Francouzská vozidla pro Libanon za peníze Saudské Arábie
- 10. 2. 2016
- 4 komentářů
- Václav Kopecký
Libanonská armáda získá 200 francouzských obrněných vozidel a transportérů. Jejich nákup bude financovat Saudská Arábie, která Bejrútu přislíbila tři miliardy dolarů na nákup nové vojenské techniky.
Francouzská výzbroj za peníze Saudů
Kontrakt mezi společností Renault Trucks Defence (RTD), a společností ODAS, která dodávku zrealizuje, byl podepsán 2. února tohoto roku. V rámci zakázky získá libanonská armáda lehká obrněná vozidla Sherpa Light 4×4 a transportéry VAB Mk3 6×6.
Emmanuel Levacher, generální ředitel RTD, uvedl, že po měsících vyjednávání se podařilo dojednat dodávku 100 kusů vozidel Sherpa Light a 100 kusů transportérů VAB Mk3 pro libanonskou armádu. Termín dodání vozidel však nebyl zveřejněn.
Saudská Arábie se zavázala poskytnout Libanonu finanční pomoc na nákup francouzské vojenské techniky ve výši tří miliardy dolarů roku 2013. Finální dohoda mezi Paříží a Rijádem byla dojednána v listopadu roku 2014, kdy byly přesně specifikovány konkrétní zbraňové systémy pro libanonskou armádu.
Navýšení finanční pomoci na nákup francouzských zbraní o jednu miliardu dolarů přišel ze strany Saudské Arábie roku 2015. O zvýšení pomoci bylo rozhodnuto po zhoršující se bezpečnostní situaci na hranicích mezi Libanonem a Sýrií, kde během roku 2015 došlo k několika vážným střetům mezi libanonskou armádou a syrskými islamistickými skupinami.
Libanon v rámci saudské pomoci získá mimo jiné 24 samohybných houfnic 24 Caesar ráže 155 mm od společnosti Nexter, 7 vrtulníků Airbus H215M Cougar, 3 hlídkové čluny FS 56 Combattante III a šest vozidel VBL se střelami země-vzduch krátkého dosahu Mistral. První dodávka francouzských zbraní dorazila do Libanonu v dubnu 2015, kdy bylo dodáno 48 protitankových kompletů Milan.
Transportér VAB Mk3 byl poprvé veřejnosti představen na výstavě Eurosatory 2012 ve Francii. VAB Mk3 je nabízen ve mnoha variantách, např. jako obrněný transportér pěchoty, bojové vozidlo pěchoty, velitelské vozidlo, ambulance nebo nosič 120mm minometu. Pancéřová ochrana splňuje standard NATO level 4 (STANAG 4569).
Není přesně jasné v jaké konfiguraci budou vozidla určená pro Libanon, nicméně v minulosti se objevily spekulace, že libanonské VAB Mk3 budou osazeny dálkově ovládanou věží Nexter ARX-20.
VAB Mk3 6×6
Podivný zbrojní kontrakt
Celý zbrojní kontrakt s Francii je z některých libanonských míst doprovázen poměrně značnou kritikou. Mnohé zdroje poukazují na to, že Libanon sice získá moderní zbraňové systémy, ale jejich využitelnost u libanonské armády bude sporná. Bejrút údajně předložil seznam požadované techniky, ale ten byl výrazně pozměněn.
Podle zdrojů zpravodajského webu al-monitor.com se libanonská armáda snažila získat zejména transportní vrtulníky Super Puma, plně vyzbrojené vrtulníky Gazelle, obrněné transportéry a monitorovací systémy na ochranu pozemní hranice se Sýrií, neboť největší hrozbou pro Bejrút jsou v současné době džihádistické skupiny bojující v Sýrii a snažící se svůj boj přenést do Libanonu.
Sunnitským radikálům se už několikrát podařilo provést teroristický útok na cíle Hizballáhu přímo na libanonském území a ochrana hranice je tak pro Libanonce stěžejní.
Libanonská armáda však z Francie obdržela např. protitankové střely Milan, které již má výzbroji zavedeny delší dobu a má jich dostatek. Stejně tak plánovaný prodej samohybných houfnic Caesar je sporný, neboť Libanon minulý rok získal z USA 72 houfnic M198 spolu s municí.
Obdobně kontroverzní je dodávka vozidel Sherpa Light. Vozidla obdobné kategorie - Iveco LMV a Humvee, má libanonská armáda dlouhodobě ve výzbroji. Další nová vozidla Humvee byla do Libanonu taktéž dodána v loňském roce z USA.
Kritiku si vysloužily rovněž hlídkové čluny Combattante, jejichž cena tvoří velkou část celého kontraktu. Podle kritiků celého zbrojního kontraktu, Libanon údajně nedisponuje vhodným přístavem pro čluny a je tak nutné investovat další finanční prostředky na úpravu přístavišť.
Sporná je také využitelnost plavidel a u libanonského námořnictva.
Zdroj: IHS Janes, Al-Monitor
Související články
Libanon posiluje armádu
Saudská Arábie a USA se rozhodli navýšit svou finanční a materiální pomoc Libanonským ozbrojeným ...
- 12.08.2015
- 6 komentářů
- Václav Kopecký
Francie jde do boje s Islámským státem. Jaké má zbraně?
Francie začíná po vražedném běsnění islámských teroristů v Paříží více investovat do boje s ...
- 17.11.2015
- 30 komentářů
- Jan Grohmann
Nová vozidla pro francouzské speciální jednotky
Francouzské Generální ředitelství pro vyzbrojování (Direction Générale de l’Armement) podepsalo 30. ...
- 25.01.2016
- 32 komentářů
- Václav Kopecký
Francie boduje: Rafale do emirátů, Mirage do Iráku
Spojené arabské emiráty (SAE) se rozhodly odprodat část svých stíhaček Dassault Mirage 2000-5 Mk.II ...
- 31.01.2016
- 21 komentářů
- Jan Grohmann
Saúdská Arábie nadto oznámila, že libanonské armádě nevěnuje původně schválený finanční příspěvek ve výši 3 miliard amerických dolarů, píše Jerusalem Post. ...Zobrazit celý příspěvek
Saúdská Arábie nadto oznámila, že libanonské armádě nevěnuje původně schválený finanční příspěvek ve výši 3 miliard amerických dolarů, píše Jerusalem Post. http://echo24.cz/a/i4DeQ/novy-... Skrýt celý příspěvek
pro midlum75: Což krásně ukazuje na to, jak jsou naivní všichni, kteří si myslejí, že situace na Blízském východě má nějaké jednoduché řešení. Platí pro oba tábory!
pro midlum75: Což krásně ukazuje na to, jak jsou naivní všichni, kteří si myslejí, že situace na Blízském východě má nějaké jednoduché řešení. Platí pro oba tábory!
tak to je dobrej guláš......Saudové zaplatí Francii zbraně pro Libanon, aby se Libanon chránil proti pronikání sunitských radikálů ze Sýrie, které také podporují Saudové. Následně ...Zobrazit celý příspěvek
tak to je dobrej guláš......Saudové zaplatí Francii zbraně pro Libanon, aby se Libanon chránil proti pronikání sunitských radikálů ze Sýrie, které také podporují Saudové. Následně tyto zbraně nejspíš získá Hisbaláh, který je podporovám Iránem, rivalem Saudů.......Skrýt celý příspěvek
Kolikrát si říkám, že je škoda, že my taky nemáme takovéhle přátele, kteří nám nakupují kvalitní moderní zbraně. Pak si ale uvědomím že tyhle státy nechtějí svoji pomoc zadarmo ...Zobrazit celý příspěvek
Kolikrát si říkám, že je škoda, že my taky nemáme takovéhle přátele, kteří nám nakupují kvalitní moderní zbraně. Pak si ale uvědomím že tyhle státy nechtějí svoji pomoc zadarmo (jiná situace než ty NATO nákupy). Provoz si už musí platit sami, nemůžou si vybrat co chtějí a navíc jsou připoutáni k danému výrobci i při dalších nákupech. Jediný kdo v tomto případě vydělá je Francie (stejný případ jako Rafale, nebo Mistral pro Egypt) a Saudům je to asi jedno, peněz mají asi pořád dost a navíc tak posílí svůj vliv v zemi.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...