Šalamounovy ostrovy: Geopolitická bitva o západní Pacifik

Šalamounovy ostrovy: Geopolitická bitva o západní Pacifik
Čínský prezident Si Ťin-pching a předseda vlády Šalomounových ostrovů Manasseh Sogavare / Čínské ministerstvo zahraničí (Zvětšit)

Šalamounovy ostrovy podepsaly rámcovou dohodu o bezpečnostní spolupráci s Čínskou lidovou republikou (ČLR). Austrálie, Nový Zéland a USA ji označily za hrozbu, která povede k vybudování čínské námořní základny v Tichomoří. Podpis dohody potvrdil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin v průběhu úterní tiskové konference.

Vedoucí představitelé Šalamounových ostrovů popřeli existenci ujednání o výstavbě námořní základy. „Dovolte mi znovu zopakovat, že bezpečnostní spolupráce Šalamounových ostrovů s Čínou se řídí směrnicí ‚Přátelství všem a nepřátelství nikomu‘. Šalamounovy ostrovy nemají žádného vnějšího protivníka a ani tato dohoda není zaměřena proti žádné zemi nebo vnější alianci,“ uvedl ve středu premiér země Manasseh Sogavare. „Spíše se zaměřuje na naši vnitřní bezpečnostní situaci a doplňuje naši bezpečnostní dohodu s Austrálií.“

Podle uniklého znění dohody ovšem Peking získá přístup do místních přístavů a možnost doplňovat v nich zásoby. Čínské ozbrojené síly mohou být navíc použity k ochraně bezpečnosti čínského personálu a investic na Šalamounových ostrovech. Na druhé straně Honiara může ČLR požádat o vyslání policie a vojenských jednotek za účelem pomoci při udržování vnitřní bezpečnosti, ochraně životů a majetku obyvatel, poskytování humanitární pomoci, reakci na katastrofy nebo poskytování podpory při plnění jiných úkolů, na kterých se obě strany dohodnou.

Konečná podoba paktu pravděpodobně nebude zveřejněna, což je pro bezpečnostní dohody uzavírané s Pekingem obvyklé. „Pokud znění dohody znovu neunikne, zřejmě se nedozvíme, zda se podepsaná verze podstatně liší od uniklého návrhu,“ domnívá se Anna Powlesová, novozélandská bezpečnostní analytička. „Zásadní otázky týkající se povahy a rozsahu případného nasazení čínských bezpečnostních složek na Šalamounových ostrovech, co přesně znamená logistická zásobovací základna a jak se zabrání skrytému rozšíření čínské přítomnosti, zůstanou nezodpovězeny.“

Šalamounovy ostrovy

Čínský výklad bezpečnostní spolupráce s Honiarou zdůrazňuje otevřenost, podporu společenské stabilitě a absenci zaměření proti třetím stranám, což se shoduje s rétorikou představitelů Šalamounových ostrovů. Z širší geopolitické perspektivy je bezpečnostní dohoda reakcí na vytvoření protičínského indo-pacifického bezpečnostního uskupení AUKUS. Peking po jeho vzniku nepřekvapivě varoval před návratem mentality studené války, která podkopává úsilí o regionální stabilitu.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Jihokorejské dilema ‒ mít či nemít jaderné zbraně?

Ačkoli se hrozba šíření jaderných zbraní v posledních desetiletích soustředila na KLDR a Írán, ...

PREMIUM Revoluce v OSINT a IMINT – vojenské přesuny již nelze utajit

V posledních osmi letech došlo ve světě OSINT, tedy informací shromážděných z veřejně přístupných ...

PREMIUM Příliš vysoká cena za geopolitické vakuum na západním Balkáně

Válka na Ukrajině vyostřuje napětí mezi proruskými a prozápadními zeměmi západního Balkánu. Téměř ...

Arabské jaro 2.0 jako důsledek rusko-ukrajinské války

346 milionů Afričanů, více než čtvrtina obyvatel kontinentu, čelí potravinové krizi. Přes polovinu ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.