SIMBAD-BC – raketová obrana bojových lodí
- 20. 2. 2013
- 2 komentářů
- Jan Grohmann
Evropská společnost MBDA informovala o prodeji prvních kusů námořního raketového obranného systému SIMBAD-RC. Jde o dálkově ovládanou zbraňovou stanici vybavenou francouzskými raketami Mistral. SIMBAD-RC je určen především proti vzdušným hrozbám, ale i proti rychle manévrujícím lodím.
Zajímavé je, že objednávka přišla už v době, kdy SIMBAD-RC je ještě ve vývoji a existují pouze prototypy. Výrobce je na detaily prodeje skoupý, ví se ale, že zbraňové stanice budou umístěny na patrolovacích lodích – dvě na každé jednotce. Jméno zákazníka není známé, ale s největší pravděpodobností to bude někdo z oblastí Perského zálivu. Možná půjde dokonce o Saudskou Arábii, která před nedávnem objednala z Německa několik desítek patrolovacích lodí.
SIMBAD-RC je následovníkem původního raketového systému SIMBAD. Ten byl na lodích určen pro blízkou obranu proti letadlům, vrtulníkům, protilodním střelám a lodím. Využíval stabilizované ručně ovládané plošiny.
Video: Původní systém SIMBAD na francouzském bojovém plavidle / YouTube
Původní SIMBAD byl vybaven dvěma řízenými střelami Mistral s dosahem přes 5 kilometrů. Střela Mistral je 1,86 metrů dlouhá raketa s bojovou hlavicí vážící 3 kg. Na cíl se navádí pomocí infračervené kamery umístěné v přídi.
SIMBAD-RC (RC- Remote control) je vlastně dálkově ovládanou verzí systému SIMBAD. Obsahuje ve dvou osách stabilizovanou, dálkově ovládanou, odpalovací plošinu se dvěma střelami Mistral. Věž váží 350 kilogramů a je vybavena denní kamerou se širokým zorným polem a infračerveným senzorem. Firma MBDA věž také navrhla s ohledem na nízkou radarovou odrazivost, aby zbraňová stanice mohla být umístěna na lodích s charakteristikou „stealth“.
Foto: Ovládací pult i samotná dálkově ovládaná stanice SIMBAD-RC jsou opravdu lehké a kompaktní / MBDA
Hlavní výhodou SIMBAD-RC je, že operátor zbraňové stanice sedí ukrytý uvnitř lodi, tedy skryt před palbou protivníka a nepříznivými klimatickými podmínkami. Ovládací pult obsahuje jen vyvýšené otočné křeslo a dotykovou obrazovku. Pult zabírá minimum místa a váží méně než 100 kg, lze ho tak umístit prakticky kdekoliv na loď. V případě zájmu pult může být vybaven softwarem pro automatické rozpoznávání a sledování cílů.
Zdroj: Naval-technology , Wikipedia
Související články
Úspěšný test 50kW laserového děla
Energetické zbraně jsou opět blíže reálnému nasazení. V listopadu tohoto roku německá společnost ...
- 21.12.2012
- 18 komentářů
- Jan Grohmann
Podmořské oceánské kapsle ukryjí vojenskou techniku
Americká DARPA vyvíjí v rámci projektu Upward Falling Payloads speciální podvodní zásobovací kapsle, ...
- 16.01.2013
- 0 komentářů
- Jan Grohmann
Elektromagnetické zbraně v US Navy
Americká armáda pokračuje ve vývoji elektromagnetických zbraní. Nyní však stojí před důležitým ...
- 24.01.2013
- 12 komentářů
- Jan Grohmann
Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov
Letadlové lodě patří mezi vůbec největší vojenská plavidla a ve své podstatě slouží jako plovoucí ...
- 26.01.2013
- 10 komentářů
- Michal Polák
Už původní varianta Simbadu měla zajímavé výsledky - a to i v protiraketové obraně, která je vzhledem k schopnostem dnešních protilodních raket hodně obtížná. A tahle nová verze je ...Zobrazit celý příspěvek
Už původní varianta Simbadu měla zajímavé výsledky - a to i v protiraketové obraně, která je vzhledem k schopnostem dnešních protilodních raket hodně obtížná. A tahle nová verze je tedy ještě lepší - nu, hodně zajímavé. Škoda jen, že ČR nemá také válečné námořnictvoSkrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...