Protiraketové dilema Saúdské Arábie: S-400 nebo THAAD?
- 13. 10. 2017
- 40 komentářů
- Michael Myklín
Historicky první návštěva saúdskoarabského krále v Moskvě byla velkou diplomatickou událostí sama o sobě. O to větším překvapením bylo oznámení o zahájení vyjednávání o nákupu ruských kompletů protivzdušné obrany (PVO) S-400 Triumf a další vojenské techniky v hodnotě zhruba 3 miliardy dolarů. Týden na to Spojené státy posvětily prodej protiraketového systému THAAD do Saúdské Arábie odhadem za 15 miliard dolarů.
S-400 kryje záda Patriotům
Saúdskoarabský král Salmán bin Abd al-Azíz do Moskvy dorazil ve společnosti doprovodu čítajícího 1500 lidí, včetně zástupců státní zbrojařské Saúdskoarabské vojensko-průmyslové společnosti (SAMI) založené v květnu tohoto roku. Ti se zástupci ruské společnosti Rosoboronexport podepsali memorandum o prodeji protitankových řízených střel (PTŘS) Kornet-EM, raketometů TOS-1A Buratino a automatických granátometů AGS-30.
Podle tiskového prohlášení SAMI byla také podepsána smlouva (mimo memorandum) na licenční výrobu útočných pušek AK-103 a munice 7,62×39 mm přímo v SA. Tato dohoda se zdá být jedinou jistou, zatímco o prodejích techniky zmíněné v memorandu se stále ještě jedná.
Součástí memoranda byl i systém PVO Almaz-Antey S-400 Triumf. To bylo pro většinu pozorovatelů překvapením ze dvou hlavních důvodů. Prvním je téměř absence dosavadních zbrojních obchodů Rijádu a Moskvy (kromě pušek AK-103), která byla ve světle saúdsko-amerického spojenectví pochopitelná. Posun od několika tisíc útočných pušek k nákupu za 3 miliardy dolarů je tedy nezanedbatelný.
Druhým důvodem je skutečnost, že SA již provozuje americký systém PVO Patriot ve verzích PAC-2 a PAC-3 a je téměř jisté, že ani USA a ani Ruská federace nepodpoří integraci svých kompletů PVO s cizími – tedy Patriot a S-400.
Rijád bude mít tedy dva nezávislé systémy PVO bez možnosti efektivní koordinace jejich nasazení. Odpovědí by mohlo být poskytnutí S-400 jednotkám Národní gardy, která je zcela nezávislá na zbytku saudských ozbrojených sil. Vzhledem k rozloze (a prostředkům) SA tedy nejde o kritický problém, ale půjde o značně nepraktickou situaci.
O položkách obsažených v memorandu budou oba státy ještě jednat a nic tedy ještě není jisté. Odhadovaná celková hodnota nákupu, včetně nespecifikovaného počtu jednotek S-400, by se podle ruských novin Kommersant měla pohybovat kolem 3 miliard dolarů (65,5 miliardy Kč).
Technologický transfer v ceně
Memorandum nepředpokládá pouze nákup, ale především místní produkci a transfer technologií, které SA pomohou naplnit jeden z cílů stanovených v jejich strategickém dokumentu Saudi Vision 2030 . V něm deklarují záměr do roku 2030 omezit import zbraňových systémů a techniky o 50 % skrze rozvoj vlastního zbrojního průmyslu.
Zbrojní průmysl SA má na kontě zatím například obrněné vozidlo Al-Fahd, obrněný transportér Al-Masmak a poté licenční výrobu lehkých palných zbraní (H&K MP5 a G3) nebo komponentů do zahraniční techniky (například pro F-15SA). Snížit zbrojní import o 50 % do roku 2030 se vzhledem k saudským zkušenostem jeví jako velmi ambiciózní.
Kromě S-400 s technologickým transferem zbylých položek nebude problém, jelikož jde většinou o letité systémy. Citlivou položkou je však PTŘS Kornet-EM, která byla do výzbroje zavedena teprve v roce 2012, nicméně své zákazníky si již našla v Alžírsku nebo Bahrajnu.
Miliarda sem, miliarda tam
Náhlý saudský zájem o ruské zbraně sice přišel nečekaně, ale v kontextu posledních několika let vlastně nejde o nic tak výjimečného, jelikož Rijád patří mezi největší importéry zbraní na světě a nebojí se experimentovat s dodavateli.
Navíc pro státy Perského zálivu je nákup zbraní nejlepším způsobem, jak posilovat strategické zahraničně-politické vztahy s dalšími státy nebo jednoduše navazovat nová spojenectví. To ale platí obecně pro jakékoliv strategické zbraňové obchody kdekoliv na světě.
Mezi lety 2012-2016 SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) SA označil za druhého největšího importéra zbraní na světě, hned po Indii.
Hlavním dodavatelem byly ve zmíněném období USA (52% podíl) a Spojené království (27 %) a poté následuje řada menších dodavatelů jako Španělsko (4 %), Francie (4 %), Německo (1,8 %), Kanada (2 %) a Švýcarsko (2 %). Několika procentové podíly se mohou zdát zanedbatelné, ale vzhledem k tomu, že celková hodnota importu zbraní SA mezi lety 2012-2016 činila podle SIPRI 11,7 miliardy dolarů (255,6 miliardy Kč), i dvě procenta znamenají 117 milionů dolarů (2,5 miliardy Kč).
Tempo tak intenzivních nákupů si Rijád může dovolit díky vysokému rozpočtu na obranu. V roce 2016 šlo o čtvrtý nejvyšší rozpočet na obranu, hned po Rusku – 63,7 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč), což podle SIPRI činilo 10 % HDP.
S-400
S-400: praktické rozhodnutí nebo nákladný rozmar
Důvodem ke zbrojení je nejen obava z íránského jaderného programu a balistických střel, ale také saudská vojenská intervence z Jemenu. Právě z Jemenu na saudské území létají balistické střely odpalované hutijskými rebel, kteří jsou podporováni Íránem – a Írán je zase podporován Ruskem.
Je otázka, zda o S-400 Rijád stojí z důvodu případných nespokojeností s výkony Patriotů (nebo s podporou americké strany) nebo jak bylo uvedeno výše, jednoduše kvůli posílení strategického spojenectví s Ruskem a poslání silného varovného vzkazu do USA. Nejnovější interceptory PAC-3 MSE mají proti balistickým střelám dosah 35 km a PAC-2 až 160 km proti letounům.
S-400 může nabídnout delší dosah proti letounům a pravděpodobně o něco málo vyšší dosah proti balistickým střelám, ale vzhledem k tomu, že nejnovější interceptor 40N6 s dosahem 400 km byl zaveden teprve v roce 2015, k exportu budou k dispozici méně výkonné střely s dosahem 40-250 km proti letounům.
S-400 by však znamenal výrazné zvýšení vzdálenosti, na kterou lze cíl detekovat, jelikož disponuje silnějším radarem než komplet Patriot.
Rusko je také o něco více ochotné, když dojde na technologický transfer a místní produkci, než USA. S uvedením nového systému S-500 Prometheus je možné, že se Moskva za správnou cenu nechá přesvědčit a část produkce S-400 převede do SA.
Na rozdíl od kompletu Patriot však jeho ruský protějšek postrádá bojové zkušenosti. Zatímco americké interceptory sestřelovaly irácké balistické střely už během operace Pouštní bouře, S-400 nikdo v akci neviděl a jeho schopnosti existují jen na papíře.
Další nevýhodou je již zmíněná absence integrace S-400 a Patriot a existence dvou nezávislých integrovaných systémů PVO tvořenými ruskými bateriemi S-400 a americkými PAC-2, PAC-3 a v budoucnu možná systémem THAAD.
Test kompletu THAAD na Aljašce
Americká odpověď a THAAD
Zájem Rijádu o systém PVO S-400 Triumf zvedl řadu obočí především ve Washingtonu. Nelze potvrdit, zda šlo o náhodné načasování či úmysl, ale pár dní po návštěvě saudského krále v Moskvě americké ministerstvo zahraničí schválilo prodej protiraketového systému THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) do SA.
THAAD je určen pro ničení balistických raket krátkého, středního a dlouhého dosahu mimo zemskou atmosféru v jejich terminální fázi letu. Dálkový dosah antiraket systému THAAD je 200 km a výškový 150 km. Cena potenciálního nákupu by se pohybovala kolem 15 miliard dolarů (327,7 miliardy Kč).
Pokud se SA rozhodne pro nákup protiraketových kompletů THAAD, hlavní hodnota PVO systému S-400 by spočívala v případném technologickém transferu nebo v technických detailech, na které se inženýři amerického letectva těší už teď.
Saúdský zájem o S-400 a další ruské zbraně se může zdát překvapivý, ale pro saúdsko-americké spojenectví to v krátkodobém až střednědobém horizontu pravděpodobně znamená jen málo. USA budou nadále hlavním dodavatelem zbraní pro SA, a i když se pro Rusko možná otevře nový trh, jeho podíl na něm bude marginální.
Související články
Konflikt v Jemenu – krize a kontroverze americké podpory Saúdské Arábie
Americký prezident Donald Trump vykonal v minulém týdnu svou první zahraniční návštěvu. Volba ...
- 29.05.2017
- 60 komentářů
- Klára Šubíková
Seznam amerických zbraní pro Saúdskou Arábii
Saúdská Arábie během následující dekády plánuje nakoupit americké zbraně za 350 miliard dolarů - ...
- 30.05.2017
- 28 komentářů
- Jan Grohmann
Krize v Perském zálivu - Saúdská Arábie proti Kataru
Tento týden se na Blízkém východě nesl ve znamení diplomatické ofenzívy arabských zemí proti Kataru. ...
- 10.06.2017
- 26 komentářů
- Klára Šubíková
Nová Saúdská Arábie? Princ Mohamed bin Salmán a vize 2030
Ve středu 21.6. došlo ke změně v následnictví na saúdském trůnu. Jednaosmdesátiletý král Salmán ...
- 28.06.2017
- 10 komentářů
- Klára Šubíková
Možno si len arabi povedali, že keď môžu indovia postupne nakúpiť všetky druhy stíhacích lietadiel, tak oni neostanú pozadu, naopak, ešte ich aj predčia a nakúpia všetky dostupné ...Zobrazit celý příspěvek
Možno si len arabi povedali, že keď môžu indovia postupne nakúpiť všetky druhy stíhacích lietadiel, tak oni neostanú pozadu, naopak, ešte ich aj predčia a nakúpia všetky dostupné systémy PVO :DSkrýt celý příspěvek
@Klimesov
Díval jsem se na výpis, který jste postnul, ale nikdo z do teď diskutujících tam není, kromě Luky-ho, ale ten píše stejně jak zde@Klimesov
Díval jsem se na výpis, který jste postnul, ale nikdo z do teď diskutujících tam není, kromě Luky-ho, ale ten píše stejně jak zdeKdyž jsou prachy zbraně seženeš vždy-neprodá Rus?Nevadí,prodá Američan,Francouz nebo Číňan. Jinak mám za to že jak v případě S-400,tak v případě THAADu půjde o více či méně ...Zobrazit celý příspěvek
Když jsou prachy zbraně seženeš vždy-neprodá Rus?Nevadí,prodá Američan,Francouz nebo Číňan.
Jinak mám za to že jak v případě S-400,tak v případě THAADu půjde o více či méně ořezané verze.A za další,pokud je bude chtít Saudská Arábie chtít použít v boji proti spojencům Ruska nebo USA je pravděpodobné že tyto systémy "záhadně"přestanou fungovat.Je proto možné že i tohle nebezpečí hraje roli v tom že Saudové chtějí oba systémy PVO,od Ruska i USA.
Třeba-konflikt s Iránem?S-400 zhasnou,THAADy jedou.S Izraelem?THAADy nefunkční,S-400 v pohodě..:)Skrýt celý příspěvekTak schválně jsem si našel konverzaci pod zprávou o dodávání zbraní pro Saudskou Arábii z USA z data 30.5.2017. A musím říct nebe a dudy. Zatím co tady se najednou vytvářejí ...Zobrazit celý příspěvek
Tak schválně jsem si našel konverzaci pod zprávou o dodávání zbraní pro Saudskou Arábii z USA z data 30.5.2017.
A musím říct nebe a dudy. Zatím co tady se najednou vytvářejí filozofické fráze ohledně mezinárodní politiky. Tehdá hned druhý příspěvek mluvil o Americké podpoře terorizmu. Zajímavé je na tom to, že to většinou píšou jedni a ti samí lidé :D :D :D
http://www.armadninoviny.cz/se... Skrýt celý příspěvekHaha, ten Putin ma asi peknou sklerozu. Minulej rok Saudove byli teroristi. Predminuly rok zase Turci byli teroristi. A pred pred minulym rokem Ukrajinci zase samej Fasista. Jan ...Zobrazit celý příspěvek
Haha, ten Putin ma asi peknou sklerozu. Minulej rok Saudove byli teroristi. Predminuly rok zase Turci byli teroristi. A pred pred minulym rokem Ukrajinci zase samej Fasista.
Jan 2016: http://www.awdnews.com/top-new...
To asi bude ta Putinovska moralka, dobro a lidska prava ...Skrýt celý příspěvekto Jan Grohmann: obvykle se mi Vaše příspěvky líbí a oceňuji na nich snahu o pragmatický, neemotivní tón a celkově spíše analytický přístup. Vaše dnešní reakce na PavolR mě však ...Zobrazit celý příspěvek
to Jan Grohmann: obvykle se mi Vaše příspěvky líbí a oceňuji na nich snahu o pragmatický, neemotivní tón a celkově spíše analytický přístup. Vaše dnešní reakce na PavolR mě však poněkud překvapila. Mohu se zeptat, co Vás na jeho vyjádření tak rozvášnilo?
Navíc příliš nechápu obsah Vašeho příspěvku. Co dlouhodobě sleduji na zastáncích ruského vidění světa, tak je právě relativizace hodnot jako morálka, dobro a lidská práva ve prospěch politického realismu, geopolitiky a poukazování na porušování obecných principů mezinárodního práva i členskými státy NATO. V prosazování západních hodnot jako obecných principů, šíření pravdy a lásky, demokracie a konceptu lidských práv i ohněm a mečem, jsou tady jiní přeborníci.
Nerozvášnilo nic, spíše jen pobavilo při pomýšlení na pasáž z knihy 1982, kdy Orwell v jedné scéně popisuje řečníka, který manipuluje davy proti nepříteli - poté řečník dostane lístek s novými instrukcemi a naprosto plynule minulého nepřítele označí za spojence a minulého spojence za nepřítele. Jinak ta reakce byla mířena obecně, nikoliv přímo vůči PavolR.Skrýt celý příspěvekhost: tak to myslene nebolo, iba ty si to tak pochopil :) vacsinou sa tu hovori o tom ako rusaci vsetko robia pre dobro obyvatelov daneho naroda(alebo ineho dobra) a ostatnim ide ...Zobrazit celý příspěvek
host: tak to myslene nebolo, iba ty si to tak pochopil :) vacsinou sa tu hovori o tom ako rusaci vsetko robia pre dobro obyvatelov daneho naroda(alebo ineho dobra) a ostatnim ide len o moc a prachy.........pamatam si ze Grohmann uz kritizoval aj zapadne pokrytectvo o ktorom vsetci vieme....akurat ze teraz udrel na ruske pokrytectvo :)Skrýt celý příspěvek
Jan Grohmann nie za ubohosť mám kopnúť si i keď viem, (a to inteligentní ľudia ako vy/my sme) že západná spoločnosť si v pokrytectve ničím nezadá s tou práve západom extrémne ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Grohmann nie za ubohosť mám kopnúť si i keď viem, (a to inteligentní ľudia ako vy/my sme) že západná spoločnosť si v pokrytectve ničím nezadá s tou práve západom extrémne čiernobielo podávanou "ruskou/východnou"..."Somoza may be a son of a bitch, but he's our son of a bitch"Skrýt celý příspěvek
Pro Jan Grohman - nákup ruských zbraní Saúdskou Arábií není až tak novinkou. Již v r. 2005 Saúdská Arábie deklarovala, že nakoupí tanky T-90, BMP-3 protiletadlové systémy S-300. ...Zobrazit celý příspěvek
Pro Jan Grohman - nákup ruských zbraní Saúdskou Arábií není až tak novinkou. Již v r. 2005 Saúdská Arábie deklarovala, že nakoupí tanky T-90, BMP-3 protiletadlové systémy S-300. Tehdy se to bralo jako průlomová záležitost. Až na to, že žádný z těch systémů dosud nebyl dodán. Za celých dvanáct let! Čas od času se podobné zprávy objevují, aby vzápětí zase vyšuměly. Takže je třeba brát takové zprávy s rezervou. Ostatně, i toto memorandum je stále ještě nezávazné...Skrýt celý příspěvek
stronger.p: ISIL je na ustupu SA je opusti či již opustilo tak či tak. Podporvat jinych hadrem omotanych zmetku nepřestanou protoě tim by vyklidili Iranu pole. Podle načasovani jse ...Zobrazit celý příspěvek
stronger.p: ISIL je na ustupu SA je opusti či již opustilo tak či tak. Podporvat jinych hadrem omotanych zmetku nepřestanou protoě tim by vyklidili Iranu pole. Podle načasovani jse o natak na USA aby jim prodali to co chteji nebo moc netlačili s břidlicovou težbou. Tak jako USA se montuji do spojentu Ruska tak i rusko milerado bude se montovat do spojencu USA. Samozřejme taky jde o kšeft.Skrýt celý příspěvek
@Jan Grohmann A co za tím vidět jen spojení příjemného s užitečným (pro Rusy) Příjemné : peníze za sytém Užitečné: Ukončení podpory všem "umírněným" džihádistům a ISIL ze ...Zobrazit celý příspěvek
@Jan Grohmann
A co za tím vidět jen spojení příjemného s užitečným (pro Rusy)
Příjemné : peníze za sytém
Užitečné: Ukončení podpory všem "umírněným" džihádistům a ISIL ze strany SA a rozesr@ní vztahů mezi SA a USA
Ale mohu se plést...Skrýt celý příspěvekMilý pane editore, mezinárodní politika je záležitost, která se každým dnem vyvíjí. Základem je ale stále boj o vliv, moc a zdroje. Neexistují pakty na věčné časy, vším prorůstá ...Zobrazit celý příspěvek
Milý pane editore,
mezinárodní politika je záležitost, která se každým dnem vyvíjí. Základem je ale stále boj o vliv, moc a zdroje. Neexistují pakty na věčné časy, vším prorůstá handl.
Druhá věc je morálka, ale tím teď nemyslím nějaký vzletný světonázor, ale spíš základní upřímnost nebo rovnost, která je nezbytná pro udržitelnou duševní hygienu (svou vlastní).
Existovaly někdy v popsaných dějinách hodné a zlé říše? Nejspíš ne. Pravděpodobně lze označit některé celky za přívětivé, pokrokové...jsou to ale soudy poplatné dnešnímu názoru na společnost, často zkreslené populárním výkladem a pod. Nicméně málokdo má např. tendenci hanit Spartu, i když se chovala ke svým občanům relativně drsně(natož cizím). Myslím, že je to tím, že tamní zřízení nepostrádalo "rovnost" - ve smyslu upřímnosti.
Dnes jsme mnohem jemnější, až pohodlní, ale princip rovnosti (ve smyslu "rovnej chlap") stále rozděluje a hýbe celou společností. Někdo má lhaní a manipulaci v celodenním popisu práce, jiní disponují vnitřním ventilem, který jim nedovolí lhát manželce v banálních věcech.
Ano, ve výsledku lžou všichni.
Jedni křiváci ale ční vysoko nad ostatní.... hlásají A, dělají B a to na mnoha frontách. Dávám prostor, ať si tam každý dosadí svého oblíbeného padoucha...
P.S. IS přes všechna ujišťování našich médií (přebírané články pár roků zpátky o tom, jak tu s námi bude stále) teď končí a je v hajzlu(jasně,někdo s nálepkou IS může terorizovat civily do aleluja). Je potřeba na blízkém východě udělat pořádek. Každé mocnosti se hodí každý spojenec.Skrýt celý příspěvekVýborný článek, děkuji - každopádně jestli by měly oba tyto systémy, tak by bylo zajímavé jejich srovnání v reálných podmínkách(skutečném boji) uvidíme ;)
Výborný článek, děkuji - každopádně jestli by měly oba tyto systémy, tak by bylo zajímavé jejich srovnání v reálných podmínkách(skutečném boji) uvidíme ;)
Host: Někdo tomu říká ubohost, někdo trefná glosa. Jestli máte za ubohost názor, že svět není černobíly a že žádné dobré a zlé strany nejsou, tak prosím.
Host: Někdo tomu říká ubohost, někdo trefná glosa. Jestli máte za ubohost názor, že svět není černobíly a že žádné dobré a zlé strany nejsou, tak prosím.
Jan Grohmann: To nic neměni na tom že Saudove jsou zmetci nevejtšiho kalibru. V mezinarodni politice nejsou hodni nebo zli jen zajmy a spojenci. Bohužel je to tak. A podle ...Zobrazit celý příspěvek
Jan Grohmann: To nic neměni na tom že Saudove jsou zmetci nevejtšiho kalibru. V mezinarodni politice nejsou hodni nebo zli jen zajmy a spojenci. Bohužel je to tak.
A podle vysledku v Jemenu jeste i docela neschopni.
P.S. Nejsem Čech a diakritika jakožto i jine aspekty češtiny mi delaji problemy. Doufam ze budete hodnotit obsah ne formu :)Skrýt celý příspěvekPavolR: No počkejte. Saúdové jsou přeci podle velké části společnosti odporní teroristi, kteří podporují Islámský stát. Proč jim tedy Rusové prodávají strategické systémy ...Zobrazit celý příspěvek
PavolR: No počkejte. Saúdové jsou přeci podle velké části společnosti odporní teroristi, kteří podporují Islámský stát. Proč jim tedy Rusové prodávají strategické systémy protivzdušné obrany?
Saúdové už nejsou tak špatní, jen proto, že kupují zbraně od Rusů? Nebo nikdy špatní nebyli? Nebo to je Rusům jedno? Co morálka, co rozdělení světa na hodné a zlé?Skrýt celý příspěvekSaudi zistili na príklade tureckej zákazky, že Rusi sú ochotní predať aj know-how, čo Američania ochotní nie sú. A ruské know-how na úrovni priemerného S-400 už za tie peniaze ...Zobrazit celý příspěvek
Saudi zistili na príklade tureckej zákazky, že Rusi sú ochotní predať aj know-how, čo Američania ochotní nie sú. A ruské know-how na úrovni priemerného S-400 už za tie peniaze stojí. Na dôvažok získajú predstavu, čo dokážu iránske PVO systémy a čo naopak nie, čo je celkom slušná výhoda. Viac by som za tým nevidel...Skrýt celý příspěvek
Článek uvádí jistý náznak, myslím si, že to bude spíš stav vycházející ze spolupráce a jelikož spojenci cítí obavy z tohoto systému, je lepší si ho přímo osahat a získat info o ...Zobrazit celý příspěvek
Článek uvádí jistý náznak, myslím si, že to bude spíš stav vycházející ze spolupráce a jelikož spojenci cítí obavy z tohoto systému, je lepší si ho přímo osahat a získat info o jeho slabinách. Možná si jej SA nekupuje za svý. Ale čas ukáže.Skrýt celý příspěvek
Načítám diskuzi...