, nemá Čína celkem co ztratit..Skrýt celý příspěvek

  • Grull
    16:08 03.10.2016

    Nějak ten článek nechápu. Jde o konflikt mezi Čínou a USA bez jejich spojenců? Nepravděpodobné. Lokální válka s použitím konvečních zbraní? To jako USA pošlou letadlovky na dolet ...Zobrazit celý příspěvek

    Nějak ten článek nechápu.
    Jde o konflikt mezi Čínou a USA bez jejich spojenců? Nepravděpodobné.
    Lokální válka s použitím konvečních zbraní? To jako USA pošlou letadlovky na dolet od pobřeží a nějak se udělá, aby nebyl veden masivní útok na pevninu. Co je masivní? Zničení radarů, letišť a dalších objektů?
    Zaparkovat CCG v Jihočínském moři je recept na sebevraždu.

    Luky - NATO bez USA za zády? Já bych tak optimistický nebyl.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    15:43 03.10.2016

    Vydržíme.

    Vydržíme.

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2