Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Nový americký prezident Donald J. Trump se zle dívá na státy, které podle něj zneužívají členství v Alianci. / Public domain

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA rozpoutalo na naší domácí politické scéně rozruch, jako by se mělo jednat o budoucího českého politika ve vrcholné funkci. A spolu s tím u některých občanů zděšení, u druhých naopak iluzi, že příchod miliardářského magnáta do Bílého domu bude znamenat konec NATO.

Extremisté členství v Alianci bojkotují

Dlužno podotknout, že v obou případech se jedná především o politiky a občany, zejména aktivisty, kteří se pohybují na extrémnějších stranách politického spektra. A jejich vztah k členství v Alianci je rozporuplný či přímo negativní:

Levicově orientované skupiny, které zčásti zaujímají pacifistické postoje, razí rovnou odchod z Aliance a nejlépe i ze systému - tedy z politického uspořádání, kdy občany zastupují politici.

Případně levicoví aktivisté předpokládají, že členstvím v NATO funguje obrana státu jaksi samočinně: Zajišťuje ji podle ní několik profesionálů, kteří by se ale neměli vůbec ukazovat v ulicích, aby nebyla veřejnost konfrontována s tím, že existuje něco jako ohrožení bezpečnosti.

Skupina extremistů zprava zase očekává hrozbu naprosto všude: Chce střežit hranice, na kterých už skoro dva roky vyhlíží davy uprchlíků, kteří ale nepřicházejí a zakládá v rozporu se zákonem domobrany (zakládat ozbrojené složky smí jen stát).

Co mají obě tyto skupiny společného, je jejich nechuť podílet se na obraně státu vlastním zapojením v rámci aktuálního režimu Armády České republiky.

V některých případech jde i o proruské aktivisty, kteří se už se podíleli na zabránění umístění radaru (např. mluvčí iniciativy Ne základnám levicový aktivista Jan Majíček) a neváhali se nechat sponzorovat ruskými firmami  - bilboardy proti radarům financovali Rusové.

Členy NATO jsme v souladu s vůlí většiny

Přestože obě tyto skupiny s oblibou hlásají, že právě ony jsou mluvčí skutečné a tudíž jediné pravé vůle občanů, v rámci volebních výsledků se jejich zástupci takřka neobjeví. Pokud v rámci strany Úsvit vstoupí do Parlamentu, tak nastane soumrak v jejich vlastních řadách.

Jedinou politickou stranou, která na půdě obou sněmoven, stabilně usiluje o odchod z Aliance, tak zůstávají komunisté.

KSČM ale ústavní většiny (shody více jak dvoutřetinové všech poslanců a přítomných senátorů) nedosáhne a mezinárodní smlouva s Aliancí, jež je součástí našeho právního systému i v podobě ústavního zákona č. 300/2001 Sb., tak zůstává i pro nadcházející období v platnosti.

Není proto divu, že některé extremisty, proruské aktivisty a komunisty zaujala kritika, kterou vznesl v rámci předvolební kampaně Donald Trump směrem k Alianci. Ten důrazně upozornil, že by se společnou obranou měly počítat jen ty státy NATO, které smluvní podmínky řádně plní.

Trump upozornil na neplnění podmínek

Trumpova varování směrem k “černým pasažérům” Aliance, násobená svébytnou rétorikou a sympatiemi k ruskému prezidentovi Putinovi, vzbudila v mnohých obavy a u jiných zase naděje, že se blíží konec našeho členství v Alianci.

Ve skutečnosti se ale jednalo o ukázku selektivního vnímání toho, co někteří slyšet chtějí. A současně vytěsnění faktů, které sami dlouhodobě popírají, protože jim nejsou smluvní závazky vhod. Případně mají o jejich plnění a obraně žádné nebo zcela naivní představ.

České republice se tak dostalo v rámci americké předvolební kampaně a následným zvolením Donalda Trumpa varování pro neplnění smluvních závazků k Alianci. Kritika ale zaznívala i z řad osobností, které si dlouhodobě nespokojenost nejsilnějšího partnera NATO uvědomovaly.

Milan Uhde loni v dubnu v rozhovoru pro Parlamentní listy řekl mj, řekl: ... když americký poplatník vidí, že Evropan nevydává na vlastní bezpečí zdaleka tolik peněz jako americký poplatník na bezpečí Evropy, může mu být líto těch dolarů, které vydává z vlastní kapsy. A já z vlastní zkušenosti vím, že americký poplatník velmi dobře počítá, nehází dolary pod stůl. To je trvalé nebezpečí a já na ně myslím pořád. "

Uhde současně loni upozornil, že v řadách některých politických uskupení v USA existuje nechuť podílet se na evropské bezpečnostní situaci, protože podle nich Evropa využívá a zneužívá americké vojenské pomoci.

Podle Uhdeho stát musí dbát především sám o bezpečí svých občanů. To ale předpokládá plnění článku třetí alianční úmluvy, v němž se smluvní strany zavazují, že budou "jednotlivě i společně, stálou a účinnou svépomocí a vzájemnou výpomocí udržovat a rozvíjet svou individuální i kolektivní schopnost odolat ozbrojenému útoku."

Místo plnění závazků nový projekt?

Objevily se hlasy a návrhy, a to i mezi vládními politiky, že by měla Evropa svoji obranu řešit v rámci evropského obranného projektu. Podobné úvahy ovšem připomínají nájemce v obytném domě s vrátným, který své náklady hradí sotva z poloviny. A přitom zvažuje postavit na dvorku kasárna, o kterých neví, kdo do nich narukuje, případně z čeho by už tak nedostatečné počty vojáků s další, paralelní službou zaplatil.

O tom, že je bezpečí Evropanů závislé i na situaci na dalších kontinentech, za něž se tudíž nemohou zříct odpovědnosti, ani nemluvě.

"Severoatlantická aliance nemá coby stěžejní pilíř bezpečnosti euroamerické civilizace alternativu a její význam v současné složité mezinárodněpolitické situaci narůstá", řekla k probíhajícímu summitu NATO v červenci tohoto roku poslankyně Jana Černochová (ODS) a apelovala na to, aby si Česká republika v rámci aliance udržela "pověst spolehlivého a významného partnera."

Současně upozornila, že "vláda deklarovala zájem na navyšování obranných výdajů, svůj závazek bohužel zcela nedodržuje a co je ještě horší, i přes navyšování armádního rozpočtu vedení ministerstva obrany selhává ve schopnosti tyto prostředky efektivně utrácet."  To podle Černochové "může mít pro naši obranyschopnost fatální následky."

V podobném duchu se dlouhodobě nese i varování dalšího poslance Ivana Gabala (KDU-ČSL), který už dříve varoval, že se v NATO "vezeme jako černí pasažéři" a zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA na svém profilu komentoval slovy "Jakoby na nás všechno spadlo, ale budeme se muset zvednout na nohy a začít samostatně a odpovědně konat, do NATO, do EU!"

Bývalý šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro Novinky.cz konstatoval, že "s příchodem Donalda Trumpa do Bílého domu definitivně končí krásná etapa historie a Evropa by se měla více starat o svou obranu, jinak špatně skončí."

V Americe platí vox populi

Současná vláda, která je zodpovědná nejen za plnění mezinárodních smluv, ale také za bezpečí svých občanů, prozatím výše zmíněným hlasům ze strany opozice nenaslouchala.

Podle všeho se spolehla na to, že v klání o prezidentský post zvítězí Hillary Clintonová, u níž by se dala tolerance k evropskému "nechumelismu" možná očekávat. "Američany asi poselství Trumpa zaujalo," řekl v rozhovoru pro Novinky Andrew Schapiro a deklaroval tak, že vůle voličů zůstává ve Spojených státech posvátná.

Současně z pozice velvyslance USA dodal, že "vztahy s Českou republikou jsou asi nejlepší v naší společné historii" a „v posledních padesáti letech nedošlo k takové změně, která by popřela základní principy naší spolupráce. Věříme v silnou a perspektivní Evropu, jsme spojenci a NATO je důležitý bezpečnostní prostředek, který nás všechny chrání. Věřím, že to tak i zůstane.“

Toto oficiální vyjádření je spolu s Trumpovým zvolením dokladem, že se za Atlantikem zánik Aliance nepřipravuje: Náš nejsilnější spojenec chce náš podíl na obraně utužit důsledným plněním smluvních závazků.

Leží tak před námi výzva, abychom vlastní suverenitu, naší příslušnost k rodině světových a evropských demokracií, zodpovědnost vůči celku, odhodlání toto bránit, dokázali činy.

Zdroj: National Interest

Nahlásit chybu v článku


Související články

NATO musí být pro Rusko a Čínu méně čitelné

USA a NATO se řídí jasnými pravidly řešení krizových situací. Těchto jasných pravidel ale zneužívá ...

Hádky nad americkým obranným rozpočtem pokračují

Spojené státy se opět po roce nachází v patové situaci ve schvalování obranného rozpočtu pro ...

Jemen a nenápadná válka na Arabském poloostrově

„Arabia felix“, neboli „Šťastná Arábie“ je jižní území Arabského poloostrovu. Ovšem v současné době ...

TE-SAT 2016: Aktuální trendy v oblasti terorismu

S nástupem uprchlické krize v roce 2015, přibývajícím počtem migrantů v EU a vyostřením konfliktu na ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Superme
    13:52 15.11.2016

    Měl jsem obrovskou radost z tohoto úspěchu. Jsem neskutečně rád, že tento člověk uspěl, protože nejenom USA potřebují radikální změnu. Schwarzenberg řekl, že s Trumpem skončily ...Zobrazit celý příspěvek

    Měl jsem obrovskou radost z tohoto úspěchu. Jsem neskutečně rád, že tento člověk uspěl, protože nejenom USA potřebují radikální změnu. Schwarzenberg řekl, že s Trumpem skončily krásné časy. Já říkám, že ty krásné časy začínají právě s Trumpem - minimálně tedy pro USA.

    Tato výhra je o to více sladká, že Clintonovou podporovali Saúdové, Kataři, Soros, Juncker, Merkelová a podobná individua v čele s celým slavným mainstreamem.

    Václav Klaus ml. to shrnul naprosto skvěle, aneb: "Mnoho let nazpět tu proti sobě stáli typově stejní kandidáti dvou velkých stran, hájící v jádru stejné hodnoty. Kandidáti se lišili zejména mediální dovedností (např. Obama býval zdatný řečník) a schopností dostat na svou stranu důležité vlivové skupiny (menšiny, církve…). Ale nebyl by velký rozdíl ve vnitřní ani zahraniční politice, ať by vyhrál ten, nebo ten.

    Všichni svorně směřovali k rozvratu původních západních hodnot. Zejména těchto: stát je souhrn jednotlivců, nikoli souhrn minoritních skupin; hájíme obecná práva a individuální svobody každého – nikoli kolektivní práva menšin; bohatství země vzniká z práce, nikoli z čerpání dotací a vládních programů; moc státu (v USA – Washingtonu) má být co nejmenší; lidé přicházející do země se musí asimilovat a stát Američany, nikoli aby se stát přizpůsoboval jim; země, která nemá hranice – směřuje k zániku; primárním úkolem americké vlády není vybudovat globální vládu světa…"

    Tímto také zdravím Todomatcha :)Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    13:15 15.11.2016

    Pro Evropu není nic jednoduššího, než si vyrobit munici i zbraně, to tady umíme. Vlastně nesmyslná představa bezbrannosti je ráda přiživována. Přitom tady fabriky zůstaly. Ať bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro Evropu není nic jednoduššího, než si vyrobit munici i zbraně, to tady umíme. Vlastně nesmyslná představa bezbrannosti je ráda přiživována. Přitom tady fabriky zůstaly.
    Ať bude v Německu vládnout gynekoložka nebo instalatérka, stejně to bude jen šéfka s.r.óčka a Němci zaměstnanci. Možná je to zásadnější a na Evropu má tenhle detail mnohem větší vliv než Kuzněcov v Bosporu.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    12:48 15.11.2016

    Luky: má-li EU "ministerstvo zahraničí" cca 10 000 úředníků (a většina občanů EU ani neví, že nějaký takový úřad je a co reálně dělá), pak by obrana (kde se točí veliké peníze) ...Zobrazit celý příspěvek

    Luky: má-li EU "ministerstvo zahraničí" cca 10 000 úředníků (a většina občanů EU ani neví, že nějaký takový úřad je a co reálně dělá), pak by obrana (kde se točí veliké peníze) měla být výživnější a těch 15 000 by mohl být ještě velmi optimistický odhad.
    Zatím veškeré mé předsudky o EU byly překonány realitou.
    Obávám se, že NATO, jako zásadně smysluplnější a efektivnější instituce než EU je určitých kruhům v Eu trnem v oku.
    Německou ústavu byh do toho netahal.Skrýt celý příspěvek

  • stirling
    12:45 15.11.2016

    Myslím, že neschopnost Evropy se starat o svojí bezpečnost je alarmující a poslední akce to jen potvrzují prostě i evropské velké armády ztrácejí a škrtá se všude. Pak tu máme ...Zobrazit celý příspěvek

    Myslím, že neschopnost Evropy se starat o svojí bezpečnost je alarmující a poslední akce to jen potvrzují prostě i evropské velké armády ztrácejí a škrtá se všude. Pak tu máme ukrajinskou krizi začne se bát spousta států, ale reálně i když spíše v symbolickém počtu pošle do pobaltí jednotky jen usa (ostatní státy totiž ani nemohou - nemají co). GB a Francie (dvě "nejmocnější" armády evropy) se rozhodnou zasáhnout v Lybi a po pár dnech prosím USA ať jim pomůžou, že jim došla munice...
    Takže, určitě se USA hodí NATO, ale nato aspoň trošku schopné a né to co tu máme teď. Pro mě je evropská armáda zatím utopie a opravdu se obávám toho účtu za takový pokus.
    U nás je to jasné a doufám, že Stropnického už dále tolerovat nebudou... Opravdu bych chtěl někdy MO pod vedením lidí co jim jde o obranu a jsou to odborníci.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    12:37 15.11.2016

    Proč by to mělo vést 15000 úředníků? To jsou předsudky...

    Celé by to mělo začít tím, že si Německo konečně udělá ústavu. Nebo tomu snad něco brání?

    Proč by to mělo vést 15000 úředníků? To jsou předsudky...

    Celé by to mělo začít tím, že si Německo konečně udělá ústavu. Nebo tomu snad něco brání?

  • fenri
    12:09 15.11.2016

    Není to jen o neomarxismu. Ale prostě nevidím důvod, aby při existenci fungujícího a funkčního NATO mělo v Bruseli sídlit dalších 15 000 úředníků spravujích další paralelní NATO. ...Zobrazit celý příspěvek

    Není to jen o neomarxismu. Ale prostě nevidím důvod, aby při existenci fungujícího a funkčního NATO mělo v Bruseli sídlit dalších 15 000 úředníků spravujích další paralelní NATO.
    Z vašeho textu mám pocit, že se domníváte, že EU je sponzorem NATO pro USA. je to ale přeci naopak. USA živí NATO. EU je ohrožena činností orgánů EU, ničím jiným. A NATO vyřešit nemůže. Bohužel.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    12:01 15.11.2016

    Pak je asi problémem, že věříš jen v neomarxistickou evropu a žádnou lepší si nepřipouštíš. Já takový pesimista nejsem. NATO se Amíkům hodí, když potřebují bombit Srby, Irák, ...Zobrazit celý příspěvek

    Pak je asi problémem, že věříš jen v neomarxistickou evropu a žádnou lepší si nepřipouštíš.
    Já takový pesimista nejsem.

    NATO se Amíkům hodí, když potřebují bombit Srby, Irák, Kadáfího, Assada nebo přikrýt jinou taškařici. Když se ale poptává obrana hranic EU (konstatovalo se ohrožení a ne obohacení, že?), tak Amíci řeknou, že k tomu NATO není. Je to k smíchu. Ne vlastně k pláči a k prdu.Skrýt celý příspěvek

  • fenri
    11:54 15.11.2016

    Já naopak "evropskou armádu" považuji za maximálně škodlivý neomarxistický konstrukt sloužící ke skryté demontáži NATO. Z mezinárodního hlediska je našim vojenským rámcem ...Zobrazit celý příspěvek

    Já naopak "evropskou armádu" považuji za maximálně škodlivý neomarxistický konstrukt sloužící ke skryté demontáži NATO.

    Z mezinárodního hlediska je našim vojenským rámcem jednoznačně NATO. EU se má starat k kvoty na to či ono, dotace, cyklostezky a nepokoušet se uchopit vojenskou moc.
    Stejně by nějaká EU armáda v případě reálného ohrožení nefungovala. Motivace zadluženého Španěla jít bojovat za zájmy němcké automobilky třeba do Čech bude mizivá. Podle mě je to jen klacek Bruselu na vzpurné národy.
    Budeme mít V4 armádu, EU armádu, NATO... takhle nefunguje, resp. nemůže dlouhodbě fungovat. Nakonec každý stejně kope za sebe.
    Myslím, že NATO by se mělo ozvat vůči halucinování o nějakém paralelním EUNATO, pod vedením nějaké německé gynekoložky apod.Skrýt celý příspěvek

  • patejl
    11:54 15.11.2016

    Evropa nepotřebuje k obraně Ameriku, čistě evropský obranný pakt by fungoval stejně dobře jako nato. Naopak Američani by ztrátu černých pasažérů na svém globálním vlivu dozajista ...Zobrazit celý příspěvek

    Evropa nepotřebuje k obraně Ameriku, čistě evropský obranný pakt by fungoval stejně dobře jako nato.
    Naopak Američani by ztrátu černých pasažérů na svém globálním vlivu dozajista pocítili, stejně tak by o něco zchudl jejich vojenský průmysl.
    To, že zbylé světové velmoci by z toho naopak profitovaly asi netřeba zmiňovat.

    Takže se jedná o obyčejné zastrašení a záminku , aby mohli státy, co to nepotřebují, koupit od Američanů výzbroj druhořadé kvality a občani moc nebrblali.Skrýt celý příspěvek

  • Luky
    11:23 15.11.2016

    Já nechápu, proč má pořád někdo potřebu se trefovat do snahy o budování evropských ozbrojených složek. Vždyť to je otázka velení, stejně by se jednalo o ty samý vojáky. Proč je ...Zobrazit celý příspěvek

    Já nechápu, proč má pořád někdo potřebu se trefovat do snahy o budování evropských ozbrojených složek. Vždyť to je otázka velení, stejně by se jednalo o ty samý vojáky. Proč je stále podle vás tak důležitý, aby to fakticky vedli Američani?
    Jo, jste tak naučený.
    Evropskou armádu potřebujeme moc, ale nejdřív potřebujeme obměnu papalášů a víc demokracie.Skrýt celý příspěvek

  • Arccos
    10:59 15.11.2016

    No a k dokreslení situace u nás úplně čerstvé vyjádření Bohuslava Sobotky: "Dvě procenta HDP poputují do rozpočtu ministerstva obrany nejdříve v roce 2025... Dřívější splnění ...Zobrazit celý příspěvek

    No a k dokreslení situace u nás úplně čerstvé vyjádření Bohuslava Sobotky: "Dvě procenta HDP poputují do rozpočtu ministerstva obrany nejdříve v roce 2025... Dřívější splnění závazku, který má Česká republika vůči Severoatlantické alianci, by nedávalo smysl, protože armáda vyšší částky zatím neumí utratit."
    (převyprávěno, celé zde: http://www.ceskatelevize.cz/ct...

    Jak tohle mám vůbec okomentovat? Chybí vesty, chybí přilby, chybí munice, chybí PVO, máme podstav letectva... a naše slavná vláda a MO neví, jak prostředny smysluplně utratit.
    Bohušu, napiš! Pošlu ti celý seznam!Skrýt celý příspěvek

  • vlasto
    10:58 15.11.2016

    Dolezita zasada obrany - udrzat nepriatela co najdalej od seba. Uplatnuje sa v sebaobrane, pri ochrane bytov a domov a mali by ju ctit aj staty. Prirodzene sa snazia uz minimalne o ...Zobrazit celý příspěvek

    Dolezita zasada obrany - udrzat nepriatela co najdalej od seba. Uplatnuje sa v sebaobrane, pri ochrane bytov a domov a mali by ju ctit aj staty. Prirodzene sa snazia uz minimalne o to, mat na svojich hraniciach spojencov. USA si budovanim spoluprac a zavazkov vytvorili akesi dve geograficke bariery medzi nimi a potencialnym nepriatelom. Europu na jednej strane globusu a Japonsko/Koreu/Australiu/N.Zeland + niektore krajiny medzi nimi na druhej strane globusu. Prist o akekolvek ocko v tejto pomyselnej retazi oslabi obranu USA. Navyse USA sa nemozu stavat do pozicie, ze zostanu naveky "v pohode" (teda slobodny, liberalno-demokraticky stat) aj ked by vsetky ostatne obodbne fungujuce staty zanikli. USA musia zotrvat v doktrine podpory demokracie vsade na svete. Zmena narokov na plnenie si povinnosti partnerov v tomto snazeni je citliva zalezitost. Citlive medzinarodne zalezitosti zvykli uspesne riesit statnici a diplomati. Trump nie je ani jedno z toho, Trump je sebastredny hulvat. Generator nahodnych protichodnych "myslienok". Ale Europa je uz mozno tak zadubena a ponorena v bahne socializmu, ze na to, aby sa rozhybala a zacal opat zit, potrebuje prefackat od hulvata.Skrýt celý příspěvek

  • Bazinga20
    10:31 15.11.2016

    Aby člověk věděl že se v NATO jen vezeme spolu s řadou dalších států se stačí podívat na kvalitu výzbroje a početní stavy armády a to jen u nás samozřejmě. Na to nebylo potřeba ...Zobrazit celý příspěvek

    Aby člověk věděl že se v NATO jen vezeme spolu s řadou dalších států se stačí podívat na kvalitu výzbroje a početní stavy armády a to jen u nás samozřejmě. Na to nebylo potřeba žádně "zděšení" z výsledku voleb v USA ani tento článek. Snad se tato lehká panika a zděšení využije k nějakým nákupům atd. a nenechá se to vyhnít jako když bylo velmi podobné zděšení ohledně Ukrajiny.

    Ale pořád lepší článek jak včerejší předvolení kampaň s kandidátem na prezidenta Michalem Horáčkem.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    10:21 15.11.2016

    Vynechám pasáž o levicových a pravicových myšlenkových proudech, páč ji považuji za zbytečnou. S Donaldem Trumpem se nedá nic jiného než souhlasit v tom, že některé země NATO ...Zobrazit celý příspěvek

    Vynechám pasáž o levicových a pravicových myšlenkových proudech, páč ji považuji za zbytečnou.

    S Donaldem Trumpem se nedá nic jiného než souhlasit v tom, že některé země NATO využívají své členství. NATO má podíl na tom, jak vypadá a jak je financována naše armáda. Sic to není chyba NATO, ale členství nepřímo dává politikům signál kašlat na obranu. Což je od politiků značně nezodpovědné nejen vůči spojencům kteří se o svoji armádu náležitě starají, ale hlavně vůči své vlastní zemi. Proto komentář Karla Schwarzenberga, že končí krásná etapa, je tragikomické. Dává tím signál, že jakési parazitování na Alianci bylo fajn. Bohužel není to jen Karel Schwarzenberg, ale i dominantní část politiků v PČR. Neustále vychvalování Aliance, jakož jedinou zárukou obrany ČR způsobuje ve společnosti návyky, že obrana se nás prakticky netýká a že někdo jiný nás bude z případného maléru tahat. To je naprosto špatně.

    Samotné NATO by si mělo zas zhodnotit své priority, potažmo smysl. Což s Trumpem půjde o mnoho snáze.

    A Donald Trump, jeho zvolení vítám i když jsem ho jakožto prezidenta USA nečekal. Trump je jiný politik, nepatří do kasty demokratů ani republikánů. To bylo i vidět podporou Busche a Obamy Clintonové.

    Samozřejmě až čas ukáže jeho kvality.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    10:21 15.11.2016

    Vynechám pasáž o levicových a pravicových myšlenkových proudech, páč ji považuji za zbytečnou. S Donaldem Trumpem se nedá nic jiného než souhlasit v tom, že některé země NATO ...Zobrazit celý příspěvek

    Vynechám pasáž o levicových a pravicových myšlenkových proudech, páč ji považuji za zbytečnou.

    S Donaldem Trumpem se nedá nic jiného než souhlasit v tom, že některé země NATO využívají své členství. NATO má podíl na tom, jak vypadá a jak je financována naše armáda. Sic to není chyba NATO, ale členství nepřímo dává politikům signál kašlat na obranu. Což je od politiků značně nezodpovědné nejen vůči spojencům kteří se o svoji armádu náležitě starají, ale hlavně vůči své vlastní zemi. Proto komentář Karla Schwarzenberga, že končí krásná etapa, je tragikomické. Dává tím signál, že jakési parazitování na Alianci bylo fajn. Bohužel není to jen Karel Schwarzenberg, ale i dominantní část politiků v PČR. Neustále vychvalování Aliance, jakož jedinou zárukou obrany ČR způsobuje ve společnosti návyky, že obrana se nás prakticky netýká a že někdo jiný nás bude z případného maléru tahat. To je naprosto špatně.

    Samotné NATO by si mělo zas zhodnotit své priority, potažmo smysl. Což s Trumpem půjde o mnoho snáze.

    A Donald Trump, jeho zvolení vítám i když jsem ho jakožto prezidenta USA nečekal. Trump je jiný politik, nepatří do kasty demokratů ani republikánů. To bylo i vidět podporou Busche a Obamy Clintonové.

    Samozřejmě až čas ukáže jeho kvality.Skrýt celý příspěvek

  • SeaWolf
    10:17 15.11.2016

    Evropa se veze, protože je to pohodlnější a mi se vezeme ještě víc a navrch trochu toho českého kibicování jak to ten nebo tamten dělá špatně. Nejsem stoupencem Trumpa, ale v ...Zobrazit celý příspěvek

    Evropa se veze, protože je to pohodlnější a mi se vezeme ještě víc a navrch trochu toho českého kibicování jak to ten nebo tamten dělá špatně. Nejsem stoupencem Trumpa, ale v tomhle má podle mě svatou pravdu.

    Dobrej článek.

    Muhaha
    Referendum o vstupu do NATO je taková oblíbená výmluva. Jak ODS tak ČSSD ( včetně Unie Svobody a KDU-ČSL ) měli podporu vstupu do NATO ve volebním programu, parlament se poskládal pokud vím na základě voleb. O volili občané ČSR.Skrýt celý příspěvek

  • Muhaha
    10:08 15.11.2016

    Hmmm ..... článek k opravdu hlubokému zamyšlení. Jestli se ministrem obrany stane generál Michael Flynn, tak bude bezpečnostní politika USA prostě jen pokračovat v dlouhodobém ...Zobrazit celý příspěvek

    Hmmm ..... článek k opravdu hlubokému zamyšlení.

    Jestli se ministrem obrany stane generál Michael Flynn, tak bude bezpečnostní politika USA prostě jen pokračovat v dlouhodobém kurzu postupného "stahování" z Evropy (propagační uklidňující akce s pár strykery na tom nic nemění).
    Jejich priority jsou prostě jinde a ekonomie moci velí nepřepínat síly.
    Jen se změní rétorika, určená veřejnosti (mesianistická tzv. "obamovština" půjde k ledu), po velbloudech a horských kozách se přestane tolik střílet ultra přesnou municí (leze to do peněz), a asi se trochu přeskupí spolupráce s nedemokratickými režimy (z některých "nepřátelských" se stanou "přátelské" a naopak).

    Ovšem stejně by mě zajímalo, jak by v tom r. 1998 dopadlo referendum o vstupu do NATO. Jestli by odpůrci vstupu byli tak výrazně menšinoví, jak fabuluje Mgr. Zelená. Moc bych za to nedal, že by vstup neprošel. Ale to je jen moje spekulace.Skrýt celý příspěvek

  • montecasino1
    10:07 15.11.2016

    Pre niekoho o ničom,ale autor má na 100% pravdu.Európa si spí sladkým spánkom,tak ako to bolo aj pred najväčším konfliktom.Nechceme vidieť že veci okolo nás sa za posledných 25 ...Zobrazit celý příspěvek

    Pre niekoho o ničom,ale autor má na 100% pravdu.Európa si spí sladkým spánkom,tak ako to bolo aj pred najväčším konfliktom.Nechceme vidieť že veci okolo nás sa za posledných 25 rokov hodne zmenili.My nie sme ochotný za seba niesť zodpovednosť,nech to za nás urobí niekto iný.Európa ma väčšinu apatickej populácie,vidieť to dnes a denne je to charakteristický rys súčastnosti.Zlenivelá a sebecká generácia nám tu vyrástla.Na druhej strane neefektívne nakladanie s financiami na obranu je zjavné ako na SK tak aj v ČR,akoby nás jedna mati mala.Skrýt celý příspěvek

  • jarpe
    09:31 15.11.2016

    To byl zase článek o ničem.

    To byl zase článek o ničem.

  • Hrobař
    09:23 15.11.2016

    Dobrý článek. Trumpovi předvolební sliby i jeho osobnost jsou kontroverzní. Už jen to jakou nejistotu vzbuzuje v polovině světa vypovídá o tom že by neměl být Prezident. Někdo na ...Zobrazit celý příspěvek

    Dobrý článek. Trumpovi předvolební sliby i jeho osobnost jsou kontroverzní. Už jen to jakou nejistotu vzbuzuje v polovině světa vypovídá o tom že by neměl být Prezident. Někdo na téhle pozici by už z principu neměl být nečitelný. Mluvit zde o vůli voličů a vox pupuli mi příjde sporné vezmeme li v úvahu že Trump vyhrál o 0.6% což je nejtěsnější výsledek o jakém jsem kdy slišel. To podle mě zpochybňuje jeho mandát. Nadruhou stranu stalo se, a tak má šanci ukázat co v něm je.

    Nikdo tu asi nezpochybňuje to že Evropa by si měla plnit závazky. Zároveň bych se ale netvářil že to USA dělá z dobroty srdce. Amerika potřebuje bezpečnou, prosperující Evropu pod svím vlivem. Oni nám rádi poskytují ochranu protože nás tím částečně ovládají. Aby nedošlo k nedorozumění, mě to nevadí. Myslím že je to přirozený obchod. Jen bych k Alianci přistupoval víc realisticky.

    Po tom kdy Turecko fakticky zradilo ideály na kterých stojí NATO, o potenciálně ještě horší zradě ani nemluvě, potřebujeme vědět že se můžeme na USA spolehnout. U Clintonové to bylo jasné, Trump se teprve musí ukázat.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3