Slovensko zvažuje nákup vrtulníků UH-60 Black Hawk

Foto: UH-60 Black Hawk / Sikorsky
UH-60 Black Hawk / Sikorsky

Slovensko, podobně jako Česká republika, řeší modernizaci svého vrtulníkového letectva. Slovensko nyní dostalo ze Spojených států zajímavou nabídku. Američané nabízejí devět víceúčelových vrtulníků UH-60 Black Hawk v hodnotě 300 milionů euro.

Česká republika před několika lety dostala z Ruska nové střední vrtulníky Mi-171š. Česká strana si ruské vrtulníky rozhodla ponechat a modernizovat je.

Česká armáda mimo jiné plánuje nákup 18 nových vrtulníků, má jít však o lehčí víceúčelové stroje hmotnostně a výkonnostně spadající pod střední vrtulníky kategorie Mi-17 nebo UH-60 Black Hawk.

Ve slovenském letectvu léta jedenáct vrtulníků Mi-17. Ruským vrtulníkům však již za šest let končí technická životnost a slovenská strana uvažuje o jejich výměně.

Ministr obrany Martin Glváč, který nedávno navštívil Spojené státy, novinářům v Bratislavě řekl, že USA nabídly devět strojů UH-60 Black Hawk od firmy Sikorsky Aircraft Corporation. Američané nabízejí vrtulníky Slovensku vrtulníky skrze fond zahraniční vojenské pomoci FMS (Foreign Military Sales).

Fond FMS slouží k prodeji amerických vojenských technologií a služeb zahraničním vládám. Kupující nejedná přímo s výrobcem, ale s americkou Agentura pro obrannou a bezpečnostní spolupráci DSCA (Defense Security Cooperation Agency).

Americká vláda od výrobce nakupuje vojenskou techniku a služby ve velkém množství, proto může zajistit lepší ceny. Zahraničním zájemcům poskytuje také případně výhodné možnosti školení, výcviku nebo poradenství.

„Slovensko nebo jiná země je schopná nakoupit vojenskou techniku, jako nakupují naše ozbrojené síly,“ řekl deníku SME Theodore Sedgwick , americký velvyslanec na Slovensku. „Protože nakupujeme ve velkém, dostáváme velké slevy.“

„Akvizice vrtulníků je pro nás prioritou. Po akvizici taktických letadel může dojít k akvizici víceúčelových vrtulníků, jejichž dodávka může nastat dříve než dodávka letadel. Pokud bychom přijali nabídku, tak (…) první dva vrtulníky by zde mohly být do roka,“ dodal Martin Glváč, slovenský ministr obrany.

Glavač však zdůraznil, že jde pouze o nabídku. Ve hře jsou také další možnosti (modernizace a prodloužení technické životnosti Mi-17) a typy vrtulníků, např. evropský EC725 Caracal.

Výhod nákupu vrtulníků UH-60 Black Hawk je však řada. Jde o roky prověřený stroj otestovaný v nejnáročnějších podmínkách po celém světě. Vrtulník je mimořádně modulární a může plnit řadu rolí – dopravu vojáků a materiálu, podporu speciálních operací, převoz zraněných, záchranné a pátrací operace, atd.

Nespornou výhodou nákupu UH-60 Black Hawk je také široké školicí a výcvikové zázemí. Dále pak snadná a stabilní dostupnost náhradních dílů.

Podle Glaváče je nákup vrtulníků první fázi modernizace slovenského letectva. Druhou fázi ministr nepřiblížil. Slovensko však dlouhodobě řeší obměnu svého stíhacího letectva. Ve hře je vytvoření společných leteckých jednotek s Českou republikou vyzbrojených stíhačkami JAS-39 Gripen.

Slovensko se v poslední době odhodlalo k zásadním nákupům vojenské techniky. Nynější vláda premiéra Roberta Fica na podzim například uzavřela kontrakt s italskou společností Alenia Aermacchi na dvě nová vojenská dopravní letadla C-27J Spartan.

Zdroj: SME

Nahlásit chybu v článku


Související články

Smrt slovenských vojáků v Afghánistánu

Černý pátek, tragické zakončení roku, tragédie v Afghánistánu. Takové titulky se objevily v médiích ...

Slovensko uvažuje o stíhačkách JAS-39 Gripen

Ve slovenském letectvu již brzy doslouží letité stíhačky MiG-29AS/UBS. I přes částečnou modernizaci ...

NÁZOR: Slovenské prešľapovanie na mieste

V júni roku 2013 vydalo Ministerstvo obrany SR Bielu knihu o obrane. Kým príprava toho istého ...

ČZUB a EXCALIBUR otevírá na Slovensku nový závod

V úterý 15. července 2014 byl v prostorách areálu VOP Nováky, za přítomnosti premiérů České ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • redrou
    14:00 15.01.2015

    vcera bol na ta3 min.obrany. dnes to opakuju na ta3 o 1430hod. a hovoril o tych vrtulnikov...cena je do 280 000 000dolarov. s toho treba odratat dph 20percent(dph ostava na svk) ...Zobrazit celý příspěvek

    vcera bol na ta3 min.obrany. dnes to opakuju na ta3 o 1430hod. a hovoril o tych vrtulnikov...cena je do 280 000 000dolarov. s toho treba odratat dph 20percent(dph ostava na svk) 280mil - 56mildph=224 000 000. 224 000 000-162 000 000=62 000 000 (cena je 18 000 000 za kus 9x18 000 000 cena 162 000 000) ostava 62 000 000 to je na servis,skolenie,zranovy system+rakety a vybavu vrtulnikov podla specifikacie. myslim si ze celkom je to vyhodne pre svk. a to nenavidim smerakov a ich tunelarov. len ten to krat je to asi prvy krat co zariadili ferovu cenu za vyzbroj.Skrýt celý příspěvek

  • RiMr71
    11:38 15.01.2015

    Ale to už se občas přece něco vyjevilo: Zpráva z tisku z 5.12.14 "LOM PRAHA, který opravuje vrtulníky ruské výroby, dostává náhradní díly z Ruska se zpožděním, nebo je ...Zobrazit celý příspěvek

    Ale to už se občas přece něco vyjevilo:

    Zpráva z tisku z 5.12.14
    "LOM PRAHA, který opravuje vrtulníky ruské výroby, dostává náhradní díly z Ruska se zpožděním, nebo je nedostává vůbec. Na jednání sněmovního branného výboru 12.11.2014 to řekla ředitelka odboru řízení organizací ministerstva obrany Marta Kopecká. Válka na východě Ukrajiny podle Kopecké ohrožuje samotnou existenci LOM Praha. Neoficiálním důvodem zpožděných nebo neuskutečněných dodávek náhradních dílů údajně je, že ruští dodavatelé dostali "doporučení z vyšších míst" dodávky omezit. LOM PRAHA proto hledá jiné způsoby, jak náhradní díly do Česka dostat. Za významnější riziko pro existenci podniku Kopecká považuje nizozemský požadavek z nedávné doby, aby byly sankce EU proti Rusku rozšířeny i na společnost Russian Helicopters, která zastřešuje ruské podniky z vrtulníkového průmyslu. Schválení těchto sankcí by podle Kopecké mohlo vést až k narušení obranyschopnosti Česka. Armádě by totiž po několika měsících došly náhradní díly na provozované vrtulníky ruské výroby řady Mi. Ministerstvo obrany proto přes ministerstvo zahraničních věcí apelovalo, aby takový sankční návrh nebyl přijat. Problémy s dodávkami náhradních dílů stojí podle Kopecké za předpokládanou ztrátou, kterou LOM PRAHA na konci roku očekává. Pohybovat by se měla kolem 30 milionů korun. Loni byl podnik v zisku 27 milionů korun."Skrýt celý příspěvek

  • cejkis
    23:07 14.01.2015

    Asi by bylo opravdu dobré, aby Rusko zastavilo dodávky náhradních dílů. Možná by to posléze všichni pochopili :-)

    Asi by bylo opravdu dobré, aby Rusko zastavilo dodávky náhradních dílů. Možná by to posléze všichni pochopili :-)

  • apache
    22:33 14.01.2015

    Jednou věcí, kterou u nových Mi-171š vůbec neberete v úvahu, je nezbytná modernizace, aby byly schopny operovat v aliančním prostředí. A ta není levná. Argument nízké ceny tedy ...Zobrazit celý příspěvek

    Jednou věcí, kterou u nových Mi-171š vůbec neberete v úvahu, je nezbytná modernizace, aby byly schopny operovat v aliančním prostředí. A ta není levná. Argument nízké ceny tedy dost pokulhává.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    19:07 14.01.2015

    CerVus: však já také neříkám, že musíme vyvíjet zbrusu nový stroj revoluční koncepce s 70% podlem kompozitů v konstrukci, spíše sem měl na mysli derivát Mi-17. V minulosti se tu ...Zobrazit celý příspěvek

    CerVus: však já také neříkám, že musíme vyvíjet zbrusu nový stroj revoluční koncepce s 70% podlem kompozitů v konstrukci, spíše sem měl na mysli derivát Mi-17. V minulosti se tu vyráběly podobně komplexní letecké konstrukce (MiG-15,19, 21, Albatrosy, Alcy), konstrukci známe, avioniku z části máme, řešit by se musela pohonná soustava (tj. náhrada Isotovů).

    Že se jedná o těžké sci-fi vím a vhodná doba už dávno minula.

    Karlos73: bohužel musím souhlasit se strikehawkem, že pokud jde o čistě přepravní kapacity, jedná se v případě UH-60 o downgrade. Nosnost nákladů na háku je sice velmi podobná, ale pokud jde o možnost transportu v kabině, je UH-60 díky odlišné koncepci někde zcela jinde. Bude tedy záležet na SR, jaké priority zvolí a zda mu bude schopnost přepravy rozměrných nákladů v kabině chybět či nikoliv. Naopak, pro jiné mise bude BlackHawk zase vhodnější.

    Podpora tak, jak ji popisujete, je velmi slušná a pokud bude opravdu zahrnuta v ceně, nejedná se o nijak špatný obchod a bude to minimálně tlak na evropskou konkurenci. Nové "sedmnáctky" by sice byly nejspíš levnější, ale jsou politicky neprůchodné.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    16:47 14.01.2015

    Charlie: opravdu si nemyslím, že máme na to sestrojit zbrusu nový střední vrtulník. Jediné Polsko je vyrábí a to v podobě už poněkud obstarožních i když u letecké záchranky ...Zobrazit celý příspěvek

    Charlie: opravdu si nemyslím, že máme na to sestrojit zbrusu nový střední vrtulník.
    Jediné Polsko je vyrábí a to v podobě už poněkud obstarožních i když u letecké záchranky oblíbených Sokolů. Stejně jak u nové stíhačky by si to vyžádalo obrovské sumy peněz a nejspíše by to vše spadlo na bedra Polské strany. Vývoj zbraní prostě není ta správná cesta pro levně a kvalitně vyzbrojenou armádu viz modernizace t72, Alca, Šakal.Skrýt celý příspěvek

  • Karlos73
    16:37 14.01.2015

    Charlie, zatial je to ponuka z Americkej strany... V prvej faze by malo ist o 9x nove stroje asi typ S-70i™ BLACK HAWK, podla Slovenskych specifikacii. Cena by mala byt maximalne ...Zobrazit celý příspěvek

    Charlie, zatial je to ponuka z Americkej strany...
    V prvej faze by malo ist o 9x nove stroje asi typ S-70i™ BLACK HAWK, podla Slovenskych specifikacii. Cena by mala byt maximalne do 300mil. euro. V cene bude minimalne dvoj rocny servis a nahradne diely, vycvik a skolenie pilotov a technickeho personalu. LOT (Trencin) by malo ziskat sposobilost na servis a opravy tychto strojov.
    Slovenska strana dala specifikaciu na multifunkcny stroj
    http://www.sikorsky.com/Pages/...
    Asi po vzore Rakuska a jeho specifikacii - Utility (misie, zakladny transport) ,Medevac (odvoz ranenych), Search and Rescue platform (pátranie a záchranna platforma), Additional Missions (civilne misiie, ako hasenie poziaru, humanitarne zasobovanie,atd.), pripadne Armed (protitankova verzia) co je najdrahsia uprava a nepredpokladam, ze Slovenska armada si ju objedna... uvidime s cim pride konkurencia od Europskych vyrobcov, s akymi cenami a moznostami....Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
    15:41 14.01.2015

    Každopádně Slovensko by si před nákupem mělo vyjadnit pár technických otázek: 1) Bude nám stačit možnost transportu nákladů v podvěsu, nebo chceme zachovat možnost transportu v ...Zobrazit celý příspěvek

    Každopádně Slovensko by si před nákupem mělo vyjadnit pár technických otázek:

    1) Bude nám stačit možnost transportu nákladů v podvěsu, nebo chceme zachovat možnost transportu v kabině?

    2) Máme rozumně fyzicky a finančně dostupné servisní zázemí?

    3) Co pro nás znamená zásadní změna logistického zabezpečení v případě přechodu na jiný typ?

    Jak už tu kdosi správně poznamenal, pokud chce SR čisté "náklaďáky", je pro ní UH-60 né úplně vhodný a možná až "příliš luxusní" stroj. Naopak v jiných úlohách (medevac, přeprava výsadku) by byly vynikající. Další věc je, co je v těch 300 mega zahrnuto - bude dodaná i výzbroj, nebo ji budou muset obstarat zvlášť (což se prodraží)? Co náhradní díly?

    Možná by stálo za zvážení, abychom spolu s Poláky zkusili na bázi Mi-17 vyvinout něco vlastního, co by nebylo tolik závislé na dílech z Ruska. Poláci mají s vývojem vrtulníků zkušenosti a my máme zase prolezlý Mi-17 do posledního nýtku. Při objednávkách v rámci V4 už by se mohlo jednat o zajímavé počty strojů.Skrýt celý příspěvek

  • Karlos73
    13:44 14.01.2015

    Strikehawk, co sa tyka charakteristiky spoluprace armad statov V4 a Rakuska s tebou suhlasim. Cesko a Slovensku su zial lobisticky a politicky previazane, je to vidiet na ...Zobrazit celý příspěvek

    Strikehawk, co sa tyka charakteristiky spoluprace armad statov V4 a Rakuska s tebou suhlasim. Cesko a Slovensku su zial lobisticky a politicky previazane, je to vidiet na obstaravani rucnych zbrani pre armadu. Kde to na Slovensku vyzeralo do roku 2010, ze bude modernizovat na nemecku G36,teraz je to ceska Bren a CZ75. Spolocny nakup Iveco LMV...

    Lukas, Slovensko ma v hladaciku polske KTO Rosomak (pripadne Patria AMV), ministerstvo obrany sa vyjadrilo (na poslednom vojenskom cviceni spolu s Polskom sa o Rosomaka zaujimal aj minister obrany), ze by to bol idealny tip IFV pre slovensku armadu...uvidime.

    Vestly, nesuhlasim s touto tvojou konstrukciou, ze by sme mali radsej kupovat nieco ine za tie peniaze...Ta cena je velmi dobra (vyjadrili sa viaceri bespecnostni experti), pokial chceme multifunkcny stroj s dostatocnou nosnostou. Dokonca europsky konkurent EC 725 Caracal je o nieco drahsi ako zakladna verzia UH-60 Black Hawk. A ten je osvedceny vo viacerych verziach, od Additional Missions, Medevac, az po Armed upravu. Teraz nam konci zivotnost vrtulnikov, radary, stihacie letectvo, treba to teraz riesit...pozemna technika je zial totalne zastarala a nemoderna, bude sa asi zatial riesit v malom a neskor, prezbroji sa spolu s novymi utocnymi puskami Bren, ako sucast cesko-slovenskeho a V4 Battle Group... Si predstav, ze ked pride na radu stihacie letectvo, tak to bude este vacsia ciatka ako do 300 mil. US$. Toto musi riesit stat a hlavne Narodna banka, (prva narodna banka VB bola zalozena prave za ucelom financovania armady a vojny...)Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    13:23 14.01.2015

    nj ale oni teď potřebují vrtulníky. K čemu jsou armádě piloti a vyškolený personál, když jim bude chybět to hlavní. Pozemní síly ještě chvilku musí vydržet. Jezdilo to 50 let, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    nj ale oni teď potřebují vrtulníky. K čemu jsou armádě piloti a vyškolený personál, když jim bude chybět to hlavní. Pozemní síly ještě chvilku musí vydržet. Jezdilo to 50 let, tak to holt bude muset jezdit 60.Skrýt celý příspěvek

  • Vestly
    12:36 14.01.2015

    Osobne si myslim, ze to su zbytocne vyhodene peniaze. 9 blackhawkov nic nezmeni a tych 300 mil sa da lepsie vyuzit na nove tanky/obrnene transporteri atd.

    Osobne si myslim, ze to su zbytocne vyhodene peniaze. 9 blackhawkov nic nezmeni a tych 300 mil sa da lepsie vyuzit na nove tanky/obrnene transporteri atd.

  • Vestly
    12:32 14.01.2015

    Kubo, az na to, ze vtedy velke velmoci bojovali proti malym statom a vobec sa necitili ohrozene. Ak NATO zautoci na Rusko, tak Rusi tie zbrane pouziju, kedze v podstate budu ...Zobrazit celý příspěvek

    Kubo, az na to, ze vtedy velke velmoci bojovali proti malym statom a vobec sa necitili ohrozene. Ak NATO zautoci na Rusko, tak Rusi tie zbrane pouziju, kedze v podstate budu zahnani do kuta.Skrýt celý příspěvek

  • kubo4747
    12:01 14.01.2015

    Neviem, čo máte všetci s tými jadrovými zbraňami. Ja si osobne myslím, že protivník by ich použil skôr len v tom najnutnejšiom prípade, napr. zahnanie do kúta, bezvýchodisková ...Zobrazit celý příspěvek

    Neviem, čo máte všetci s tými jadrovými zbraňami. Ja si osobne myslím, že protivník by ich použil skôr len v tom najnutnejšiom prípade, napr. zahnanie do kúta, bezvýchodisková situácia a pod. Pretože každá vojna má svoj význam, či už pre suroviny, územie a iné. To neplatí však ak sa jedná o napr. kultúrnu otázku. A ani to byť nemusí, pretože to záleží od ľudí. Ako napr. taká Kórea, kde Truman jasne stopol použitie jadrových zbrani proti Číne a KĽDR, ktoré navrhol generál McDouglas.

    Alebo Vietnam, kde tiež Francúzi chceli proti Viet Minhu použiť jadrové zbrane, ale USA im to jasne stopli. A vtedy bola studená vojna, kde to niekedy pekne vrelo.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
    10:59 14.01.2015

    W przypadku ACR czy OSSR problem "pochodzenia" Mi17 jest marginalny... To że maszyna jest rosyjska nie musi wcale w Was uderzyć... Nie macie wielu maszyn - spokojnie możecie ...Zobrazit celý příspěvek

    W przypadku ACR czy OSSR problem "pochodzenia" Mi17 jest marginalny...

    To że maszyna jest rosyjska nie musi wcale w Was uderzyć...
    Nie macie wielu maszyn - spokojnie możecie zabezpieczyć się na wypadek embarga...
    Zwłaszcza że nie ma problemu z wykonywaniem serwisu poza FR, oraz nie ma problemu z symulatorami do szkolenia pilotów...

    Co innego mieć 20 maszyn a co innego 60...

    Nie wiem czy jest sens szybkiego przezbrajania się na nowy śmigłowiec - chyba są ważniejsze wydatki...

    Za te 300 mln Euro Słowacja mogłaby kupić na przykład 120-150 Rosomaków i zamontować w nich wlasną wieże - na przykład Turra 30 (akurat jest o 1 tone lżejsza więc Rosomak by pływał i byl lepiej opancerzony ;) )

    Albo ponegocjaować ze Szwedami o Gripenach...
    Albo kupić przeciwpancerne pociski kierowaneSkrýt celý příspěvek

  • apache
    10:45 14.01.2015

    Rusko nemá na seznamu ČR jako individuálního nepřítele?... to je jen další naprosto naivní myšlenka, velice vzdálená od pravdy. Ujišťuji vás, že Rusko má naši zemi ve svých ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko nemá na seznamu ČR jako individuálního nepřítele?... to je jen další naprosto naivní myšlenka, velice vzdálená od pravdy. Ujišťuji vás, že Rusko má naši zemi ve svých vojenských plánech hezky a detailně prozkoumanou. Všechny vojenské cíle, stejně jako klíčovou infrastrukturu a místa státní moci mají hezky zmapované, aby strategické i taktické síly měly podklady a nemuseli se orientovat podle turistických map jako v osmašedesátém. To, že jsme všichni "bratři Slovani" je vážně nepálí, pro ně jsme od osmašedesátého potenciálně nepřátelskou zemí a tím jsme si až dodnes vysloužili čestné místo v oblasti jejich vojenského plánování.Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
    10:05 14.01.2015

    Todomatch Rusko nemá na seznamu ČR jako individuálního nepřítele ale NATO což je u nich synonym pro USA ( které beztak NATO politicky zcela ovládá to si řekněme narovinu ). ...Zobrazit celý příspěvek

    Todomatch

    Rusko nemá na seznamu ČR jako individuálního nepřítele ale NATO což je u nich synonym pro USA ( které beztak NATO politicky zcela ovládá to si řekněme narovinu ). Vzhledem k řadě nepřátelských akci proti Rusku ze strany NATO - počínaje PRO, krize na Ukrajině, Gruzie atd...je to racionální postoj a žádná země by se v jejich pozici nechovala jinak ( bráno z velmocenského pohledu )

    v hypotetickém konfliktu NATO s Ruskem je skutečně jedno jaké přepravní vrtulníky naše armáda bude mít, protože Rusko na NATO nezaútočí ... v konvenčních zbraních má NATO značnou přesilu. A v případě, že zaútočí NATO tak Rusko použije jaderné zbraně - minimálně taktické a v tom případě poletíme všichni - doufám že do nebe :-)

    OK, jsem ochoten připustit, že v ofenzivních a důležitých zbraních ( no moc jich sice nemáme ) jako např OT, tanky, stíhací letadla můžeme uplatňovat jistou selekci ( ale to uplatňujeme již teď ). Ale v přepravních vrtulnících ??? Zbytečnost.Skrýt celý příspěvek

  • Todomatch
    09:45 14.01.2015

    to strikehawk: Rusko dodá zbraně opravdu každému, klidně i oběma stranám konfliktu. Ovšem s jedinou výjimkou a to je, pokud by byla daná země v konfliktu s ním. Viz třeba ...Zobrazit celý příspěvek

    to strikehawk:

    Rusko dodá zbraně opravdu každému, klidně i oběma stranám konfliktu. Ovšem s jedinou výjimkou a to je, pokud by byla daná země v konfliktu s ním. Viz třeba Ukrajina. To je ovšem základní faktor, protože nás má Rusko na seznamu cílů, mohlo by to pro nás být velmi nepříjemné prozření. Právě ve chvíli, kdy bychom potřebovali dodávky a servis by nám je logicky utnuli. Vlastně by mohla nastat situace, že jsme dlouhá léta platili svého potenciálního nepřítele a navíc za to získali pro daný konflikt nepoužitelné zbraně. To není moc rozumné řešení.Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
    09:38 14.01.2015

    Karlos73 v hodnocení spolupráce V4 s tebou naprosto souhlasím. Chyba není vůbec pouze v SR ale V4 je nefungujícím svazkem a ukrajinská krize to neúprosně odhalila : Polsko má ...Zobrazit celý příspěvek

    Karlos73

    v hodnocení spolupráce V4 s tebou naprosto souhlasím. Chyba není vůbec pouze v SR ale V4 je nefungujícím svazkem a ukrajinská krize to neúprosně odhalila :

    Polsko má svoje zájmy na Ukrajině a v Pobaltí, je až extrémně protiruské, obchodní zájmy v Rusku má malé nebo se je snaží maximálně utlumovat. Při jakékoliv spolupráci automaticky ( a částečně oprávněně ) požaduje největší ( někdy až maximalistický ) podíl. Český technologicko/technický náskok v průmyslu ( který ovšem v posledních letech dramaticky upadl ) není takový aby přilákal Polsko ke společnému vývoji a tak radši fanaticky skupují licence nebo přímý nákup s offsety s nulovým prospěchem pro rozvoj vlastní VTZ ( vědeckotechnické základny )....

    Maďarsko , Slovensko, ČR a Rakousko mají k ukrajinské krizi rezervovaný postoj a dokonce sdílejí částečně ruský pohled na vznik krize, nynější politickou reprezentaci na Ukrajině apod......

    Z této 3 (4 vč Rakouska ) má :

    Maďarsko holou pr..el a dojednávat nebo koordinovat s ním nyní jakékoliv větší akvizice nemá smysl. Přesto ( anebo právě proto ) dokázali dojednat lepší kontrakt na Gripeny než ČR.

    Rakousko se stále hledá s neutralitou. Podrobně jako ČR má velké obchodní zájmy v Rusku. Ukrajinský srab zná velmi dobře a americký přiblblý operace jim lezou krkem. Spolupráce byla dosud jednostranná ze strany ČR ( viz nákup Pandur ). Na adekvátní odpověď ze strany Rakouska stále čekáme ( ALCA ).....

    Slovensko mělo značný odpor ke koordinaci s ČR ( možná pod dojmem naprosté korupce a lobingu u akvizic v ČR ) a na armádu uvolňovalo skutečně minimální finance. Situace se mění až nyní ale vypadá to, že si hodlá účelově vybírat pouze to co je výhodné pro ni ( společná letka Gripen ) a v žádném případě neposkytovat protihodnotu....

    ČR - korupce, lobing, totální neschopnost z trosek vybudovat nový adekvátní vojenskoprůmyslový komplex s rozumným zaměřením...politická podpora pro spolupráci na úrovni V4 na úrovni hospodských žvástů......

    Tak asi takhle....Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
    09:21 14.01.2015

    Tak Slovensko má jednu velkou výhodu. Jejich ekonomika na rozdíl od té naší (která padá jak šutr) solidně roste, tudíž věřím, že za pár let budou mít lépe vybavenou armádu. Gripeny ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak Slovensko má jednu velkou výhodu. Jejich ekonomika na rozdíl od té naší (která padá jak šutr) solidně roste, tudíž věřím, že za pár let budou mít lépe vybavenou armádu. Gripeny bych sem netahal, ty nám nepatří a za pár let budeme zase za draho hledat náhradu , takže jediné co máme u nás lepšího jsou novější ruské vrtulníky (potencionální logistické riziko) a nijak zvlášť spolehlivé pandury.
    Ohledně nákupů dílů ve větším počtu pro naší letku Mi. To je bez šance, armáda na to nemá peníze a sotva se drží nad vodou. LOM je firma žijící ze zakázek armády, ty také nebudou poslední dobou nijak závratné, takže ani lom se nemůže předzásobit.
    Problém je, že se snažíme jít neustále cestou nejmodernějších zbraní, které si ve větším počtu nemůžeme dovolit(letadla na leasing, zbytečně pře-vybavené pandury) popřípadě zavádíme do služby nikým nevyzkoušené zbraně a podílíme se na jejich vývoji. Přitom by jsme se měli držet nějakého vyzkoušeného průměru s rozumnými provozními náklady.
    Tak doufám, že alespoň Slovensko se z našich chyb poučí.A když nic jiného, tak jejich vojáci alespoň nemusí chodit v několik let starých, roztrhaných maskáčích.Skrýt celý příspěvek

  • strikehawk
    09:07 14.01.2015

    Nevím o žádném státu, kterému by Rusko v posledních 20 letech odepřelo dodávat ND. Impuls o přerušení spolupráce vždy vycházel buď z politické reprezentace daného státu nebo se ...Zobrazit celý příspěvek

    Nevím o žádném státu, kterému by Rusko v posledních 20 letech odepřelo dodávat ND. Impuls o přerušení spolupráce vždy vycházel buď z politické reprezentace daného státu nebo se jednoduše podvolil nátlaku USA.

    UH-60 není pro náhradu Mi-17 optimální typ, protože se v základní věci tzn. přepravní kapacitě jedná o zcela odlišné typy s diametrálně odlišnými vlastnostmi a o nic jiného než o přepravní kapacitě v Slovenské armádě nejde. Nebo si snad tady vskutku někdo myslí, že předmětem dodávky z celkem 9 ks (!) budou specializované verze Battlehawk, Silenthawk, Pavehawk atd...?????

    Pokuď by Slovensko vážně uvažovalo o náhradě Mi-17 s alespoň částečně srovnatelnými přepravními vlastnostmi muselo by šáhnout minimálně po NH90 a ještě lépe po EH101 - pak ano. Slovensko by si bezesporu zvýšilo svoje možnosti v oblasti přepravy , SAR apod ...

    Ale s UH-60 ? Ani náhodou .....

    Věřím, že odpovědní lidé na Slovensku a OSSR musí dojít ke stejným závěrům - Mi-17 dnes nemá finančně rozumnou alternativu ...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 4